Дослідниця українського походження отримала «стипендію для геніїв» у США (ФОТО/ВІДЕО)

За словами лауреата щорічної премії Мак-Артура Поліни Лішко, майже 40% жінок припиняють вживання протизаплідних таблеток протягом року, підкреслюючи важливість розробки негормональних контрацептивів (UC Berkeley фото Марка Джозефа Хенсона).


Поліна Лішко, фізіолог українського походження, робота якої в Каліфорнійському університеті в Берклі вже призвела до розробки нових негормональних контрацептивів для жінок і можливо, й для чоловіків або унісекс-контрацептивів.

У жовтні 2020 року науковець отримала премію Мак-Артура, нагороду, яку називають «грантом для геніїв».

"Стипендія" складає 625 000 доларів США і виплачується впродовж п’яти років, які Лішко, доцент молекулярної та клітинної біології, використає для продовження своєї роботи з репродуктивної фізіології. Дослідження охоплюють вивчення руху сперми, її орієнтування в репродуктивній системі та наслідки старіння на репродуктивну систему жінки.

Поліна Лішко була серед 21 стипендіата, прізвища яких оголосили у Фонді Мак-Артура 6 жовтня.

“Протягом кількох останніх років я подавала численні заявки на гранти, оскільки наша лабораторія опинилася у складній фінансовій ситуації, і коли мені зателефонували й сказали, що я отримала стипендію Мак-Артура, моя перша реакція була:“ Це помилка, я не подавала заявку. Звичайно, ви не подавали заявку: хтось номінував вас!", - сміється жінка.

Попри те, що Лішка дуже зраділа добрій новині, їй дозволили розповісти про це лише одній людині, її чоловікові. Двоє дітей та колеги з лабораторії нічого не знали.

Доцент університету Берклі в галузі молекулярної та клітинної біології, Лішко вивчає клітини сперми та яєчників, щоб зрозуміти клітинні етапи, які дозволяють спермі рухатися через репродуктивний канал, щоб знайти та запліднити яйцеклітини. Зосередившись на іонних каналах, які розміщують клітинні мембрани сперматозоїдів, вона визначила кілька потенційних препаратів, які можуть перешкоджати руху сперми та запобігати заплідненню без використання гормонів, які мають побічні ефекти для багатьох жінок.

Її відкриття були дозволені стартапом YourChoice Therapeutics, який сподівається продати негормональний контрацептив, який жінки можуть використовувати під час статевого акту, а також, можливо, його застосовуватимуть й чоловіки. Хоча дослідниця є співзасновником компанії, з того часу вона покинула стартап, щоб зосередитися на своїх дослідженнях в університеті Берклі.

Поліна Лішко коментує свою роботу у відео, яке створене Фондом Мак-Артура


Хоча Лішко заявила, що існує нагальна потреба у кращих контрацептивах для запобігання небажаної вагітності без небажаних побічних ефектів, її все більше засмучується нездатність залучити федеральне фінансування для роботи. Значну частину її досліджень щодо контрацептивів підтримали приватні фонди, включаючи нещодавню стипендію Бакара через UC Berkeley та Ініціативу чоловічої контрацепції (MCI). За її словами, вона почала впадати у відчай, щодо того, що мало кого цікавить, як нормальне розмноження людини працює на клітинному, молекулярному та генетичному рівнях. Такі дослідження можуть мати наслідки для жінок, які зволікають зі створенням сімей до 30-ти років, сподіваючись згодом завагітніти за допомогою технологічних засобів, таких як запліднення in vitro.

"Стипендія Мак-Артура змінила життя. Психологічно це величезний поштовх - не тільки для мене, але і для команди, оскільки це свідчить про визнання важливості галузі репродуктивної фізіології", - сказала Лішко. "Впродовж років постійних відмов у федеральному фінансуванні мали трохи негативні наслідки. Я думала: "Нікого це не хвилює".

Лішко також переживала, що її підопічні, які бачили її боротьбу за фінансування, вирішать покинути роботу. Дехто так і зробив. Але Лішко була наполегливою. Як вона наголошує під час викладання для своїх студентів на курсі фізіології ссавців, розмноження має важливе значення для виживання кожного виду.
"Дивно, що ця нагорода існує. Це було величезним сюрпризом, але також і великою вдячністю: громада говорить вам, що ваша робота важлива", - сказала дослідниця. "Це, мабуть, одна з найбільш приємних речей для дослідників".

Хімія з дитинства
46-річна Лішко виросла у Києві, в Україні, у сім'ї двох хіміків, які працювали в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.
Поліна Лішко. Фото надано Фондом Джона Д. та Кетрін Т. Мак-Артур

"Моє дитинство пройшло в хімічних лабораторіях", - розповіла дослідниця. "Звичайно, мене убезпечили від усіх горючих та токсичних хімічних речовин".
Лішко закінчила той самий університет за спеціальністю спеціаліст у 1996 році та вступила до аспірантури Інституту фізіології імені Богомольця НАН України, в якій отримала ступінь доктора філософії в біофізиці у 2000 р. Її дисертація була присвячена регуляції іонних каналів у нейронах, для чого вона вивчила прийоми патч-затискачів, які використовуються для вимірювання хвилинних електричних струмів в окремих клітинах. Іонні канали дозволяють зарядженим частинкам проникати в клітини, викликаючи величезну різноманітність клітинної діяльності.
Лішко та її чоловік Юрій Киричок, з якими вона познайомилася та вийшла заміж ще в час навчання в аспірантурі, переїхали до Гарвардського університету на докторантуру. Коли Киричок був призначений асистентом кафедри університету Сан-Франциско у 2006 році, Лішко прийняли на роботу в UCSF як спеціаліста та одночасно співпрацювала з Киричком для адаптації методів затискачів патчів під час роботи на клітинах сперми людини, найменших клітинах в тілі людини.
"Сперматозоїди протягом десятиліть вважалися єдиними клітинами, не здатними застосувати цю техніку, — сказала вона. Сперматозоїд — це найменша клітина в організмі людини, яка енергійно рухається. Оскільки для дослідження потрібно зловити клітинку скляною піпеткою, сформувати ущільнення та записати електричні струми від неї, це було визнано технічно неможливим".
Перебуваючи в Гарварді, Киричок досяг успіху завдяки вивченню клітин сперми миші, які вдвічі більші за клітини сперми людини. У UCSF, поки Киричок зосередився на мітохондріях — електростанціях клітини, Лішко продовжувала дослідження іонних каналів людської сперми та зуміла захопити та вивчити їх за допомогою техніки патч-фіксації. Вона продовжила цю роботу після того, як обійняла посаду викладача в університеті Берклі у 2012 році, і відтоді успішно вивчала сперму биків, кабанів, мавп, щурів та коней, які всі значно відрізняються від людської сперми.
Її дослідження привело у 2016 р. до відкриття перемикача — білкового рецептора на сперматозоїдах — який викликає енергетичний удар, який сперматозоїди використовують для проникнення та запліднення людської яйцеклітини. У 2018 році, коли вона знайшла дві природні хімічні речовини, які блокують цей рецептор, Лішко стала співзасновником YourChoice Therapeutics, щоб розробити на основі цього контрацептив.
Минулого року у спільній роботі з Киричком вона виявила препарат, який по-різному впливає на сперму: він блокує мітохондрії та дає стільки енергії, що сперматозоїди не можуть наблизитися до яйцеклітини. Препарат, вже затверджений Управлінням з контролю за продуктами та ліками для лікування стрічкового черв'яка і вважається надзвичайно безпечним, також розробляється компанією як потенційний контрацептив.
"Коли ми даємо сперматозоїдам цю сполуку, вони починають сповільнюватися, і вони не можуть подолати в'язку слизову в репродуктивному каналі", - сказала вона. "Це як лосось, що йде по річці, і там величезна дамба, яку він не може пройти. Ідея протизаплідних засобів для людини така ж: препарат потрапляє в репродуктивну систему жінки, де впливатиме на сперматозоїди, не вбиваючи сперму і не поглинаючись клітинами, що вистилають тракт".
Нещодавно вона почала співпрацювати з дослідниками з Інституту досліджень старіння Бака в Новато, штат Каліфорнія, щоб зрозуміти взаємозв'язок між старінням яєчників та нейродегенеративними захворюваннями, такими як хвороба Альцгеймера. Цю роботу підтримав висновок про те, що дівчата, у яких затримка менархе та жінки з ранньою менопаузою мають підвищений ризик цих захворювань. Оскільки такі гормони, як прогестерон та естроген, які виробляються яєчниками та різко зменшуються під час менопаузи, впливають на фільтрування спинномозкової рідини, Лішко досліджує, чи знижує рання менопауза фільтрацію токсинів у мозку та сприяє нейродегенерації у літніх жінок.
"Ми розглядаємо цей дуже цікавий механізм — що стероїдні гормони можуть безпосередньо впливати на вироблення ліквору — і ми хочемо зрозуміти, як і чи взагалі ми можемо фармакологічно полегшити цей процес, щоб допомогти", - сказала Лішко.
Вона також є доцентом Центру репродуктивного довголіття та рівності Бака, який фінансує дослідження щодо старіння яєчників та його впливу на здоров’я жінок. Мета Лішко — знайти шляхи для затримки старіння репродуктивної системи у жінок дітородного віку.
Лішко визнає, що її засмучує термін «геніальна» премія, який Фонд Мак-Артура використовує для опису щорічних нагород.
"Усі, хто працює в науці, мають дуже великий інтелектуальний потенціал. Надто самовпевнено заявляти, що ми генії; кожна людина є певним чином генієм", - сказала вона. Проте, також додала, "я б сказала, що це знамення для розвитку моєї кар'єри та нагорода, яка також визнає важливість репродуктивної біології".

за матеріалами Вerkeley


03.11.2020 7492
29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

351
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

312
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

6151 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2384 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1789
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2267

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

386

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

411

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

482

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

873
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

224
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

370
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

524
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

265
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

392 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

693
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

975
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5530
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

260
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

281
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

387
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

573