В Івано-Франківську фахівці Технічного Університету Мюнхена за допомогою сучасного обладнання проводять дослідження пошкоджених після обстрілу корпусів ІФНТУНГ, зокрема оглядають басейн постраждалого спортивного корпусу.
Про те, як студенти та фахівці досліджуватимуть пошкоджений басейн, Фіртці розповіли професор німецького Мюнхенського технічного університету Крістіан Гроссе та доцентка Ольга Попович, яка також є випускницею Івано-Франківського університету нафти й газу.
"Перша задача — дослідити саму конструкцію басейну, адже його вік приблизно 50 років. Тобто це доволі немолода структура, де можуть бути проблеми з корозією через хлор, який через стінки потрапляє до армування та відповідно пришвидшує ці процеси.
Також є думка, що через ударну хвилю, сховані під поверхнею тріщини відкрились та вода почала протікати між ними.
Як нам повідомили, завжди було невелике підтікання близько до поверхні, але після обстрілу були помітні вже великі витіки води", — каже Крістіан Гроссе.
За словами Ольги Попович, варто перевірити, наскільки ще вся конструкція стійка:
"Тріщини є входом для хлору, а тому процеси, що могли відбутися через 50 років, пришвидшаться до п'яти.
При необхідних вимірах побачимо чи можна чимось зарадити, чи потрібно повністю перебудувати басейн".
Так, дослідники вчать студентів використовувати сучасне обладнання: восьмиканальний ультразвуковий пристрій та радарну антену, спрямовану на інтенсивне дослідження структури. Таку техніку, зазвичай, використовують для дослідження армування у конструкціях та наявності прихованих тріщин або відшарувань.
"Сюди ми привезли два прилади: один працює на ультразвуковому полі, а інший — на електромагнітному.
Приладів потрібно два, оскільки один, електромагнітний, може виявляти зміни у магнітних характеристиках, тобто серед металів і неметалів, а ультразвук дуже чутливий до повітря, і відповідно ним можна знайти тріщини та внутрішні дефекти", — каже дослідниця.
Прилад, як його називає Ольга Попович — радар, має певну частоту:
"Приладом можна проникнути до 50 сантиметрів углиб. І зараз студенти досліджують армування, тобто металеві частини, прути в нашому басейні. А на іншій ділянці вже шукатимемо дефекти.
Питання полягає в тому, чи зможемо басейн використовувати далі і чи потрібно для нього ще якесь армування".
Подібного приладу, за словами Ольги Попович, офіційно в Україні немає.
"Наша задумка — це навчити людей користуватися таким обладнанням. Уже потім, до прикладу, буде можливим здати його в оренду чи написати якийсь проєкт, щоб закупити такі екземпляри.
Але це унікальна можливість для студентів навчитися його застосувувати одразу в навчальному осередку", — розповідає фахівчиня.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Магістри ІФНТУНГ можуть отримати диплом британського London South Bank University