
Кожен власник транспортного засобу в Україні має оформити договір ОСЦПВ (обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності), або як його ще називають — «автоцивілку». Багато водіїв, купуючи поліс, вважають, що страхують своє авто. Насправді це не так. Експерти компанії «Арсенал Страхування» пояснюють, що дає власнику транспортного засобу покупка такої страховки.
Що таке ОСЦПВ та які витрати покриває договір
ОСЦПВ — це обов’язковий вид страхування, призначення якого полягає в фінансовому захисті постраждалої сторони у випадку ДТП. Автоцивілка гарантує часткове або повне відшкодування страховою компанією збитків, завданих майну, здоров’ю чи життю постраждалих у результаті аварії. Купуючи такий поліс, власник автомобіля страхує свою відповідальність перед третіми особами у випадку, якщо стане винуватцем ДТП. Згідно з таким договором він не має права вимагати відшкодування збитків щодо власного транспортного засобу.
Автоцивілку потрібно оформляти щороку. Страхова сума за договором на одного потерпілого становить 130 тис. грн за шкоду, спричинену майну, та 260 тис. грн за збиток, нанесений здоров’ю та життю третьої особи. За одним полісом виплати можуть отримати не більше ніж 5 потерпілих.
Як оформити автоцивілку
Оформити поліс ОСЦПВ можна в найближчому відділенні вибраної страхової компанії. Сьогодні багато власників транспортних засобів воліють купувати страховку онлайн. Електронний документ має таку саму юридичну силу, що й паперовий. Окрім того, оформлення автоцивілки онлайн має низку переваг. Такий документ, наприклад, неможливо загубити. Його можна показувати правоохоронцям з екрана смартфона чи планшета. Справжність поліса перевіряють, ввівши відомості про нього в інформаційну базу.
Щоб оформити документ, потрібен закордонний паспорт чи посвідчення водія. Необхідно також вказати ІНПП.
Як відбувається виплата по автоцивілці на практиці
У випадку ДТП потрібно зафіксувати страхову подію. Заяву страховику краще подати відразу, проте можна це зробити не пізніше, ніж через три дні після аварії. Потерпілому також потрібно звернутися до страховика винуватця. ДТП фіксують згідно з ПДР. Зробити це можна, оформивши європротокол самостійно або за участі поліції. Перший варіант можливий за таких умов:
- відсутні тілесні ушкодження;
- кожен з учасників ДТП має чинний поліс ОСЦПВ;
- потерпілому завданий збиток не більш ніж на 50 тис. грн;
- учасники ДТП дійшли згоди й визначили винуватця;
- у водіїв відсутні ознаки алкогольного сп'яніння.
В інших випадках фіксування страхової події може відбуватися тільки після виклику поліцейських. Вони складуть схему аварії та протокол. Після цього потрібно звернутися в страхову компанію винуватця, аварійний комісар якої оцінить збитки потерпілого та складе акт огляду.
Відшкодування здійснюється через виплату на картку третьої особи після отримання всіх документів від обох сторін. Гроші також можуть бути перераховані на рахунок СТО.
Партнерський матеріал