Як наші батьки ставали фітоняшками? Еволюція спорту у Франківську в фактах, картинках і коментарях

 

Це зараз у нас є все, щоб бути ідеальними фітоняшками: спорт-клуби, фітнес-центри, йога-студії, спортивні фестивалі, бігові свята, ранкові зарядки, фрізбі, лазертаг, фаєрбол… Стоп, зараз же не про це. А про те, як було рані-і-і-іше… Років так 10-ть тому. А як воно було?! — «Подорож» у минуле нам допомогли здійснити франківські спорт-активісти.

Фото: гарячий спорт

ФІТНЕС

Ірина Матвієнко, викладач коледжу фізичного виховання, тренер із веслування на байдарках і каное (спортивний клуб «Альбатрос»)

Фото: Ірина Матвієнко, Івано-Франківськ
Ірина Матвієнко, Івано-Франківськ

Років 6-8 тому, коли фітнес-клубів практично не було в місті, чи могли франківці займатись спортом та фітнесом у своє задоволення?.. Були секції в ДЮСШ, СК міста — для потреб школярів, студентів. Але для дорослих практично не існувало закладів із культурно-оздоровчими послугами. Тому хтось виконував зарядку вдома, хтось займався оздоровчим бігом на озері чи на шкільних майданчиках, хтось басейн відвідував, хтось — присвячував вихідні походам в гори, велопрогулянкам…  Як бренд, спорт став цікавий громадськості через те, що ми емоційно і духовно дозріли, підійнялись на новий культурний щабель. Спорт, велнес — це цінність. Люди почали робити правильні «інвестиції»: вкладати гроші, час, зусилля — в хороше самопочуття, привабливий зовнішній вигляд, довголіття.

Сьогодні… 

Фото: Фітнес-клуби Івано-Франківська
Фітнес-клуби Івано-Франківська

За даними моніторингу діяльності фітнес-клубів Івано-Франківська (анкетування 50-ти інструкторів з фітнесу та 160 клієнтів фітнес-клубів: Альянс; Апельсин; FitCurves; Адам і Єва, Street Gym), сьогодні вік відвідувачів фітнес-студій знаходиться в межах 16-50 років, професія яких пов’язана з: офісною роботою (62%), розумовою діяльністю (24%), нервово-емоційною напругою(12%), монотонністю(2%). Наші жінки очікують від фітнесу зниження маси тіла та корекцію фігури, а чоловіки – корекцію тілобудови і збільшення м’язової маси. Популярності набуває супер скалп (Super Sculpt), пілатес, йога, калланетика, зумба. Не здають позицій групові заняття з тай-бо, стрип-денсу, фітбол-аеробіки.

 

ЙОГА

Євгенія Картушова, співзасновниця йога-студії «Намаскар»

Фото: Євгенія Картушова
Євгенія Картушова

Активно цікавитись йогою, відвідуючи студії, в місті почали 2-3 роки тому. Але були й франківці, що по 12-ть років практикували її, навчившись самотужки — з книжок чи відео, відвідуючи майстер-класи (Львів, Чернівці, Київ)… Іще два роки тому люди в більшості асоціювали йогу із чимось забороненим і непритаманним. Але «заборонений плід — солодкий». Тож ті, що таки спробували — вже не залишилися до неї байдужими. Нашу студію почали відвідувати свідомі, молоді люди, декілька сімей з дітками. Коли в нас з’явився напрямок «коректний підхід до хребта» (який могли відвідувати люди похилого віку, з хворобами спини), молоді учні почали приводити своїх мам… Сьогодні йога поступово стає брендом на Прикарпатті. Єдине: хочеться більшої кваліфікації викладачів. Сертифікованих на рівні України у нас досі дуже мало, не кажучи вже про світовий рівень. Також важливо, щоб люди цікавилися і іншими аспектами йоги: психологією, будуванням взаємовідносин, сприйняттям Світу. Бо вона — це набагато більше, ніж просто hatha(асани). А в Франківську викладачі рідко дають до цих можливостей доступ.

Сьогодні…

Фото: Йога в Івано-Франківську
Йога в Івано-Франківську

Завдяки чотирьом діючим студіям, в місті йогу активно практикують франківці різного віку: від 3-річних дітей до міщан похилого віку. За Карпатами та Буковелем закріпилася репутація осередку кращих йога-фестивалів в Україні, що приваблюють тисячі потенційних для Франківська туристів. Щороку на Прикарпатті проводять Carpathian Yoga Fest (Буковель), Yogalife (Драгобрат), духовний ведичний фестиваль Бгакті-Сангама (Буковель). Окрім них, вікенди в горах часто супроводжуються майстер-класами та таборами від франківських йога-студій, світових йога-тренерів.

 

БІГ

Сергій Караванець, ідеолог Франківського Півмарафону та Спорт Фестивалю «40», співорганізатор середовища «Гарячий спорт»

Фото: Сергій Караванець
Сергій Караванець

Раніше як було? На системному рівні спорт в Франківську розвивала невелика кількість відомих спортсменів, голови комітетів Спорту та Фізичної культури, їх команди та місцевий НОК. І, звичайно, окремі клуби, ДЮСШ. Але досі нема єдиної стратегії розвитку інфраструктури, спорту у навчальних закладах, певної систематизації та стандартизації роботи клубів, секцій. І це, загалом, загально-українська проблема. Ще в школі та ВНЗ діти тренуються, а далі — «доросле життя», робота і все. Ті з них, що стають фінансово-успішними — підтримують починання молодих ентузіастів, але не більше. Спорт перестає бути актуальним для більшості юних спортсменів, за винятком тих, хто пішов далі в збірні.
Це при тому, що спорт у Франківську завжди був. Просто не був мейнстрімом. І зараз все ще не є ним. Загалом, основна задача — це зробити модним не спорт, а здоровий спосіб життя. В якому спорт — одна зі складових… Тоді і він автоматично набуває масштабів. Зокрема біг, як доступний дешевий вид, яким можна займатися будь-де, будь-коли. Ми з командою Франківського Півмарафону розиваємо його, бо нам це подобається. Сподіваємося, з часом винесемо біговий напрям на рівень прибутковості: щоб була фінансова можливість повноцінного розвитку. І вже потім — почнемо відтворювати модель на інших напрямках. Зараз, в рамках «Гарячого спорту», найактивніше розвиваються алтимат і біг, набирають обертів програма «Fire Ball» (теніс) і «Спекотні Танці». Також готуємо концепт та програму чемпіонату з лазертагу між школами. Скоро його анонсуємо.

Сьогодні…

Фото: Біг в Івано-Франківську
Біг в Івано-Франківську

На міському озері, в парку, на майданчиках шкіл і ВНЗ — франківці бігали і 20 років тому.  А от популярності біговій культурі, маємо зізнатись, надав Франківський Півмарафон. Про нього і його оганізаторів ви вже, мабуть, на пам’ять вивчили.

Тому ми просто вам залишимо причини підготуватись до цьогорічних забігів у жовтні та безапеляційні факти про їхню крутість.

 

Версаль


07.09.2015 1337 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

9736 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1256
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

649
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5755
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1562
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1422

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

496

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1310

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1144

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1040
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

388
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

464
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1407
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

460
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

729
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5774
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

483
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

347
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

674 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1119
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

974