Як пов'язані між собою тіло і душа? Сплячий гігант

 

Як це не парадоксально, але виховання робить все можливе, щоб зробити наше тіло млявим і сонним, а зовсім не пробудження і живим. Навіть приділяючи увагу фізичному розвитку, ми часто вибираємо вправи, які спотворюють наш образ. Ми часто вважаємо, що тіло потрібно якомога швидше "довести до стандартного рівня".

 

Результат такого розвитку - обмеженість рухів, що веде до такого ж обмеженому сприйняття, почуттів і відчуттів.

 

Проте колись участь тіла була іншою.

 

У стародавньому Єгипті вважалося, що тілом керують ті ж закони, на основі яких було створено Всесвіт. Людина була подобою космосу, людське тіло - храмом, архітектура якого дозволяла проникнути в таємниці всесвіту. Єгипетські жерці вважали, що в будові тіла вкладено всі форми і закони, властиві астрономії, географії, музиці, математиці, архітектурі, магії, цілительству та мистецтва. Тіло славилось як Храм Знання. Кожен його орган був відображенням одного з божественних принципів і присвячений одному з богів. Здоров'я вважалося ознакою високого духовного рівня.

 

Тіло в мистецтві давньої Греції в V-III ст. до н.е. висловлювало прагнення до задоволення і служило естетичним виразом єдності душі та тіла. Еллінським ідеалом тіла був скоєний вираз філософських категорій шляхетного і прекрасного (kalokagathia).

 

Східні культури розвивали практики дихання і вправи йоги, щоб зробити тіло більш досконалим і мудрим. У буддійському мистецтві і практиках підкреслюється врівноваженість і перенесення центру ваги в центр живота. Вважається, що людина, сконцентрувавши увагу в цій точці, знаходить здатність відчувати сили Буття, які підтримують його, захищають і трансформують. Якщо ви концентруєтеся увагу на сонячному сплетенні, ваше тіло розслабляється, з нього знімається звичайне напруга, і ви здатні здійснювати звичайні дії легше і ефективніше. Для практикуючого йогу, буддизм або Тантру тіло стає, як і для стародавніх єгиптян, найвищим храмом перетворення, де зустрічаються всі сили світобудови, перетворюючись і творячи нове, вища єднання матерії і духу.

 

Подібне ставлення до тіла залишалося для західної цивілізації таємної за сімома печатками аж до 20 століття. І одним з перших, відкривши покрив цієї таємниці, був інженер, майстер дзюдо, Лікар і психотерапевт Моше Фельденкрайц .

 

В юності він зацікавився східними єдиноборствами тільки з метою навчитися самооборони без зброї . Освоївши джиуджитсу, в 1929 році він написав книгу "джиуджитсу і самооборона". Пізніше він познайомився з засновником сучасного дзюдо Ігор Кано і став одним з перших володарів чорного поясу в Європі. Створивши клуб дзюдо, Фельденкрайц став викладати в ньому і написав кілька підручників.

 

Через деякий час погіршився стан його коліна - результат давньої спортивної травми. Хірурги відмовилися робити операцію, і Моше вирішив відновити здоров'я сам. Електротехнік, математик і фізик, який закінчив Сорбонну і працював в лабораторії самого Жоліо-Кюрі, він рішуче змінив своє життя, приступив до вивчення анатомії, біомеханіки, моделей поведінки та функцій руху. Спостерігаючи за своїм коліном, він навчився використовувати його по-новому, щоб пересуватися легко і безболісно. Це самоспостереження лягло в основу книги "Тіло і зрілість у поведінці", що поклала початок новому напрямку, як у гімнастиці, так і у функціональній реабілітації.

 

Це новий напрямок Фельденкрайц назвав "функціональної інтеграцією" . Вона заснована на розвитку "осознавания через рух". Саме так називається найвідоміша з його книг.

 

Фельденкрайц виявив, що розкріпачення тіла одночасно розкріпачує заблоковані клітини мозку. Це досягається за допомогою дрібних і непомітних рухів, поступово звільняють нервову систему. А коли рухові нейрони "розблоковано", з'являється найбільша свобода рухів і відповідне звільнення думок, почуттів і відчуттів.

 

У кожного з нас образ власного тіла закодований в мозкових клітинах. Вчені називають цей образ "гомункулуса". Він сильно відрізняється від реального тіла, оскільки включає лише область свідомих дій. Так, у немовляти більшу частину цього образу займають губи і рот, а кінцівки і тулуб виглядають як тонкі лінії. Коли дитина вчиться ходити, лінії ніг стають усе ширше і об'ємніше, коли він вчиться писати - з'являється нова галузь, пов'язана з великими пальцями (причому в правшей область правого пальця значно більше області лівого). У музикантів області інших пальців теж збільшуються. У співаків та ораторів збільшені області, пов'язані з диханням, мовою і ротом.

 

Фельденкрайц прийшов до висновку, що "гомункулус" значно менше реальних можливостей людини і здебільшого обмежується рядом стандартних дій, необхідних для успішного функціонування особистості як члена соціуму.

 

Надамо слово йому самому:

"Сучасне суспільство задовольняється мінімальним розвитком індивіда. Розвиток потенційних здібностей припиняється у ранньому підлітковому віці, оскільки суспільство вимагає, щоб молоде покоління як можна швидше перетворювалося на корисних членів суспільства. Таким чином, індивіди починають ототожнювати себе зі своєю цінністю для суспільства. Це схоже на спробу засунути кілочок квадратного перерізу в круглий отвір: індивід прагне згладити, стерти свої біологічні особливості, відчужені себе від своїх внутрішніх потреб. Він засовує себе в цей круглий отвір, він вже активно хоче йому відповідати, тому що, якщо йому це не вдасться, знизиться його цінність у власних очах ... Тільки незвичайна людина буде вдосконалювати образ себе, реалізуючи свої потенційні можливості ".

 

Нам доводиться дорого платити за прагнення будь-якою ціною домогтися суспільного визнання і похвали. Намагаючись вставити квадратний кілок в кругло отвір, ми все більше забуваємо як про свою унікальність, так і про потреби власного тіла. І наші рухи стають такими ж обмеженими, ригідними і кованими, як і наші думки і почуття.

Фельденкрайц був одним з перших лицарів, що вступили в сутичку з драконом уніфікації та стандартизації, що тримає в полоні розум, тіло і здібності людини. Слідом за своїм попередником Маттіасом Александером він пробив пролом в стіні, багато століть розділяла тіло і свідомість. І слідом за ним в цій сутичці взяли участь його послідовники і учні.

 

"Коли групі семирічних дітей дають команду:" Груди вперед, живіт втягти, кроком руш! "- Ця команда відлунює у усього їхнього подальшого життя. Цю команду вони чують потім знову і знову - якими б словами вона не була виражена. Ефект від цієї команди поступово накопичується, впливає все сильніше, створюючи цілі країни і народи людей, яких найбільше лякає думка про опір і відмову підкорятися команді. Час змінити саму команду, дозволивши семирічним і сімдесятирічним крокувати не в ногу, а в гармонії з ритмами власного тіла ".


Ці слова належать одній з послідовниць і співробітниць Фельденкрайца - філософу, психологу , культуролог і автору безлічі інноваційних методик у медицині та освіті Джин Х'юстон. Разом зі своїм чоловіком Робертом Мастерсом вона багато років присвятила вивченню фізичних і духовних здібностей особистості, яку вона порівнює зі "сплячим велетнем", що починають прокидатися. І від кожного з нас залежить, де ми опинимося після пробудження - в царстві дракона або людини.

 

Аліна Даніель


25.07.2012 Аліна Даніель 2015 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1623
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1705
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1692
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5006 39
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2003 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1389

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

315

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

583

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

755

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

874
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3509
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10079
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

718
13.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

25965
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7583
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

775
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

943
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1274
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

227
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1105
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

717
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

950