Актуально і захопливо: книжковий огляд від Фіртки

Ця добірка стала певним доосмисленням усього, що зараз відбувається у нашій країні та й у світі також. Якщо відкинути факт пандемії й поглянути на нашу країну, її ідентичність  дізнаємося багато цікавого.

Сьогодні у книжковому огляді від Фіртки та нашого оглядача Остапа Микитюка буде трохи менше книг, ніж зазвичай, але кожна з них настільки потужна, що замінить з десяток інших. Погляньмо на них ближче.


Почну з новинки видавництва Yakaboo Publishing, книжки колишнього посла США у Росії та спеціального помічника 44-го президента Америки Барака Обами Майкла МакФола«Від холодної війни до гарячого миру». У світлі обрання нового президента США, офіційної політики Джо Байдена та його уряду, його недавніх висловлювань у сторону Путіна, зрештою і майже пів столітньої Холодної війни між Радянським Союзом і США, ця книжка надзвичайно актуальна і захоплива.

Ще у 80-х роках минулого століття доля закинула МакФола у Радянський союз. Гонка озброєнь начеб-то завершилась, геополітика союзу змінилась і на той час під керівництвом Горбачова значно відрізнялась від політики Брежнєва. І в основній масі люди на початку «відлиги» мали демократичні настрої й бажали змін. МакФол це побачив і дуже захопився. Згодом на держслужбі у США він став одним з засновників руху «Перезавантаження» при уряді Обами, яке мало на меті змінити тон діалогу між супердержавами, його навіть призначили послом США у Росії. Але…

Майкл упустив той момент, що президентом Росії є Путін. Майкл МакФол став однією з перших жертв брехні, маніпуляцій і методів теперішньої Росії. Спроби розібратись в істинній причині цих змін привели автора до сумних висновків. У книзі «Від холодної війни до гарячого миру» ми дізнаємось найголовніші точки занепаду між державами з перших вуст.


Друга книжка доповнює тему дерусифікації в дещо меншому, але не менш важливому масштабі. І, як на мене, це одна з чи не найголовніших книжок про українську ідентичність написана українським автором. Це бестселер видавництва «Наш Формат» авторства Олександра Михеда  — «Я змішаю твою кров з вугіллям».

Після подій 2014 року надзвичайно важливою темою в суспільстві стало переосмислення українського сходу. Території Луганської та Донецької області набули зовсім іншої міфічності й реальності ніж було до того. Так сталося, що у рамках одного дослідницького проєкту саме Олександру випала нагода проїхатись «сірою зоною» і дослідити феномен українського сходу.

«Я змішаю твою кров з вугіллям» — дуже детальний і захопливий репортаж, у якому Михед по-іншому відкриває широкій аудиторії Краматорськ, Лисичанськ, Добропілля, Костянтинівку. Бахмут, Покровськ та Сєвєродонецьк голосами митців, істориків та волонтерів — Сергія Жадана, Олени Стяжкіної, Володимира Рафєєнка, Алевтини Кахідзе та Ігоря Козловського. Як зрозуміти український схід? Як почути його? Почати думаю варто саме з цієї книжки.


А завершу добірку книжкою, яка вийшла у 2018 році у видавництві «21» і, як на мене, незаслужено не помічена широким колом читачів. Час виправити цю ситуацію (той випадок, коли краще пізно, ніж ніколи). І мова про книжку українського критика та літературознавця Ярослава Поліщука — «Гібридна топографія».

У ній автор, обираючи події 2014 року як одну з «точок неповернення», починає переосмислювати українську літературу в глобальному контексті, хоча в першу чергу мова йде про відрив і розрив з літературою колишнього пострадянського вектора.  На прикладі сучасної художньої літератури він вибудовує уявну географію, говорить про символічне освоєння простору засобами культури.

Романи Юрія та Софії Андруховичів, Володимира Лиса, Сергія Жадана, Володимира Рафєєнка, Василя Шкляра та ін. стають не просто текстами, а цілими пластами, які показують самобутність, силу і важливість цих текстів саме в географічному та геополітичному контексті.


Читаймо українською та не забуваймо, хто ми є!
До зустрічі у наступному огляді.


19.03.2021 808
Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

848
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1562 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2332
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2169 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7509
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15225 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

273

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1004

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1072

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1859
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

255
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

631
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

877
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3109
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

891
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1929
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

975
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35122 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

223
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

456
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

599
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

925