Як уникнути кишкових інфекцій на відпочинку

 

Кишкові інфекції медики називають сезонним захворюванням, пік якого припадає саме на літній період. Причин декілька. По-перше, ми споживаємо більше свіжих овочів і фруктів, які не завжди ретельно вимиті. По-друге, продукти, особливо м’ясо, риба та молоко, в спеку псуються набагато швидше, хоча зовні можуть виглядати цілком придатними для споживання.

 

Статистика свідчить, що часто кишковими розладами страждають ті, хто перебуває на відпочинку біля моря чи озера. Чому так і як уникнути літніх «несподіванок», з’ясовували «Відомості».

 

Завідувач відділення кишкових інфекцій Волинської обласної інфекційної лікарні Станіслава Сорочинська розповіла, що кишкові інфекції — це загальне поняття, до якого можна віднести захворювання, викликані сальмонелою, дизентерійною паличкою чи умовно-патогенною флорою. До цієї групи можна зарахувати і харчові токсикоінфекції, які виникають унаслідок накопичення в продуктах бактерій або їх токсинів.

 

— Розкажіть, будь ласка, як саме можна підхопити ці недуги.

— Причиною виникнення сальмонельозу є хвора людина, яка є носієм хвороби та виділяє збудника разом із сечею та фекаліями. Переносити сальмонелу можуть інфіковані, термічно неправильно оброблені продукти — молоко, м’ясо, яйця, причому не лише курячі, а й перепелині, качині. Варто пам’ятати, що сальмонела виживає навіть у холодильнику, оскільки витримує невисокі температури. Дизентерія нині зустрічається рідко. В літній період її можуть переносити мухи, розмножується дизентерійна паличка і у водоймах, до яких потрапляють стічні води. Умовно-патогенна флора є усюди в навколишньому середовищі, і за сприятливих умов бактерії починають розмножуватися та виділяти токсини. До цих мікроорганізмів можна віднести, зокрема, стафілокок, який найчастіше провокує харчові отруєння.

 

— Які симптоми характерні для кишкових хвороб?

— Симптоми є однаковими практично для усіх кишкових інфекцій. Вони супроводжуються болем у животі, температурою, блювотою, рідким стільцем. Якщо до організму потрапляє велика кількість збудника чи токсину, то спочатку з’являються прояви токсикозу: температура, в’ялість, неспокій, судоми. Можуть бути просто кольки у животі, а пронос з’явиться через кілька годин або навіть через добу. Тому часто плутають кишкову інфекцію з респіраторною. Якщо є судоми, можуть навіть діагностувати менінгіт, а насправді це кишкова інфекція у важкому перебігу. Пронос при кишкових інфекціях може бути один або кілька разів. Що більше в організмі збудників або токсинів, то важче перебігає хвороба, а отже, й температура вища і довше тримається, блювота частіша і більша кількість випорожнень.

 

— Що робити, коли з’явилися перші симптоми кишкової інфекції?

— Дорослим і старшим дітям  найперше потрібно промити шлунок. Якщо дітки маленькі, їх треба відпоювати, даючи пити відвар ромашки, чай, підсолену воду або ж препарати, які продаються в аптеках, — «Регідрон», «Гастроліт». Коли ж симптоми не зникають, треба звертатися до лікаря. В нас бувають випадки, коли потрапляє до нас дитина, а мама каже: «Ви збийте температуру, а з проносом я впораюся сама». А яким чином це роблять? Дають розрекламований «Імодіум». Так, він знімає діарейний синдром. Але не треба забувати, що діарея, як і блювота, є захисною реакцією організму на інтоксикацію. Якщо не наводнювати організм, а просто припинити пронос, то стане ще гірше. Можна «долікуватися» і до збоїв у роботі серцево-судинної та нервової систем. Вважаю, що таке самолікування є небезпечним. Той, хто у ранньому віці не вилікувався як слід, потім матиме хронічне захворювання жовчних шляхів, гастрит, панкреатит.

Дорослі повинні знати, що причиною кишкових інфекцій здебільшого є брудні руки, немиті овочі та фрукти, а також їх неправильне зберігання й обробка. Звертайте увагу на чистоту ножів, тарілок, частіше мийте руки. Фрукти спершу треба помити під проточною водою, а потім облити окропом. Не купуйте розрізані навпіл кавуни. Ніж, яким його різали, міг бути брудним, а під плівкою, якою обмотали кавуна, бактерії розмножуються ще швидше. Якщо привезли додому шашлик після пікніка, то наступного дня його варто термічно обробити і лише після цього вживати в їжу.

 

— Часто доводитися чути від батьків, що тільки-но вони поїдуть із дітьми на відпочинок, ті одразу починають хворіти. Чому так?

— Це пов’язано з тим, що діти потрапляють у нове для них середовище, їх починають оточувати бактерії іншого складу, до яких дитячий організм не звик. Крім того, не завжди батьки можуть вгледіти за малечею: десь зірвав ягоду, з’їв немитою, а мамі не сказав. Навіть якщо на ягодах не було кишкових збудників, то вони цілком можуть бути оброблені різноманітними хімікатами, на них може накопичуватися пил тощо. А якщо ці ягоди містять кислоту, то їх вживання у великій кількості призводить до накопичення шлаків — у дитини може розвинутись інтоксикація, порушення обміну речовин (ацетонемічний синдром). Знову ж таки підвищується температура, з’являється блювота, болі в животі.

 

— Чи можна кишкову інфекцію підхопити, купаючись в озері чи морі?

— Не можна сказати, що вірус є у водоймах, але у навколишньому середовищі — так. Різноманітні збудники кишкових інфекцій можуть знаходитися у стоячій воді. Збираються вони й у мокрих місцях, у затінку. До всього ж сонце знижує імунітет, тим більше у дітей. Буває так, що їхали на відпочинок, дитина була начебто здоровою, а потім раптово захворіла. Насправді вона могла бути носієм вірусу, який при перегріванні, переохолодженні, протягах міг активізуватися. До всього ж зараз «ходить» ще й ротавірусна інфекція («кишковий грип»), яку викликають не бактерії, а віруси. Протікає хвороба практично з такими ж симптомами: висока температура, розлад стільця, болі в животі.

 

На морі головне — гігієна та санітарія. Я б не радила їхати відпочивати на море з дітками, яким менше трьох років. Їм важко пояснити, як поводитися з брудними іграшками та немитими харчами.

 

— Чи потрібно давати діткам перед від’їздом на море імунопрепарати?

— Не потрібно. На морі головне дотримуватися гігієни та правильного харчування.


25.07.2012 2336 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

771
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1541 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2291
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2147 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7494
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15214 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

260

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

992

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1062

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1849
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

245
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

620
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

867
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3095
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

879
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1918
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

962
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35108 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

204
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

448
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

591
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

916