
Адвокати ексвласника VAB Банку (Київ) Олега Бахматюка планують ініціювати кримінальне провадження проти генерального прокурора Руслана Рябошапки, його заступника Віталія Каська, деяких суддів антикорупційного суду, а також щодо окремих осіб в Офісі президента (ОП) найближчим часом через незаконне, на їхнє переконання, відкриття справи стосовно стабкредиту VAB Банку за вказівкою уряду.
“Сьогодні нам відомо, що рішення, які було ухвалено два тижні тому у цій справі, стоять на персональному контролі у окремих осіб в Офісі президента. ОП вимагає від апеляційної палати антикорупційного суду перегляду цих рішень та отримання рішень, які будуть вкрай негативними”, – повідомив адвокат Бахматюка Олексій Шевчук під час пресконференції в Києві в понеділок, повідомляє Інтерфакс.
Він зазначив, що справу відкрили генпрокурор і його заступник усупереч вимогам чинного законодавства, зокрема, Касько не перебував у групі прокурорів, але своїм рішенням він скасував усі постанови, які стосувалися закриття справи.
“Наш клієнт ніколи не мав кримінального статусу, і за появи нових прізвищ у генпрокуратурі, нових прізвищ у Офісі президента, прізвищ, які захотіли заволодіти активами Олега Бахматюка, розпочалися активні дії Національного антикорупційного бюро України”, – наголосив Шевчук.
Ще один адвокат Бахматюка Дмитро Лошаков пов’язує відкриття провадження щодо стабкредиту, виданого VAB Банку, зі зверненням президента України Володимира Зеленського, в якому він зажадав від правоохоронних органів результатів до 1 листопада.
“Звертаю вашу увагу, що в нашому кримінальному провадженні саме 28 жовтня були ухвалені перші рішення про проведення обшуків, які згодом стали першими процесуальними діями з боку Національного антикорупційного бюро України та Спеціальної антикорупційної прокуратури після відновлення кримінального провадження. Тобто, очевидно, що НАБУ і САП виконують політичне замовлення, яке визначив президент, грубо втручаючись у правоохоронну діяльність”, – вважає Лошаков.
Крім цього, під час пресконференції захисники Бахматюка повідомили, що детективи НАБУ перешкоджають їхніх адвокатській діяльності, у зв’язку з чим вони подали скаргу, яка слухатиметься в антикорупційному суді 4 грудня.
“Ми думаємо, що НАБУ свідомо і спеціально перешкоджає адвокатській діяльності, порушує процесуальні права наших клієнтів. Ми звертаємося до правоохоронних органів із проханням припинити таку діяльність, а також до президента і всіх чиновників, які ініціювали зазначене переслідування за політичними мотивами… Це є зловживанням влади і має бути негайно припинено”, – заявив Лошаков.
Шевчук побоюється, що справу про стабкредит VAB Банку було відкрито з метою заволодіння активами Бахматюка “в інтересах окремих прізвищ на вулиці Банковій”.
Як повідомлялося, наприкінці листопада МВС України за заявою НАБУ оголосило в розшук Бахматюка та його сестру, гендиректора "Авангарду" Василюк у справі про видачу Нацбанком восени 2014 року стабілізаційного кредиту на 1,2 млрд грн (близько $50 млн за поточним курсом) VAB Банку, власником якого на той час був Бахматюк. Раніше детективи НАБУ повідомили про підозру в цій справі екс-першому заступнику глави НБУ Олександру Писаруку, члену Ради НБУ Миколі Каленському та главі банківського нагляду Аллі Шульзі, а також іще чотирьом особам, пов'язаним із банком та компаніями ULF. Наразі цих осіб відпустили під заставу.
Нацбанк стверджує, що борг неплатоспроможних VAB Банку і банку "Фінансова ініціатива", що належали Бахматюку, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб становить 11 млрд грн, НБУ - 10,6 млрд грн. Зокрема, борг перед центробанком забезпечений особистим поручительством бізнесмена на 8,6 млрд грн і майновими поручительствами його компаній.
Бахматюк заявив агентству "Інтерфакс-Україна", що відкидає всі обвинувачення і пропонує Фонду гарантування вкладів поетапно погасити 8 млрд грн заборгованості: 500 млн грн гарантійного внеску і по 1 млрд грн щорічно. На його думку, ця справа сфабрикована, і її метою, зокрема, є зірвати досягнення домовленостей із кредиторами. Бізнесмен звернувся до президента Володимира Зеленського з проханням втрутитися в ситуацію.
Група міжнародних кредиторів групи "Укрлендфармінг" листом від 15 листопада група запропонувала прем'єру України Олексію Гончаруку, міністрам фінансів і економіки Оксані Маркаровій і Тимофію Милованову обговорити можливість настання негативних наслідків для сукупних боргових вимог до агрохолдингів у зв'язку з новим розвитком правової ситуації навколо Бахматюка та ULF. Копію листа направлено також главі Офісу президента Андрію Богдану та першому заступнику глави Нацбанку Катерині Рожковій.
У листі уточнюється, що загальна сума тіла боргових зобов'язань групи ULF становить близько $1,65 млрд і складається з близько $1,25 млрд боргових зобов'язань перед міжнародними кредиторами та близько $400 млн - перед українськими банками (зокрема державними Укрексімбанком, Ощадбанком).
"Укрлендфармінг" є найбільшим агрохолдингом у Євразії. Вирощує зернові, виробляє яйця і яєчні продукти, вирощує велику рогату худобу, здійснює дистрибуцію техніки, добрив і насіння.
До структури холдингу входять 16 елеваторів, 216 горизонтальних зерносховищ, п'ять насіннєвих заводів, 19 птахофабрик, 10 ферм із вирощування курей-несучок, три репродуктори, три селекційні господарства, шість комбікормових заводів, завод із виробництва яєчних продуктів "Імперово Фудз", три склади тривалого зберігання яєць, шість цукрових заводів, 19 м'ясокомбінатів і два заводи з виробництва шкіри.
Читайте також:
Бахматюк планує повернутися в Україну і поетапно погасити борги своїх банків