Пекельні автобуси з Івано-Франківська

 

 

Відкриття нового автовокзалу в Iвано-Франкiвську влада міста та області розрекламувала як новий здобуток на шляху розвитку місцевого туризму та підготовки краю до Євро-2012.

 

На цьому здається дії владних мужів закінчилися. Адже високим чиновникам та депутатам, які зазвичай звикли пересуватися на позашляховиках, не доводиться користуватися анi самим автобусним вокзалом, анi автобусними маршрутами, які пропонують мешканцям та гостям Прикарпаття.


 
Спробую пояснити цим людям, що розважають свій електорат байками про щасливе туристичне майбутнє краю, як насправді виглядає пересування автобусами мiжмiського сполучення з нового автовокзалу в Івано-Франківську.


 
Подорож з Iвано-Франківська до інших міст починається в касi. Тут можна придбати квиток на автобуси мiжмiського сполучення й вирушити в дорогу. Зайнявши своє місце згідно купленого квитка, пильний пасажир часто стає свідком переговорів водія з численними бажаючими поїхати його рейсом.


 
«Iдiть он там пiд дерево,- каже водій жiнцi та вказує рукою на протилежний бік вулиці Колiйової, - i чекайте».


 
Пасажир з квитком, що зручно вмостився на своєму мiсцi, зручно проїде автобусом рівно 50 метрів до шлагбаума. Це останнє нововведення вигадала вокзальна адмiнiстрацiя з метою вiдконтролювати пасажиропотiк, забезпечити пасажирів сидячими місцями та перевірити придбані квитки. Сувора жіночка кожного разу перерахує пасажирів як курчат, звірить їх кiлькiсть з відомістю та побажає всім «щасливої  дороги».


 
Через хвилину пасажир з квитком зрозуміє, що це побажання було вельми цинічним. Вже за 30 метрів вiд шлагбауму автобус обступає юрба пасажирів-безбілетників. Декторi з них намагаються розрахуватися з водієм готівкою за проїзд тут же на вході, та шофер наказує швидше проходити до салону. «Заплатите пiзнiше або на виходi», - підганяє водій пасажирів.


 
Наступна зупинка мiжмiського автобуса вже за 100 метрів "під деревом" на Колiйовiй.
Тут ще зо 7-10 пасажирів наповняють салон. Сидячих місць вже давно немає. Стоять в проході, опираються на пасажирів з квитками, в салоні – спека, тіснота, гамір. Але це ще тільки початок пекельного рейсу.


 
Наступна зупинка автобуса - через 400 метрів на розi вулиці Колiйовоi та Незалежності - нові пасажири. Відтак - за 3 км – на виїзді з міста на Тисменецьку трасу. І скрізь безбілетники штурмом беруть автосалон. Переважна бiльшiсть підсаджених їде в районні центри по руху маршрутом, або ж просто в села.


 
Білети їм би навіть ніхто не продав з простої причини: автобус мiжмiський, а не «міжсільський». Зрештою в мiстi є автостанції, звідки автобуси везуть пасажирів в примiськi села. Існують також численнi зупинки приватного транспорту, звідки можна дістатися в усi крупнi районнi центри областi.


 
Проте це все не вирiшує проблем й пасажиропотiк зростає. Тому за відсутності достатньої кількості транспорту сільські мешканці вдаються до проїзду міжміськими автобусами.


 
Часом не купувати квитки в касі навіть вигідно самим пасажирам, адже їм за такий нелегальний проїзд доводиться платити дещо менше. Так, пасажири, які хочуть доїхати до Львова можуть дати водiю 30 гривень замість купувати бiлет за 43 грн. в касi. Нелегальнi грошi водiй мабуть забирає собi, може навіть й ділиться з адмiнiстрацiєю, або ще з ким.


 
Цікаво, що нi податкова інспекція, нi КРУ, нi жодна інша перевiряюча установа не займаються питаннями контролю за перевезенням пасажирів. Навіть ДАІ, яке ще в 2005 році справно було взялося зупиняти автобуси, якi перевозять стоячих пасажирiв, нинi спокійно спостерігає за пекельним автобусом, що їде з Івано-Франківська.


 
Сьогодні автобусні перевезення в Івано-Франківську вiдданi в руки ненажерливим водіям та тим, хто «кришує» цей вiдверто кримінальний бізнес. Водій з однiєї поїздки може заробляти 400-500 гривень. Тому його жаднiсть надзвичайна. Водій мiжмiського автобуса робить зупинки в селах, на полях, або ж будь-де, де його зупиняють. Причому бере не тiльки пасажирiв, але й купу всіляких передач: посилки, конверти, бандеролі, тощо.


 
Цікаво, що мiжмiськi автобуси на маршрутах з Iвано-Франкiвська  до Рiвного, Вінниці, Києва, що пролягають через Тернопіль, переїжджаючи місто Бучач Тернопільської області, виконують в ньому функції  міського транспортного засобу: беруть пасажирів, яких везуть з одного мікрорайону мiста в інший.


 
В районних центрах по курсу слiдуваня мiжмiського автобуса в касах також продають квитки на цей автобус звісно ж до великих мiст. Проте місця у бiлетах уже не вказують.


 
Уявiть собi нещасних пасажирiв, якi придбали квиток «без мiсця» на переповнений автобус «Iвано-Франківськ –Луцьк» в касi автовокзалу мiста Рогатина й змушенi влазити в пекельний автобус, наповнений пасажирами, що ганяють з села до села. Декотрi з них можуть прихопити з собою поважний вантаж, інколи навіть будiвельнi матеріали й бруднити пасажирiв автобуса цементом чи чимось іншим.


 
Цікаво, що в час посиленої  комп’ютеризації  та телефонiзацiї продавці бiлетiв в районних центрах позбавленi iнформацiї про наявність проданих бiлетiв та вiльних мiсць міжміських автобусів. Та поки автобус буде їхати з Івано-Франківська до Рогатина чи Бучача (годину-півтора), то можна було навіть «есемескою» передати повідомлення чи просто зачитати по мобільному телефону. Зрештою iснують й iншi методи комунiкацiй: факс, електронна пошта, скайп, вже не кажучи про численні онлайни можливості.


 
Співчуваю туристам, а особливо вболівальникам, що матимуть нещастя приїхати до нас на Євро-2012. Купивши квитка по Iнтернету на мiжмiсьткий автобус вони відчують сповна весь жах «маленького українця», якому так «пощастило» з злодійською мiцевою владою.


 
Зрештою, пасажири могли б також усвідомити, що даючи грошi водiю це і корупція і крадіж - адже грошi пiдуть не тiльки в кишеню водiю, але й тим хабарникам автобусної адмiнiстрацiї, якi штовхають його на цей злочинний шлях. Крім того, вiдсутнiсть проданих квитків через касу, свідчить про нерентабельність маршруту. I замість того, щоб пiдприємцi вкадали грошi в розвиток транспорту й відкриття додаткових марштрутів у села та містечка Галичини, пасажири галичани наповняють кишені злодіям та корупціонерам.


 
Але це ще не головна загроза. Пересування пасажирів в переповненому автобусі - це смертельна небезпека на дорозі. Сьогодні маємо стільки аварій на трасах, що міжміський автобус з Івано-Франківська може стати «пекельним» на кожному метрі дороги.
 

 

Василь Хом’як, «ОстроВ»

 

"Фіртка" вже писала раніше про "рядянський сервіс" на новому автовокзалі


13.09.2011 2858 8
Коментарі (8)

tania 2011.09.13, 20:03
мені особисто доводилось їхати рейсом Івано-Франківськ - Шацьк. Я навіть дивуюсь як ми взагалі доїхали, причому на мої численні зауваження водію про те, що це міжобласний рейс оснанній реагував відверто у грубій формі!!! Щоб остаточно незіпсувати соьі відчустку назад до Івано-Франківська ми повертались з пересадкою у Львові вийшло трішки довше зате комфортніше
Да уж 2011.09.13, 20:43
а про євро-2012 це чистісінька правда. а головне що так всюди. оце вже європейські вболівальники ненатішаться країною, оце вже їь повизе.
Ігор Богданович 2011.09.14, 11:58
Я особисто користуюся громадським транспортом вже понад 30 років, і можу з упевненістю сказати, що ми ще безперечно не досягли стандартів Західної Європи, але ж і кошти за проїзд, при фактично одинаковій вартості палива та деталей (основна складова вартості проїзду, оскільки зарплати водії отримують в конвертах), платимо кардинально різні. Що ж до вокзалу то частково можу погодитися, але як людина яка часто їздить Україною (користуюся пільговим проїздом) можу з упевненістю сказати, що наш вокзал один із кращих, і за рівнем сервісу також, як би це не звучало дивно людям, які користуються громадським транспортом рідко. Автобуси безперечно залишають бажати кращого, але ж звідки тому кращому взятися, якщо ми не хочемо платити за проїзд офіційно, а ті гроші, що даємо водію до власника автобуса, який би і мав оновлювати рухомий склад, просто не доходять, а осідають по інших кишенях (в основному водіїв і ДАІшників). Ви тільки подивіться на що перетворили виїзд їз нового автовокзалу по вул. Привокзальній та це ж ще одна станція! Я не розумію чому ми так себе не поважаємо, що за свої гроші, як злодії, ховаємося по дорогах, залітаємо на ходу в автобуси та ще й стоїмо всю дорогу в проході із сумками! То може починати будувати цивілізацію потрібно саме із себе та своєї родини, а вже потім критикувати всіх навкруги. І на сам кінець шановні поважайте себе, поводьтесь як люди, а не як безквиткове стадо, та завжди памятайте, що не можливо за українську ціну отримувати європейський сервіс. Вибачте за довгий відгук, на пенсії багато занять не знайдеш. Щиро надіюсь, що мій відгук стане комусь в нагоді.
Пасажир 2011.09.14, 13:11
Спасибі за статтю! Дуже доречно.
Petya 2011.09.14, 21:58
про автобуси які курсують з івано-франківська в інші міста можна написати багато всякого лайна. алеж давайте подумаєм звідки той селюк водій нахаба взявся із космосу з америкі чи це наш з вами сусід, родич,знайомий.дана поведінка воділ всього це просто наша з вами ментальність от і все.
Танюшка 2011.09.15, 13:45
Читаючи статью, розумієш, ніби ти сам її написав, бо це все правда. Але ці "історії" починаються з кожного з нас, якщо ви не буде платити безпосередньо водієві, він не буде, я не буду платити - тоді все зміниться. І зміни залежать від кожного з нас! Це потрібно усвідомити і зробити!
Nika 2011.09.15, 14:35
Дійсно, ситуація на автостанції із відкриттям нового вокзалу майже не змінила,як брали безбілетників так і беруть дальше.А так виходить, що наші воділи це нахаби яких світ не бачив.Але ви знаєте, точно, на кого вони працюють? А вони працюють самі на себе,утворюють приватного підприємця(2-3 водія які їздять на одному автобусі), платять самі усі податки,збори...ітд , а що реально їм лишається...на пенсію достойну навіть не зароблять. А от якби їх якось обєднали у одне підприємство ,от тоді можна у них щось вимагати:оновлення рухомого складу..ітд.А щодо безбілетників, то я сама так нераз їздила.Між чим вибарати: сидіти і "паритись" чи стояте і теж паритись...не в ціні тут вибір. А стаття написана оригінально і вміло, правда в очі колить...і нас і їх теж.
Леся 2011.09.16, 18:04
Колись були на такі випадки лінійні контролери на дорозі, які мали право штрафувати, як безквиткових пасажирів, так і водія за перевіз безквиткового пасажира, а в за 20 років української історії хтось їх бачив? Може дещо пора згадати і повернути? Бо нашим жадібним перевізникам ніколи не вистачатиме на пальне і запчастини при такій ситуації, скільки б не коштували квитки,і скільки б не напакував водій в автобус безквиткових пасажирів.
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

843 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2234
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4211 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

443

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6250
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

753 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717