Як боротися з холерою та іншими інфекційними захворюваннями

Як боротися з холерою та іншими інфекційними захворюваннями з’ясовували минулої п’ятниці на засіданні надзвичайної міськрайонної протиепідемічної комісії з питань профілактики гострих кишкових інфекцій, профілактичних та протиепідемічних заходів щодо локалізації можливих епідемічних ускладнень від них, холери в Калуші та Калуському районі. Розглядався на комісії, на якій головувала заступник міського голови Галина Романко, і ряд інших важливих питань.

 

Холеру зустрічаємо у “всеозброєнні”

З метою належної організації роботи закладів охорони здоров’я району та посилення профілактичних і протиепідемічних заходів щодо гострих кишкових інфекцій підготовлений спільний наказ СЕС та ЦРЛ, яким затверджений склад оперативного протиепідемічного штабу. “Станом на 22 червня 2011 року, — розповів головний санітарний лікар Калуського району Богдан Пеленичка, — спостерігається ріст захворюваності на 23,4% у порівнянні з аналогічним періодом 2010 р. Цього року вже зареєстровано 1 випадок шигельозу (дизентерії), 3 випадки сальмонельозу та 94 випадки гастроентероколітів (проти 72 випадки за аналогічний період 2010 р.). Особливо насторожує захворюваність гострими кишковими інфекціями дитячого населення: 68 дітей до 18 років, що складає 75% проти 45% за аналогічний період 2010 р. Та добре те, що в усіх випадках захворюваності на гострі кишкові інфекції патогенної флори не виявлялося”.

 

З метою профілактики харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій під час святкування випускних вечорів, урочистих та інших родинних подій, виїзної торгівлі всім керівникам закладів громадського харчування надіслано приписи головного державного санітарного лікаря Калуського району з відповідними пропозиціями та переліком страв, які заборонені реалізуватися в літній період. Винесено 7 постанов на обмеження асортименту реалізації в торговій мережі гарячих напоїв на розлив, заправлених салатів власного виробництва. За 5 місяців 2011 року фахівцями Калуської санепідстанції проведено 581 обстежень об’єктів підвищеного епідризику, виявлено 153 порушення санітарного законодавства. Найбільше порушень — на харчових об’єктах — 67,3%. На централізованих водопроводах виявлено 1 порушення. Зросла питома вага порушень у дитячих та підліткових закладах з пунктами харчування. Так, за період 2010 р., що аналізувався, вона складала 22,8%, а в 2011 р. — 32%.Госпітальна база при виникненні епідускладнень з карантинних інфекцій, зокрема холери, та інших інфекційних захворювань, які мають міжнародне значення, як повідомив Богдан Пеленичка, буде розгортатися на базі Калуської ЦРЛ по вул. Каракая, 25: на базі інфекційного відділення — госпіталь на поодинокі та масові випадки захворювання, провізорний госпіталь та ізолятор на поодинокі випадки захворювання; на базі терапевтичного відділення — провізорний госпіталь на масові випадки захворювання; на базі дермато-венерологічного відділення — ізолятор на масові випадки. Бактеріологічну діагностику холери проводитиме бактеріологічне відділення клініко-діагностичної лабораторії райполіклініки. Для надання медичної допомоги хворим в інфекційному відділенні обладнана палата інтенсивної терапії з наявністю двох спецліжок. Палата забезпечена необхідним медустаткуванням, достатньою кількістю дегідратаційних солевих розчинів, антибіотиків, гормональних препаратів. На закупівлю медикаментів для підрозділів госпітальної бази із місцевого бюджету виділено 500 тис.грн. Під контролем фахівців санітарно-епідеміологічної служби 21 червня на базі центральної районної поліклініки проведено навчально-тренувальне заняття з зацікавленими службами з питань готовності на випадок холери. З профілактичною метою раптовими бактеріологічними обстеженнями охоплено 48 об’єктів епідемічного ризику, при яких обстежено 467 осіб (в т.ч. 126 працівників торгівлі та громадського харчування). Хворих та носіїв не виявлено.

Лікар-інфекціоніст Мирослав Петришин звернув увагу на те, що в інфекційній лікарні відсутня гаряча вода, а для хворих, які там перебувають на лікуванню, вона є конче необхідною. А ще висловив думку, що кількість інфекційних хворих зросла цього року через те, що багато жителів міста та району погоджуються на госпіталізацію навіть при нескладних захворюваннях через безкоштовне лікування.

 

Яку воду ми п’ємо?

Впродовж останніх років однією з найактуальніших проблем життєзабезпечення міста залишається постачання населення якісною питною водою. Дані багаторічних спостережень та результати лабораторного контролю проб води за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками свідчать про різке погіршення її якості в період інтенсивних дощів та паводків, адже додаткова очистка води фільтрацією, коагуляцією на водопровідній насосній станції “Хотінь” головних водозабірних спорудах центрального міського водопроводу не проводиться. “З ускладненням метеоумов різко погіршується мутність води, — зазначив Богдан Пеленичка. — На ВНС “Хотінь” реєструвалися показники, які в 10-50 разів перевищували допустимі норми. Все це викликає справедливі скарги мешканців міста, створює передумови до виникнення і поширення інфекційних захворювань, насамперед гепатиту А. З метою попередження виникнення епідускладнень було тимчасово заборонено експлуатацію водопроводу у червні, у попередні роки. Водозабірні споруди “Добровляни” та водопровідна насосна станція другого підйому потребують реконструкції. Конче необхідний локальний водозабір Калуській ЦРЛ”. Станом на 20 травня відібрано 68 проб питної води на санітарно-мікробіологічне дослідження (з них нестандартною була 1). З 13 проб води з громадських колодязів сільських населених пунктів 5 були нестандартними. Сільським головам у таких випадках направлялися приписи щодо проведення чистки та дезінфекції громадських колодязів. Після проведених заходів та повторного відбору проб води нестандартних не було.

 

А що на базарі?

Велику увагу на нараді приділялося санітарному стану ринків на території міста. Адже, як зазначив Богдан Пеленичка, при перевірці працівниками ринків міста виявлені ряд проблем: немає чіткого розмежування між продуктовою та промисловою групами товарів, що призводить до порушення правил товарного сусідства та можливості забруднення харчових продуктів; відсутня протічна вода в зимовий період (крім ТЦ “ККТД”; не створені умови для дотримання продавцями правил особистої гігієни (в торгових лотках відсутні рукомийники, часто торгові точки переповнені товаром настільки, що немає можливості для їх встановлення); виявлено реалізацію харчових продуктів з землі (крім “Муніципальго ринку”), продаж кремових кондитерських виробів та консервів домашнього приготування; зафіксовано порушення правил товарного сусідства в торгових рядах, де реалізують молочні продукти, овочі та фрукти; недотримується температурний режим при реалізації харчових продуктів (товари у великих кількостях виставлені на вітрини без умов холоду), у більшості випадків товар зберігається на підлозі без підтоварників; часто допускаються до роботи продавці без медичних оглядів або без допуску медичної комісії; не завжди на харчові продукти є супровідна документація, яка засвідчує їх якість і безпеку; транспорт, який використовується для перевезення харчових продуктів часто не паспортизований. Комісія доручила директорам ринків якнайшвидше виправити ситуацію. Також зазначалося, що ринках потрібно встановити радіоточки для озвучення різних просвітницьких інформацій та вирішити питання з бродячими собаками.

Соломія ЯНОВСЬКА


До теми.

Холера — гостре інфекційне захворювання. Характеризується ураженням шлунково-кишкового тракту, порушенням водно-сольового обміну, зневодненням через втрату рідини з випорожненнями і блювотними масами. Збудник — холерний вібріон у вигляді зігнутої палички (коми), при кип’ятінні гине через 1 хвилину. Джерелом інфекції є людина (хворий чи бацилоносій), яка виділяє вібріони з фекаліями, блювотними масами. Сприйнятливість до холери висока. Інкубаційний період триває 1-6 днів. Клінічні прояви холери варіюють від легкого проносу до вкрай тяжкої діареї з різким зневодненням. Початковою ознакою холери є пронос. Випорожнення водянисті, без запаху, схожі на “рисовий відвар”, можливо з кров’ю. Згодом з’являється багаторазова блювота, часто “фонтаном” (але болі у шлунку немає), наростає слабкість, настає зневоднення організму, через це порушується робота серця, печінки, нирок. Якщо вчасно не надати допомогу, хворий може померти вже в 1-2 добу хвороби.

 

Вісті Калущини


17.07.2011 2524 0
Коментарі (0)

27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

727
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

1953
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1091
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1532 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2747
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

2095

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

470

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

548

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1465

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1449
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

307
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18200
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1166
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3504
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

874
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10634
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6398
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1040
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

306
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

532
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3138
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

846