2012-й рік не принесе полегшення світовій економіці. Торішні негативні чинники так само все ще сильні і продовжують робити свій згубний вплив. Так, ризики уповільнення зростання економіки єврозони все ще значні, повідомив глава ЄЦБ Маріо Драгі в четвер після оголошення рішень регулятора щодо монетарної політики. Як і очікували аналітики, базова процентна ставка залишилася без змін - на рівні в 1,0% річних. Нагадаємо, за останні місяці минулого року вона була двічі знижена на 0,25%. Деякі експерти не виключають, що ця політика буде продовжена, і в I кварталі 2012 ставка знизиться ще на 0,5%. Невтішний прогноз дав керівник ЄЦБ і щодо інфляції в 17 країнах єврозони: у найближчі кілька місяців вона залишиться на рівні вище 2%.
По інший бік океану, в США триває зростання безробіття. А обсяг роздрібних продажів в грудні 2011 р. збільшився всього на 0,1% в порівнянні з листопадом, що є гіршим за експертні прогнози. Аналітики вважали, що в місяць традиційних передсвяткових розпродажів цей показник виросте на 0,3%. Тим часом роздрібні продажі є одним з найважливіших показників розвитку економіки США, тому що близько 70% ВВП країни складають витрати на особисте споживання.
Причина, по якій світ не може вибратися з кризи, що стартувала в 2007 р, - провал системи глобального управління, що стався в минулому, вважає Всесвітній економічний форум, за два тижні до щорічних зборів у Давосі презентував сьому за рахунком доповідь з оцінками глобальних ризиків світової економіки на поточний рік. Звіт складається на основі опитування декількох сотень експертів з різних країн і галузей. У документі аналізується 50 головних загроз, з якими може зіткнутися людство. Кожна загроза оцінюється за двома показниками: імовірності її настання і можливого негативного ефекту.
Цього року, порівняно з минулим, акцент змістився з екології на економіку. Саме її стан викликає найбільші побоювання експертів. А головними ризиками стануть економічна нерівність і хронічні проблеми держфінансів.
За даними Credit Suisse, найбідніша половина людства володіє лише 1% світового багатства, в той час як 1% найбагатших жителів планети володіє майже половиною світових активів. Якщо ситуацію не змінити, то весь світ, включаючи розвинені країни, зіткнеться зі зростанням соціальних протестів і нестабільності, націоналізму та протекціонізму, попереджає ВЕФ.
У доповіді особливо наголошується, що вперше за кілька десятиліть люди перестали вірити в те, що їхні діти будуть жити краще, ніж вони самі. Причому найсильніше ці настрої виражені саме в промислово розвинених країнах.
Масові акції протесту минулого року, на зразок руху "Захопи Уолл-стріт", є саме наслідком цієї тенденції. Держави, фінансові ресурси яких хронічно перенапружені, більше не можуть гарантувати зростання рівня життя населення. "Все частіше громадян просять брати на себе ті ризики щодо забезпечення безтурботної старості і доступу до якісної медицини, які раніше брали на себе уряди і корпорації", - цитує "РБК-Daily" слова гендиректора компанії Oliver Wyman Джона Дрзіка, чия компанія брала участь у підготовці доповіді.
Регулюючі норми, розроблені в минулому столітті, вже не відповідають сучасним реаліям з бурхливим ростом технологій, глобальної інтеграцією, виснаженням ресурсів і зміною клімату. Необхідно створити принципово нові, більш гнучкі регулюючі норми, які могли б працювати на випередження і були б не галузевими, а системними, вважають експерти.
При цьому важливо дотримати баланс. "Ми бачили приклади надмірного регулювання, скажімо, на виверження вулкана в Ісландії і недостатнє регулювання, як у випадку з кризою в зоні євро та іпотечним крахом", - нагадав директор з ризиків швейцарських Re Девід Коул.
Особливу увагу в доповіді приділено ризикам, пов'язаним з Інтернетом. За даними ВЕФ, за останнє десятиліття частка населення, що має доступ до Всесвітньої павутини, зросла з 8% до 35%, а число пристроїв, підключених до Мережі, до 2020 р. зросте з нинішніх п'яти до 31 мільярда. І хоча поки тероризм і військові дії у віртуальному світі не так небезпечні, як у фізичному, дуже скоро ситуація може змінитися. При цьому кіберзлочини вимагають набагато менше ресурсів, ніж реальні, і можуть завдати непоправної шкоди системам підтримки суспільної життєдіяльності. Навіть цілеспрямована дезінформація в Мережі може призвести до багатомільярдних економічних і політичних збитків, попереджають у ВЕФ.
Джерело: utro.ru