Як наші батьки ставали фітоняшками? Еволюція спорту у Франківську в фактах, картинках і коментарях

 

Це зараз у нас є все, щоб бути ідеальними фітоняшками: спорт-клуби, фітнес-центри, йога-студії, спортивні фестивалі, бігові свята, ранкові зарядки, фрізбі, лазертаг, фаєрбол… Стоп, зараз же не про це. А про те, як було рані-і-і-іше… Років так 10-ть тому. А як воно було?! — «Подорож» у минуле нам допомогли здійснити франківські спорт-активісти.

Фото: гарячий спорт

ФІТНЕС

Ірина Матвієнко, викладач коледжу фізичного виховання, тренер із веслування на байдарках і каное (спортивний клуб «Альбатрос»)

Фото: Ірина Матвієнко, Івано-Франківськ
Ірина Матвієнко, Івано-Франківськ

Років 6-8 тому, коли фітнес-клубів практично не було в місті, чи могли франківці займатись спортом та фітнесом у своє задоволення?.. Були секції в ДЮСШ, СК міста — для потреб школярів, студентів. Але для дорослих практично не існувало закладів із культурно-оздоровчими послугами. Тому хтось виконував зарядку вдома, хтось займався оздоровчим бігом на озері чи на шкільних майданчиках, хтось басейн відвідував, хтось — присвячував вихідні походам в гори, велопрогулянкам…  Як бренд, спорт став цікавий громадськості через те, що ми емоційно і духовно дозріли, підійнялись на новий культурний щабель. Спорт, велнес — це цінність. Люди почали робити правильні «інвестиції»: вкладати гроші, час, зусилля — в хороше самопочуття, привабливий зовнішній вигляд, довголіття.

Сьогодні… 

Фото: Фітнес-клуби Івано-Франківська
Фітнес-клуби Івано-Франківська

За даними моніторингу діяльності фітнес-клубів Івано-Франківська (анкетування 50-ти інструкторів з фітнесу та 160 клієнтів фітнес-клубів: Альянс; Апельсин; FitCurves; Адам і Єва, Street Gym), сьогодні вік відвідувачів фітнес-студій знаходиться в межах 16-50 років, професія яких пов’язана з: офісною роботою (62%), розумовою діяльністю (24%), нервово-емоційною напругою(12%), монотонністю(2%). Наші жінки очікують від фітнесу зниження маси тіла та корекцію фігури, а чоловіки – корекцію тілобудови і збільшення м’язової маси. Популярності набуває супер скалп (Super Sculpt), пілатес, йога, калланетика, зумба. Не здають позицій групові заняття з тай-бо, стрип-денсу, фітбол-аеробіки.

 

ЙОГА

Євгенія Картушова, співзасновниця йога-студії «Намаскар»

Фото: Євгенія Картушова
Євгенія Картушова

Активно цікавитись йогою, відвідуючи студії, в місті почали 2-3 роки тому. Але були й франківці, що по 12-ть років практикували її, навчившись самотужки — з книжок чи відео, відвідуючи майстер-класи (Львів, Чернівці, Київ)… Іще два роки тому люди в більшості асоціювали йогу із чимось забороненим і непритаманним. Але «заборонений плід — солодкий». Тож ті, що таки спробували — вже не залишилися до неї байдужими. Нашу студію почали відвідувати свідомі, молоді люди, декілька сімей з дітками. Коли в нас з’явився напрямок «коректний підхід до хребта» (який могли відвідувати люди похилого віку, з хворобами спини), молоді учні почали приводити своїх мам… Сьогодні йога поступово стає брендом на Прикарпатті. Єдине: хочеться більшої кваліфікації викладачів. Сертифікованих на рівні України у нас досі дуже мало, не кажучи вже про світовий рівень. Також важливо, щоб люди цікавилися і іншими аспектами йоги: психологією, будуванням взаємовідносин, сприйняттям Світу. Бо вона — це набагато більше, ніж просто hatha(асани). А в Франківську викладачі рідко дають до цих можливостей доступ.

Сьогодні…

Фото: Йога в Івано-Франківську
Йога в Івано-Франківську

Завдяки чотирьом діючим студіям, в місті йогу активно практикують франківці різного віку: від 3-річних дітей до міщан похилого віку. За Карпатами та Буковелем закріпилася репутація осередку кращих йога-фестивалів в Україні, що приваблюють тисячі потенційних для Франківська туристів. Щороку на Прикарпатті проводять Carpathian Yoga Fest (Буковель), Yogalife (Драгобрат), духовний ведичний фестиваль Бгакті-Сангама (Буковель). Окрім них, вікенди в горах часто супроводжуються майстер-класами та таборами від франківських йога-студій, світових йога-тренерів.

 

БІГ

Сергій Караванець, ідеолог Франківського Півмарафону та Спорт Фестивалю «40», співорганізатор середовища «Гарячий спорт»

Фото: Сергій Караванець
Сергій Караванець

Раніше як було? На системному рівні спорт в Франківську розвивала невелика кількість відомих спортсменів, голови комітетів Спорту та Фізичної культури, їх команди та місцевий НОК. І, звичайно, окремі клуби, ДЮСШ. Але досі нема єдиної стратегії розвитку інфраструктури, спорту у навчальних закладах, певної систематизації та стандартизації роботи клубів, секцій. І це, загалом, загально-українська проблема. Ще в школі та ВНЗ діти тренуються, а далі — «доросле життя», робота і все. Ті з них, що стають фінансово-успішними — підтримують починання молодих ентузіастів, але не більше. Спорт перестає бути актуальним для більшості юних спортсменів, за винятком тих, хто пішов далі в збірні.
Це при тому, що спорт у Франківську завжди був. Просто не був мейнстрімом. І зараз все ще не є ним. Загалом, основна задача — це зробити модним не спорт, а здоровий спосіб життя. В якому спорт — одна зі складових… Тоді і він автоматично набуває масштабів. Зокрема біг, як доступний дешевий вид, яким можна займатися будь-де, будь-коли. Ми з командою Франківського Півмарафону розиваємо його, бо нам це подобається. Сподіваємося, з часом винесемо біговий напрям на рівень прибутковості: щоб була фінансова можливість повноцінного розвитку. І вже потім — почнемо відтворювати модель на інших напрямках. Зараз, в рамках «Гарячого спорту», найактивніше розвиваються алтимат і біг, набирають обертів програма «Fire Ball» (теніс) і «Спекотні Танці». Також готуємо концепт та програму чемпіонату з лазертагу між школами. Скоро його анонсуємо.

Сьогодні…

Фото: Біг в Івано-Франківську
Біг в Івано-Франківську

На міському озері, в парку, на майданчиках шкіл і ВНЗ — франківці бігали і 20 років тому.  А от популярності біговій культурі, маємо зізнатись, надав Франківський Півмарафон. Про нього і його оганізаторів ви вже, мабуть, на пам’ять вивчили.

Тому ми просто вам залишимо причини підготуватись до цьогорічних забігів у жовтні та безапеляційні факти про їхню крутість.

 

Версаль


07.09.2015 1288 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

757
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1930
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3160 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3908
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3425
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2374

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

255

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

832

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

676

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1808
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

476
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

678
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

1004
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1026 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5229
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

541
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

1096
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

502
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

239
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

467
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

467 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

551