Як мешканці франківської "Рубльовки" збирають благодійні внески (відео)

 

/data/blog/97638/0555c6ad03dea7b47197019307d538c4.jpg

 

Кілька днів журналісти ГромадськогоТБ.Полтава мандрували Україною, аби дослідити, чи дійсно медицина в країні є безкоштовною. Чернігів, Черкаси, Чернівці, Івано-Франківськ, Тернопіль і Рівне – у кожному з цих міст журналісти проходили ті чи інші обстеження, спілкувалися з медперсоналом і керівництвом лікарень. Мета такого експерименту – дізнатися, чи беруть з людей кошти за медичні послуги, та дослідити, як збираються благодійні внески на потреби лікарень.

Приїхавши до Івано-Франківська, ми вирішили завітати до обласної клінічної лікарні. Місцеві мешканці попередили нас, що серед усіх тутешніх медичних закладів саме в обласній лікарні неформальні платежі поширені найбільше.

Поспілкувавшись із пацієнтами, ми дізналися, що в лікарні дійсно існують традиційні для більшості міст України «платні» послуги. Здавши кров з пальця, ми переконалися в цьому на власному досвіді.

Журналіст Людмила Гудзь, за порадами пацієнтів, одразу пішла до каси оплачувати аналіз крові. Вартість такої «послуги» склала 40 гривень. Але як виявилося при оплаті, це – сума благодійного внеску. За сплачені кошти пацієнту видають чек, який потім забирає працівник лабораторії.

 

Анатолій Мележик вирішив піти одразу до лабораторії, оминувши касу з обов’язковими «благодійними» внесками. Відсутність чеку не збентежила лаборанта, який проводив забір крові, натомість зросла вартість аналізу. З порадою лаборанта здати кров «з тромбоцитами» Анатолій погодився, через що ціна аналізу склала вже 50 гривень. Сплатити гроші, зі слів лаборанта Олега, можна або в касі, або особисто йому. Жодного документа, який би свідчив про сплату грошей, лаборант не запропонував.

У касі ми з’ясували, що благодійні внески збираються на рахунок фонду «Фонд захисту медико-соціальних інтересів працівників і сприяння діяльності установ охорони здоров’я».

Заснований фонд у 2004 році. Серед засновників – три особи, які безпосередньо пов’язані з лікарнею:

1. Штайден Євген Богданович – завідуючий  фізіотерапевтичного відділення Івано-Франківської обласної клінічної лікарні, головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської обласної державної адміністрації;

2. Семенів Ігор Петрович – головний лікар Івано-Франківської обласної клінічної лікарні (1998-2008 рр), головний лікар клінічної лікарні "Феофанія" Державного управління справами (2008- теперішній час);

3. Клекот Олена Анатоліївна – юрисконсульт Івано-Франківської обласної клінічної лікарні.

У 2008 року посаду головного лікаря Івано-Франківської обласної клінічної лікарні обійняв Остап Грищук. У місті він відомий вдалим одруженням – його тестем є Зіновій Митник, заступник міністра (2008-2010) та міністр охорони здоров’я (2010 р.). Колись він також очолював обласну клінічну лікарню (1996-1998) та лікарню «Феофанія» Державного управління справами (2003-2008).

Як повідомляє місцевий сайт kurs.if.ua, близько 80% прикарпатських аптек контролюються родиною Митника. За час його роботи в МОЗ на Франківщині з’явилося кілька крупних приватних медичних клінік, власником яких є сам Зіновій Митник та члени його сім’ї. Також Митнику належить великий готель зі СПА та медкомплексом у Карпатах.

На околицях обласного центру розташоване урочище Дем’янів Лаз, яке називають місцевою «Рубльовкою» – саме там сконцентрована найбільша кількість заможних іванофранківців, –  повідомляє портал «Репортер».

Свої домівки там збудували Остап Грищук та його тесть – міністр Зіновій Митник. Їхні сусіди – колишні очільник УМВС, головні архітектори міста та області, а також головний лікар клінічної лікарні «Феофанія» Державного управління справами Ігор Семенів.

Ми дізналися ще одну цікаву річ про діяльність фонду, заснованого колишніми та діючими працівниками Івано-Франківської обласної клінічної лікарні. Юридична адреса «Фонду захисту медико-соціальних інтересів працівників і сприяння діяльності установ охорони здоров’я» повністю збігається із адресою лікарні, а особою, яка має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори – Остап Грищук. Виходить, що документи між фондом та обласною лікарнею він підписує сам з собою.

Звітність про отриману благодійну допомогу від фондів пацієнтам недоступна – на стендах у лікарні така інформація відсутня. Зі слів головного бухгалтера Лілії Суканець, ми виявилися першими, хто підняв це питання.

 

Довідка

Згідно з дослідженням, проведеним Інститутом аналітики та адвокації, у 2014 році консолідований обсяг благодійних пожертв, отриманих закладами охорони здоров’я Івано-Франківська, становив 24,2 млн грн. Найбільша частина з них припала саме на обласну клінічну лікарню19 млн грн.

Для порівняння, у сусідніх Чернівцях у 2014 році всі заклади охорони здоров’я зібрали в сумі лише 7,5 млн грн благодійних надходжень, а в Тернополі – 5,6 млн грн.

Тим часом у ЗМІ шириться інформація про те, що франківські медики на межі страйку.

Як повідомляє stanislavske.tv, згідно з затвердженим Івано-Франківською обласною радою бюджетом на 2016 рік, на медикаменти виділили удвічі менше коштів, ніж у попередньому році.

Якщо у грудні 2015 року на медикаменти на 1 дитину в 1 день було (разом з благодійними внесками) 26 грн, то тепер буде 9 грн. 

Значно скоротили видатки на медикаменти, зарплату медичним працівникам теж урізали на 1,5 млн грн. Індексації заробітної плати не буде, бо немає на це коштів. Лікарі попереджають, що вони вже на межі і готові до страйків.

ВИСНОВКИ

Як повідомили нам мешканці Івано-Франківська, найбільші побори мають місце в обласній клінічній лікарні. І дійсно, тут майже за кожну послугу треба платити «благодійні внески». Ми переконалися на власному досвіді, що гроші за аналізи можна сплатити як у касу, так і в руки лікарю.

Кількість зібраних обласною клінічною лікарнею  благодійних коштів у 2014 році (19 млн грн) вражає – це абсолютний рекорд з-поміж усіх лікарень України, де ми побували під час своєї мандрівки.

Цікаво, що всі гроші спрямовуються у благодійний фонд, юридична адреса якого повністю збігається із адресою лікарні, і засновниками якого є працівники цієї ж лікарні. Більше того, головний лікар Остап Грищук – зять екс-міністра охорони здоров’я – одночасно є підписантом у даному фонді. Чи присутній тут конфлікт інтересів чи ні – повинні з’ясовувати правоохоронні органи.

 

 

Автори: Людмила Гудзь і Анатолій Мележик. Розслідування проведене спільно з Інститутом аналітики та адвокації. При підготовці матеріалу були використані можливості ресурсу "YouControl"


24.01.2016 2528 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2591
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20064
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1777
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1265 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2285
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3914

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

400

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2036

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

718

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1330
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

401
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

928
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24425
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

664
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

622
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

768
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1659
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8090
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

547
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

796
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2086 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

758