Актуально і захопливо: книжковий огляд від Фіртки

Ця добірка стала певним доосмисленням усього, що зараз відбувається у нашій країні та й у світі також. Якщо відкинути факт пандемії й поглянути на нашу країну, її ідентичність  дізнаємося багато цікавого.

Сьогодні у книжковому огляді від Фіртки та нашого оглядача Остапа Микитюка буде трохи менше книг, ніж зазвичай, але кожна з них настільки потужна, що замінить з десяток інших. Погляньмо на них ближче.


Почну з новинки видавництва Yakaboo Publishing, книжки колишнього посла США у Росії та спеціального помічника 44-го президента Америки Барака Обами Майкла МакФола«Від холодної війни до гарячого миру». У світлі обрання нового президента США, офіційної політики Джо Байдена та його уряду, його недавніх висловлювань у сторону Путіна, зрештою і майже пів столітньої Холодної війни між Радянським Союзом і США, ця книжка надзвичайно актуальна і захоплива.

Ще у 80-х роках минулого століття доля закинула МакФола у Радянський союз. Гонка озброєнь начеб-то завершилась, геополітика союзу змінилась і на той час під керівництвом Горбачова значно відрізнялась від політики Брежнєва. І в основній масі люди на початку «відлиги» мали демократичні настрої й бажали змін. МакФол це побачив і дуже захопився. Згодом на держслужбі у США він став одним з засновників руху «Перезавантаження» при уряді Обами, яке мало на меті змінити тон діалогу між супердержавами, його навіть призначили послом США у Росії. Але…

Майкл упустив той момент, що президентом Росії є Путін. Майкл МакФол став однією з перших жертв брехні, маніпуляцій і методів теперішньої Росії. Спроби розібратись в істинній причині цих змін привели автора до сумних висновків. У книзі «Від холодної війни до гарячого миру» ми дізнаємось найголовніші точки занепаду між державами з перших вуст.


Друга книжка доповнює тему дерусифікації в дещо меншому, але не менш важливому масштабі. І, як на мене, це одна з чи не найголовніших книжок про українську ідентичність написана українським автором. Це бестселер видавництва «Наш Формат» авторства Олександра Михеда  — «Я змішаю твою кров з вугіллям».

Після подій 2014 року надзвичайно важливою темою в суспільстві стало переосмислення українського сходу. Території Луганської та Донецької області набули зовсім іншої міфічності й реальності ніж було до того. Так сталося, що у рамках одного дослідницького проєкту саме Олександру випала нагода проїхатись «сірою зоною» і дослідити феномен українського сходу.

«Я змішаю твою кров з вугіллям» — дуже детальний і захопливий репортаж, у якому Михед по-іншому відкриває широкій аудиторії Краматорськ, Лисичанськ, Добропілля, Костянтинівку. Бахмут, Покровськ та Сєвєродонецьк голосами митців, істориків та волонтерів — Сергія Жадана, Олени Стяжкіної, Володимира Рафєєнка, Алевтини Кахідзе та Ігоря Козловського. Як зрозуміти український схід? Як почути його? Почати думаю варто саме з цієї книжки.


А завершу добірку книжкою, яка вийшла у 2018 році у видавництві «21» і, як на мене, незаслужено не помічена широким колом читачів. Час виправити цю ситуацію (той випадок, коли краще пізно, ніж ніколи). І мова про книжку українського критика та літературознавця Ярослава Поліщука — «Гібридна топографія».

У ній автор, обираючи події 2014 року як одну з «точок неповернення», починає переосмислювати українську літературу в глобальному контексті, хоча в першу чергу мова йде про відрив і розрив з літературою колишнього пострадянського вектора.  На прикладі сучасної художньої літератури він вибудовує уявну географію, говорить про символічне освоєння простору засобами культури.

Романи Юрія та Софії Андруховичів, Володимира Лиса, Сергія Жадана, Володимира Рафєєнка, Василя Шкляра та ін. стають не просто текстами, а цілими пластами, які показують самобутність, силу і важливість цих текстів саме в географічному та геополітичному контексті.


Читаймо українською та не забуваймо, хто ми є!
До зустрічі у наступному огляді.


19.03.2021 825
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

16285
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1542
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1111
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2144
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3680
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1394

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1802

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

576

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1201

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1362
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

677
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24309
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

558
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

526
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

670
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1564
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

726
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7479
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

675
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1761 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

663
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

569