Як позбутися нічного кашлю

 

 

Нічний кашель

 

Трапляється, що напади кашлю з’являються або посилюються в нічний час доби. Чому це відбувається і як заспокоїти болісний кашель?

 

Кашель , який посилюється в нічний час доби або виникає тільки вночі — один з найбільш неприємних типів кашлю. Він вимотує і заважає нормально виспатися самій кашляючій людині та її близьким людям .

 

Напади кашлю вночі мучать через те , що людина , перебуваючи в нерухомому горизонтальному положенні , не може повноцінно відкашлятися . Крім того , в нічний час процеси в людському організмі протікають не так активно , як удень. Розсмоктування слизу в носоглотці і кровообіг в легенях сповільнюється , накопичується мокрота , що викликає напади кашлю .

 

Не можна забувати , що кашель , в тому числі і нічний — лише симптом певного захворювання . Нічний кашель може бути як сухим, так і вологим.

 

Найчастіше нічний кашель супроводжує хронічне або гостре запалення бронхів , викликане вірусами , бактеріальною інфекцією , алергенами. Але можуть бути й інші причини кашлю , не пов’язані із захворюванням дихальної системи.

 

Причини нічного кашлю

До найбільш частих причин нічного кашлю відносяться:

  1. фізіологічні причини (положення тіла під час сну). Як уже згадувалося , при знаходженні людини в положенні лежачи слиз в носоглотці практично не розсмоктується і забиває дихальні шляхи ;
  2. холодне або сухе повітря в приміщенні. Таке повітря подразнює слизову оболонку дихальних шляхів , що і провокує напади кашлю ;
  3. вірусна інфекція. Віруси осідають і розмножуються в бронхах ;
  4. алергія ;
  5. захворювання дихальних шляхів (коклюш , бронхіт , трахеобронхіт ) .

Якщо напади кашлю мучать людину тільки вночі , а ознак застуди немає , то це може бути проявом бронхіальної астми.

 

Нічний кашель у дорослих

Напади нічного кашлю у дорослих нерідко виникають через астму , або на фоні застійної серцевої недостатності або в результаті кислотного рефлюксу вмісту шлунку в стравохід і дихальні шляхи в лежачому положенні.

Кашель при астмі супроводжується свистячими видихами , утрудненим диханням , тяжкістю в грудях.

Сухий нічний кашель при серцевій недостатності може супроводжуватися прискореним серцебиттям і задишкою.

Якщо причина кашлю — з області гастроентерології , то його напади виникають через роздратування слизової оболонки дихальних шляхів і нервових закінчень стравоходу кислим вмістом шлунка.

 

Особливості нічного кашлю у дітей

Наполегливий нічний кашель у дітей найчастіше викликаний вірусною або бактеріальною інфекцією. Інші поширені причини — початок бронхіальної астми , потрапляння стороннього тіла в дихальні шляхи , алергічна реакція.

Винуватцями алергічного нічного кашлю можуть бути пил , шерсть тварин , пилок рослин , хімічні подразники , а також постійний контакт дитини з курцем. У дітей з ослабленим імунітетом на тлі недавнього прийому антибіотиків може з’явитися грибковий або алергічний нічний кашель.

Нічний кашель є одним із симптомів коклюшу — небезпечної інфекційної дитячої хвороби . Причиною нічного кашлю можуть бути хронічні синусити , риніти , аденоїдити , які часто зустрічаються в дитячому віці.

Щоб болісний кашель відступив , потрібно знайти і усунути його причину. Наступні поради допоможуть полегшити напади нічного кашлю , поки ви лікуєте викликавше його захворювання .

Заспокоїти напади нічного кашлю допомагає тепле пиття — відвари трав , молоко з медом , молоко з мінеральною водою. Ці теплі напої пом’якшують сухий жорсткий кашель , збільшують кількість мокроти і добре впливають на слизові .

Встановіть у кімнаті зволожувач повітря. Сухе гаряче повітря здатне сильно дратувати дихальні шляхи , викликаючи кашель.

Щоб кашель не заважав спати , в нічний час можна прийняти протикашльовий засіб. Якщо кашель викликаний алергією , використовуєте антигістамінні препарати. Забороняється самостійно приймати антибіотики : доцільність прийому цих препаратів визначає тільки лікар.

Заспокоїти напад нічного кашлю допомагають парові інгаляції.

Якщо від нападів нічного кашлю страждає дитина , пам’ятайте , що дітям до року не можна давати сильнодіючі протикашльові засоби для уникнення зупинки дихання . Крім того , малюкам до 6 місяців протипоказані розтирання грудей , і парові інгаляції , а антигістамінні препарати призначаються з особливою обережністю. Частіше міняйте положення тіла малюка , щоб не накопичувалася мокрота . Використовуйте більш високу подушку , щоб мокрота краще виходила з легень. А ось ефективність гірчичників при кашлі — спірне питання , їх дія науково необгрунтована . Застосування гірчичників заборонено , якщо у дитини підвищена температура , є подразнення на шкірі або він страждає на бронхіальну астму. Якщо ви вирішили використовувати гірчичники , пам’ятайте , що ця процедура доставляє дитині дискомфорт і викликає біль.

Якщо призначене лікування не дає бажаного полегшення нічного кашлю , потрібно повторно звернутися до лікаря і пройти додаткове обстеження.

 

ukrhealth.net


17.08.2016 141889 2
Коментарі (2)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

249
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2893
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21051
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1959
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1340 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2346

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

677

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2127

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

810

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1398
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

127
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

459
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

989
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

127
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

741
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

729
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

673
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8203
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

801 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

867
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2154 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

809