Як уникнути кишкових інфекцій на відпочинку

 

Кишкові інфекції медики називають сезонним захворюванням, пік якого припадає саме на літній період. Причин декілька. По-перше, ми споживаємо більше свіжих овочів і фруктів, які не завжди ретельно вимиті. По-друге, продукти, особливо м’ясо, риба та молоко, в спеку псуються набагато швидше, хоча зовні можуть виглядати цілком придатними для споживання.

 

Статистика свідчить, що часто кишковими розладами страждають ті, хто перебуває на відпочинку біля моря чи озера. Чому так і як уникнути літніх «несподіванок», з’ясовували «Відомості».

 

Завідувач відділення кишкових інфекцій Волинської обласної інфекційної лікарні Станіслава Сорочинська розповіла, що кишкові інфекції — це загальне поняття, до якого можна віднести захворювання, викликані сальмонелою, дизентерійною паличкою чи умовно-патогенною флорою. До цієї групи можна зарахувати і харчові токсикоінфекції, які виникають унаслідок накопичення в продуктах бактерій або їх токсинів.

 

— Розкажіть, будь ласка, як саме можна підхопити ці недуги.

— Причиною виникнення сальмонельозу є хвора людина, яка є носієм хвороби та виділяє збудника разом із сечею та фекаліями. Переносити сальмонелу можуть інфіковані, термічно неправильно оброблені продукти — молоко, м’ясо, яйця, причому не лише курячі, а й перепелині, качині. Варто пам’ятати, що сальмонела виживає навіть у холодильнику, оскільки витримує невисокі температури. Дизентерія нині зустрічається рідко. В літній період її можуть переносити мухи, розмножується дизентерійна паличка і у водоймах, до яких потрапляють стічні води. Умовно-патогенна флора є усюди в навколишньому середовищі, і за сприятливих умов бактерії починають розмножуватися та виділяти токсини. До цих мікроорганізмів можна віднести, зокрема, стафілокок, який найчастіше провокує харчові отруєння.

 

— Які симптоми характерні для кишкових хвороб?

— Симптоми є однаковими практично для усіх кишкових інфекцій. Вони супроводжуються болем у животі, температурою, блювотою, рідким стільцем. Якщо до організму потрапляє велика кількість збудника чи токсину, то спочатку з’являються прояви токсикозу: температура, в’ялість, неспокій, судоми. Можуть бути просто кольки у животі, а пронос з’явиться через кілька годин або навіть через добу. Тому часто плутають кишкову інфекцію з респіраторною. Якщо є судоми, можуть навіть діагностувати менінгіт, а насправді це кишкова інфекція у важкому перебігу. Пронос при кишкових інфекціях може бути один або кілька разів. Що більше в організмі збудників або токсинів, то важче перебігає хвороба, а отже, й температура вища і довше тримається, блювота частіша і більша кількість випорожнень.

 

— Що робити, коли з’явилися перші симптоми кишкової інфекції?

— Дорослим і старшим дітям  найперше потрібно промити шлунок. Якщо дітки маленькі, їх треба відпоювати, даючи пити відвар ромашки, чай, підсолену воду або ж препарати, які продаються в аптеках, — «Регідрон», «Гастроліт». Коли ж симптоми не зникають, треба звертатися до лікаря. В нас бувають випадки, коли потрапляє до нас дитина, а мама каже: «Ви збийте температуру, а з проносом я впораюся сама». А яким чином це роблять? Дають розрекламований «Імодіум». Так, він знімає діарейний синдром. Але не треба забувати, що діарея, як і блювота, є захисною реакцією організму на інтоксикацію. Якщо не наводнювати організм, а просто припинити пронос, то стане ще гірше. Можна «долікуватися» і до збоїв у роботі серцево-судинної та нервової систем. Вважаю, що таке самолікування є небезпечним. Той, хто у ранньому віці не вилікувався як слід, потім матиме хронічне захворювання жовчних шляхів, гастрит, панкреатит.

Дорослі повинні знати, що причиною кишкових інфекцій здебільшого є брудні руки, немиті овочі та фрукти, а також їх неправильне зберігання й обробка. Звертайте увагу на чистоту ножів, тарілок, частіше мийте руки. Фрукти спершу треба помити під проточною водою, а потім облити окропом. Не купуйте розрізані навпіл кавуни. Ніж, яким його різали, міг бути брудним, а під плівкою, якою обмотали кавуна, бактерії розмножуються ще швидше. Якщо привезли додому шашлик після пікніка, то наступного дня його варто термічно обробити і лише після цього вживати в їжу.

 

— Часто доводитися чути від батьків, що тільки-но вони поїдуть із дітьми на відпочинок, ті одразу починають хворіти. Чому так?

— Це пов’язано з тим, що діти потрапляють у нове для них середовище, їх починають оточувати бактерії іншого складу, до яких дитячий організм не звик. Крім того, не завжди батьки можуть вгледіти за малечею: десь зірвав ягоду, з’їв немитою, а мамі не сказав. Навіть якщо на ягодах не було кишкових збудників, то вони цілком можуть бути оброблені різноманітними хімікатами, на них може накопичуватися пил тощо. А якщо ці ягоди містять кислоту, то їх вживання у великій кількості призводить до накопичення шлаків — у дитини може розвинутись інтоксикація, порушення обміну речовин (ацетонемічний синдром). Знову ж таки підвищується температура, з’являється блювота, болі в животі.

 

— Чи можна кишкову інфекцію підхопити, купаючись в озері чи морі?

— Не можна сказати, що вірус є у водоймах, але у навколишньому середовищі — так. Різноманітні збудники кишкових інфекцій можуть знаходитися у стоячій воді. Збираються вони й у мокрих місцях, у затінку. До всього ж сонце знижує імунітет, тим більше у дітей. Буває так, що їхали на відпочинок, дитина була начебто здоровою, а потім раптово захворіла. Насправді вона могла бути носієм вірусу, який при перегріванні, переохолодженні, протягах міг активізуватися. До всього ж зараз «ходить» ще й ротавірусна інфекція («кишковий грип»), яку викликають не бактерії, а віруси. Протікає хвороба практично з такими ж симптомами: висока температура, розлад стільця, болі в животі.

 

На морі головне — гігієна та санітарія. Я б не радила їхати відпочивати на море з дітками, яким менше трьох років. Їм важко пояснити, як поводитися з брудними іграшками та немитими харчами.

 

— Чи потрібно давати діткам перед від’їздом на море імунопрепарати?

— Не потрібно. На морі головне дотримуватися гігієни та правильного харчування.


25.07.2012 2203 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

213
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1333
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2435 2
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3582
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2907
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2115

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

581

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

429

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1609

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1766
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

254
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

475
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

771
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4934
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

331
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

844
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10091
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

469
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

223
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

344
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

372
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

691