Як наші батьки ставали фітоняшками? Еволюція спорту у Франківську в фактах, картинках і коментарях

 

Це зараз у нас є все, щоб бути ідеальними фітоняшками: спорт-клуби, фітнес-центри, йога-студії, спортивні фестивалі, бігові свята, ранкові зарядки, фрізбі, лазертаг, фаєрбол… Стоп, зараз же не про це. А про те, як було рані-і-і-іше… Років так 10-ть тому. А як воно було?! — «Подорож» у минуле нам допомогли здійснити франківські спорт-активісти.

Фото: гарячий спорт

ФІТНЕС

Ірина Матвієнко, викладач коледжу фізичного виховання, тренер із веслування на байдарках і каное (спортивний клуб «Альбатрос»)

Фото: Ірина Матвієнко, Івано-Франківськ
Ірина Матвієнко, Івано-Франківськ

Років 6-8 тому, коли фітнес-клубів практично не було в місті, чи могли франківці займатись спортом та фітнесом у своє задоволення?.. Були секції в ДЮСШ, СК міста — для потреб школярів, студентів. Але для дорослих практично не існувало закладів із культурно-оздоровчими послугами. Тому хтось виконував зарядку вдома, хтось займався оздоровчим бігом на озері чи на шкільних майданчиках, хтось басейн відвідував, хтось — присвячував вихідні походам в гори, велопрогулянкам…  Як бренд, спорт став цікавий громадськості через те, що ми емоційно і духовно дозріли, підійнялись на новий культурний щабель. Спорт, велнес — це цінність. Люди почали робити правильні «інвестиції»: вкладати гроші, час, зусилля — в хороше самопочуття, привабливий зовнішній вигляд, довголіття.

Сьогодні… 

Фото: Фітнес-клуби Івано-Франківська
Фітнес-клуби Івано-Франківська

За даними моніторингу діяльності фітнес-клубів Івано-Франківська (анкетування 50-ти інструкторів з фітнесу та 160 клієнтів фітнес-клубів: Альянс; Апельсин; FitCurves; Адам і Єва, Street Gym), сьогодні вік відвідувачів фітнес-студій знаходиться в межах 16-50 років, професія яких пов’язана з: офісною роботою (62%), розумовою діяльністю (24%), нервово-емоційною напругою(12%), монотонністю(2%). Наші жінки очікують від фітнесу зниження маси тіла та корекцію фігури, а чоловіки – корекцію тілобудови і збільшення м’язової маси. Популярності набуває супер скалп (Super Sculpt), пілатес, йога, калланетика, зумба. Не здають позицій групові заняття з тай-бо, стрип-денсу, фітбол-аеробіки.

 

ЙОГА

Євгенія Картушова, співзасновниця йога-студії «Намаскар»

Фото: Євгенія Картушова
Євгенія Картушова

Активно цікавитись йогою, відвідуючи студії, в місті почали 2-3 роки тому. Але були й франківці, що по 12-ть років практикували її, навчившись самотужки — з книжок чи відео, відвідуючи майстер-класи (Львів, Чернівці, Київ)… Іще два роки тому люди в більшості асоціювали йогу із чимось забороненим і непритаманним. Але «заборонений плід — солодкий». Тож ті, що таки спробували — вже не залишилися до неї байдужими. Нашу студію почали відвідувати свідомі, молоді люди, декілька сімей з дітками. Коли в нас з’явився напрямок «коректний підхід до хребта» (який могли відвідувати люди похилого віку, з хворобами спини), молоді учні почали приводити своїх мам… Сьогодні йога поступово стає брендом на Прикарпатті. Єдине: хочеться більшої кваліфікації викладачів. Сертифікованих на рівні України у нас досі дуже мало, не кажучи вже про світовий рівень. Також важливо, щоб люди цікавилися і іншими аспектами йоги: психологією, будуванням взаємовідносин, сприйняттям Світу. Бо вона — це набагато більше, ніж просто hatha(асани). А в Франківську викладачі рідко дають до цих можливостей доступ.

Сьогодні…

Фото: Йога в Івано-Франківську
Йога в Івано-Франківську

Завдяки чотирьом діючим студіям, в місті йогу активно практикують франківці різного віку: від 3-річних дітей до міщан похилого віку. За Карпатами та Буковелем закріпилася репутація осередку кращих йога-фестивалів в Україні, що приваблюють тисячі потенційних для Франківська туристів. Щороку на Прикарпатті проводять Carpathian Yoga Fest (Буковель), Yogalife (Драгобрат), духовний ведичний фестиваль Бгакті-Сангама (Буковель). Окрім них, вікенди в горах часто супроводжуються майстер-класами та таборами від франківських йога-студій, світових йога-тренерів.

 

БІГ

Сергій Караванець, ідеолог Франківського Півмарафону та Спорт Фестивалю «40», співорганізатор середовища «Гарячий спорт»

Фото: Сергій Караванець
Сергій Караванець

Раніше як було? На системному рівні спорт в Франківську розвивала невелика кількість відомих спортсменів, голови комітетів Спорту та Фізичної культури, їх команди та місцевий НОК. І, звичайно, окремі клуби, ДЮСШ. Але досі нема єдиної стратегії розвитку інфраструктури, спорту у навчальних закладах, певної систематизації та стандартизації роботи клубів, секцій. І це, загалом, загально-українська проблема. Ще в школі та ВНЗ діти тренуються, а далі — «доросле життя», робота і все. Ті з них, що стають фінансово-успішними — підтримують починання молодих ентузіастів, але не більше. Спорт перестає бути актуальним для більшості юних спортсменів, за винятком тих, хто пішов далі в збірні.
Це при тому, що спорт у Франківську завжди був. Просто не був мейнстрімом. І зараз все ще не є ним. Загалом, основна задача — це зробити модним не спорт, а здоровий спосіб життя. В якому спорт — одна зі складових… Тоді і він автоматично набуває масштабів. Зокрема біг, як доступний дешевий вид, яким можна займатися будь-де, будь-коли. Ми з командою Франківського Півмарафону розиваємо його, бо нам це подобається. Сподіваємося, з часом винесемо біговий напрям на рівень прибутковості: щоб була фінансова можливість повноцінного розвитку. І вже потім — почнемо відтворювати модель на інших напрямках. Зараз, в рамках «Гарячого спорту», найактивніше розвиваються алтимат і біг, набирають обертів програма «Fire Ball» (теніс) і «Спекотні Танці». Також готуємо концепт та програму чемпіонату з лазертагу між школами. Скоро його анонсуємо.

Сьогодні…

Фото: Біг в Івано-Франківську
Біг в Івано-Франківську

На міському озері, в парку, на майданчиках шкіл і ВНЗ — франківці бігали і 20 років тому.  А от популярності біговій культурі, маємо зізнатись, надав Франківський Півмарафон. Про нього і його оганізаторів ви вже, мабуть, на пам’ять вивчили.

Тому ми просто вам залишимо причини підготуватись до цьогорічних забігів у жовтні та безапеляційні факти про їхню крутість.

 

Версаль


07.09.2015 1173 0
Коментарі (0)

08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

2356 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1689
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

5487
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

15723 13
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3785 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3620

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

390

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

443

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

1575

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2923
19.06.2024

Часті дощі та висока вологість повітря сприяють розвитку фітофтори на томатах. Це — грибкове захворювання, яке вражає листки, стебла й плоди.

2685
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

537
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1706
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

924
13.06.2024

Вознесіння Спасителя — це один із великих Господських празників літургійного (церковного) року.

681
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

829
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

1188
20.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

22122
20.06.2024

Під час опитування респондентів просили висловити згоду або незгодну з рядом тверджень. Одне з тверджень: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану».   

260
17.06.2024

Івано-Франківська ОВА посіла дев'яте місце у рейтингу.    

667
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

652 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

1125 1