25 листопада. Місяць потому

           

Студентський страйк розпочався в ніч з 21 на 22 листопада як реакція на рішення Кабміну про призупинення процесу підготовки до підписання «Угоди про асоціацію» між Україною та ЄС. Не винятком стало й наше місто, де студентські активісти в унісон з Києвом активно продемонстрували громадянську позицію та розгорнули перші намети на Вічевому майдані.

Сьогодні минає рівно місяць від одного з найпам’ятніших для мене днів студентського Євромайдану в Івано-Франківську – понеділка, 25 листопада.

Під акомпанемент дощу з мокрим снігом на площі перед ОДА тоді зібралось до 10 тисяч молоді міста. Такої кількості молодих людей не було біля адмінбудівлі з часу закінчення Помаранчевої революції. Схожої студентської солідарності на громадській акції протесту до того мені ще не доводилось бачити.

Перед пікетуванням ОДА активісти обійшли колонами основні вузи та «визволили» студентів з аудиторій, попри відкрите обурення деяких викладачів і адміністрації окремих вишів. «Колонний» принцип збору студентів стане однією з фішок франківського Євромайдану. Пізніше цю тактику організації євромайданівських мітингів застосують студентські лідери по всій Україні.

Ініціативу підхопили звичайні студенти, які допомагали виводити з аудиторій на площі міст однокурсників, а той цілі факультети. Топ-меседж блискавично ширився корпусами університетів - «Усі на Євромайдан!».

За кілька хвилин відбудеться перший студентський пікет Івано-Франківської ОДА. Від  Вічевого майдану студентська колона рушила до ОДА, яку на той час вже охороняла міліція, а в приміщенні забарикадувався «Беркут».

На стороні активістів Євромайдану, слідкуючи за порядком в перших рядах мітингувальників та вирівнюючи стрій, стояв безпосередньо біля будівлі адміністрації, тому на власні очі бачив реакцію керівництва міліції, яке знаходилось на місці. Вони очікували потенційної провокації зі спробою зайти в будівлю. Однак нічого такого і близько не відбулась – активісти студентського Євромайдану від початку назвали пікет ОДА мирним і таким він був до завершення, як зрештою, наступні студентські пікетування Івано-Франківської ОДА.  

А ще цікавіше було спостерігати за губернатором, який прагнув демонструвати впевненість і навіть посміхатись. Втім, Василеві Чуднову тоді не залишалося нічого іншого, оскільки студенти з криками «Ганьба!» та «Брехня!» засвистали губернатора. Єдине, що вдалося Чуднову було кількасекундне скандування в унісон зі студентами «Україна – це Європа!»  і однохвилинний спіч без мікрофона, після чого він повернувся в приміщення ОДА.

Надалі молодь активно брала участь у заходах студентського Євромайдану.  Приєднувалися все нові студенти, представники коледжів та училищ. Було чимало перемог, наприклад, скасування платних відробок пропусків в Медичному університеті, студентам, які брали участь в Євромайдані.  Було багато драйву.

Однак мені події 25 листопада запам’ятались найбільше. Як перший серйозний вияв справжньої студентської солідарності та організованості, коли в очах молоді з’явилася впевненість і надія, які з кожним днем тільки дедалі міцніли.

Тоді, змоклому до нитки, мені особливо смакував гарячий чай, яким пригостили в наметовому містечку.  


25.12.2013 Василь Кедик 2254 1
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

567
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

655
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1366
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2317 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1170
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3095

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

918

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1062

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1492

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2090
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

360
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26413 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

784
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3041
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1287
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

965
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1224
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3128
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

443
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4317
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1101
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1659