17 миттєвостей «Карпатського простору»

Професійність, креатив, сміливість й навіть зухвалість, не заспокоєння минулими успіхами та разом з тим стратегія сталого розвитку — це Міжнародний фестиваль мистецтв «Карпатський простір» у Івано-Франківську.

Величезна й різноманітна програма для тих, хто любить театр, джаз або класику, оперету, естраду чи рок, для батьків із дітьми й тих, хто полюбляє потанцювати, для закоханих пар і поціновувачів сучарту, для шанувальників кіно та фанатів історії міста, для людей, що люблять тему «еко», каву, вино та смачно поїсти.

Карпатський Простір — це Theater SPACE, Art SPACE, Cinema SPACE, Jazz SPACE, Architecture SPACE, Sculpture SPACE, Tourism SPACE, KIDS SPACE, Multi-genre music SPACE, Cuisines SPACE, Wine SPACE, Coffee SPACE, Literary SPACE, а ще Весняна школа НСТДУ й семінар-тренінг «Арт-критик сьогодні: журналіст, блогер, аналітик?».

Плюс фестивалі в Фестивалі: Перший міжнародний фестиваль живої скульптури та «Лялькові обереги». Така програма накриває хвилею цунамі, але й у ній є миттєвості, заради яких треба зупинитися, подумати, помедитувати й спробувати схопити оцю миттєвість за хвіст.

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА «СТОМЕТРІВКА»

Театральна хода за участі студентів Київської циркової академії, клубу історичної реконструкції «Нормани», естрадно-духового оркестру та мажореток Калуського коледжу культури й мистецтв, танцювальних колективів Івано-Франківська та області, актори Львівського театру «Воскресіння», ретро-автомобілів, Dj Sky. Навіть перераховуючи їх усіх відчуваєш карнавальний дух.

Два українських хедлайнери на open-air-концертному майданчику. Гурти KAZKA та The Hardkiss. Мегатонни класного звуку, мокрі та щасливі обличчя, що підспівують українською та англійською.

Тріо Аарона Голберга в складі з легендарним барабанщиком Леоном Паркером та відомим басистом Даґом Вейсом (США). Респект кураторам джазового простору фестивалю за якісний джаз із нотками пристрасного свінгу, мелодійності та груву.

Чотири випускники Віденського університету музики, що перетворилися на унікальний джазовий бенд, аби колись порадувати на Карпатському просторі. До речі, спеціально під програму Jazz SPACE, в Івано-Франківськ привезли рояль Steinway. Високі стандарти.

ВЕСНЯНА ШКОЛА НСТДУ ДЛЯ АКТОРІВ ТА РЕЖИСЕРІВ

Уже традиційна. Дуже корисна, практична, захоплива та інноваційна. Просто тому, що її роблять люди-новатори для молодого покоління. В «Фейсбук» діти пишуть не просто захопливі дописи — аналізують, рефлексують, думають, спостерігають, потребують, включаються, розвиваються, вдосконалюються, вловлюють, прагнуть, експериментують, закріплюють.

Доводять, що фестиваль — це не лише свято, а й робота над собою та простір для розвитку й самовдосконалення, можливість відкриття та дослідження нових форм мистецтва, яких ми так усі потребуємо.

Виставка «Театр, відкритий світу». Вражаюча ідея постерів 22 особистостей, які творили український театр. Куратор Ольга Байбак, автор текстів Ірина Зубченко та дизайнер Ольга Мадяр винахідливо вписали їх за допомогою візуальних асоціацій та всесвітньо зрозумілих кодів у великий культурний простір світу.

Виставка демонструвалася в сквері площі Міцкевича й абсолютно була приваблива та зрозуміла як публіці далекій від театру, так і митцям. Сучасний підхід гарантує цікавість. Блискуча реалізація — претендує на щось більше і ширше, ніж навіть чудовий Івано-Франківськ.

НЕ ЗУПИНЯТИСЯ, КОНСОЛІДУВАТИСЯ

Семінар-тренінг «Арт-критик сьогодні: журналіст, блогер, аналітик?» Винесли практичні рішення. Те, про що говорили — широкому загалу, можливо, й не цікаве, але саме цей підпроект фесту, як і школа НСТДУ, точно принесе користь й на щось суттєво вплине.

Не зупинятися, консолідуватися й покопатися в собі та своїй професії/призначенні. Для театральних критиків іншого віку, ніж актори чи режисери зі школи НСТДУ актуальне те саме: можливість відкриття та дослідження нових форм.

Концерт «10 тенорів» — міжнародний проект Національної оперети спільно з Польщею. Формат, зроблений з куражем та дотриманням усіх законів жанру й двісті відсотково віртуозно втілений.

Усі ці O sole mio, Bйsame mucho, Delilah, Quando, quando, quando, Granada, L’italiano, Volare з неперевершеним конферансом Бартоша Кучіка «розірвали» Івано-Франківськ й усіх снобів. Диригент-постановник Ігор Ярошенко — браво!

Театральна програма була суто національною на відміну він минулорічної. Всі вистави гострі, пограничні, різкі, болючі, емоційно складні та корисні. Публіка сприйняла програму стійко, була вже більш готовою й відкритою. Їй зайшло. І це вже перемога Carpathian Space, адже театр space тут лише другий рік.

Балет «Спляча красуня» Раду Поклітару — окрема миттєвість, оскільки все, що робить хореограф разом із артистами «Київ Модерн балету» — захоплює подих. Порушуючи всі штампи щодо балету Чайковського, лібрето казки, й інших канонів, Поклітару домагається фантасмагоричного танцювально-театрального дійства.

ПЕРШИЙ МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ЖИВОЇ СКУЛЬПТУРИ

Ця родзинка занурила місто в феєричні фарби й пластичну розкіш. Кожна скульптура — маленький театр. Кожне спілкування — новий досвід, особливо для дітей. Така давнішня традиція європейських міст, що так зразу і просто вписалася в український фестивальний контекст. Чорно-білі, золоті, срібні, зелені, жовті, дзеркальні, кольорові, німі та навіть зі звуком із Польщі, Німеччини, Іспанії, Нідерландів, України, Болгарії, Білорусі.

СВЯТО КОВАЛІВ

У якийсь день на площі Міцкевича, красиві мужчини «злилися в екстазі» з мужчинами з тріо Марка Токара, що класно грають джаз. І відбувся драйв — шоу «Нічне кування». А потім ще й віджей-мапінг від VJ group CUBE. До речі, дуже просунутий і ритмічний. Не очікувала. На фестивалі треба інколи не спати пізно.

Wine SPACE. Три дні музики та вина на Карпатському просторі. Рожеве в лаунж день, шампанське в Pop day, червоне та біле в джазовий день. Келих вина між виставою чи концертом «10 тенорів»...

Coffee SPACE. Аншлаг на чемпіонаті бариста. Справжнє олімпійське змагання. 32 баристи змагалися на Carpatian Latte Art Battle. Ріки неймовірної кави під гарну музику: «Кава і шоколад» від Ольга Акулова & AcoolA Band та Хмельницька обласна філармонія з «Кавовою кантатою» співали для глядачів піл парасольками про кафу й шоколад.

«МЕТАФІЗИЧНИЙ ЧАСОПРОСТІР»

Інтерактивний візуальний проект Оксани Чепелик у Музеї мистецтв Прикарпаття, що працює в культовій споруді — Колегіальному фарному костелі Пресвятої Діви Марії. Це ще й усипальниця Потоцьких. У головному нефі Чепелик розмістила свої невагомі об’єкти й пустила на них проекцію.

Підкупольні образи раптом вступили в консонанс із бароковим інтер’єром, а центральний об’єкт — шестивимірний «Простір Калабі-Яу», підвішений під куполом, дивним чином злився в діалог зі скульптурами Йогана Георга Пінзеля, що експонувалися на виставці в Луврі. Вийшовши з костелу подумала, що багатьом не слід було пхатися на Венеційське бієнале, бо, здається, все концептуальне відбулося в Станіславі: за набагато менші гроші — набагато більше сутності.

В Чепелик справді все літало, хоча вона нікому нічого не обіцяла. Навіть тінь була, а не міфологема... Це мистецтво, що є свідоцтвом сьогоднішньої викривленої соціальної дійсності та її травм...» Здається, треба було Чепелик і Відкриту групу поміняти місцями. Хоча, я згодна, що поїхати в Венецію поки що цікавіше, ніж у Івано-Франківськ, особливо якщо замість проекту, навіть не тінь, а велика дірка від бублика: мають же якось чиновники заробляти на вихідну допомогу в зв’язку саме з цими славнозвісними «цікавими часами».

УКРАЇНСЬКИЙ ДАВОС

Його можна було побачити на стометрівці міністра закордонних справ Павла Клімкіна, що неквапливо проходжався й розмовляв із відомим театральним критиком Сергієм Васильєвим. Не знаю, як там «елітарний простір для зустрічей політичного естеблішменту та провідних митців України та Європи», але виглядало дуже демократично.

Усе, що відбувалося на головній сцені завжди похвилинно збігалося з програмою. Віртуозна робота головного розпорядника Multi-genre music space — режисера Володимира Голосняка.

Богдан Струтинський. Власне — він не миттєвість. Він всюдисущий і всемогутній. Ідеолог і мотор, рушійна сила й арт-суб’єкт Carpathian Space. В філософському сенсі цього поняття. «Носій діяльності, що пізнає світ навколо себе та впливає на нього, здійснює властиву собі діяльність, спрямовану на практичне перетворення предметної дійсності».


Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА

Газета ДЕНЬ, №81, (2019)


Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

698
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11217 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1900
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1798
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2796
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4651

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

423

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1093

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1502

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1366
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1746
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1566
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1275
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

648
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

727
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1918
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2261 11
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20412
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

394
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

738 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

780
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1126