Ярослав Грицак: Вся наша еліта - провінційна

 

 

Днями до Івано-Франківська в ролі топ-спікера у публічній дискусії «Що об'єднає українців?» завітав знаний публіцист, історик, професор Українського католицького університету Ярослав Грицак. Пропонуємо найцікавіші, на нашу думку, фрагменти з виступу професора.

 

- Що об'єднає українців? Я думаю, що Україна вже об'єднана. По-перше, вона існує вже понад двадцять років, і сам факт її існування означає, що є речі, навколо яких українці вже об'єдналися. Починаючи з 1991 року, в щорічних опитуваннях центру Разумкова українці стверджують, що проголосували б за незалежність знову. Отже, в цьому питанні є консенсус, і це не підлягає обговоренню. Як показує соціологія, більшість українців є патріотами і навіть готові йти воювати за країну у випадку, не дай Боже, війни.

 

Але при цьому очевидно, що Україну не об'єднає історія і мова. Ми ще дуже довго будемо жити в режимі, коли історія і мова нас будуть роз'єднувати. Я не кажу, що повністю. Бо в Україні протягом останніх років сформувалися острівці згоди щодо історичної пам'яті. Першим таким острівцем є згода довкола фігури Михайла Грушевського. Ще в кінці 80-их навіть згадка про нього була заборонена, не те що його твори. Подивіться: минуло 20 років, і Грушевський в ролі «батька Української держави» присутній на портретах в кабінетах високих чиновників від Луганська до Львова. Інший приклад: сформувався консенсус щодо Голоду. І це результат політики Ющенка. Українці здебільшого згодилися, що, по-перше, Голод був, по-друге, він був спровокований Кремлем, і, по-третє, Голод був геноцидом. І навіть Донбас, як показують останні соціологічні дослідження, починає приймати цей погляд.

 

 

Щодо мови, то я радше погоджуся з Євгеном Глібовицьким, який каже, що Україна легше стане тримовною, ніж одномовною. Це означає, що українці мають активно освоювати англійську - третю мову, і на це є суспільний запит. Усі дослідження свідчать: коли батьків питають, яку другу мову, крім української, їхня дитина мала б вивчати у школі, 98% відповідають - англійську. Не російську! Бо розуміють, що англійська - це мова професії й успіху. Крім того, вивчення англійської вирвало б Україну з «руського міра». В Грузії Саакашвілі вивчення англійської зробив державною програмою. Якби в нас був інший міністр освіти і спробував робити подібне, нема сумніву, що він отримав би підтримку суспільства.

 

Щодо історії, не треба ілюзій: нинішнє покоління не готове шукати розв'язання цих питань. Краще про них взагалі тимчасово забути.

 

Що ще об'єднує сьогодні українців, то це несприйняття режиму Януковича. Рівень непопулярності цього режиму вже зашкалює. І рівень революційних настроїв в усіх регіонах сьогодні навіть вищий, ніж в 2004 році. Звісно, це не означає, що народ вже завтра вийде на вулиці.

 

- Мова й історія - не найголовніше. Ці речі можна відкласти. Є різні способи дати з ними раду. Перший - іспанський. Після громадянської війни іспанці в 1975 році вирішили: була кривда з обох сторін, і якщо з'ясовувати, хто був правий, а хто ні, знову почнеться громадянська війна, принаймні холодна. І вони прийняли на державному рівні Пакт про амнезію: історію заборонили використовувати як аргумент в політичній дискусії на 30 років. За цей час Іспанія стала іншою країною. В Україні такий варіант малоймовірний: у нас нема моральних арбітрів, які можуть гарантувати дотримання такого Пакту, і в нас є сусід на Півночі, який ніколи не дасть згаснути нашим суперечкам.

 

Нам більше підходить англо-саксонський варіант. Це коли в Лондоні на відстані кількадесят метрів один від одного стоять пам'ятники Карлу І і Кромвелю, який його стратив. І обидва вважаються героями англійської історії. В українському варіанті це б означало, що і Бандера, і Ватутін є українськими героями. Комусь може не подобатися Бандера, комусь Ватутін, але ми не маємо права їх проганяти з історії. Та при цьому ми повинні прийняти, що Ватутін не є ідеальним героєм, за ним тягнеться дуже довга смуга злочинів, як і за Кромвелем, до речі. З іншого боку, ми повинні розуміти, що й УПА не воювала в білих рукавичках. Тобто гордість - так, але й відповідальність.

 

- В Україні не голосують за когось. В Україні переважно голосують проти когось. І Помаранчева революція також не виняток. Але думаю, хтось таки знайдеться, хто зможе акумулювати на себе цей протестний потенціал. Просто боюся, що зміна лідера чи уряду мало що взагалі дасть. Після 2004 року кожен новий уряд був гіршим за попередній. І нам треба переламати цю тенденцію. Тому головне питання не те, хто буде лідером, а що він зможе реально запропонувати суспільству, чи буде в лідера і його команди адекватний пакет реформ?

 

Для принципових змін нам потрібна вмотивована еліта, така, як у Німеччині часів Аденауера, як в Польщі Бальцеровича, як в Грузії Саакашвілі. У 2004 році ця еліта не з'явилася. Думаю, вони просто не знали, що робити.

 

Вся наша еліта - і колишня, і теперішня - провінційна. Причини - ще в Радянському Союзі, коли Україна була державою розміру Франції, але за значенням - Албанією. Україна не мала свого голосу, її еліта нічого серйозного не вирішувала. Ця традиція досі дається взнаки. Бо більшість нашої еліти - або вихідці з радянської, або їхні діти. І їй завжди бракує широкої візії, вона залишається провінційною. Зверніть увагу на грузинську еліту - вони усі мають західні дипломи. Вони бачили, як виглядає нормальне життя, їм нічого не треба видумувати, вигадувати велосипед.

 

Тому якщо просто поміняти одного лідера на іншого, це нічого не дасть. Потрібна еліта нової якості.

 

- Головна зміна, яка потрібна, - зміна цінностей. Від цінностей закритого суспільства - на цінності відкритого суспільства. В закритому суспільстві головною цінністю людини є особиста безпека. І в Україні саме так. Це означає страх змін. Тому в нас частіше обирають старого злодія, а не нового демократа. Цінність безпеки означає, що ми всі любимо аплодувати критиці регіоналів на шоу Шустера, але не готові вийти на вулицю і брати відповідальність за ситуацію в країні.

 

У відкритому суспільстві головна цінність - самореалізація. Це коли ти думаєш не про те, чи тебе завтра звільнять з роботи чи арештують, а про те, як себе реалізувати, як здобути добру освіту, втілити свої задуми... Якщо ви дбаєте про безпеку, ви думаєте тільки про виживання, тільки про короткі цілі, а не про стратегію. Революції ж стаються, коли ситуація змінюється потроху на краще. Першим передбачив революцію в Україні соціолог Євген Головаха, коли зауважив у 2003 році, що в українців починають з'являтися заощадження, вони почали планувати на довше. Головаха сказав тоді: чекайте політичних змін. Ті самі процеси сьогодні відбуваються в Росії, в арабських країнах, в США з рухом Occupy Wall Street. Деякі з цих рухів і революцій наступають на граблі, але повсюди люди вимагають життя в гідності. Гідність - це цінність.

 

- Сьогодні більшість молодих українців хочуть мати успіх, не докладаючи зусиль. Це нове явище. Старше покоління все-таки розуміє, що успіху без ціни не буває. А молоді хочуть, скажімо, виграти шоу «Україна має таланти» чи ще якийсь майданс. Просто це покоління не має скристалізованої групи, яка б задала йому тон і голос. Тому тон задає телебачення зі своїми попсовими зірками.

 

- Ми живемо в час постідеологічний. Прості розв'язки - ліві, праві - вже непереконливі і неефективні. Вага політичної відповідальності сьогодні переходить з рівня партій на рівень громадянських рухів. Коли держава чи партії не виконують певні функції, ці функції має перейняти громадянське суспільство.

 

- Є таке поняття - захист від дурня (idiot proof). Як в якісної техніки. Польща вже стала країною, в якої є захист від ідіота. Там навіть якщо до влади прийде дурень, він вже не зможе сильно зашкодити. А Україна ще не має захисту від дурня. Ми повинні запустити механізм, щоб стати такою країною.

 

Що робити? Для початку міняти владу. На виборах. Принаймні не програти їх. І готуватися до президентських виборів 2015 року.

 

Галицький кореспондент

 


20.03.2012 1128 2
Коментарі (2)

НИК 2012.03.20, 19:09
ЄШКІЛЄВ ВЕДЕ ДЛЯ ЧИТАЧІВ "НЕВТІШНІ НОВИНИ". А ГРИЦАК ЇХ ВПРИТУЛ НЕ ЧИТАЄ. А КЛИЧЕ НАС У СВІТЛЕ ДОЛЯРОВЕ МАЙБУТНЕ. А В СВІТІ ЯК РАЗ ПРИХОДИТ ЧЄС ІДЕОЛОГІЙ: ІНТЕР-СОЦ вс НАЦ-СОЦ. НА ДУРАКА Г. НЕ ПОДІБНИЙ. ЗНАЧИТ: ГРИЦАК, ВОЗЬНЯК, ПАВЛІВ І компані, КОЗЛИ-АҐЕНТИ, ЩО ВЕДУТ НАС НА УБІЙ. А ЄШКІЛЬ, УЖЕ І ПОКИ-ЩО, ПАСТИР ДОБРИЙ, ВИДНО ЇМУ СПРАВДІ ЖЄЛЬ, ЩО В НАС ПРОВОДУ МАЙЖЕ НЕМА, І ВІН ПОЛІПШУЄ СОБІ КАРМУ.
роман_харків 2012.03.21, 10:23
Як на мене Грицак нас нікуди не веде. він просто пропонує погляд і, як на мене, ніж так звані ідеологічні партії, які не дають жодних нових ідей крім того, що вже пропонувалося ще 19 ст.
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

4937
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1713 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3896 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3051 1
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7813 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20101 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

134

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

705

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1771

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2271
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

569
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

370
15.07.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

14317
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

864
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1108 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

5991 1
07.07.2024

В Івано-Франківську освятили престол в оновленому храмі релігійної громади Матері Божої Неустанної Помочі, що на вулиці Івасюка.  

4664 1
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23274 1
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

850 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

845 1
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

373
14.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

852 1