Глобальне потепління збільшує ризик конфліктів

Адміністрація Дональда Трампа явно не поважає науку про клімат: вона обмежила кліматичні регуляції, надаючи перевагу викопним джерелам палива, а також прибрала згадки про глобальне потепління з урядових веб-сайтів.

Не повинно, отже, дивувати, що Білий дім також ігнорує дослідження та експертні думки, які вивчають зв’язок між змінами клімату та політичною нестабільністю, пише Збруч.

Хоча команда Трампа так і не артикулювала чіткий погляд на зв’язок клімату та національної безпеки, у редакції Стратегії національної безпеки за 2017 рік (документ, який замовляє Конгрес і який демонструє, як Білий дім розглядає основні виклики перед національною безпекою і як він прагне з ними боротися) вона відкинула внесене адміністрацією Обами положення, згідно з яким глобальне потепління — це одна з найбільших загроз перед Америкою у 21 столітті. Раніше цього року видання Washington Post повідомило, що адміністрація Трампа навіть планує створити спеціальну урядову панель, яка повинна переглянути дані про те, що зміни клімату є суттєвим викликом для держави.

Концепція національної безпеки охоплює низку складових (від кібератак до безпеки харчових продуктів), але конфлікт є одним із найфундаментальніших елементів.

“Класичне визначення [державної безпеки] сформульоване довкола конфлікту — загроз людському життю від збройної агресії, що включає як внутрішньодержавні компоненти, такі як повстанські групи та громадянські війни, так і міждержавний конфлікт”, — каже професор міжнародних відносин з Університету Каліфорнії в Сан-Дієґо Девід Віктор.

Протягом минулого десятиліття вчені вивчали проблему зв’язку між змінами клімату і державною безпекою й знаходили значущі зв’язки. Як кажуть фахівці, заперечувати ці знахідки є великою помилкою.

Одна з основних полягає у тому, що теплішання клімату на планеті збільшує ризик громадянських конфліктів. “Існує багато даних про те, що внутрішня стабільність держави тісно пов'язана з кліматом”, — стверджує директор Лабораторії глобальної політики в Університеті Каліфорнії в Берклі Соломон Хсянг. Разом з колегами Хсянг проаналізував історичні події й виявив кореляції між кліматичними факторами і громадянськими війнами. Зокрема, він виявив, що їхня частота в країнах Африки зросла на 11% з 1980 року — саме через кліматичні зміни. “Це дуже важливі показники, — каже Хсянг. — Ми не можемо просто їх відкинути”. Він також цитує недавнє дослідження інших вчених, яке виявило, що періоди дуже гарячих років збільшують ймовірність державних переворотів.

Нове дослідження експертних думок, опубліковане в Nature, виявило, що більшість дослідників схиляються до думки, що глобальне потепління вже відіграло роль в організованих внутрішньодержавних воєнних конфліктах в минулому і, скоріше за все, збільшить ризик насильства в майбутньому. Один із авторів дослідження, асистент кафедри наук про системи Землі у Стенфордському університеті Маршал Берк, стверджує, що глобальне потепління здійснює як прямий (наприклад, аномально гаряча температура погіршує психологічні фактори, які спонукають людей вчиняти насильницькі дії), так і непрямий вплив на громадянські конфлікти (через економічні чинники). А за словами Девіда Віктора, ситуація стає особливо небезпечною у місцях, які вже і так живуть “на межі”, — наприклад, у затоплених прибережних районах Бангладешу.

Можлива роль клімату у внутрішніх конфліктах в інших країнах є викликом для безпеки Сполучених Штатів. “Ми часто відіграємо роль миротворців і беремо участь у воєнних сутичках в різних частинах світу. Громадянські конфлікти підживлюють появу міжнародних терористичних організацій. Тож навіть внутрішні проблеми в них є загрозою для нашої безпеки”, — каже Маршал Берк. 

Менш очевидно те, як клімат може впливати на міжнародні конфлікти. Після Другої світової війни у світі стало набагато менше міжнародних воєн. Це ускладює можливість виявити якийсь потенційний зв’язок між кліматичними факторами і конфліктами між державами, однак, як каже Соломон Хсянг, звідси не випливає, що кліматичні зміни, зрештою, не зможуть каталізувати такі конфлікти в майбутньому.

Міжнародною проблемою, яка має пряме відношення до клімату, однак, є міграція. Хоча сама собою вона й не є конфліктом, існують дослідження, які розглядають її в контексті політичної напруги, зумовленої глобальним потеплінням. За словами професора соціальної географії в Ексетерському університеті Ніла Адґера, міграція є “дуже, дуже чутливою до клімату”. Його зміни збільшують міграцію як у прямий (через екстремальні погодні умови), так і в непрямий спосіб (через внутрішні конфлікти).  

Маршал Берк та Соломон Хсянг разом вказують на дослідження, згідно з яким кількість шукачів притулку в Європі зростає у роки, які тепліші, ніж зазвичай. “У такий спосіб місцеві економічні негаразди трансформуються в локальні конфлікти, які, своєю чергою, змушують людей покидати свої домівки і мігрувати за кордон”, — каже Хсянг.

Експерти стверджують, що Сполучені Штати та інші впливові країни можуть зменшити вплив глобального потепління на конфлікти у світі через, наприклад, програми міжнародної допомоги. Враховуючи результати наукових досліджень, нехтування Білим домом проблеми клімату непокоїть Берка та інших дослідників цієї проблеми. Уряд Сполучених Штатів має тривалу історію бездіяльності у відповідь на кліматичні виклики, але ті, хто займаються цією проблемою, вважають, що адміністрація Трампа її тільки погіршує.

“Затримка змістовних рішень навіть на кілька років може мати величезний вплив на те, де ми перебуваємо,  — каже Берк. — Сьогодні зміни клімату мають набагато гірші політичні та інші наслідки, ніж будь-коли раніше”.


26.07.2019 3753
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1153
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2852
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1004
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1071 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3158 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

927

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2364
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15085
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

303
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123