Андрій Романчук: Необхідно провести амністію нетрудових доходів

 

img

фото:gk-press.if.ua
 

 

Боротьба з корупцією в Україні - одне з першочергових завдань, які декларує нова влада.

 

Для  искоренения взяточничества предлагается масса способов - от контроля за расходами госчиновников до финансовой амнистии с последующим жестким мониторгингом доходов должностных лиц. О возможных эффективных путях борьбы с коррупцией в интервью изданию "Деловая Столица" рассказал Андрей Романчук, управляющий партнер юридической фирмы Moris Group, принимающей участие в разработке пакета антикоррупционного законодательства.

 

- Какой должна быть, по вашему мнению, антикоррупционная политика государства?

- Бороться с коррупцией можно только комплексом мер, которые должны быть внедрены одновременно. Например, ограничение обращения наличных средств. Как правило, нетрудовые доходы получают в наличной форме. Конечно, можно вспомнить о взяточничестве в особо крупных размерах, об оффшорах и счетах за границей, но если речь идет о массовом сегменте - это все же наличные. Поэтому порог по безналичным расчетам нужно снизить с нынешних 150 тыс.  до 10-15 тыс. грн.

 

- Сам по себе отказ от наличных вряд ли позволит побороть коррупцию. Какие еще шаги будут фигурировать в проекте стратегии?

- Необходимо ввести презумпцию вины. Если есть подозрение, что человек получил деньги незаконно, он должен будет доказать обратное. Этот пункт очень спорный, но без него двигаться дальше нельзя. Эта мера в первую очередь должна распространяться на тех, кто совершает дорогие покупки и не может объяснить происхождение доходов. Санкции могут быть совершенно разные - от штрафа до конфискации имущества и уголовного преследования. Я не вижу ничего плохого в том, чтобы все граждане, а не только чиновники, декларировали свои доходы и расходы.

 

- Государственная служба финансового мониторинга и сейчас следит за чистотой происхождения средств. Вы считаете этот механизм неэффективным?

- Госфинмониторинг не имеет права применять какие-либо санкции. Сегодня в Украине действует презумпция невиновности в этом вопросе. И если у госорганов возникают сомнения в происхождении вашего капитала, то именно они должны обосновать свои обвинения. Но в 98% случаев доказать факт взяточничества невозможно. Нельзя и сразу применять санкции. Именно по этой причине еще одной мерой должна стать финансовая амнистия. Похожий механизм в свое время применялся, например, в Бельгии и Ирландии. В Украине речь может идти о трех видах амнистии: налоговой, амнистии капитала и легализации нетрудовых доходов. Главной для нас является амнистия нетрудовых доходов. Я более чем уверен, что у большинства госслужащих есть средства, полученные в виде не совсем законных доходов. Эти деньги должны вернуться в экономику. Легализовать средства обязаны все украинцы. Но особое внимание нужно уделять тем, кто находился на госслужбе более полугода. С легализированных средств необходимо уплатить налог. Размер ставки может быть и 30, и 50% в зависимости от суммы. По моим оценкам, таким образом в банковскую систему можно вернуть порядка $5 млрд, из которых около $1 млрд поступит в бюджет. 

 

- Когда в Украине может появиться антикоррупционное законодательство?

- Думаю, максимум с 1 января 2015 года в Украине нужно сделать три вещи - ограничить оборот наличных, ввести презумпцию вины и провести амнистию нетрудовых доходов. На втором этапе следует запретить чиновникам бесплатно пользоваться чужим имуществом: квартирами, домами, дачами, автомобилями. Эта мера лишит их возможности регистрировать имущество на подставных лиц. Отчасти данную проблему мог бы решить налог на роскошь, о котором много говорилось, но эффект будет только в комплексе. Кроме того, мои коллеги предлагают запретить топ-менеджерам и владельцам бизнеса занимать руководящие должности в государстве, под запретом будет и обратный процесс. Хотя мне кажется, что топ-менеджеры, особенно те, кто управлял крупным бизнесом, были бы очень полезны в управленческой структуре. 

 

-  Что делать с теми, кто не захочет добровольно легализировать свои сбережения? Ведь существует риск того, что экс-чиновники просто вывезут свои средства за границу.

- Вывезти средства можно. Намного сложнее ими потом воспользоваться. Например, можно перевести средства на Бали или в Панаму - так называемые «черные» оффшоры, но что там с ними делать? Если впоследствии попытаться завести эти деньги в цивилизованные страны, привычные для украинского бизнеса - Швейцарию, Кипр, Нидерланды, они сразу попадут под контроль. Сейчас банковская тайна приобрела совершенно другой смысл. Даже если чиновники станут открывать счета на подставных лиц, то воспользоваться ими будет невозможно. Поэтому рано или поздно сбережения придется раскрыть.

 

-  Опыт других стран вы изучали?

- Безусловно. Но прецедента, который мы могли бы полностью использовать, нет. В каждой из стран были свои особенности, соответственно, решались свои конкретные  проблемы. Например, в Израиле в свое время шла борьба с анонимными банковскими счетами. В Грузии к вопросу амнистии подошли очень жестко, пообещав, что никаких санкций и преследований не будет. И хотя очень немного граждан задекларировали свои доходы, коррупцию в Грузии все-таки удалось искоренить.


10.04.2014 1274 6
Коментарі (6)

бб 2014.04.10, 14:39
Если нельзя побороть-то нужно возглавить,то что в нас и делаєтся.
Василь 2014.04.11, 10:16
1 ший злодій ще один герой майдану 2004 року Всі схеми знає !!!!!
До Василя. 2014.04.11, 11:45
Не треба розкидатися словами. Той факт, що людина мала відношення до майдану 2004, ще зовсім не означає, що вона злодій. А то таке враження, що Україну можуть врятувати тільки учасники майдану 2014. А що будеш казати, коли і вони почнуть красти? Україну врятують не люди в балаклавах і з автоматами, а ті хто вміє думати і знає, що робити. А Романчука я знаю особисто. Дуже розумна людина і не треба навішувати ярлики.
Тізер 2014.04.11, 13:35
Цікаві ідеї, Андрієві респект. Я теж знаю його особисто. І до речі, щодо Майдану-2014 - він також і його учасник, як і багато працівників компанії. При чому ці хлопці не лише на віча і концерти ходили. А те, що не виставляється і не хвалиться цим - взагалі величезний респект. Бо тут якось надто багато героїв і люстраторів розвелося, які з франківської сцени покричали трохи, похороводили, а до Києва якось не встигли. Зате в коментах героїчно сруть.
удар 2014.04.11, 19:27
не амністію. зробити а конфіскацйю.тоді почати з нового листа...
оксана 2014.04.13, 21:17
Що стосується корупції, то панові Романчуку А. і його "команді" перш за все необхідно почати із своєї "правничої діяльності". І це не секрет для усіх правників Івано-Франківська, та клієнтів ТОВ "Моріс Груп".
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

637
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1040 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

858
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1673
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2300
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4284 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

405

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

268

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

499

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

450
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8028
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

685
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

726
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1143
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

725
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6310
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1796
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

276
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

299
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1620
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

811 1