Алкогольна битва. Хроніки протистояння: підприємці та влада

Терміново потрібно купити пляшку шампанського та шоколад. Якось незаплановано отримала запрошення на день народження, а з пустими руками ж не підеш. Знаходжуся практично на окраїні Львова – від центру маршрутним таксі їхати добрих двадцять хвилин.  Озираюся. Неподалік три кіоски. Підходжу до найближчого. Невдача – «Ревізія». Прямую до наступного.

–         У вас є шампанське?

–         Лише від завтрашнього ранку, – якось дратівливо відповідає жінка.

–         А вино? – незрозуміло перепитую.

–         Навіть якщо би було, то б не продала! – завершила продавчиня нашу розмову.

І тут я згадую, що на відміну від Коломиї, у Львові ще з жовтня минулого року діє заборона на продаж алкоголю в нічний час. Це ще більше розпалює мою журналістську цікавість: а чи всі сумлінно виконують рішення?

З розумними оченятами підходжу до ще одного магазинчика. Помітно, що продавець уже збирається зачиняти його. Чемно цікавлюся, чи є вино. Жінка якось розгублено глянула і сказала, що немає. Однак попросила почекати трішки. Буквально через лічені секунди до мене підходить чоловік.

–         Що потрібно?, – питає.

–         Шампанське. У вас є?

–         Яке вас цікавить?

–         Ну, давайте «Київське», – сказала першу назву, яка прийшла в голову.

–         Зараз, зачекайте. Ще щось купуватимете?

–         Так, мандарини і шоколад.

Чоловік стоїть поруч, а жінка чемно зважує фрукти, а потім називає сумую.

–         А де ж шампанське? – оглядаюся.

–         Тсс, дівчино, тихіше, зараз підійдете зі мною до машини. Пакет маєте?

–         Ні…

Мужчина сам виносить пакет, ставить туди шампанське і каже, щоб я швиденько йшла, а то не дай Бог хтось помітить. І я, цілком задоволена експериментом, іду…

 

Хроніки протистояння: підприємці та влада

Рішення про заборону продажу алкогольних напоїв після 22 вечора приймались у багатьох містах. З успіхом чи без успіху. Алкогольна війна триває дотепер. Звісно, підприємці втратять і втрачають чимало прибутків, однак закони здорового глузду підказують, що заборона необхідна. Звичайно, алкоголь можна купити заздалегідь. Однак спонтанно напитися не вдасться. Хоча,як показав мій експеримент, на десять відмов знайдеться хоча б одна згода…

Львів. Вересень  2010.

Виконавчий комітет Львівської міської ради приймає рішення, яким заборонено подавати алкоголь, в тому числі й пиво, з 22 години вчора до 10 ранку.  Виняток – заклади ресторанного господарства.  До речі, ще у 2008 році були прийняті схожі рішення про обмеження продажу алкоголю біля шкіл та навчальних корпусів Львівської політехніки, але  органи прокуратури їх скасували.

Київ. Грудень 2010.

Київрада ухвалює рішення, згідно з яким алкогольні, слабоалкогольні напої, столове вино, пиво, а також тютюнові вироби заборонено продавати в малих архітектурних формах площею менше 40 кв.м. з 31 березня поточного року. Та нещодавно прокуратура Києва опротестувала дане рішення Київради. У зв’язку з численними запитами ЗМІ та громадських організацій прокуратура Києва звернулася до Департаменту за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України і в Антимонопольний комітет України щодо надання оцінки  даному рішенню Київради. Отримані висновки підтвердили наявність порушень у рішенні. Таким чином, згідно зі ст. 1 закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів для продажу тютюнових виробів площа приміщення не обмежена, а для продажу алкогольних напоїв вона повинна бути не менше 20 кв.м. Однак всупереч вимогам  зазначеного закону Київрада заборонила торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами у тимчасових спорудах загальною площею менше 40 кв.м.

Івано-Франківськ. Січень 2011.

Суд скасовує заборону на нічний продаж алкоголю в Івано-Франківську. Нагадаємо, міськрада заборонила продаж алкоголю в роздрібній мережі з 22:00 до 8:00 з 21 жовтня 2010 року. Прокуратура Івано–Франківська опротестувала це рішення, однак міськрада відхилила протест. Згодом  Івано-Франківський адміністративний суд визнає незаконним рішення міської ради.

Тернопіль. Квітень 2011.

14 квітня на сесії депутати прийняли рішення «Про впорядкування продажу пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв у роздрібній торговельній мережі населених пунктів Тернопільської області», яким рекомендують заборонити продаж пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв у роздрібній торговельній мережі  з 22.00 до 8.00. Управлінню Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів обласної Державної податкової адміністрації облрада рекомендує відстежувати прийняття місцевими радами відповідних заборон та анульовувати ліцензії тим суб’єктами господарювання, які порушуватимуть прийняті місцевими радами рішення. Ініціативу заборонити продаж алкоголю у вечірній час депутати мотивували намаганням попередити кількість бійок, крадіжок і ДТП, які відбуваються у нічний час за участю нетверезих осіб, а також щоб запобігти втягненню підлітків у пияцтво.

 

Паломник? Не пити!

 

 Тернопільсько-Зборівська єпархія УГКЦ також ввела своєрідну заборону на алкоголь для паломників. Щоправда, тимчасову. Владика Василій Семенюк запропонував на час прощі у Зарваниці, що відбудеться 16-17 липня, ввести мораторій на продаж алкогольних напоїв у селах, через які йтимуть паломники. Відповідне рішення уже прийняла сільська рада Зарваниці. Відтак, на території паломницького центру під час прощі не буде жодних алкогольних напоїв. Також владика звернувся до міліції з проханням проконтролювати дане питання


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

776
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699