План народної люстрації майбутніх парламентарів представили сьогодні в обласному центрі Прикарпаття. Таким чином активісти мають намір забезпечити нову якість української політики.
Наприкінці минулого року місцеві громадські діячі презентували рух «ЧЕСНО» на Прикарпатті. Нині ж вони взялися детальніше розповісти франківцям про свою роботу. У презентації взяли участь: Василь Зубко («Центр UA»), Юлія Ільчук (Фонд «Демократичні ініціативи») і Тарас Петрів (Фундація «Суспільність»).
Учасники руху розробили для кандидатів громадські «критерії доброчесності», на основі яких і будуть перевірятися народні депутати України, а з початком передвиборчої кампанії й кандидати в депутати.
Отож, рухом запропоновано наступні критерії: відсутність фактів порушення прав і свобод людини; незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців; непричетність до корупційних дій; прозорість задекларованих доходів та майна і їх відповідність способу життя; Особисте голосування в парламенті; участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів.
Загалом, як повідомив один із організаторів Василь Зубко, діяльність руху зосереджена на двох ключових етапах – до офіційного початку виборчої кампанії в липці 2012 року і після старту виборчих перегонів.
Впродовж цього часу усі бажаючі можуть долучатися до перевірки політиків, надсилаючи свої розслідування про факти порушення запропонованих критерії. Юридична група, яка працює в рамках руху, перевірятиме всі факти й тільки після детального аналізу їхньої об’єктивності, вони отримають право бути опублікованими на офіційній веб-сторіці «ЧЕСНО».
Обіцяють організатори й надати право політикам відстояти своє «чесне» ім’я й спростувати факти, наведені активістами руху.
Наразі ж, Івано-Франківськ став 16 містом України, в якому створено регіональну платформу руху «ЧЕСНО». Представниками й координаторами руху в області є громадські діячі Віталій Світлик й Тарас Случик.
Ідея дійсно хороша, тим більше, що в багатьох країнах Європи вона отримала широку підтримку серед населення й виявилась ефективною. Як мінімум, вона покликана підвищити рівень участі громадян в політиці. Проте, є одна проблема: Україна – не Чехія чи Румунія. Українське суспільство поки що не готове до різких змін світосприйняття. А тому, навряд, що даний рух, навіть за умов життєздатності й ефективності, не зможе до осені підготувати грунт для кардинального оновлення політичної еліти.
Тим не менше ініціатори сповнені оптимізму й запевняють, що мають достатньо механізмів для здійснення проекту. Тому побачимо, що з цього вийде.