Відомо, чи звільняють працівників з робіт під час воєнного стану

За мобілізованими до лав ЗСУ українцями зберігаються робочі місця. Чи може роботодавець під час воєнного стану звільнити не призваного до війська працівника?

Про це Суспільному розповів доктор юридичних наук Роман Луцький, передає Фіртка.

У випадку бійців тероборони діють такі ж правила, як і щодо інших військових, каже експерт.

"Вступ до лав територіальної оборони є вступом на військову службу. Але про це треба повідомити свого роботодавця. У такому випадку за працівником також зберігається середньомісячний розмір заробітної плати", — розповідає Роман Луцький.

Зі слів юриста, конституційні права людей у період воєнного стану — обмежені. Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", у країні можуть запровадити трудову повинність для працездатних людей, які не залучені до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення.

"Наразі у нас таких ситуацій немає. Але є інше — якщо працівник не має можливості доїхати на роботу, то йому пропонують перейти на дистанційний формат. Окрім цього, до 31 березня в Україні триває карантин, тому, якщо робота дозволяє, то людина може і сама ухвалити рішення перейти на дистанційну роботу", — каже Роман Луцький.

У випадку, якщо працівник не може виконувати роботу віддалено – підприємство оголошує простій. Тоді працівникам виплачують 2/3 від суми встановленої тарифної ставки.

"Крім того, можлива відпустка — щорічна або соціальна. Роботодавець може пропонувати написати заяву про відпустку за власний рахунок, але, наголошую, може пропонувати, а не відправляти у неї примусово.

Під час карантину таку відпустку не обмежують 15 календарними днями, вона може діяти до завершення карантину, до 31 березня", – розповідає Роман Луцький.

Якщо з уведенням воєнного стану підприємство перестає працювати, то його працівника можуть звільнити, але зі збереженням передбачених законодавством соціальних виплат.

"Людина, яку звільнили, але яка зареєструвалася у центрі зайнятості, впродовж шести місяців має отримувати середньомісячний розмір заробітної плати", — говорить Роман Луцький.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Зеленський назвав умову для переговорів із Росією

Вступ до ЄС підтримують 93% мешканців західних регіонів, до НАТО — 87%

Секретар РНБО нагадав українцям рецепт фірмового «коктейлю» для окупантів

«Коли мільйони людей проклинають, вам нічим рятуватись»: нове звернення Зеленського

Прослуховується ворожими військами: українців просять обмежити користування WhatsApp

«Відбувся справжній злам. Війна стала європейською» — міністр оборони про російське вторгнення

90% мешканців західних регіонів вірять, що Україна зможе відбити напад російських окупантів

Зможуть компенсувати провину у найгарячіших точках: українців з реальним бойовим досвідом звільнять з-під варти


05.03.2022 Іван Муканик 3472
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

577
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3154
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21266
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2077
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1577 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2446

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

344

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

250

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

837

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2247
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

264
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

534
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1083
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

249
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

864
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

830
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

750
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8316
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

399
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1146 5
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2258 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

954