Анатолій Гриценко: Головна вимога українців сьогодні - встановлення справедливості

Коли люди говорять про нього, то слова чесний та порядний звучать у першу чергу. Армійці додають: «полковник». Він – небагатослівний. Спілкуватися з ним непросто – як непросто взагалі мати справу з принциповими людьми, які мають свою позицію і не намагаються вам сподобатись за будь-яку ціну.

Він палить і не приховує цієї звички: «Я є таким, який є». Говорить стримано і по суті – дається взнаки минуле кадрового військового. Видно, що не має заготовлених відповідей, а обмірковує питання. Він не є типовим українським політиком, і це, вочевидь, пояснює його рейтинг, що зростає в країні, яка втомилася від популістів.

Упевнений вихід Анатолія Гриценка до другого туру президентських виборів 2019 року і перемога в них – ось тема, яка вочевидь напружує владу і активно обговорюється в експертному середовищі. Ми спілкуємося з паном Анатолієм у перерві між його поїздками Україною. Графік щільний, і тем для обговорення – безліч.

Пане Анатолію, про що вас найчастіше запитують на зустрічах?

АГ: Питання очевидні. Завершення війни. Встановлення справедливості. Економічне зростання в широкому сенсі: і як можливість гідно працювати, і як високі стандарти життя в країні, і впевненість у майбутньому...

Тоді давайте одразу почнемо з першого: коли завершиться війна?

АГ: Війна завершиться зі зміною влади. А для реінтеграції Донбасу знадобиться від трьох до п’яти років.

Знаю, що країна втомилася, і ми всі хочемо миру. Але не за рахунок поразки. Надто висока ціна нами сплачена за ці роки. Є дипломатичний шлях, який дозволяє повернути Донбас за допомогою наших західних партнерів. Сам алгоритм реінтеграції такий: відновлення контролю над кордоном, введення миротворчого контингенту, встановлення українських адміністрацій на місцях, згодом – проведення місцевих виборів. Разом із розмінуванням території це забере близько п’яти років. Повернення Криму триватиме довше, там ситуація складніша. Я гарантую: Україна повернеться в кордони, які існували станом на початок лютого 2014 року.

Але чинна влада війни не завершить. Із нею ніхто не хоче розмовляти, бо не вірять. На Заході все частіше лунають голоси про те, чи варто допомагати повертати Донбас режиму, який плодить лише корупцію. Нас готові підтримувати за умови адекватних зусиль із нашого боку. А ця влада таких зусиль не демонструє навіть близько.

А ще – постійна загроза війни вигідна владі, щоб тримати суспільство в напрузі та списувати на неї свої провали...

АГ: Так, це правда. Війна вигідна цій владі.

Я бачу армію на 100% професійною, в яку люди йдуть свідомо

Як змінилася наша армія за роки війни?

АГ: Чи стала українська армія кращою? – Так. – Чи достатньо цього рівня, щоб протистояти такому ворогові, як Росія? – Ні.

Тоді якою має бути наша армія?

АГ: Скажу по суті. Наша армія має стати такою, щоб ціна прямої агресії для супротивника була настільки високою, що він ніколи не наважиться її сплатити. Для цього Україні потрібна високопрофесійна армія XXI сторіччя, з сучасними озброєннями та технікою. Армія має бути мобільною та керованою, здатною відповідати супротивнику асиметрично. Рівень підготовки солдатів та офіцерів має бути на порядок вищим, ніж у нашого противника. Кадрова армія повинна мати серйозний резервний компонент, здатний до швидкого розгортання.

Я бачу армію на 100% професійною, в яку люди йдуть свідомо. За соціальним престижем, за покликанням. І повинно бути належне грошове забезпечення. Вважаю, що зараз забезпечення для рядового не може бути менше 20 тисяч гривень. Обов’язково – надбавки за бойові, кваліфікацію, звання, вислугу.

Крім того, держава має забезпечити військовим страховки на випадок поранення або загибелі. Бути військовим – це служба високого ризику, і ці люди мають бути впевнені, що держава потурбується про них чи їхні сім’ї. Взагалі з армії необхідно викорінити «радянщину», ставлення до солдата як до раба.

 У цивілізованому світі існує базовий принцип – rule of law, верховенство права. Ключовою є людина, її права, свободи і власність, а не держава.

Повернемося до питання про відновлення справедливості...

АГ: Я сказав не про відновлення, а про встановлення справедливості. Саме про встановлення, тому що справедливості в Україні ще не було. Загальне відчуття людей від того, що відбувається у державі, – це відчуття тотальної несправедливості.

У вас воно є?

АГ: Скажу більше: це відчуття є у всіх. У мене. У вас. Давайте зупинимо перехожого і спитаємо в нього – відповідь буде «так». Відчуттям несправедливості пронизане все життя в Україні.

Думаєте?

АГ: Бачу довкола. Солдат сидить в окопах і спостерігає «договорняки», як хтось робить гроші, прикриваючись високими словами про захист країни. Це справедливо? Ні! Пенсіонер замерзає взимку через високі тарифи. Це справедливо? Ні! А в цей самий час президент країни, що стікає кров’ю, відпочиває на Мальдівах за 500 тисяч доларів. Справедливо? Ні! Ти створив виробництво, дав роботу людям, робиш внесок в економіку, а якась мерзота з «корочкою», з купленим рішенням суду приходить і забирає в тебе все. Це теж несправедливо.

Подивіться: тарифи, податки, закони, ставлення чиновників до громадян, безправність. Несправедливість оточує нас всюди. Вона починається з президента виснаженої війною країни, який став мільярдером, перебуваючи на посаді. І далі по вертикалі йде вниз, до кожного містечка України. Хто відповів за Іловайськ? За розстріли Небесної сотні? За панамські офшори? За вбитого в поліції Ігоря Індила? За інших жертв? За збитих мажорами на дорогах? Ніхто.

Відчуття тотальної несправедливості й штовхає мене у велику політику. Так неможливо жити. Це принизливо. Я йду, щоб це змінити.

Як саме ви збираєтеся встановлювати справедливість?

АГ: Йтиму такими шляхами. Перше. У цивілізованому світі існує базовий принцип – rule of law, верховенство права. У нас він помилково перекладений як «верховенство закону». Я вважаю, якщо закон несправедливий, не відповідає інтересам суспільства – він має бути скасований. Ключовою є людина, її права, свободи і власність, а не держава.

Друге. Президент є гарантом прав і свобод людини. Там, де порушені базові права громадянина, президент має відновити справедливість, якщо закон «гальмує». Коли я стану президентом, усі закони України пройдуть тест на відповідність справедливості.

Третє. Чесний суд і невідворотність покарання за злочини. Правила будуть одні для всіх. Не залежно від рангу, статусу, грошей.

Наше завдання – за простотою ведення бізнесу увійти до першої п’ятірки країн світу.

Як президент Анатолій Гриценко забезпечить економічне зростання України?

АГ: Сповідую такий принцип. Держава має турбуватися про тих, хто цього потребує (приміром, пенсіонери), і не втручатися в життя інших. Це стосується всього, не тільки економіки.

Тепер щодо економіки. Нам потрібне не просто зростання, а ривок уперед. Інакше ми приречені на животіння. Цей ривок забезпечується певними механізмами. Зменшенням податків і спрощенням податкової системи. Кардинальним скороченням державного апарату. Ліквідацією перепон для ведення бізнесу й економічного розвитку загалом. Стимулюванням пріоритетних галузей, які забезпечать майбутній ривок. Масштабними інфраструктурними проектами.

Про це говорять ледь не всі...

АГ: У тому і проблема, що тільки говорять, а не роблять. Я спитаю: що, складно написати простий податковий кодекс, який здатні зрозуміти люди? Прочитавши який, старшокласник міг би усвідомити, хто які податки сплачує і для чого. Ні, це не складно. Для підприємців – перехід від дозвільної системи до повідомної. Максимальне спрощення процедур. Наше завдання – за простотою ведення бізнесу увійти до першої п’ятірки країн світу.

Або державний апарат. Є певна функція чиновників. Якщо країна може обійтися без цієї функції – ліквідовуємо. Якщо функція дійсно необхідна – намагаємось її реалізувати в автоматичному режимі. Якщо все ж таки потрібна людина на посаді, тоді залишаємо, але так прописуємо правила, щоб максимально прибрати корупційні ризики. І щоб чиновник винятково у цих правилах і процедурах міг діяти. Як кажуть – «крок праворуч, крок ліворуч розцінюється як спроба втечі». Але гідні чиновники, які залишаться працювати, мають отримувати гідні зарплати.

Країна не настільки багата, щоб годувати купу чиновників-нероб. Ми скоротимо витрати на них, приберемо корупційні втрати. Завдяки цьому збільшимо суми на армію, пенсії, охорону здоров’я, освіту.

Але для того, щоб все це запрацювало, мають бути справедливі, непорушні, єдині для всіх правила гри. А гарантувати їх повинен президент.

Риба гниє з голови

А що робитиме президент, оточений чиновниками «старої школи»? Не боїтеся саботажу?

АГ: Риба гниє з голови. Норми поведінки встановлює той, хто нагорі, в даному випадку – президент. Якщо він – корупціонер, то і вся вертикаль живе за правилом «якщо йому можна, то чому мені – ні?» Корупційність найдрібнішого місцевого чиновника, поліцейського, судді – віддзеркалення ситуації, яка є сьогодні у «верхах». Якщо всі побачать, що при владі чесна і порядна людина, – ситуація зміниться. Значна частина людей – на держслужбі, в поліції, на митниці – хочуть жити чесно.

Наведу конкретний приклад, свій досвід у Міноборони. Нас прийшло п’ятеро в команду. І ми не звільняли всіх гамузом, просто ті, хто не зміг працювати за чіткими прозорими правилами, через деякий час звільнилися самі. Так буде і на рівні всієї держави.

Дамоклів меч невідворотної відповідальності висітиме над чиновником будь-якого рівня завжди. Буде система punishments and incentives – покарань і стимулів. Хто працюватиме чесно – на того чекає кар’єрне зростання. Хто не здатний – на вихід. Але жодного телефонного права, коридорного права чи ще якогось іншого посадового права не залишиться.

Ми, громадяни, хочемо впевненості у завтрашньому і післязавтрашньому дні. Нормального життя. Розуміння, куди рухається країна, якою буде її місце у ХХІ столітті. «По-новому» ми вже пожили, будемо жити по-чесному

Чим ви можете пояснити свій високий президентський рейтинг?

АГ: Тим, що українці втомилися і хочуть змін. Більшість розуміє: якщо нічого не зміниться на цих виборах, на нас чекає суцільна «сіра зона» і животіння. Конфлікт на сході, який тліє, економічна стагнація, життя в корумпованій державі «третього світу». Але я скажу ще більш різко: на Україну чекає прірва. Працездатні люди і далі виїжджатимуть, надходження до держбюджету скорочуватимуться. Вже сьогодні у бюджеті важко знаходити гроші на пенсії та інші витрати, а згодом їх не буде взагалі.

У нинішньої влади немає плану розвитку держави, а є лише бажання законсервувати своє становище.

А ми, громадяни, хочемо впевненості у завтрашньому і післязавтрашньому дні. Нормального гідного життя. Розуміння, куди рухається країна, якою буде її місце у ХХІ столітті. «По-новому» ми вже пожили, будемо жити по-чесному.

Якщо коротко, якими є три головні принципи для вас?

АГ: Справедливість, Честь, Воля.


23.08.2018 1792 2
Коментарі (2)

Миха 2018.08.24, 23:27

Гриценко тролль дешнвый......пусть сегодняначтнает брать Крым

26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

248
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

747
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1074 4
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2577
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1891
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2171

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

220

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

353

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1299

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1293
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1033
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

851
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14703
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

727
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10509
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6216
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

748
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

821
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2984
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

694
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

768
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

668