
Вчені провели дослідження 10 гарячих юпітерів і з'ясували, чому деякі з цих планет містять менше води, ніж передбачалося спочатку.
У ході дослідження вчені склали найбільший спектроскопічний каталог атмосфер екзопланет, про це йдеться на офіційному сайті NASA.
Існує більш ніж дві тисячі планет, які обертаються навколо зірок. Серед них виділяється особлива група, яка представлена планетами, подібними за розмірами до Юпітера, які знаходяться на близькій відстані від зірки, що робить їх дуже гарячими. Недалеке розташування таких планет до зірок робить спостереження за ними дуже важким. Тому астроними змогли дослідити тільки минуле гарячих юпітерів і встановили, що у складі деяких з них знаходиться набагато менше води, ніж передбачалося раніше.
Аби знайти пояснення цьому феномену, міжнародна група вчених склала найбільший спектроскопічний каталог атмосфер екзопланет. У ньому орбіти всіх планет були складені таким чином, щоб астрономи могли вивчити планету в момент її знаходження між зіркою і Землею. Під час такого транзиту деякі зірки проходять крізь зовнішню атмосферу планет. Як наслідок, атмосфера залишає унікальний слід на випроміненні, яке відходить від зірки і яке потім вчені вивчають після того, як це випромінення доходить до Землі.
Отож, учені, об'єднавши дані телескопів "Хаббл" і "Спітцер", змогли вивчити транзитні спектри 10 різних екзопланет. Спектри поглинання атмосфер планет дали астрономам змогу визначити хімічний склад, а також наявність хмар в атмосфері. І виявилося, що в атмосфері безхмарних екзопланет спостерігається більш сильне поглинання в інфрачервоній області, що відповідає наявності води, а в атмосфері хмарних це поглинання помітно нижче, оскільки хмари і туман з частинок екранують наявність води.
Як повідомляв 5.ua, на початку листопада вчені з'ясували, що гарячі юпітери могли утворитися через "планетарний більярд".