Аналіз: через що найбільше забруднюється повітря в Івано-Франківську

Фахівці проєкту з вимірювання показників якості повітря  Eco-City розповіли про проблематику забруднення повітря в нашому регіоні. Опираючись на дані зі станцій громадського моніторингу якості повітря, які з листопада 2018 року слідкують за якістю повітря в нашому місті та області.


БуТЕС

На Прикарпатті розташоване третє по забрудненню повітря в Україні підприємство Бурштинська ТЕС. Димовий шлейф від даного підприємства тягнеться від десятків до сотень кілометрів, все залежить від метеорологічних умов. І ніхто не знає куди занесе це забруднення. Проаналізувати це буде можливо, встановивши прилади по визначенню сили та напрямку вітру від джерела забруднення, а більша кількість станцій громадського моніторингу якості повітря дасть змогу зафіксувати перевищення фонового забруднення через забруднення, яке принесло вітром.

Найбільше від БуТЕС потерпають мешканці, які проживають в безпосередній близькості до виробництва. В туманну, безвітряну погоду, коли густина повітря збільшується із-за насиченням його краплинами води, викиди з БуТЕС не можуть піднятись у верхні шари атмосфери і перенестись далеко повітряними масами. Це все забруднення концентровано осідає в зоні 10-15 км, тоді люди візуально спостерігають золу після відходу туману. Встановлення нових електрофільтрів допоможе зменшити кількість викидів забруднюючих речовин в повітря від БуТЕС.

Також літом не достатньо зволожуються золовідвали БуТЕС, це призводить до їхнього пиління на села, розташовані в безпосередній близькості. Такі пиління ми фіксуємо за допомогою станцій громадського моніторингу перевищенням більших фракцій пилу PM10, а аналіз напрямку вітру та супутникові знімки зволоження поверхні землі довели те, що пиління є наслідком не зволоженого золовідвалу, який пилить на села. Тільки комплексні аналізи даних, дають змогу визначити природу забруднення. А застерегти від повторення такого пиління допоможе достатнє зволоження золовідвалу в суху та вітряну погоду.

Івано-Франківськ

Є декілька чинників забруднення повітря в місті Івано-Франківськ. Основним, який збільшує забруднення в рази - несприятливі метеорологічні умови. Безвітряна погода, туман, який переходить у смог - це все сприяє накопиченню забруднення в місті. Івано-Франківськ розташований в низовині, його оточують пагорби. Наш аналіз даних показує, що при швидкості вітру до 2 м/с забруднення не видувається з міста, а накопичується в ньому. Тільки зі збільшенням вітру більше ніж на 2 м/с або з дощем, чи снігом відбувається очищення повітря в місті.

Опалювальний сезон

Левову частку забруднення в Івано-Франківську ми моніторимо під час опалювального сезону. З настанням холодів котельні переходять в турборежим і спалюють велику кількість палива. Найбільше забруднюють котельні на твердому паливі, менше - газові. Мешканці тих районів, де розташовані твердопаливні котельні, найбільше скаржаться на запахи в повітрі, звичайно наші станції фіксують збільшення забруднення в цих районах. Тому перш, ніж переходити на альтернативні види палива, потрібно оцінювати вплив на екологічну ситуацію при їх спалюванні, особливо коли така котельня посеред багатоповерхівок.

В місті та на його околицях є багато будинків приватного сектору, тому твердопаливні котли значною мірою забруднюють повітря в Івано-Франківську. Особливо це відчутно в гірських районах області, де немає інших джерел забруднення, окрім твердопаливних котлів, а концентрації PM 2.5 в Верховині чи Яремче часом більші ніж в Івано-Франківську. Зменшити забруднення від твердопаливних котлів допоможе перехід населення на комплексне електричне опалення помешкання електрокотлом з теплоємкістю, нічний тариф та звичайно зменшення ціни на додаткові кіловати. Інверторні технології сучасних кондиціонерів також можуть замінити повноцінне опалення помешкання.

Залізничний транспорт

Неелектрифікований залізничний вокзал, розташований в центрі міста, є найбільш забрудненим районом взимку. Застарілі дизельні тепловози, вагони, які опалюються вугіллям в зимовий період, надають повітрю в Івано-Франківську присмаку паленого вугілля і це все у 21 столітті. В Європі від опалення вагонів вугіллям вже давно відмовились, а у нас - ні. Ми до цього часу труїмо вугільним димом пасажирів залізниці, провідників поїздів, мешканців, які проживають близько до залізничних вокзалів. Потрібно відмовитись від опалення вагонів вугіллям.

Автомобільний транспорт

Цей тип забруднення ми вивчаємо не так давно за допомогою наших сенсорів, які моніторять формальдегід, чадний газ, діоксид азоту та аміак. Коли у місті велика кількість транспортних заторів, ми чітко спостерігаємо зростання концентрації формальдегіду, чадного газу та аміаку, зменшувалася концентрація діоксиду азоту. Забруднення спостерігали до пізнього вечора, коли вже не було такого руху автомобілів.

Безпосередньо на дорогах концентрації цих шкідливих газів перевищували допустимі показники у декілька разів у порівнянні з середніми показниками концентрації по місту. Це свідчить, що автомобілісти, пасажири, пішоходи, всі, хто перебувають в безпосередній близькості до руху автотранспорту зазнають найбільш шкідливого впливу від цих газів. Молекули газів мають розмір до 1 нанометру, а це у 2500 разів менше найшкідливішої частки пилу PM2.5. Проникність шкідливих газів досить висока через їх малий розмір, ще більша, ніж у дрібнодисперсного пилу, а небезпечні концентрації можуть без перешкод поширюватись з вулиць у наші оселі.

Наукові дослідження довели, що найбільше забруднюють автомобілі з дизельними двигунами, менше бензинові, ще менше на газі. Зовсім не забруднюють електромобілі. Контроль автомобільних викидів та перехід на електромобілі суттєво зменшить цей тип забруднення.

Стереотипи

Так, стереотипи також забруднюють повітря в нашій області. Тільки чого варте спалювання трави та листя весною та восени. Ми тоді фіксуємо піки забруднення. Воно має масовий характер по всій Україні та в нашому регіоні зокрема. Під час цього марного спалення, в повітря потрапляють мільйони тонн шкідливих речовин, які тим чи іншим чином вбивають нас поволі. Щоб запобігти такому забрудненню потрібно просто викопати компостну яму та скидати в неї листя, траву. А через зиму вже можна використовувати вміст з цієї ями, як добриво.

Без їжі людина може прожити до 70 днів, без води до 8 днів, без повітря до 10 хв. Кожен з нас, тим чи іншим чином, впливає на якість повітря, яким ми дихаємо. Усвідомлення проблеми - це перший крок до її вирішення.


матеріал підготовлений фахівцями проєкту з вимірювання показників якості повітря  Eco-City


23.01.2020 9965
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1590
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1022
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1282 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3747 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33876
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2839

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

361

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

756

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1703

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1072
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

637
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

514
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

891
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1990
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12208
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1502
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1286
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

545
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

258
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

327
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

374
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1266