50 відтінків української літератури: книжковий огляд від Фіртки

Остап Микитюк

Не минуло й пів року як знову мій фокус змістився на сучасну вітчизняну літературу! А тут, ой-вей, скільки всього, що очі мимоволі починають розбігатися, бо не знаєш з чого почати. Та все ж, я взяв себе в руки і у сьогоднішній добірці ми з «Фірткою» розповімо вам про книжки українських авторів та авторок на яких вартує звернути увагу, якщо ви досі цього чомусь не зробили.


Налаштовуйтесь, ми починаємо:

Почну звісно з найновішої книжки гуру українських історичних детективів Юрія Винничука. Це роман «Вілла Деккера», що з’явився у видавництві «Фабула» буквально на тижні. Традиційно завдяки пану Юрію ми потрапляємо до Львова. На дворі серпень 1939 року. У місті за одну ніч сталося кілька кривавих подій. На одному з кінців міста було знайдено задушену, без очей та з цинамоновими опіками молоду танцівницю, а на іншому у згорілого у власному домі місцевого адвоката з коханкою. Між цими подіями на перший погляд немає нічого спільного. Та у вирі хитросплетінь та інтриг опиняються двоє друзів — репортер Марко Крилович  та комісар поліції Роман Обух.

Чоловіки починають розслідувати ці загадкові справи. В ході розслідування Марка спершу наймає місцевий контрабанист, потім віцеконсул совєтського консуляту, а тоді на «арені» з’являються справжні шпигуни й шпигунки. Усі мають на меті знайти загадкові плівки Деккера і його самого. Марко долею випадку зі звичайного репортера і бонвіана перетворюється у львівського Джеймса Бонда, метою якого не тільки розплутати ці справи, але й залишитись живим…


Продовжуючи тему не зміг не розповісти про психологічний трилер молодої української письменниці Поліни Кулакової«Дівчина, яку ми вбили», видавництво «Дім Химер». Це третя з чотирьох у її творчому доробку. І… це справді трилер від якого виступають сироти на шкірі. Після її попереднього роману «Корсо», який мені відверто здався слабкий після дебютного трилера «Я пам’ятатиму твоє обличчя» я вражений до глибини душі.

Історія починається в Івано-Франківську у 1998 році. Одного жаркого дня компанія друзів вирішила пострибати через багаття біля річки за містом, потім до них приєдналась, для якої усе закінчилось швидкою допомогою і моргом. Невинна забавка перетворилась у гнітючу смерть юною дівчинки Ліди. 17 років по тому до хлопців прийде розплата за скоєне. Усе почнеться з вилазки на риболовлю старих друзів, які встигли забути той жахливий день. Але забули не усі.

Згодом як у культовому романі Агати Крісті «І не лишилось жодного» (у народі «10 негренят») кожного з п’яти хлопців наздожене карма. Знімаю кашкет перед Поліною, вона зуміла створити не тільки цікаву локальну історію, не тільки смачний трилер, але й зачепила й розкрила у романі людські вади і слабкості, я часто ми не помічаємо у собі. Цю книжку потрібно читати залпом, адже крім цікавого заплутаного сюжету вона ще й доволі динамічна.


Наступною книжкою я обрав, стала книга з несподіваною назвою «Морг» авторства засновника і редактора всеукраїнського соціально медіа «Бабель» Євгена Спіріна, видавництво «Люта справа». Але, так було не завжди. У юності Євген Спірін жив у Луганську, в простій пролетарській сім’ї, його батько працював у морзі. За збігом обставин і життєвих примх Євгену також довелося попрацювати у такій «романтичній» обстановці.

Книга переносить нас у Луганськ за кілька років до подій 2014-го. І…автор відразу занурює нас у жорстоку реальність, яка панувала там до вторгнення російських військ — алкоголізм, наркоманія, безробіття, злидні й неможливість для молоді вивчитись і стати кимось. Ця книжка показує нам, що відбувається з людьми які стали заручниками обставин.

«Морг» Євгена Спіріна акцентує на його особистих переживаннях, дорослішанні, бажанні вирватись з цього уробороса. На сторінках цієї ексцентричної книжки змішані чорний гумор, лікарські байки, безглузді смерті й, на жаль, безглузде життя людини. А потім… у місто приходить війна.


А завершу добірку особливою для мене книжкою в доробку письменника Андрія Любки — збірка короткої прози «Кімната для печалі», видавництво «Meridian Czernowitz». Під аскетичною обкладинкою цієї книжки заховано 11 абсолютно не пов’язаних між собою оповідань. Андрій зумисне не сплітає їх у одне полотно, не дозволяє персонажам кочувати між ними, він заковує кожну історію  у свою досконалу рамку, зі своїм початком і кінцем, лаконічно й довершено.

Єдине, що поєднує усі ці 11 історій це голос автора і дух самотності. Герої книжки переживають сум’яття, жаль, біль, безвихідь, самотність, нерозуміння і змушені впускати у себе їх цілком і повністю. Ось ми спостерігаємо за малим Андрійком у школі, який мріє втекти світ за очі, ось ми бачимо як чоловік тікає від свого минулого у рятівне паломництво автостопом, помічаємо як хлопець з бургером запримітив дівчину у хіджабі навпроти біля фонтану у Варшаві й він ще не знає, що вона змінить його життя і розіб’є йому серце…І так далі, так далі, так далі…

Уперше я прочитав цю книжку в далекому 2015 році коли вона була ще рукописом, а мені пощасливилось стати бета-рідером Андрія. Я настільки був зачарований тією версією, що згодом як вона вийшла прочитав її знову. І відтоді хоча б раз в рік я витягую її з поміж інших книг і смакую якесь із оповідань. Якби мене попросили порівняти цю книгу з алкоголем, я б обрав добрий чорний ром, який потрібно насолоджуватись повільно і маленькими ковтками.


Доброї вам літератури друзі. Обирайте книжки серцем. І до нових зустрічей


11.04.2021 2015
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

843 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2234
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717