У Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника відбулася прес-конференція на тему „Фундаментальні дослідження в університетському середовищі: здобутки та перспективи”, присвячена підсумкам дослідницької діяльності Науково-освітнього центру “Наноматеріали в пристроях генерації та накопичення енергії”.
Цей центр було створено три роки тому в результаті тісної співпраці Фонду цивільних досліджень та розвитку (СRDF Global), Агентства міжнародного розвитку США (USAID), Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України за програмою „Співробітництво у науково-технічних дослідженнях та освіті”. У ньому прикарпатські вчені здійснюють прикладні дослідження в галузі використання екологічно чистих природних продуктів для отримання нанопористого вуглецю для електродів суперконденсаторів, що дозволить трансформувати сонячну енергію в електричну, використовувати нанотехнології для знешкодження ракових клітин та розробляти інноваційні енергетичні конденсатори та прилади для зберігання енергії.
Одним із основних завдань Центру є підготовка молодих фахівців (студентів і аспірантів) через залучення їх до виконання наукових досліджень з метою створення на Прикарпатті потужної науково-дослідної структури.
Прибулі до Прикарпатського університету гості з США – заступник директора програм Фонду цивільних досліджень та розвитку (СRDF Global) Мерилін Пайфер і професор Техаського університету (США) Брюс Гнейд – високо оцінили діяльність Науково-освітнього центру, що здійснює дослідження, які мають практичну цінність. Було відзначено, зокрема, роботу прикарпатських науковців у сфері гібридних конденсаторів. На придбаному за кошти фонду сучасному обладнанні можна буде проводити дослідження, розвиватися ще протягом багатьох років.
Директор центру доктор фізико-математичних наук Іван Будзуляк зауважив, що надалі будуть створені невеликі мобільні групи науковців, котрі спільно з колегами з інших наукових установ працюватимуть над реалізацією окремих проектів.
Проректор з наукової роботи Прикарпатського університету доктор хімічних наук Іван Миронюк вважає, що в процесі діяльності центру отримані знання, які можна застосовувати в медицині, енергетиці, сільському господарстві.
„Ми апробували цілий спектр матеріалів у якості основи катодної композиції для літієвих джерел струму й отримали вельми цікаві результати на рівні світових стандартів, – говорить заступник директора Науково-освітнього центру Володимир Коцюбинський. – Найбільший науковий здобуток – розробка технології отримання нанохлористого вуглецю, а також його успішна апробація в пристроях накопичення енергії – суперконденсаторах. Уже готова технічна документація на промислове виробництво такого матеріалу. Зараз ми шукаємо інвестора, який би нам допоміг у співпраці з іншими установами країни налагодити хоча би тестовий промисловий випуск такої продукції.
Найбільшим досягненням центру є те, що молоді талановиті науковці мають можливість працювати на сучасному обладнанні, отримати результати світового рівня. Всі завдання, які були поставлені перед центром, ми виконали і готові далі до роботи”.
Незважаючи на те, що незабаром завершується термін дії гранту, в університеті залишиться сучасне обладнання, придбане на кошти американського фонду, на якому працюватимуть місцеві вчені, а також продовжуватиметься практика поїздок студентів і аспірантів Прикарпатського університету на стажування до Техаського університету.