Фізики, що працюють на детекторі CMS Великого адронного коллайдера, не виявили мікроскопічних чорних дір, які згідно з деякими теоріями могли б народжуватися через зіткненнях протонів в цьому прискорювачі.
"Ми можемо виключити появу чорних дір, в результаті протон-протонних зіткнень з мінімальною масою 3,5-4,5 тераелектронвольта", - йдеться в статті дослідників, надрукованої в журналі Physics Letters.
Гіпотеза про можливу появу чорних дір на Великому адронному колайдері була однією з популярних теорій супротивників запуску прискорювача, які зверталися в ООН і в суди з метою не допустити запуску установки. На думку супротивників коллайдера, при зіткненні протонів можуть утворюватися чорні діри, які загрожують поглинути Землю.
Чорні діри виникають на кінцевих стадіях еволюції масивних зірок. Коли в таких зірках вигорає термоядерне пальне - водень або гелій, тиск газу не може протистояти гравітації і тяжіння затягує зірку в чорну діру. Цей об'єкт відрізняється тим, що друга космічна швидкість для нього більша швидкості світла, і покинути його не може ніяке випромінювання і ніяка інформація.
Нагадаємо, 6 грудня Великий адронний коллайдер завершив свій перший робочий рік і пішов на канікули до лютого 2011 року.
Великий адронний коллайдер - найбільший в історії прискорювач елементарних часток. У його 27-кілометровому кільці стикаються розігнані майже до світлової швидкості пучки протонів. Вивчаючи результати цих зіткнень, вчені сподіваються отримати нові дані про будову матерії. Чим більше зіткнень вдасться зафіксувати, тим більше шансів, що вони зіткнуться з новою унікальною подією.
15