Віталій Світлик: Суддям вигідно залишатися в тіні

 

/data/blog/121260/608b50064c7edbd7ef5188595f2db8a9.jpg

 

У жовтні цього року свою діяльність по моніторингу декларацій суддів розпочав громадський рух «ЧЕСНО. Фільтруй суд» у Івано-Франківській області. Віталій Світлик – координатор цього руху на Франківщині розповідає, що такий огляд необхідний для очищення судової системи від корупціонерів та махінаторів. Більше про те, як діє громадський рух, що вже вдалося розвідати та чи залишилися ще при судах чесні працівники.
 
– Чому ви почали займатися моніторингом та контролем діяльності і життя суддів?
 
Ще у 2004 році, коли я бачив правління Кучми, зрозумів, що потрібно змінювати щось в країні. Я поїхав до Києва на Помаранчеву революцію. Тоді революційний дух мене затягнув. Я захотів змінювати країну. Почав свою діяльність, як громадський активіст. У 2009 році зареєстрував ГО «Центр політичних студій та аналітики», відтоді і займаюся різними проектами. У 2012 році, коли створювався ГР«ЧЕСНО», ініціював в Івано-Франківську команду небайдужих людей і ми почали роботу. Тоді мало хто вірив, що можна буде якось «відфільтрувати» депутатів Верховної Ради. Мова йде про так званих «кнопкодавів», корупціонерів та тих, хто вважали себе над законом. Та попрацювавши певний час ми помітили неабиякий результат – більше 80% «кнопкодавів» не потрапили до нової ВРУ. Це говорить про те, що робота пророблена не марно. Коли створювався новий проект «ЧЕСНО. Фільтруй суд», мені стало цікаво спробувати зробити моніторинг суддів. Оскільки я вже орієнтуюсь у такого роду аналітиці. Мав досвід у роботі над аналізом діяльності депутатів міської ради, тобто їхні відвідування та подання запитів, їхні декларації. Вирішив, що варто займатися і суддями. Зараз ми на етапі збору інформації про суддів, а саме перевірка їхніх декларацій (де мешкають, які мають автівки, скільки заробляють і т.д). Закликаємо громадян, які зазнали на собі несправедливе відношення суддів, надавати ці факти нам.
 
img_9732
 
– Чи виникають на шляху пошуку інформації перепони?
 
Найкращий інструмент, який вдалося для громадськості реалізувати і вибороти – це ЗУ «Про доступ до публічної інформації», на який ми і посилаємось у роботі. Коли на початкових етапах я подав запит, щоб мені надали фотографії суддів та їхні автобіографії, зіткнувся із тим, що жодний суд не задовільнив мого прохання, зсилаючись на те, що інформація особистого характеру. Хоча я не подавав запиту на інформацію про сімейний стан, а просив біографічні дані. Довелося надсилати повторні запити, зустрічатися із суддями особисто. Наразі вдалося отримати фотокартки та біографії у адміністративному і господарському судах, міський суд взяв відтермінування на 20 днів, а апеляційний відмовляється надавати. Найцінніша інформація для нас – це несправедливо винесені рішення по відношенню до простих громадян.
 
Чи цікавляться громадяни моніторингом декларацій майна суддів?
 
Протягом останніх років влада робила все, щоб громадяни розчаровувалися у ній, і щоб на виборах обирали не головою, а керувалися емоціями. Громадяни стали аморфні, вони відходять вбік від цих процесів. Люди починають перейматися тільки у випадку, якщо справа починає зачіпати їхні інтереси. Коли громада не об’єднується довкола однієї проблеми і не вирішує її, то відбувається свавілля влади. Як кажуть: «Один у полі не воїн». Ми хочемо об’єднати людей та за підтримки ЗМІ очистити судову систему для того, щоб вона працювала справедливо. Навіть серед суддів є люди, які хочуть працювати віддано та чесно, але завжди є хтось, хто негативно впливає на загальне враження, через що страждають всі інші.
 
14707913_277005139362294_6474559201252520892_o
 
– Як позбутися штампів та стереотипів починаючому судді, який має на меті працювати чесно?
 
У Франківську є такі люди, які зацікавленні у піднятті рейтингу суддів для того, щоб продемонструвати, що не все в нашій країні продається. Це позитивний крок, який потрібно робити всім суддям для того щоб “очиститись” і підняти довіру до судів. Суд – це одна із найважливіших ланок у державі, яка має створювати справедливість у нашій державі.
 
– На якому етапі сьогодні робота над моніторингом суддів? Що уже зроблено та що плануєте?
 
– Ми стартували з 20 жовтня. За цей час вдалося отримати від судів фотокартки та автобіографії. На кожного суддю ми готуємо профайли (де проживають, майно, земельні ділянки тощо), щоб перевірити чи дійсно майно того чи іншого судді відповідає його заробітній платні. Існують випадки, що судді маючи власні квартири, будинки ще використовують службові квартири. При зарплаті близько 200 000 у рік, судді ще привласнюють допомогу по переселенню. Надалі маємо завершити роботу над цими файлами, будемо говорити про такі випадки, як наприклад, коли суддя будучи в алкогольному сп’янінні збив автомобілем людину на смерть, але продовжує займати посаду. Чому такі судді досі працюють, та не отримали покарання? На жаль, не завжди нам вдається знайти факти про суддів, у таких випадках можуть допомогти люди, які пройшли ці суди і мають достовірні документи. Плануємо надалі проводити роботу у районних судах, оскільки там теж багато проблем.
 
14567480_740155399469807_7123727016394018001_o
 
– Як на моніторинг реагують самі судді?
 
По-перше, я бачу реакцію на наші запити, вони надають негативні відповіді обсягом у дві сторінки. Для них краще залишатися у тіні. Наразі, з суддями не було особистого контакту. Коли ми зберемо та систематизуємо всі дані, тоді вже будемо іти до судів говорити стосовно конкретних персонажів.
 
– Розкажіть про вашу команду. Хто займається моніторингом та розслідуваннями?
 
– Я починав працювати сам. Після виборів зрозумів, що самостійно це робити важко, неможливо бути професіоналом у всіх галузях. Тому ми зібрали команду. У нас працює Тарас Случик, представник Інституту політичної освіти, Христина Зелінська – агент «ProZorro» у Івано-Франківську, Михайло Джогола – аналітик та журналіст. Раніше нам ще допомагав Максим Кицюк, який зараз перебуває в Маріуполі. Ми об’єдналися, щоб було легше боротися із несправедливістю, яка панує у судовій галузі, роботі органів місцевого самоврядування та інших напрямків.
Ми повинні розуміти, що навіть серед негативних персонажів у судах є люди, котрі хочуть працювати для громади, та їм не дають цього робити. Тому ми намагаємося з такими людьми налагоджувати стосунки, брати від них інформацію та допомагати їм, якщо це необхідно.

 
17 грудня о 10:00 ми плануємо провести тренінг, щоб зібрати небайдужих людей і навчити їх дізнаватися яким чином збагачуються судді, як ведуть свою суддівську практику.


 
Сніжана САМАНЧУК, ВЕЖА


Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2490
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1173
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1102
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2280
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3725
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2699 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

959

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

821

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

773

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

733
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10449
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1301
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

330
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5446
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1159
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2952
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

535
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

396 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

835
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

722
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

774