Віталій Світлик: Суддям вигідно залишатися в тіні

 

/data/blog/121260/608b50064c7edbd7ef5188595f2db8a9.jpg

 

У жовтні цього року свою діяльність по моніторингу декларацій суддів розпочав громадський рух «ЧЕСНО. Фільтруй суд» у Івано-Франківській області. Віталій Світлик – координатор цього руху на Франківщині розповідає, що такий огляд необхідний для очищення судової системи від корупціонерів та махінаторів. Більше про те, як діє громадський рух, що вже вдалося розвідати та чи залишилися ще при судах чесні працівники.
 
– Чому ви почали займатися моніторингом та контролем діяльності і життя суддів?
 
Ще у 2004 році, коли я бачив правління Кучми, зрозумів, що потрібно змінювати щось в країні. Я поїхав до Києва на Помаранчеву революцію. Тоді революційний дух мене затягнув. Я захотів змінювати країну. Почав свою діяльність, як громадський активіст. У 2009 році зареєстрував ГО «Центр політичних студій та аналітики», відтоді і займаюся різними проектами. У 2012 році, коли створювався ГР«ЧЕСНО», ініціював в Івано-Франківську команду небайдужих людей і ми почали роботу. Тоді мало хто вірив, що можна буде якось «відфільтрувати» депутатів Верховної Ради. Мова йде про так званих «кнопкодавів», корупціонерів та тих, хто вважали себе над законом. Та попрацювавши певний час ми помітили неабиякий результат – більше 80% «кнопкодавів» не потрапили до нової ВРУ. Це говорить про те, що робота пророблена не марно. Коли створювався новий проект «ЧЕСНО. Фільтруй суд», мені стало цікаво спробувати зробити моніторинг суддів. Оскільки я вже орієнтуюсь у такого роду аналітиці. Мав досвід у роботі над аналізом діяльності депутатів міської ради, тобто їхні відвідування та подання запитів, їхні декларації. Вирішив, що варто займатися і суддями. Зараз ми на етапі збору інформації про суддів, а саме перевірка їхніх декларацій (де мешкають, які мають автівки, скільки заробляють і т.д). Закликаємо громадян, які зазнали на собі несправедливе відношення суддів, надавати ці факти нам.
 
img_9732
 
– Чи виникають на шляху пошуку інформації перепони?
 
Найкращий інструмент, який вдалося для громадськості реалізувати і вибороти – це ЗУ «Про доступ до публічної інформації», на який ми і посилаємось у роботі. Коли на початкових етапах я подав запит, щоб мені надали фотографії суддів та їхні автобіографії, зіткнувся із тим, що жодний суд не задовільнив мого прохання, зсилаючись на те, що інформація особистого характеру. Хоча я не подавав запиту на інформацію про сімейний стан, а просив біографічні дані. Довелося надсилати повторні запити, зустрічатися із суддями особисто. Наразі вдалося отримати фотокартки та біографії у адміністративному і господарському судах, міський суд взяв відтермінування на 20 днів, а апеляційний відмовляється надавати. Найцінніша інформація для нас – це несправедливо винесені рішення по відношенню до простих громадян.
 
Чи цікавляться громадяни моніторингом декларацій майна суддів?
 
Протягом останніх років влада робила все, щоб громадяни розчаровувалися у ній, і щоб на виборах обирали не головою, а керувалися емоціями. Громадяни стали аморфні, вони відходять вбік від цих процесів. Люди починають перейматися тільки у випадку, якщо справа починає зачіпати їхні інтереси. Коли громада не об’єднується довкола однієї проблеми і не вирішує її, то відбувається свавілля влади. Як кажуть: «Один у полі не воїн». Ми хочемо об’єднати людей та за підтримки ЗМІ очистити судову систему для того, щоб вона працювала справедливо. Навіть серед суддів є люди, які хочуть працювати віддано та чесно, але завжди є хтось, хто негативно впливає на загальне враження, через що страждають всі інші.
 
14707913_277005139362294_6474559201252520892_o
 
– Як позбутися штампів та стереотипів починаючому судді, який має на меті працювати чесно?
 
У Франківську є такі люди, які зацікавленні у піднятті рейтингу суддів для того, щоб продемонструвати, що не все в нашій країні продається. Це позитивний крок, який потрібно робити всім суддям для того щоб “очиститись” і підняти довіру до судів. Суд – це одна із найважливіших ланок у державі, яка має створювати справедливість у нашій державі.
 
– На якому етапі сьогодні робота над моніторингом суддів? Що уже зроблено та що плануєте?
 
– Ми стартували з 20 жовтня. За цей час вдалося отримати від судів фотокартки та автобіографії. На кожного суддю ми готуємо профайли (де проживають, майно, земельні ділянки тощо), щоб перевірити чи дійсно майно того чи іншого судді відповідає його заробітній платні. Існують випадки, що судді маючи власні квартири, будинки ще використовують службові квартири. При зарплаті близько 200 000 у рік, судді ще привласнюють допомогу по переселенню. Надалі маємо завершити роботу над цими файлами, будемо говорити про такі випадки, як наприклад, коли суддя будучи в алкогольному сп’янінні збив автомобілем людину на смерть, але продовжує займати посаду. Чому такі судді досі працюють, та не отримали покарання? На жаль, не завжди нам вдається знайти факти про суддів, у таких випадках можуть допомогти люди, які пройшли ці суди і мають достовірні документи. Плануємо надалі проводити роботу у районних судах, оскільки там теж багато проблем.
 
14567480_740155399469807_7123727016394018001_o
 
– Як на моніторинг реагують самі судді?
 
По-перше, я бачу реакцію на наші запити, вони надають негативні відповіді обсягом у дві сторінки. Для них краще залишатися у тіні. Наразі, з суддями не було особистого контакту. Коли ми зберемо та систематизуємо всі дані, тоді вже будемо іти до судів говорити стосовно конкретних персонажів.
 
– Розкажіть про вашу команду. Хто займається моніторингом та розслідуваннями?
 
– Я починав працювати сам. Після виборів зрозумів, що самостійно це робити важко, неможливо бути професіоналом у всіх галузях. Тому ми зібрали команду. У нас працює Тарас Случик, представник Інституту політичної освіти, Христина Зелінська – агент «ProZorro» у Івано-Франківську, Михайло Джогола – аналітик та журналіст. Раніше нам ще допомагав Максим Кицюк, який зараз перебуває в Маріуполі. Ми об’єдналися, щоб було легше боротися із несправедливістю, яка панує у судовій галузі, роботі органів місцевого самоврядування та інших напрямків.
Ми повинні розуміти, що навіть серед негативних персонажів у судах є люди, котрі хочуть працювати для громади, та їм не дають цього робити. Тому ми намагаємося з такими людьми налагоджувати стосунки, брати від них інформацію та допомагати їм, якщо це необхідно.

 
17 грудня о 10:00 ми плануємо провести тренінг, щоб зібрати небайдужих людей і навчити їх дізнаватися яким чином збагачуються судді, як ведуть свою суддівську практику.


 
Сніжана САМАНЧУК, ВЕЖА


Коментарі (0)

08.01.2022
Тіна Любчик

Фіртка ознайомилася з роботою одного з найбільших українських розсадників, де вирощують саджанці лохини, пеларгонії та герані. З 2011 року тут працює лабораторія «in vitro», а продукцію підприємства вирощують фактично в усіх куточках України та за її межами.

1924 2
06.01.2022
Ілона Шевченко

Уже традиційно цього року в Україні святковий стіл вкотре здорожчав.  Весь 2021 рік ціни, особливо на деякі продукти харчування, щомісяця зростали на 6-7%. Журналісти Фіртки походили по місцевих магазинах та порівняли українські ціни зі швецькими.

2968 2
05.01.2022
Тіна Любчик

У селі Черніїв Івано-Франківського району проживає сім’я Валентина та Людмили Ткаченків. Подружжя вже понад 40 років разом та займається різноманітною творчістю. Також на обійсті за кілька десятків років пара надбала чималу колекцію речей своїх по

3849 2
02.01.2022
Мар'яна Цимбалюк

Бажання та цікавість досліджувати  власні туристичні локації змусили гравців готельного ринку створювати нові пропозиції. Попри те, що запит від туристів на колоритні місцеві розваги завжди був, то тепер спектр розваг доводиться розширювати згідно зі світовими трендами.  

2865 2
31.12.2021
Ігор Марковський

Як другий рік пандемії коронавірусу вплинув на якість підготовки студентів та школярів? Чи готові прикарпатські ВНЗ приймати на навчання громадян Білорусі, котрі тікають від режиму Лукашенка? Яке значення має "Карпатський простір" в євроінтеграційному процесі України? Відповіді на ці питання читайте в першій частині інтерв'ю Фіртки з Ігорем Цепендою, доктором політичних наук, професором, ректором Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. 

3460 2
28.12.2021
Тіна Любчик

Covid-19 не оминув жодну зі сфер нашої життєдіяльності. Не виняток й культура. У 2021 заклади на Івано-Франківщині, як зрештою і по всій країні, не мали можливості працювати стовідсотково. Втім, що таки вдалося організувати – кореспондентці Фіртки розповів Володимир Федорак, директор Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації.

3680 2

Про актуальні питання алкологізації та подолання алкозалежності у сучасному світі, духовно-релігійна сторона проблеми, а також про підвищення заробітних плат поліцейським коштом незаконного акцизу та розгляд інших наболілих питань сьогодення.  

1038

У кожній країні свої традиції споживання кави. Західна Україна - не виняток. Тут дуже полюбляють кавувати й це - беззаперечний факт. Та як смакувати справжньою кавою правильно? Обрати найкращий сорт і приготувати її згідно з правилами? Зберегти аромат і смак кави? І, врешті, як дізнатись про каву все?

4162

Підставою для формування теми цієї статті послужила інформація Державного бюро розслідувань про розкриття злочинного угрупування на чолі з першим заступником Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства.

4325
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

8116 1
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

13770
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

22501
27.12.2021

Вже вчотирнадцяте в Івано-Франківську члени Спільноти святого Егідія влаштують 7 січня різдвяний частунок для бідних. Традиційно для людей з низьким соціальним статусом будуть підготовлені смачні частування та подарунки.   

3346
23.12.2021

Насправді, і православні, і католики святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня. Хоча ця дата народження Ісуса Христа – умовна. Ані в Біблії, ані в жодному документі її не знайти.  

3968 1
13.12.2021

В Івано-Франківськ прибув Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, в рамках відзначення 10-ліття Івано-Франківської Митрополії.  

5179
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

6593 1
11.01.2022

В Івано-Франківську третій день триває XIII міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях». Різдвяна подія об’єднує колядників не лише з України, але й з Європи, Південної та Північної Америки, інформує Фіртка. «Враховуючи, що проєк

1327
13.01.2022

Все, що відбувається протягом двох з половиною років навколо Петра Порошенка - це є юридичний треш.

946
10.01.2022

Відповідні положення містить законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання запровадження карантину», що його внесли днями на розгляд парламенту.

1561
08.01.2022

Печерський районний суд міста Києва ухвалив рішення про арешт майна народного депутата України, п’ятого президента України, лідера політичної партії «Європейська солідарність» Петра Порошенка.

1675 1
05.01.2022

За інформацією світових ЗМІ, громадське невдоволення викликав значний рівень інфляції в країні, зокрема, суттєве зростання ціни на скраплений газ для автомобілів.

2369