«АртПоле 2011» – звуки і дії в просторі

На Прикарпаття повертається найбільший український фестиваль етно-музики й ленд-арту.

 

Фестиваль «АртПоле» - це поле для народження і втілення творчих ідей, які з часом захоплюють сцени та галереї в різних містах і країнах. Завдяки спільній енергії «АртПоле» - це більше, ніж подія. Тут поєднуються не лише музика, ленд-арт, перформанс, але й різні стилі та жанри цих складових, різні культурні традиції, і кожен з учасників знаходить актуальну форму сказати про вічне. Це явище створюють люди, які відчувають один одного і світ навколо. Без перебільшення - кожен з тих, хто приїжджає сюди, готовий до експерименту. Протягом року ми активно спостерігаємо за новими роботами, спілкуємося, впливаємо на думку один одного. І раз на рік у нас є чудова нагода зустрітися й оцінити разом створений твір.

 

Цього року «АртПоле» проходитиме в Дністровському каньйоні, що вражає своєю величчю і мальовничістю. На фестивалі творитимуть «Besh'o'droM» (Угорщина), «Village Kollektiv» (Польща), «Wild Marmalade» (Австралія), «Port Mone» (Бєларусь), «Feloche» (Франція), «Trio VD» (Великобританія), «Dva» (Чехія), надзвичайно сильна українська складова: «ДахаБраха», «Гайдамаки», «Перкалаба», «Пропала Грамота» і ще багато чудових музикантів, зокрема тих, які представляють автентичну сцену: капела «Бай» (Карпати), «Джазаїр» (Крим), «Перемітка» (Покуття). Як завжди, насичена програма майстерень: фото, vj, витинанка, гончарство, ковальство, співи, танці та інші фізичні вправи, а також кінопокази, дитячий майданчик, чайні церемонії, традиційні коктейлі та знайомство з кухнею різних народів.

 

Ленд-арт-програму цього року «АртПоле» проводить спільно з найдавнішим українським ленд-арт-симпозіумом «Простір Покордоння», а упорядкуванням території опікується Кузня Уніж - дружня агенція «Наш формат». Таке поєднання зусиль  та енергій зробить програму ще цікавішою, умови - комфортнішими, а нові твори - досконалішими.

 

Фестиваль «АртПоле» вперше отримав меценатську підтримку від Фонду Петра Порошенка, який активно сприяє розвитку сучасного українського мистецтва та його популяризації у світі. Проект традиційно підтримують Польський інститут і Французький культурний центр, а також Французький інститут, Британська Рада, проект USAID: Локальні інвестиції та національна конкурентоспроможність. Крім того, партнерами фестивалю є мистецька агенція «Наш Формат» і група компаній «Хмелева».

 

 

А тепер детальніше про основну частину програми «АртПоля» - музичну. Цього року музична програма буде надзвичайно насиченою і цікавою.

 

 

«Wild Marmalade»

 

Наденергійне поєднання діджеріду та барабанів. Музиканти використовують лише природні джерела музики, корінні ритми з усього світу, які надихають їх створювати  радісну та потужну  танцювальну музику, видаючи повністю живу органічну танцювальну площину. Вони грають наживо, без електроніки, будь-яких ефектів, наслідування та зразків, орієнтуючись лише на енергію аудиторії.

 

 

«Besh'o'droM»

 

«Besh'o'droM» перекладається як «осідлай коня», в переносному сенсі - «йди своєю дорогою». Цей циганський ансамбль, що з'явився в Будапешті 1999 року, вільно комбінує найрізноманітніші інструменти, створюючи унікальний, лише їм притаманний стиль. Їхні концерти мало схожі на академічні, тут більше етнічного міксу: «Besh'o'droM» синтезує пісні румунських циган і болгарські наспіви, мадярські та македонські танці, афганські, ліванські, грецькі і єврейські мелодії. Яскраво й винахідливо, з колосальним темпераментом крізь фольклорну архаїку вони пропускають і струм більш високої напруги - вільну джазову імпровізацію.

 

 

«ДахаБраха»

 

Створена в 2004 р. у Київському центрі сучасного мистецтва «ДАХ» театральним режисером Владиславом Троїцьким, що значно вплинуло на манеру виконання музикантів - без сценічних ефектів їхні виступи не відбуваються ніколи. Їх звучання поєднує в собі східноєвропейську чуттєвість та мелодійність з азійськими та африканськими ритмами. «ДахаБраха» грає українську народну музику з сучасним драйвом. Експериментуючи з українським фольклором, вони принесли в народну музику ритми індустріального світу, створивши свій яскравий і неповторний образ. Унікальність колективу і в його універсальності - вони можуть грати як у невеликих клубах і камерних театрах, так і перед стотисячною аудиторією.

 

 

«DVA»

 

Цей електронно-акустичний проект складається лише з двох учасників - Яна Кратохвіла та Бари Кратохвілової, про що промовисто свідчить назва. За власним визначенням, грають фолк неіснуючих націй. Вони співають своєю вигаданою мовою, з інструментів використовуючи гітару, кларнет та бітбокс. Кожен виступ «DVA» - це вистава, оригінальні фолково-джазові візії, вибух емоцій, драйву і несподіваних музичних рішень.

 

 

«Feloche»

 

Гурт шукає - і знаходить - натхнення у музиці жителів Аккадії, французької колонії в Північній Америці. З часом аккадійці асимілювалися серед креольського населення Луїзіани, утворивши, таким чином, новий субетнос - кадьєн (сadienne). Музика кадьен - суміш музичних жанрів цих культур, де основні інструменти - скрипка й акордеон, до яких пізніше в цій музиці з'являються губна гармошка, гітара і пральна дошка.

 

 

«Гайдамаки»

 

Заснований на початку 90-х у Києві, гурт спершу мав назву «Актус». Після появи в групі вокаліста Олександра Ярмоли музиканти переходять з блюз-рокових експериментів до альтернативи з помітним впливом українського мелосу. У результаті пошуків і трансформацій «Гайдамаки» створили свій особливий стиль - karpaten ska, поєднавши українську автентику та різноманітні roots, від ямайського ска до циганських мелодій. Цього разу «Гайдамаки» гратимуть програму з пісень, які вони не виконували вже багато років - зокрема, «Чоловікові 30 літ» вони востаннє грали на «Шешорах» ще в Карпатах - щоб зробити атмосферу більш теплою і щирою.

 

 

Капела «Бай»

 

В гуцульському діалекті «бай» - це мова, замовляння, забава. Капела «Бай» - це музична формація, основним об'єктом дослідження і творчим джерелом якої є музична традиція Гуцульщини. Досліджуючи гуцульське дійство, музику та ритуал, відшукуючи і демонструючи архаїчні пласти, проявлення первісного характеру музики, капела дає можливість втілити глибинне світовідчуття, приховане в народному мистецтві - в зустрічі з живою містерією гір.

 

 

«Перкалаба»

 

Адепти гуцульської етно-ска-музики, музичні анархісти, які не визнають політичних копирсань, шоу-бізнесових миготінь та інших забруднювачів повітря. Щирі й невимушені діти гір, сонця і вітру. «Перкалаба» - це химерні тексти, від яких зриває дах. Драйв і позитивна енергетика, що накочує величезними хвилями в зал зі сцени. Їх фірмовий - легкий, (само)іронічний і безтурботний стиль gutzul roots не залишає байдужою аудиторію в Києві, Варшаві, Берліні, Цюріху, Інсбруку чи Москві. «Перкалаба» є постійним хедлайнером «АртПоля», кожного разу готуючи до цього виступу щось нове й неповторне. Цього разу на розігріві «Перкалаби» виступить варшавський «Paprikalaba Vegitable Orchestra», унікальний колектив, який виконує пісні «Перкалаби» на інструментах з овочів.

 

 

«Пропала Грамота»

 

Гурт з Кам'янця-Подільського, концептуальна лірика якого базується на творчості Гоголя, Сковороди, козацьких думах... Поєднує елементи фольку, фанку, року, афробіту та інших течій, називаючи авторську обробку цієї суміші подільським фундаменталом. Гідний склад інструментів: гітари, бас, губна гармошка, барабани, жодних діджеїв, клавішних та драм-машин. Виступ «Пропалої Грамоти» традиційно супроводжується танцями і феєричним шоу.

 

 

«Village Kollektiv»

 

Першим у Польщі поєднав у своїй музиці електронні звуки з живим звучанням традиційних інструментів - колісної ліри, фідля, цимбалів і народним співом. Музиканти створили цілком новий звуковий простір, в якому експресія народних пісень отримала нове звучання. Вони використовують як оригінальні народні мелодії, так і власні композиції, на які їх надихає традиційна музика. На концертах «Village Kollektiv» брейкбіт, електро, даб, драм'н'бас органічно сплітаються з польськими і болгарськими піснями чи з горловим співом з Сибіру.

 

Це тільки невелика частина чотириденної програми фестивалю. Так що пора планувати відпустку.

 

Підготовив Влад ТРЕБУНЯ

ГК


24.06.2011 3001 0
Коментарі (0)

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1015
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2787
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1728 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3870
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5665
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1808

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

178

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

325

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

311

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

465
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

625
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

603
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

884
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

172
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2142
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

650
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

974
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1259
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

534 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

729
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

499
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

824