Галицький кореспондент: Єдиний спосіб для українця зберегти заощадження — вкласти їх у золото, переконані експерти

 

 

“Що порадите, гривні чи долари? Ми чули, що гривня скоро знеціниться...” “Галицький кореспондент” подався в один із найбільших банків в Івано-Франківську, щоб довідатися, куди надійніше вкласти заощадження. Касирка усміхнулася, витримала паузу: “Долар ми все одно не продаємо. Та й ніхто не знає, що з ним буде через рік. Зараз беруть золото”. Разом з нашим експертом, керівником філії одного з банків в Івано-Франківську, прізвище якого на його прохання не вказуємо, аналізуємо доцільність золотих заощаджень і дізнається, як інвестувати у золото, де і скільки.

 

 

Долар чи золото?

 

Трохи історії. В кінці 2008 року абсолютно всі товари падали у ціні: ринки, акції, нафта, мідь. Дорожчали тільки два активи — американські долари і золото. Тоді українці чи не вперше зрозуміли, що золото — це гроші, а не лише біржевий товар. “Якщо проаналізувати підручники з економіки за останніх 20-30 років, усім економістам вбили в голову хибну тезу, що гроші  — це засіб накопичення, - зауважує експерт “ГК”. -  Гроші давно не виконують цю функцію. У цьому найлегше переконатися на прикладі “найнадійнішої” валюти — долара. З 1913 року, відколи було створено Федеральну резервну систему США, долар втратив свою купівельну спроможність на 98%, згідно з офіційним рівнем інфляції. А з неофіційним, це більше 99%. Тобто єдині гроші, які реально зберегли купівельну спроможність, — це золото”.

 

Експерт припускає, що стабільність купівельної спроможності долара будуть підтримувати ще максимум два роки. Потім долар почне валитися і гіперінфлювати, як і всі інші валюти. “Це пов’язано з тим, що ніхто не контролює його кількість. Продуктивність економіки падає, іншого способу закрити всі наявні доларові борги, окрім як через знецінення долара, немає. Питання лише в тому, коли це станеться. Це може статися завтра або через рік-два, але точно не через 10-20. Якщо у вас залізобетонні нерви, то цих рік-два можна ще з доларом погратися. Доларовий депозит — це свого роду спекуляція. Ви повинні розуміти, що можете заробити, але й можете втратити. А золото — це 100% збереження купівельної спроможності. Як 100 років тому, так і тепер за півкілограма золота у будь-якій частині світу можна було купити собі житло».

 

Золото не є єдиним способом накопичення багатства, але це найліквідніший і найкращий метод. Якщо хочеться накопичити гроші протягом 6-8 місяців, то краще брати доларовий депозит.  Якщо йдеться про довгострокову перспективу терміном на рік і більше — однозначно золото. Впродовж останніх 100 років було кілька періодів, коли долар підвищував свою купівельну спроможність, але у глобальному сенсі те, що 100 років тому коштувало долар, тепер коштує сто доларів. А грам золота як був грамом, так і залишився.

 

 

Золото “на папері” чи у злитку?

 

Існує два способи інвестувати у золото — придбати злиток чи відкрити “металевий” депозит. Депозит працює із золотом “на папері”. Вносиш на рахунок гривні, які перераховують по курсу у золото. Відсотки також нараховують у золоті. Що може бути простіше? Однак у металевих депозитах свої нюанси, запевняє експерт.

 

“Досі зберігається взаємозв'язок між ціною так званого паперового золота і фізичного золота. Але дуже скоро цей зв'язок буде порушено. Ми зараз говоримо виключно про те, як дорожчає паперове золото, тобто зобов'язання банків чи інших установ колись продати золото. Усім зрозуміло, що кількість цих розписок, які торгуються на ринку, суттєво перевищує кількість реально здобутого золота. Золота у світі не так багато - за різними оцінками,  приблизно 160 тисяч тонн. Кількість паперових зобов’язань в рази перевищує кількість реального золота. В умовах наступної кризи, коли дійде до реальних поставок, стане зрозуміло, що всім золота не вистачить. Тому я не прихильник інвестування у “паперове” золото”. 

 

“Металеві” рахунки бувають поточними і депозитними. Поточний вигідніший тим, що золото купується і продається за курсом Нацбанку. Але в обидвох випадках банк або взагалі не зобов’язаний обміняти те, що у вас на рахунку, на фізичне золото, або якщо обмінює, то бере за це 10-15% комісії, якщо ви хочете забрати це не грошима, а золотом. “У випадку другої хвилі кризи виникне така ситуація, коли котирування паперового золота буде в рази нижчим, ніж ціна реального золота на чорному ринку. Ціна, за якою вам будуть віддавати золото, ніяк від вас не залежить, це біржеве котирування. У випадку кризи за той грам золота, який у вас був на рахунку, вам виплатять, наприклад, 2000 доларів за унцію, а на чорному ринку унція реального золота вже буде коштувати 10000 доларів. По-третє, можна пролетіти із банком. Бо золотий депозит не підпадає під систему гарантування вкладів фізосіб. У випадку з банкрутством банку ви втрачаєте і депозит, і відсотки. Якщо ви зберігаєте у банку злиток, то просто приходите і забираєте його, це ваше майно”.

 

 

Кому варто купувати золото?

 

Золото - найкращий варіант, якщо йдеться про заощадження “на чорний день”. Навіть  мінімальну суму, чи це 5 тисяч гривень, чи 10 тисяч, варто вкладати у золото, вважає наш експерт. Однак не варто його одразу ж продавати. Різниця між ціною купівлі і ціною продажу, так звана маржа — 10-15% . Якщо ви купуєте золото сьогодні, а продаєте завтра, автоматично ці 10-15% втрачаєте. Для того, щоб їх не втратити, треба дочекатися, щоб на цих 10-15 % золото подорожчало, це може бути місяць-два або й довше. 

 

Якщо ви відкладаєте на купівлю холодильника і хочете за півроку накопичити якісь гроші,  краще обрати доларовий депозит. Безглуздо переводити гроші в золото, якщо насправді потрібний холодильник. Золото найкраще спрацьовує у довготерміновій перспективі: “Свій перший грам золота я купував 5 років тому за 40 гривень, зараз я міг би його продати майже за 500 гривень. Але я не вважаю, що я став вдесятеро багатшим. У мене як був грам золота, так і лишився. Я тепер можу за нього купити приблизно стільки ж хліба, що й 5 років тому. Я не вважаю, що заробив, я просто зберіг купівельну спроможність тих грошей, які у мене 5 років тому були “зайвими”. Якби їх тоді вклав у гривні, я би став біднішим. А так я просто не став біднішим”, - зауважує наш співрозмовник.

 

Золото — це також найкращий спосіб заощадження на навчання дітей чи придбання житла. А для людей, у яких вже дорослі діти, це найкращий спосіб забезпечити собі старість, адже на державну пенсію чи пенсійні фонди сьогодні сподіватися не варто.

 

 

Скільки купувати?

 

Ціна грама золота залежить від розміру злитка. Чим злиток більший, тим грам дешевший.  Деякі фахівці радять не купувати злитки менші 50 грамів чи більше 100 грамів. “Золото — це не так спосіб заробити, як зберегти купівельну спроможність своїх заощаджень. Краще купувати дрібні злитки, бо воні ліквідніші. Грам золота у злитку 10-20 грамів на 2-3% дорожчий, ніж у 50-грамовому, але якщо вам треба буде продавати золото, то ви не будете продавати 100-грамовий злиток за один раз. Краще мати десять10-грамових злитків, ніж один 100-грамовий. Не так важливо, чи ви купуєте грам золота за 470 гривень чи за 490 гривень, якщо у перспективі воно буде продаватися по 10 тисяч гривень за грам”.

 

 

Де зберігати?

 

Найнадійніший спосіб зберігання злитків — банківський сейф, який коштує від 300 до 1000 гривень на рік. Це не критичні витрати, якщо ви зберігаєте десятки тисяч гривень, каже експерт. В Україні ще не було прецедентів втрати людьми вмісту цих сейфів. Там можна зберігати й інші цінні речі та документи. Якщо ж ви придбали злиток у 10 грамів, то простіше сховати його десь вдома. Щоправда, завжди існує ризик крадіжки.

 

 

Ланцюжки, монети чи злитки?

 

Кажуть, щоб не заморочуватися з банками, простіше піти у ювелірну крамницю і накупити ланцюжків і перстенів. Мовляв, золото й у Африці золото. Наш співрозмовник підкреслює, що це хибна думка, адже сьогодні ціна грама золота в ланцюжку така ж сама, як і золота у злитку. Але проба золота в ланцюжку максимум 585-та, а у злитку — 999,9. Тобто за ті самі гроші ви купуєте вдвічі менше золота.

 

Монети бувають інвестиційні і подарункові. Подарункові не варто розглядати як заощадження, бо вони дуже дорогі і цікавлять лише нумізматів. Інвестиційні монети — непоганий варіант. Вони мають менше нумізматичне значення, але ту ж саму 999,9 пробу, що й злитки. Грам золота у такій монеті на 20% дорожчий, ніж у злитку, а продавати їх, швидше за все, доведеться за ціною злитка. “Нумізмати вважають, що буде додаткова премія за нумізматичну цінність інвестиційних монет, але це доволі сумнівно, бо Нацбанк минулого року видав 300 000 таких монет. Яка може бути нумізматична цінність при такій кількості?”

 

 

Як обрати банк?

 

Золото варто купувати лише у банку. Але не варто бігати по різних банках і питати усюди ціну золота, це може викликати підозру. Всі банки мають сайти. Треба просто вибрати собі 3-4 сайти, на яких влаштовує ціна. Одразу ж зателефонувати у ці банки і дізнатися, чи є у них в наявності потрібні злитки, і аж тоді йти у банк. Злиток золота — це невеличка золота пластина, запакована у герметичний контейнер. Якщо він не розгерметизований, можна бути певним, що там справді золото. Інвестиційні монети найкраще купувати у відділеннях Нацбанку.

 

Щодо продажу золота, сьогодні в Івано-Франківську у будь-якому ювелірному магазині чи у ломбарді за золото пропонують вищу ціну, ніж у банку.

 

Наталка ГОЛОМІДОВА

Галицький кореспондент


До теми:

За підрахунками Prostobank.ua, у вересні 2012 року кількість вкладів в іноземній валюті зросла на 5,531 млрд. і сягнула 172,525 млрд. у гривневому еквіваленті. Обсяг депозитів у гривні падає. В той же час стабільне зростання ціни золота за останні три роки у два рази, а за 10 років — у 5 разів викликало підвищений інтерес українців до інвестицій у банківські метали. Попит на золото у 2011 році, порівняно з 2010-им, подвоївся.

 

Читайте також:

"Буми" і "крахи" епохи золотого стандарту

Ціни на золото продовжать зростати в 2013 році

Джон Шимкус: Золото, доступне для видобутку, закінчиться через 20 років

Уго Салінас Прайс про монетизацію срібла

Фінансова катастрофа станеться без попередження

Вибори в США: найкращий з можливих результатів для золота

Gold Money Index і справедлива ціна на золото

Роберт Фітцвільсон: Насуваються великі зміни, але це не кінець світу

Фелікс Цулаух: Золото, загальний крах і кінець незабезпеченої валюти

Як золото може досягти $13.644, а срібло $853 за унцію

Джеймс Вест: «Золото по $5000 і срібло за $300, - це цілком реальні цілі»

Напередодні зростання. Про те, скільки потрібно буде грошей (золота чи срібла) для нормального життя в умовах кризи

Майк Малоуні: 10 головних причин для покупки срібла

Чи варто чекати конфіскації золота?

Можливості купити золото дешевше, аніж $1700 за унцію скоро не буде

Ліквідація сучасної фінансової системи. Про золотий стандарт

Срібло, вино, антикваріат і золото (SWAG) для захисту від інфляції

Наступає час ломбардів? У важкі часи італійські скупщики золота процвітають

Чого бояться центробанки та інсайдери по всьому світу?

Даг Кейсі детально спростовує анти-золоту пропаганду

Пікова ціна золота буде 12,5 тисяч доларів за унцію

 


Коментарі (1)

Argentum 2012.11.23, 21:30
Не золото, а срібло варто купувати. Воно більш стабільне на ринку, його досить багато, щоб виконувати монетарну функцію. Крім того, срібло є промисловим металом, його ліквідність через широкий спектр застосування вища. Золото - понти. У всякому разі для простого люду - точно.
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

258
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1129
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2086 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

982
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2911
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1997

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

771

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

941

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1361

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1963
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26205 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

650
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

856
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2856
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1127
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

839
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1096
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1092
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

282
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4029
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

965
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1535