Сьогодні, 27 лютого, в Івано-Франківську обговорили проект рішення виконавчого комітету міської ради «Про тарифи на проїзд у міському пасажирському транспорті загального користування».
Задекларована розробником мета проекту рішення – встановлення тарифів на проїзд у міському пасажирському транспорті загального користування. Мова йде про підвищення тарифу вдень до 5 гривень, а у вечірній час до 7 гривень з пасажира.
Як писала Фіртка, перевізники вимагають підняти вартість проїзду до 5 гривень. Міський голова Руслан Марцінків неодноразово наголошував, що проти підвищення. 17 січня, у громадському транспорті з'явилися оголошення про можливий страйк перевізників.
За словами начальника управління транспорту та зв'язку Олега Ганчака, аудиторська компанія розрахувала тариф для проїзду в громадському транспорті.
Її результати представили для франківців - зокрема ії рішення вступає в дію з 1 квітня, після зміни в договорах з перевізниками.
Передбачається від ранку до 20 годин - 5 грн, після 20 години - 7 гривень. Пільгові перевезення з 10-16 годин без обмежень.
За словами представника аудиторської компанії, якщо тариф буде занижений або неповністю обгрунтований, то перевізник не буде повністю виконувати свої обов'язки. І це буде відзначатися на громадськості.
"Пасажири хочуть, щоб автобуси були нові, водії чисті, а це все відображається на тарифі", - наголошує представник аудиторської фірми.
Вартість послуги визначали за формулою "собівартість плюс прибуток та скільки планують перевезти людей".
Підвищення тарифу обгрунтовують тим, що останній раз тариф піднімали в 2015 році, коли літр палива коштував 15 грн, а тепер по оптових цінах - 25,50 гривень, також зросла зарплата та вартість запчастин до автобусів (шин та акумуляторів), які залежать від курсу додара.
Читайте також: На зло перевізникам: у Франківську розширять коло пасажирів, які будуть безоплатно їздити у міському транспорті
За словами представника аудитфірми, розрахунки робили по перевізнику "Корида Транс", який їздить на сімох маршрутах.
Наприклад на маршруті №22, вартість проїзду мала б бути 4 грн. 16 коп, а на №41- 8,14 грн. А середня вартість приблизно була б 5,51 грн. При тому що всі пасажири платили би і перевезли б за рік 7 млн осіб.
"Якщо будуть платити всі пасажири по 5,50 грн., то за рік можна оновити 10% автобусів на більш новіші. Тобто ми говоримо, що на покращення людям очікувати не слід", - кажуть перевізники.
Нагадаємо, як повідомив міський голова мешканці обласного центру отримають 62 тисячі "карток іванофранківця".
Як писала Фіртка, перевізники вимагають підняти вартість проїзду до 5 гривень. Міський голова Руслан Марцінків неодноразово наголошував, що проти підвищення. 17 січня, у громадському транспорті з'явилися оголошення про можливий страйк перевізників.
Читайте також:
На випадок страйку франківських перевізників, містян підвозитиме приміський транспорт (графік)
Олег Ганчак: Місто робить ставку на муніципальний транспорт
Руслан Марцінків: Зважаючи на те, як вони відносяться до людей, то треба знижувати тарифи
"Плата за комфорт": Якщо франківська мерія візьме кредит на тролейбуси - зросте вартість проїзду
Електроавтотранс отримав ще три вживані тролейбуси із Зальцбургу
"Електроавтотранс" отримало вісім тролейбусів
У Франківських тролейбусах стане тепліше: комунальники придбали пічки для транспорту (відео)
У Івано-Франківську планують придбати систему проти обледеніння контактної мережі
На тролейбусному маршруті №4 встановлюють таблички із похвилинним графіком руху
Франківські комунальники показали, якими будуть нові "дружні до велосипедистів" тролейбуси (фото)
Івано-Франківськ закупить за кошти ЄБРР 40 нових тролейбусів (фото)
Два тролейбусні маршрути з'являться в Івано-Франківську
На франківських зупинках почали розміщувати похвилинні графіки руху тролейбусів (фото)
Керівником УТіЗу п. О.Ганчак під час обговорення була надана не правильна інформація про відсоток пільгових пасажирів. Наприклад, заявлено, що на автобсному маршруті №21 загалом перевозиться 42% пільговиків. Озвучені дані вказують на значно нижчий загальний відсоток пільгових пасажирів цього та інших маршрутів. Розрахунок показав таке: (7+38+6)*100/(116+7+52+38+69+6)=51*100/288=17,7%
Виникає питання, чому надана не правильна інформаія про відсоток загалом перевезених пільговиків?