Дослідниця українського походження отримала «стипендію для геніїв» у США (ФОТО/ВІДЕО)

За словами лауреата щорічної премії Мак-Артура Поліни Лішко, майже 40% жінок припиняють вживання протизаплідних таблеток протягом року, підкреслюючи важливість розробки негормональних контрацептивів (UC Berkeley фото Марка Джозефа Хенсона).


Поліна Лішко, фізіолог українського походження, робота якої в Каліфорнійському університеті в Берклі вже призвела до розробки нових негормональних контрацептивів для жінок і можливо, й для чоловіків або унісекс-контрацептивів.

У жовтні 2020 року науковець отримала премію Мак-Артура, нагороду, яку називають «грантом для геніїв».

"Стипендія" складає 625 000 доларів США і виплачується впродовж п’яти років, які Лішко, доцент молекулярної та клітинної біології, використає для продовження своєї роботи з репродуктивної фізіології. Дослідження охоплюють вивчення руху сперми, її орієнтування в репродуктивній системі та наслідки старіння на репродуктивну систему жінки.

Поліна Лішко була серед 21 стипендіата, прізвища яких оголосили у Фонді Мак-Артура 6 жовтня.

“Протягом кількох останніх років я подавала численні заявки на гранти, оскільки наша лабораторія опинилася у складній фінансовій ситуації, і коли мені зателефонували й сказали, що я отримала стипендію Мак-Артура, моя перша реакція була:“ Це помилка, я не подавала заявку. Звичайно, ви не подавали заявку: хтось номінував вас!", - сміється жінка.

Попри те, що Лішка дуже зраділа добрій новині, їй дозволили розповісти про це лише одній людині, її чоловікові. Двоє дітей та колеги з лабораторії нічого не знали.

Доцент університету Берклі в галузі молекулярної та клітинної біології, Лішко вивчає клітини сперми та яєчників, щоб зрозуміти клітинні етапи, які дозволяють спермі рухатися через репродуктивний канал, щоб знайти та запліднити яйцеклітини. Зосередившись на іонних каналах, які розміщують клітинні мембрани сперматозоїдів, вона визначила кілька потенційних препаратів, які можуть перешкоджати руху сперми та запобігати заплідненню без використання гормонів, які мають побічні ефекти для багатьох жінок.

Її відкриття були дозволені стартапом YourChoice Therapeutics, який сподівається продати негормональний контрацептив, який жінки можуть використовувати під час статевого акту, а також, можливо, його застосовуватимуть й чоловіки. Хоча дослідниця є співзасновником компанії, з того часу вона покинула стартап, щоб зосередитися на своїх дослідженнях в університеті Берклі.

Поліна Лішко коментує свою роботу у відео, яке створене Фондом Мак-Артура


Хоча Лішко заявила, що існує нагальна потреба у кращих контрацептивах для запобігання небажаної вагітності без небажаних побічних ефектів, її все більше засмучується нездатність залучити федеральне фінансування для роботи. Значну частину її досліджень щодо контрацептивів підтримали приватні фонди, включаючи нещодавню стипендію Бакара через UC Berkeley та Ініціативу чоловічої контрацепції (MCI). За її словами, вона почала впадати у відчай, щодо того, що мало кого цікавить, як нормальне розмноження людини працює на клітинному, молекулярному та генетичному рівнях. Такі дослідження можуть мати наслідки для жінок, які зволікають зі створенням сімей до 30-ти років, сподіваючись згодом завагітніти за допомогою технологічних засобів, таких як запліднення in vitro.

"Стипендія Мак-Артура змінила життя. Психологічно це величезний поштовх - не тільки для мене, але і для команди, оскільки це свідчить про визнання важливості галузі репродуктивної фізіології", - сказала Лішко. "Впродовж років постійних відмов у федеральному фінансуванні мали трохи негативні наслідки. Я думала: "Нікого це не хвилює".

Лішко також переживала, що її підопічні, які бачили її боротьбу за фінансування, вирішать покинути роботу. Дехто так і зробив. Але Лішко була наполегливою. Як вона наголошує під час викладання для своїх студентів на курсі фізіології ссавців, розмноження має важливе значення для виживання кожного виду.
"Дивно, що ця нагорода існує. Це було величезним сюрпризом, але також і великою вдячністю: громада говорить вам, що ваша робота важлива", - сказала дослідниця. "Це, мабуть, одна з найбільш приємних речей для дослідників".

Хімія з дитинства
46-річна Лішко виросла у Києві, в Україні, у сім'ї двох хіміків, які працювали в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.
Поліна Лішко. Фото надано Фондом Джона Д. та Кетрін Т. Мак-Артур

"Моє дитинство пройшло в хімічних лабораторіях", - розповіла дослідниця. "Звичайно, мене убезпечили від усіх горючих та токсичних хімічних речовин".
Лішко закінчила той самий університет за спеціальністю спеціаліст у 1996 році та вступила до аспірантури Інституту фізіології імені Богомольця НАН України, в якій отримала ступінь доктора філософії в біофізиці у 2000 р. Її дисертація була присвячена регуляції іонних каналів у нейронах, для чого вона вивчила прийоми патч-затискачів, які використовуються для вимірювання хвилинних електричних струмів в окремих клітинах. Іонні канали дозволяють зарядженим частинкам проникати в клітини, викликаючи величезну різноманітність клітинної діяльності.
Лішко та її чоловік Юрій Киричок, з якими вона познайомилася та вийшла заміж ще в час навчання в аспірантурі, переїхали до Гарвардського університету на докторантуру. Коли Киричок був призначений асистентом кафедри університету Сан-Франциско у 2006 році, Лішко прийняли на роботу в UCSF як спеціаліста та одночасно співпрацювала з Киричком для адаптації методів затискачів патчів під час роботи на клітинах сперми людини, найменших клітинах в тілі людини.
"Сперматозоїди протягом десятиліть вважалися єдиними клітинами, не здатними застосувати цю техніку, — сказала вона. Сперматозоїд — це найменша клітина в організмі людини, яка енергійно рухається. Оскільки для дослідження потрібно зловити клітинку скляною піпеткою, сформувати ущільнення та записати електричні струми від неї, це було визнано технічно неможливим".
Перебуваючи в Гарварді, Киричок досяг успіху завдяки вивченню клітин сперми миші, які вдвічі більші за клітини сперми людини. У UCSF, поки Киричок зосередився на мітохондріях — електростанціях клітини, Лішко продовжувала дослідження іонних каналів людської сперми та зуміла захопити та вивчити їх за допомогою техніки патч-фіксації. Вона продовжила цю роботу після того, як обійняла посаду викладача в університеті Берклі у 2012 році, і відтоді успішно вивчала сперму биків, кабанів, мавп, щурів та коней, які всі значно відрізняються від людської сперми.
Її дослідження привело у 2016 р. до відкриття перемикача — білкового рецептора на сперматозоїдах — який викликає енергетичний удар, який сперматозоїди використовують для проникнення та запліднення людської яйцеклітини. У 2018 році, коли вона знайшла дві природні хімічні речовини, які блокують цей рецептор, Лішко стала співзасновником YourChoice Therapeutics, щоб розробити на основі цього контрацептив.
Минулого року у спільній роботі з Киричком вона виявила препарат, який по-різному впливає на сперму: він блокує мітохондрії та дає стільки енергії, що сперматозоїди не можуть наблизитися до яйцеклітини. Препарат, вже затверджений Управлінням з контролю за продуктами та ліками для лікування стрічкового черв'яка і вважається надзвичайно безпечним, також розробляється компанією як потенційний контрацептив.
"Коли ми даємо сперматозоїдам цю сполуку, вони починають сповільнюватися, і вони не можуть подолати в'язку слизову в репродуктивному каналі", - сказала вона. "Це як лосось, що йде по річці, і там величезна дамба, яку він не може пройти. Ідея протизаплідних засобів для людини така ж: препарат потрапляє в репродуктивну систему жінки, де впливатиме на сперматозоїди, не вбиваючи сперму і не поглинаючись клітинами, що вистилають тракт".
Нещодавно вона почала співпрацювати з дослідниками з Інституту досліджень старіння Бака в Новато, штат Каліфорнія, щоб зрозуміти взаємозв'язок між старінням яєчників та нейродегенеративними захворюваннями, такими як хвороба Альцгеймера. Цю роботу підтримав висновок про те, що дівчата, у яких затримка менархе та жінки з ранньою менопаузою мають підвищений ризик цих захворювань. Оскільки такі гормони, як прогестерон та естроген, які виробляються яєчниками та різко зменшуються під час менопаузи, впливають на фільтрування спинномозкової рідини, Лішко досліджує, чи знижує рання менопауза фільтрацію токсинів у мозку та сприяє нейродегенерації у літніх жінок.
"Ми розглядаємо цей дуже цікавий механізм — що стероїдні гормони можуть безпосередньо впливати на вироблення ліквору — і ми хочемо зрозуміти, як і чи взагалі ми можемо фармакологічно полегшити цей процес, щоб допомогти", - сказала Лішко.
Вона також є доцентом Центру репродуктивного довголіття та рівності Бака, який фінансує дослідження щодо старіння яєчників та його впливу на здоров’я жінок. Мета Лішко — знайти шляхи для затримки старіння репродуктивної системи у жінок дітородного віку.
Лішко визнає, що її засмучує термін «геніальна» премія, який Фонд Мак-Артура використовує для опису щорічних нагород.
"Усі, хто працює в науці, мають дуже великий інтелектуальний потенціал. Надто самовпевнено заявляти, що ми генії; кожна людина є певним чином генієм", - сказала вона. Проте, також додала, "я б сказала, що це знамення для розвитку моєї кар'єри та нагорода, яка також визнає важливість репродуктивної біології".

за матеріалами Вerkeley


03.11.2020 8726
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1649
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3104
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1104
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1133
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1166 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3415 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

193

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1078

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

892

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

403
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

291
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2456
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1214
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1276
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

526
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15158
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7460
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

293
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

313
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

364
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

356
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

446