Яких передвиборчих меседжів від політиків слід очікувати прикарпатцям


Цьогорічні парламентські вибори принесуть українцям очікувану хвилю політичної риторики й чергову порцію обіцянок порятунку від усіх земних бід.

 

І, якщо, постійний відданий електорат з року в рік голосує за своїх й напередодні виборів міняє точку зору доволі рідко, то є таке поняття як протестний електорат – ті, що не підтримують жодну політичну силу, шукаючи альтернатив і, як правило, або голосують проти всіх, або ж визначаються в останній момент.

 

Саме заволодіння їхньою прихильністю, головним чином, і направлена робота політтехнологів.

 

Гучним, багатослівним передвиборчим обіцянкам політиків, пересічні українці мали б вже давно перестати вірити. З кожним роком кількість протестного електорату зростає.

 

Принаймні, за даними моніторингу громадської думки, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» вона становить 13,9% .

 

А тому кожна виборча кампанія змушує бажаючих спробувати ласого депутатського пирога добре продумувати передвиборчу риторику, щоб «купити» ситуативну симпатію виборців.

 

На загальнодержавному рівні головними темами, якими напередодні виборів спекулюють політики є, в першу чергу, мовне, газове питання, вектори зовнішньополітичного розвитку, окремі історичні дати й постаті.

 

Дані ідеологічні маркери, свого часу, дуже вдало були підкріплені протиставленням «свій - чужий», який після осінніх подій 2004 року перетворився на поділ громадян на прихильників «помаранчевих» і «біло-блакитних».

 

Саме в цьому контексті були побудовані всі наступні виборчі кампанії.

 

Проте, цьогорічна виборча кампанія, повинна відрізнятися від попередніх.

 

По-перше, тому, що останні суспільно-політичні події в країні засвідчують прагматизацію мислення українців. Тепер першочерговими повинні стати питання реальних економічних зрушень, аніж аморфні балачки про національну іде, патріотизм й месіонерство. Але й без цього не обійдеться.

 

А по-друге, запровадження мажоритарної частини виборів змушує політиків-мажоритарщиків на рівні окремих регіонів піднімати специфічні поточні питання життя мешканців саме того регіону й округу, в якому кандидат має намір бути у виграші.

 

І Прикарпаття в цьому випадку не є виключенням.

 

Прикарпаття й Галичина загалом – є доволі специфічним краєм, в якому якраз чітко простежується позиціонування по матриці «свій-чужий», і в якому питання історичної пам’яті є доволі загостреними. А тому в цьому контексті кожен кандидат повинен обачно вибудовувати свою роботу з виборцями.

 

Початковими критеріями для кандидатів, вже традиційно, будуть партійна приналежність (якщо така є), займана керівна посада й рівень «розкрути» кандидата в окрузі. Саме тому політики, що мають амбіції на місце у парламенті, завчасно під різними приводами, починають популяризувати себе в середовищі потенційних виборців.

 

Загалом же усі передвиборчі меседжі, як очікують на прикарпатців, можна умовно поділити на певні групи.


По-перше, це передвиборчі лозунги націонал-демократичних опозиційних сил.  Вони, звичайно ж прогнозовано, спробують зіграти роль пригнічених існуючим режимом Януковича. Не обійдеться без хвилі популістської риторики й протиставлення існуючій системі.

 

Тут в хід піде увесь арсенал засобів: від апеляцій до переслідування режимом колишніх опозиціонерів й судовими процесами над лідерами опозиції, до зовнішньої політики – відступу від євроатлантичних перспектив України, пригадають антинаціональні Харківські угоди й газові перемовини. Щодо соціальної політики, то тут закидатимуть антиукраїнською політикою в сфері освіти, інфляційними процесами, антинародним податковим кодексом й зубожінням значної частини громадян на тлі збагачення провладної команди.

 

Натомість пропонуватимуть відновлення справедливості, об’єднання навколо ключових питань й національне відродження.

 

По-друге, нас очікує доволі потужна передвиборча кампанія провладних політичних сил. Вона базуватиметься на підкресленні того, що вже вдалося за останні роки зреалізувати.

 

Головним чином, представники від влади розповідатимуть про показники соціально-економічної ситуації в країні, яких вдалося досягти на фоні загальносвітової економічної кризи й провальних газових угод уряду Юлії Тимошенко (наочно, майже кожна прес-конференція губернатора області не обходиться без нарікань про мільйонні переплати за купівлю блакитного палива в Росії, які лягли на плечі кожного економічно активного українця). Свіжим «козирем» стануть славнозвісні соціальні ініціативи Президента, згідно яких вже з травня жити стане краще, принаймні для деяких соціальних верств. Згадають і про стабілізацію, за їхніми ж словами, зовнішньополітичної кон’юктури. А також нарікатимуть на опозицію, яка дестабілізує ситуацію в країні своїми заявами й діями.

 

Тут як ніколи раніше, у хід піде випробування програмою «Писанкове Прикарпаття», якою так відверто послуговується в області Партія Регіонів.  Пропонуватимуть завершення розпочатої медичної реформи, будівництво дитячих садочків, шкіл й дотації на розвиток села.

 

Не слід забувати й про мажоритарну частину виборчих списків. Для представників обох політичних таборів вона буде схожою із відмінністю тільки в ідеологічному підході до організації. Адже, доволі вагома частина успіху кандидата-мажоритарника, який висуватиметься певною партією, залежить від іміджу його політичної сили. І хочуть вони того чи ні, але в окрузі повинні відстоювати саме партійну лінію.

 

Однак, політична риторика таких кандидатів має бути більш предметною й спрямованою на вирішення конкретних проблем округу.

 

До прикладу, у гірських районах Прикарпаття нагальними будуть питання боротьби з паводками й будівництва доріг, розвитком туризму й рекреації. У рівнинних районах – кандидати пропонуватимуть програми відродження сільського господарства, створення нового виробництва й розширення робочих місць.

 

Усі без винятку торкатимуться й тем культурного розвитку того чи іншого історико-етнографічного регіону, повернення до його автентичності й традицій.


І, по-третє, як альтернативу пропонуватимуть себе виборцям кандидати-самовисуванці. Які, не обов’язково мають за плечима політичне минуле.

 

У них дещо інша ситуація. Їм потрібно, як нікому іншому, самотужки прокладати собі поле для дій в окрузі.

 

Такі кандидати, скоріш за все, опиратимуться на свою попередню діяльність й демонструватимуть успіхи на раніше займаних посадах. Такий підхід, апріорі, повинен допомоги у створенні образу доброго господарника чи вдалого менеджера, який здатен вирішити питання, що виявились не під силу жодному представнику нинішньої владної еліти.

 

Для прикаладу, то й же Олександр Шевченко(директор ТК «Буковель») – доволі невимушено працює над створенням собі образу топ-менеджера, під керівництвом якого за декілька років в Україні розвинувся потужний туристичний комплекс.  Хоча про вибори ще й мови, за його словами, немає.

 

Тому такі гравці привертають увагу населення  завчасно, добрими справами, благодійністю й допомогою у вирішенні конкретних щоденних питань – чи то ремонт школи, розширення бібліотечних фондів , чи то обладнання для мед закладу подарували,  тощо.

 

Ця категорія має, на разі, доволі не погані шанси на успіх. Адже «протестні» виборці прагнуть змін, яких очікують саме від, так званих, нових облич із самовисуванців.

 

Однак, слід розуміти й той факт, що багато із них приховано представлятимуть певну політичну силу й реалізовуватимуть її передвиборчий план, однак у дещо модифікованому вигляді.

 

Передвиборча кампанія обіцяє бути цікавою й насиченою на різноманітні політ технологічні маневри.  А тому пересічному виборцеві доведеться докласти чимало зусиль, щоб розгледіти у цьому шоу справжню альтернативу.

 

Максим Куций, спеціально для "Фіртки"


23.03.2012 Максим Куций 1201 2
Коментарі (2)

фахівець 2012.03.23, 15:33
дуже КУЦИЙ аналіз з минулостолітніми темами. Ганьба, що таке друкуєте, шкода, що потратила час на читання
Гість 2012.03.23, 18:49
Народний примітивізм. Не мажоритарна складова, а змішана модель виборчої системи. І питання, які піднімаються кандидатами в депутати є валентні(подібні) або позиційні(відмінні).
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

922 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

818
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1632
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2268
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4245 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3249

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

235

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

470

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

412

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

877
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

653
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

694
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

979
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1106
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

692
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6277
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1768
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31787 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1577
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

782 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

743