ШІСТЬ запитань Олегові Рибачуку (й сьоме навздогін)


- Олеже Борисовичу, як Ви оцінюєте сучасну суспільно-політичну ситуацію в Україні?


Нині ситуація в Україні дуже схожа на міжнародну економічну ситуацію. Тобто кризову, в результаті якої має виникнути якась нова якість. Зрозуміло, що вичерпали себе одно лідерські партії, що вичерпали себе технологічні проекти. Не працює мітингова демократія. Коли в 2004 році це було новинкою, то зараз вже жоден політик не збере таку аудиторію на цю найближчу кампанію. Тому мені здається, що це співпадає з певними світовими процесами. Майбутнє за принципово іншими кампаніями. В Україні майбутнє за тими партіями, які матимуть глибоке коріння. На разі, таких немає. Бо коли лідера найбільшої партії саджають в тюрму, а на вулицю виходить декілька тисяч людей, а начебто партія має сотні тисяч членів і лідер мав багатомільйонну підтримку, то це говорить про те, що ці відносини не щирі.


- Сьогодні Ви в Івано-Франківську для підтримки громадського руху «ЧЕСНО». Як оцінюєте його шанси вплинути на хід цьогорічної парламентської виборчої кампанії?


Громадський рух «ЧЕСНО» - це перша системна, гарно продумана з урахуванням міжнародного досвіду кампанія, яка вже змушує політиків реагувати на громадську думку. Ви знаєте, що громадський рух «ЧЕСНО» - це рух, який виставляє для політиків й майбутніх політиків шість базових критеріїв доброчесності. Щойно мені колеги показали лист Партії Регіонів, яка визнала ці критерії й зобов’язалася, що їхні кандидати будуть відповідати цим критеріям. На місцевому рівні ми маємо такі ситуації в багатьох регіонах. На загальнонаціональному рівні партія Гриценка "Громадська Позиція" визнала публічно і підписала угоду. Завтра в Запоріжжі УДАР Віталія Кличка на своєму з’їзді візьме на себе таке зобов’язання й підпише угоду. В нас запланована зустріч з Арсенієм Яценюком, з Турчиновим. Поки що в історії незалежної України не було того, коли громадяни виставляли вимоги, а політики на них відкликалися. У нас було все навпаки.

 

Ми також прагнемо трошки перезавантажити виборців, щоб вони робили свій вибір усвідомлено. Для цього робиться величезна робота по аналізу кандидатур не тільки по партійних списках, але й мажоритарних на відповідність цим критеріям. Ми зробили соціологічне дослідження і переважна більшість українців підтримує такий підхід. Тобто від 76% до 80% українців підтримують ту тезу, що кандидати мають відповідати саме цим критеріям. Найвищий рейтинг займає антикорупційний критерій. Люди системно мислять. Навіть коли їх запитати «уявіть собі, що депутат буде корумпований, але він вам десь гречку подарує, дороги відремонтує», то 76%% людей кажуть, що не проголосують за такого кандидата. Розумію, що у нас бували випадки, що люди обіцяли, що ніколи не оберуть президента з кримінальним минулим , але попри це все-рівно обрали. Тому ми хотіли б донести інформацію до найширших кіл громадськості. Ми підготували листівки, які повторюють ці критерії й людина дуже чітко зможе для себе вибрати пріоритет. Нам потрібно, щоб до влади приходили чесні, моральні люди. Дуже важливо щоб ця кампанія стала традицією і щоб на кожних виборах українці керувалися цими критеріями. Я нещодавно був в Канаді, то там при парламенті існує спеціальний орган, який перевіряє кожного кандидата за певною системою.

 

- На Вашу думку, чи не запізно стартувала кампанія «ЧЕСНО»? Чи встигне вона вплинути на вибір громадян?


Ні, не запізно. Ми стартували рік тому. Зараз впізнаваність руху становить 23%. Тут ще є така річ, що найбільш ефективно виборець отримує інформацію за три тижні до виборів. Тому можна по різному реагувати. Але це не разова кампанія. Дуже цікаво буде спостерігати за поведінкою політиків після виборів, особливо мажоритарників. Адже можуть початися тушки, фракційні переходи. Зараз важливо щоб громадяни добре розізлилися і почали дійсно контролювати дії політиків. І політики дуже швидко відрефлексують. Ми, наприклад, не думали, коли починали свою кампанію, що партії публічно братимуть на себе зобов’язання. Але вони беруть. Звичайно, що в нас можна багато чого декларувати. Але це буде своєрідний меседж. Поки що політики самі між собою договорюються, виборець їм потрібен тільки тоді, коли опускає бюлетень в скриньку для голосування.

 

- Окремі політики й політичні сили ще недавно піднімали питання праймерізу.  Наскільки даний механізм може бути дієвим в Україні?


Основна наша проблема – це проблема довіри. Перед виборами з'являються різноманітні соціологічні кампанії, які штучно створюють партіям рейтинги. Рух «ЧЕСНО» робитиме спільний екзитпол з Фондом Демократичні ініціативи, який нині є еталоном української соціології. Проте, виборець не зорієнтований. Для мене дуже показовим є той факт, що ні влада, ні опозиція не проголосувала за відкриті списки. Власне, коли самі виборці визначають місце кандидата в списку партії. А не пішла на це ні влада, ні опозиція тому, що це забирає корупційну складову. Ви знаєте, що місця в списках продаються і найдорожчими є  ті, що знаходяться у прохідній частині.


- Існували думки про те, що рано чи пізно в Україні можливий революційний сценарій розвитку подій. Навіть аналітики прогнозували чи то лівійський чи то єгипетський сценарії. На Вашу думку, можливість розвитку подій в Україні саме таким шляхом є?


Революційний сценарій не прогнозується. Ніхто  не прогнозував майдану. Тоді жодне соціологічне опитування не показувало, що ситуація складеться саме так. Зараз ситуацію можна розхитати. Проте, думаю, що такий силовий варіант не прогнозований, як не прогнозовані й його наслідки. Це навіть може бути сценарій, який цікавий нашим вічним "стратегічним партнерам", але точно не друзям, бо Україну весь час намагаються відірвати від перспективи приєднання до Європейського Союзу, де в принципі, існує прогнозованість ситуації.  На разі, єдине що може призвести до такого сценарію, це різке загострення економічного становища, а до цього ми вже дуже близько стоїмо. Влада надзвичайно корумпована, розкрадається бюджет і жодна економіка не витримає такого рівня корупції.  Нині всі знають, що найбільшими корупціонерами є родина Президента. А тому на фоні економічної кризи, відсутності реформ й неприйняття України в Європйеський Союз  ситуація може стати некерованою. Але дуже не хотілось би, щоб так трапилось.

 

- Одним із пунктів Вашого візиту в Івано-Франківськ є публічна дискусія на тему «Коли в Україні з’являться чесні політики?». То коли ж, на Вашу думку, вони таки з’являться?


Політики зявляться тоді, коли цього захоче виборець. Тобто, політики – це такі «тваринки», які реагують на запит. Коли зараз 30-40% українці вговорять, що вони хочуть нової якості політики, то вони почали говорити, що цю якість принесе та політична сила, яка підтримає рух «ЧЕСНО». Я легко прогнозую, от загадаєте мої слова, що своїми картками буде голосувати переважна більшість депутатів. Тому що цього захотіла громадськість. В наступному парламенті відповідати критеріям «ЧЕСНО» буде значно більше парламентарів, ніж сьогодні. Навіть, якщо політик ну вже дуже "шкодливий кіт", то він буде робити вигляд, що є чесним. На Заході теж є такі нечесні політики, але вони розуміють специфіку свого становища – якщо ти попадаєшся хоч один раз, то втрачаєш все, що тримав завдяки своїй посаді. Західні політики поставлені в умови, в яких змушені діяти для виборців.

 

- Які у Вас  враження від Івано-Франківська, від молодих громадсько активних людей, з якими Вам довелось спілкуватися?

Я вперше ось так вільно в Івано-Франківську. В мене на все є два дні. Я хотів би ще прийняти завтра участь в одному заході. Поки що бачив центр міста – він  надзвичайно красивий,  а головне, що молодь дійсно активна.


27.04.2012 1121 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

922 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

818
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1632
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2268
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4244 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3249

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

235

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

470

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

412

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

877
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

653
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

694
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

979
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1106
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

692
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6277
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1768
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31787 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1577
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

782 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

742