ШІСТЬ запитань Олегові Рибачуку (й сьоме навздогін)


- Олеже Борисовичу, як Ви оцінюєте сучасну суспільно-політичну ситуацію в Україні?


Нині ситуація в Україні дуже схожа на міжнародну економічну ситуацію. Тобто кризову, в результаті якої має виникнути якась нова якість. Зрозуміло, що вичерпали себе одно лідерські партії, що вичерпали себе технологічні проекти. Не працює мітингова демократія. Коли в 2004 році це було новинкою, то зараз вже жоден політик не збере таку аудиторію на цю найближчу кампанію. Тому мені здається, що це співпадає з певними світовими процесами. Майбутнє за принципово іншими кампаніями. В Україні майбутнє за тими партіями, які матимуть глибоке коріння. На разі, таких немає. Бо коли лідера найбільшої партії саджають в тюрму, а на вулицю виходить декілька тисяч людей, а начебто партія має сотні тисяч членів і лідер мав багатомільйонну підтримку, то це говорить про те, що ці відносини не щирі.


- Сьогодні Ви в Івано-Франківську для підтримки громадського руху «ЧЕСНО». Як оцінюєте його шанси вплинути на хід цьогорічної парламентської виборчої кампанії?


Громадський рух «ЧЕСНО» - це перша системна, гарно продумана з урахуванням міжнародного досвіду кампанія, яка вже змушує політиків реагувати на громадську думку. Ви знаєте, що громадський рух «ЧЕСНО» - це рух, який виставляє для політиків й майбутніх політиків шість базових критеріїв доброчесності. Щойно мені колеги показали лист Партії Регіонів, яка визнала ці критерії й зобов’язалася, що їхні кандидати будуть відповідати цим критеріям. На місцевому рівні ми маємо такі ситуації в багатьох регіонах. На загальнонаціональному рівні партія Гриценка "Громадська Позиція" визнала публічно і підписала угоду. Завтра в Запоріжжі УДАР Віталія Кличка на своєму з’їзді візьме на себе таке зобов’язання й підпише угоду. В нас запланована зустріч з Арсенієм Яценюком, з Турчиновим. Поки що в історії незалежної України не було того, коли громадяни виставляли вимоги, а політики на них відкликалися. У нас було все навпаки.

 

Ми також прагнемо трошки перезавантажити виборців, щоб вони робили свій вибір усвідомлено. Для цього робиться величезна робота по аналізу кандидатур не тільки по партійних списках, але й мажоритарних на відповідність цим критеріям. Ми зробили соціологічне дослідження і переважна більшість українців підтримує такий підхід. Тобто від 76% до 80% українців підтримують ту тезу, що кандидати мають відповідати саме цим критеріям. Найвищий рейтинг займає антикорупційний критерій. Люди системно мислять. Навіть коли їх запитати «уявіть собі, що депутат буде корумпований, але він вам десь гречку подарує, дороги відремонтує», то 76%% людей кажуть, що не проголосують за такого кандидата. Розумію, що у нас бували випадки, що люди обіцяли, що ніколи не оберуть президента з кримінальним минулим , але попри це все-рівно обрали. Тому ми хотіли б донести інформацію до найширших кіл громадськості. Ми підготували листівки, які повторюють ці критерії й людина дуже чітко зможе для себе вибрати пріоритет. Нам потрібно, щоб до влади приходили чесні, моральні люди. Дуже важливо щоб ця кампанія стала традицією і щоб на кожних виборах українці керувалися цими критеріями. Я нещодавно був в Канаді, то там при парламенті існує спеціальний орган, який перевіряє кожного кандидата за певною системою.

 

- На Вашу думку, чи не запізно стартувала кампанія «ЧЕСНО»? Чи встигне вона вплинути на вибір громадян?


Ні, не запізно. Ми стартували рік тому. Зараз впізнаваність руху становить 23%. Тут ще є така річ, що найбільш ефективно виборець отримує інформацію за три тижні до виборів. Тому можна по різному реагувати. Але це не разова кампанія. Дуже цікаво буде спостерігати за поведінкою політиків після виборів, особливо мажоритарників. Адже можуть початися тушки, фракційні переходи. Зараз важливо щоб громадяни добре розізлилися і почали дійсно контролювати дії політиків. І політики дуже швидко відрефлексують. Ми, наприклад, не думали, коли починали свою кампанію, що партії публічно братимуть на себе зобов’язання. Але вони беруть. Звичайно, що в нас можна багато чого декларувати. Але це буде своєрідний меседж. Поки що політики самі між собою договорюються, виборець їм потрібен тільки тоді, коли опускає бюлетень в скриньку для голосування.

 

- Окремі політики й політичні сили ще недавно піднімали питання праймерізу.  Наскільки даний механізм може бути дієвим в Україні?


Основна наша проблема – це проблема довіри. Перед виборами з'являються різноманітні соціологічні кампанії, які штучно створюють партіям рейтинги. Рух «ЧЕСНО» робитиме спільний екзитпол з Фондом Демократичні ініціативи, який нині є еталоном української соціології. Проте, виборець не зорієнтований. Для мене дуже показовим є той факт, що ні влада, ні опозиція не проголосувала за відкриті списки. Власне, коли самі виборці визначають місце кандидата в списку партії. А не пішла на це ні влада, ні опозиція тому, що це забирає корупційну складову. Ви знаєте, що місця в списках продаються і найдорожчими є  ті, що знаходяться у прохідній частині.


- Існували думки про те, що рано чи пізно в Україні можливий революційний сценарій розвитку подій. Навіть аналітики прогнозували чи то лівійський чи то єгипетський сценарії. На Вашу думку, можливість розвитку подій в Україні саме таким шляхом є?


Революційний сценарій не прогнозується. Ніхто  не прогнозував майдану. Тоді жодне соціологічне опитування не показувало, що ситуація складеться саме так. Зараз ситуацію можна розхитати. Проте, думаю, що такий силовий варіант не прогнозований, як не прогнозовані й його наслідки. Це навіть може бути сценарій, який цікавий нашим вічним "стратегічним партнерам", але точно не друзям, бо Україну весь час намагаються відірвати від перспективи приєднання до Європейського Союзу, де в принципі, існує прогнозованість ситуації.  На разі, єдине що може призвести до такого сценарію, це різке загострення економічного становища, а до цього ми вже дуже близько стоїмо. Влада надзвичайно корумпована, розкрадається бюджет і жодна економіка не витримає такого рівня корупції.  Нині всі знають, що найбільшими корупціонерами є родина Президента. А тому на фоні економічної кризи, відсутності реформ й неприйняття України в Європйеський Союз  ситуація може стати некерованою. Але дуже не хотілось би, щоб так трапилось.

 

- Одним із пунктів Вашого візиту в Івано-Франківськ є публічна дискусія на тему «Коли в Україні з’являться чесні політики?». То коли ж, на Вашу думку, вони таки з’являться?


Політики зявляться тоді, коли цього захоче виборець. Тобто, політики – це такі «тваринки», які реагують на запит. Коли зараз 30-40% українці вговорять, що вони хочуть нової якості політики, то вони почали говорити, що цю якість принесе та політична сила, яка підтримає рух «ЧЕСНО». Я легко прогнозую, от загадаєте мої слова, що своїми картками буде голосувати переважна більшість депутатів. Тому що цього захотіла громадськість. В наступному парламенті відповідати критеріям «ЧЕСНО» буде значно більше парламентарів, ніж сьогодні. Навіть, якщо політик ну вже дуже "шкодливий кіт", то він буде робити вигляд, що є чесним. На Заході теж є такі нечесні політики, але вони розуміють специфіку свого становища – якщо ти попадаєшся хоч один раз, то втрачаєш все, що тримав завдяки своїй посаді. Західні політики поставлені в умови, в яких змушені діяти для виборців.

 

- Які у Вас  враження від Івано-Франківська, від молодих громадсько активних людей, з якими Вам довелось спілкуватися?

Я вперше ось так вільно в Івано-Франківську. В мене на все є два дні. Я хотів би ще прийняти завтра участь в одному заході. Поки що бачив центр міста – він  надзвичайно красивий,  а головне, що молодь дійсно активна.


27.04.2012 864 0
Коментарі (0)

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

346
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

311
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

6132 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2384 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1786
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2266

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

384

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

411

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

480

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

871
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

223
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

368
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

521
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

264
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

391 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

692
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

975
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5528
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

259
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

280
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

386
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

573