ЯРЕМАК

 

Яремак видихнувся? Малоймовірно. Останні пастельні натюрморти в галереї «Цмок» говорять про майстерне володіння матеріалом і технікою. Проте Мирослав Яремак завжди вмів розставляти акценти як в просторі так і в часі. Виставка Яремака, яка почалась в «АртБастіоні» за тиждень до Великодня і закінчиться тиждень опісля Великодня, стає рубіконом на якому він вирішив розставити крапки. 

Не розкриватиму таємниці Мирослава. Ті, що побували на відкритті виставки, і знають мистецтво автора (10-20 відсотків) попрацювали зі своєю пам’яттю, повитягали з неї спогади зустрічей і образи картин. Інші, 80-90 відсотків, за очікуванням самого Яремака реагуватимуть негативно. Адже їм потрібно буде звернутись до спогадів (яких немає!) і добряче попрацювати з уявою,  а пізніше розчарувавшись і в одному і в іншому пред’явити Яремаку : «Ми тебе не знаємо!», що і потрібно було автору довести : )

Як на мене, Мирослав провів межу, поставив крапку (вкотре!) не тільки для «своїх». Для необізнаних, навпаки, виставка звіт усього його творчого життя є поштовхом/початком для знайомства з його роботами. Здається, тепер Мирослав потребує розмови, щоб зрозуміти тенденції, адже майстерність залишилась, проте ідеї бродять масами і Яремак намагається моніторити  суспільство на рахунок затребуваності мистецтва. Він вимагає розмови про мистецтво, оскільки він ніколи не був просто художником, він ще й провокатор різних мистецьких акцій. Тому треба йти і розмовляти з ним, бо замість нього і нас говоритиме і показуватиме шоу-телевізор.

Леонардо да Вінчі в «Трактаті про живопис» писав: «Жалюгідний той майстер, твори якого випереджають його судження». Яремак мені завжди був шукачем істини/знаку/слова, а вже потім чуттєвого образу. Хочу зауважити різкий поворот Яремака від образу до знаку/мови, котрий, як на мене, стає передвісником чогось більшого/іншого, що закладає підвалини майбутнього.

Далі послугуюсь цитатою з «Галактики Гутенберга» Маршалла Мак-Люена: «Примітивне» малювання двомірне, тоді як малювання й живопис письменної людини тяжіє до перспективи. Без такого розуміння ми не можемо з’ясувати, чому люди перестали бути «примітивними», чи аудіотактильними, у своєму сприйнятті. Нам також складно зрозуміти, чому люди «від часів Сезанна» полишили візуальне сприйняття та перейшли до аудіо тактильної свідомості й організації свого досвіду. Якщо нам поталанить …нам легше буде збагнути роль абетки та друку у встановленні домінантної ролі візуального сприйняття в мистецтві й мові , а також у соціальному та політичному житті загалом… Адже письмо – це візуальне замикання невізуальних просторів і чуттів, яке спричинює відокремлення візуального від звичної взаємодії чуттів. А оскільки мова – одночасне вираження всіх наших чуттів, то письмо – абстрагування мови».

Чи повернеться Художник від знаку/мови в інформаційну добу до образу на новому рівні залежатиме (не побоюсь сказати) подальший хід цивілізації. Адже закривання одних чуттєвих каналів (зір - емо) в догоду іншим комунікаціям (знак звук – раціо) збіднить наш світ. Ну що ж, все потребує межі/закінчення/вивершення, якою і стала виставка Яремака в «АртБастіоні».

 

НА МЕЖІ

 

Себе очікую.

Коли свідоме Я

буття фіксує в мені й поза мною,

яке не потребує мого визнання

і анонімно перетікає нас,

мене, її, його, тебе і Вас;

коли моє свідоме Я

перетривало ніч-день,

тінь-світло-темінь, зиму-літо

і скуштувало: звук, запах, тіло,

колір, смак життя,

спинилась,

перед початком іншого,

того, чиє ім’я є Смерть –

знак не-буття -

тринадцяте зерно.

 

Яремаку  Вітер 

Івано-Франківськ, 29 квітня 2013.

 


03.05.2013 Еріка Вітер 1907 6
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3751 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269