Андрій Волощук: "Три депутата вирішують проблеми громади 50-тисячного міста"

 

У рамках програми «Відкритий світ», що створена та фінансується за сприяння бібліотеки Конгресу США, делегація з України відвідала далекий континент. Головна мета програми «Відкритий світ» – зміцнення взаєморозуміння та співпраці між Україною та Сполученими Штатами шляхом обміну досвідом та ідеями між українськими лідерами та їхніми американськими колегами. Програма «Відкритий світ» є єдиною програмою обмінів законодавчої гілки влади Сполучених Штатів і отримує щорічне фінансування від Конгресу США.

 

Варто зазначити, що в Україні програма діє понад 10 років, а ті, хто завдяки їй мав можливість побувати за кордоном, нині активно впроваджують отримані знання на практиці.

 

Цьогоріч у складі української делегації понад 40 депутатів різних рівнів віком до 35 років змогли ознайомитися з устроєм США, серед них і депутат Коломийської міської ради Андрій Волощук.

 

Перші два дні візиту делегація перебувала у Вашингтоні. Для українців провели екскурсію столицею. Під час прогулянки містом наші краяни поклали квіти до пам’ятника Тарасу Шевченкові, який встановлено у столиці США.

 

У Вашингтоні учасники програми мали змогу побачити Білий Дім, а також Верховний Суд. Побували вони і в Бібліотеці Конгресу. В одному з конференц-залів цієї величезної споруди депутатам з далекої України прочитали лекцію про історію державотворення у США.

 

Після трьох днів у Вашингтоні на українську делегацію чекали відвідини різних штатів. Андрієві  Волощуку випала нагода побувати у штаті Юта, де не так давно у Солт-Лейк Сіті відбувалася зимова Олімпіада. Жили українські політики в американських сім’ях і щодня мали насичену програму зустрічей.

 

Депутат розповідає, що за обмежений проміжок часу вдалося зустрітись з представниками різних гілок влади, громадських організацій, відвідати навчальні заклади та музеї. Під час численних зустрічей у американських посадовців виникало чимало запитань щодо системи місцевого самоврядування в Україні, політичної та економічної ситуації, не менше запитань мали і українці.

 

«Коли волонтер Корпусу Миру Майкл Ву запропонував мені поїхати до Сполучених Штатів Америки, я, звичайно, погодився, адже це була можливість отримати неабиякий досвід та подивитися на колиску демократії. Сподіваюсь, що отримані знання зможу втілити і в Україні», – каже А. Волощук.

 

Молодого політика доволі сильно здивувала система місцевого самоврядування, адже  в штаті Юта він перебував у місті Ора, яке має приблизно 50 тисяч населення і там є всього три депутати міської ради, які отримують заробітну платню та вирішують усі місцеві проблеми. Мер міста в Америці – людина позапартійна, його функції здебільшого публічні, наприклад, провести офіційний прийом. Цікаво, що містом керує… інша людина – «сіті-менеджер», котра закінчує університет за відповідною спеціальністю. Відтак зарплата у мера маленька, а от «сіті-менеджер» отримує набагато більше, ніж мер.

 

Головна відмінність від нашого самоврядування у тому, що бюджети американських міських рад формуються на місцях і не залежать, як у нас, «від центру». Усі податки, сплачені місцевими підприємцями, залишаються, і усі кошти витрачаються на розвиток власної інфраструктури.

 

«Що ще вразило, так це те, що всі депутати, мер міста переважно старшого віку, молоду особу серед них зустрінеш вкрай рідко, адже місцеве самоврядування в Америці не приносить дохід, воно скоріше є можливістю для самодостатніх бізнесменів попрацювати на добробут свого міста і країни. Якщо порівняти саму процедуру прийняття рішень, то особливих відмінностей немає. Єдине, що  в Америці відсутнє як таке поняття комісій. Тобто, на засідання сесії приходять люди, виступають перед громадою, а вже три депутати, керуючись виключно законодавством, а не емоціями, приймають рішення. З одного боку здається, що така невелика кількість народних обранців – це добре, але застосувати це в Україні, як на мене, неможливо. В нашій країні це, напевне, породило би ще більшу корупцію», – розповідає А. Волощук.

 

Чому ж справді позаздрив молодий депутат, так це системі електронного документообігу. Адже у США не побачиш черг у державних установах, а необхідні документи з різноманітних реєстрів, оплату послуг та чимало інших паперових справ можна вирішити сидячи вдома перед екраном монітора. «Таким чином, по-перше – відсутня можливість корупції, по-друге – зменшена кількість чиновників та їх відповідальність працювати у відповідності до термінів та норм Закону, по-третє – це зручно і комфортно для людей. Як на мене, то введення електронної системи документообігу – це першочергове завдання для України», – наголошує Андрій.

 

«Нам треба активніше запозичувати досвід Сполучених Штатів Америки, і те краще, що в них утворювалося століттями, впроваджувати в Україні. Актуальним є питання децентралізації влади, адже світова практика показує, що громада стає набагато успішнішою, коли податки залишаються на місцях, а питання розподілу коштів та визначення пріоритетів розвитку  повністю в руках громади того чи іншого міста, а не керівників країни. До речі, основний обов’язок працівників міської ради в США –  максимально сприяти приватному бізнесу, надаючи інформацію про кредити, супроводжуючи реалізацію бізнес-ідей, а не паперові проблеми видачі довідок», – наголошує А. Волощук.

 

Після повернення на Батьківщину учасники стажування з ентузіазмом розповідають своїм колегам про можливості місцевого самоврядування та про необхідність реформування в Україні.

 

«Американці, коли хочуть щось змінити, виходять на вулиці і вимагають дотримання своїх прав і свобод, нам треба ще повчитися у них згуртованості. Найбільше ж українцям треба перестати боятись чиновників, адже вони отримують заробітну плату з наших податків, тож по суті ми їх утримуємо і вони зобов’язані захищати наші права та працювати заради нашого добробуту», – переконує Андрій.

 

«Мені, звичайно, було дуже цікаво подивитися на життя з середини в іншій країні. Чимало стереотипів про Америку в мене розвіялось. Я зрозумів, що Сполучені Штати – це справді колиска демократії, де верховенство права і законів – головне! Україні є чому повчитися і до чого прагнути. Наша країна порівняно молода, нам є куди рости. І, звичайно, Україні не треба копіювати систему місцевого устрою Сполучених Штатів, але найкращий досвід потрібно все-таки запозичати і впроваджувати, адже такі речі, як електронний документообіг та децентралізація влади, реально впровадити за доволі короткий термін. Як казав геній українського народу Тарас Шевченко, ми повинні і чужого навчатись, і разом з тим свого не цуратись».

 


Оксана Островська,

тижневик «Коломийські ВІСТИ»


28.03.2013 1703 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3153
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1262
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1179
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2383
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3803
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2838 9

Забобони  або марновірство  це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

109

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1037

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

881

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

829
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

117
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10515
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

122
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

441
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5520
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1225
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

625
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

459 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

891
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

776
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

835