Дослідниця українського походження отримала «стипендію для геніїв» у США (ФОТО/ВІДЕО)

За словами лауреата щорічної премії Мак-Артура Поліни Лішко, майже 40% жінок припиняють вживання протизаплідних таблеток протягом року, підкреслюючи важливість розробки негормональних контрацептивів (UC Berkeley фото Марка Джозефа Хенсона).


Поліна Лішко, фізіолог українського походження, робота якої в Каліфорнійському університеті в Берклі вже призвела до розробки нових негормональних контрацептивів для жінок і можливо, й для чоловіків або унісекс-контрацептивів.

У жовтні 2020 року науковець отримала премію Мак-Артура, нагороду, яку називають «грантом для геніїв».

"Стипендія" складає 625 000 доларів США і виплачується впродовж п’яти років, які Лішко, доцент молекулярної та клітинної біології, використає для продовження своєї роботи з репродуктивної фізіології. Дослідження охоплюють вивчення руху сперми, її орієнтування в репродуктивній системі та наслідки старіння на репродуктивну систему жінки.

Поліна Лішко була серед 21 стипендіата, прізвища яких оголосили у Фонді Мак-Артура 6 жовтня.

“Протягом кількох останніх років я подавала численні заявки на гранти, оскільки наша лабораторія опинилася у складній фінансовій ситуації, і коли мені зателефонували й сказали, що я отримала стипендію Мак-Артура, моя перша реакція була:“ Це помилка, я не подавала заявку. Звичайно, ви не подавали заявку: хтось номінував вас!", - сміється жінка.

Попри те, що Лішка дуже зраділа добрій новині, їй дозволили розповісти про це лише одній людині, її чоловікові. Двоє дітей та колеги з лабораторії нічого не знали.

Доцент університету Берклі в галузі молекулярної та клітинної біології, Лішко вивчає клітини сперми та яєчників, щоб зрозуміти клітинні етапи, які дозволяють спермі рухатися через репродуктивний канал, щоб знайти та запліднити яйцеклітини. Зосередившись на іонних каналах, які розміщують клітинні мембрани сперматозоїдів, вона визначила кілька потенційних препаратів, які можуть перешкоджати руху сперми та запобігати заплідненню без використання гормонів, які мають побічні ефекти для багатьох жінок.

Її відкриття були дозволені стартапом YourChoice Therapeutics, який сподівається продати негормональний контрацептив, який жінки можуть використовувати під час статевого акту, а також, можливо, його застосовуватимуть й чоловіки. Хоча дослідниця є співзасновником компанії, з того часу вона покинула стартап, щоб зосередитися на своїх дослідженнях в університеті Берклі.

Поліна Лішко коментує свою роботу у відео, яке створене Фондом Мак-Артура


Хоча Лішко заявила, що існує нагальна потреба у кращих контрацептивах для запобігання небажаної вагітності без небажаних побічних ефектів, її все більше засмучується нездатність залучити федеральне фінансування для роботи. Значну частину її досліджень щодо контрацептивів підтримали приватні фонди, включаючи нещодавню стипендію Бакара через UC Berkeley та Ініціативу чоловічої контрацепції (MCI). За її словами, вона почала впадати у відчай, щодо того, що мало кого цікавить, як нормальне розмноження людини працює на клітинному, молекулярному та генетичному рівнях. Такі дослідження можуть мати наслідки для жінок, які зволікають зі створенням сімей до 30-ти років, сподіваючись згодом завагітніти за допомогою технологічних засобів, таких як запліднення in vitro.

"Стипендія Мак-Артура змінила життя. Психологічно це величезний поштовх - не тільки для мене, але і для команди, оскільки це свідчить про визнання важливості галузі репродуктивної фізіології", - сказала Лішко. "Впродовж років постійних відмов у федеральному фінансуванні мали трохи негативні наслідки. Я думала: "Нікого це не хвилює".

Лішко також переживала, що її підопічні, які бачили її боротьбу за фінансування, вирішать покинути роботу. Дехто так і зробив. Але Лішко була наполегливою. Як вона наголошує під час викладання для своїх студентів на курсі фізіології ссавців, розмноження має важливе значення для виживання кожного виду.
"Дивно, що ця нагорода існує. Це було величезним сюрпризом, але також і великою вдячністю: громада говорить вам, що ваша робота важлива", - сказала дослідниця. "Це, мабуть, одна з найбільш приємних речей для дослідників".

Хімія з дитинства
46-річна Лішко виросла у Києві, в Україні, у сім'ї двох хіміків, які працювали в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.
Поліна Лішко. Фото надано Фондом Джона Д. та Кетрін Т. Мак-Артур

"Моє дитинство пройшло в хімічних лабораторіях", - розповіла дослідниця. "Звичайно, мене убезпечили від усіх горючих та токсичних хімічних речовин".
Лішко закінчила той самий університет за спеціальністю спеціаліст у 1996 році та вступила до аспірантури Інституту фізіології імені Богомольця НАН України, в якій отримала ступінь доктора філософії в біофізиці у 2000 р. Її дисертація була присвячена регуляції іонних каналів у нейронах, для чого вона вивчила прийоми патч-затискачів, які використовуються для вимірювання хвилинних електричних струмів в окремих клітинах. Іонні канали дозволяють зарядженим частинкам проникати в клітини, викликаючи величезну різноманітність клітинної діяльності.
Лішко та її чоловік Юрій Киричок, з якими вона познайомилася та вийшла заміж ще в час навчання в аспірантурі, переїхали до Гарвардського університету на докторантуру. Коли Киричок був призначений асистентом кафедри університету Сан-Франциско у 2006 році, Лішко прийняли на роботу в UCSF як спеціаліста та одночасно співпрацювала з Киричком для адаптації методів затискачів патчів під час роботи на клітинах сперми людини, найменших клітинах в тілі людини.
"Сперматозоїди протягом десятиліть вважалися єдиними клітинами, не здатними застосувати цю техніку, — сказала вона. Сперматозоїд — це найменша клітина в організмі людини, яка енергійно рухається. Оскільки для дослідження потрібно зловити клітинку скляною піпеткою, сформувати ущільнення та записати електричні струми від неї, це було визнано технічно неможливим".
Перебуваючи в Гарварді, Киричок досяг успіху завдяки вивченню клітин сперми миші, які вдвічі більші за клітини сперми людини. У UCSF, поки Киричок зосередився на мітохондріях — електростанціях клітини, Лішко продовжувала дослідження іонних каналів людської сперми та зуміла захопити та вивчити їх за допомогою техніки патч-фіксації. Вона продовжила цю роботу після того, як обійняла посаду викладача в університеті Берклі у 2012 році, і відтоді успішно вивчала сперму биків, кабанів, мавп, щурів та коней, які всі значно відрізняються від людської сперми.
Її дослідження привело у 2016 р. до відкриття перемикача — білкового рецептора на сперматозоїдах — який викликає енергетичний удар, який сперматозоїди використовують для проникнення та запліднення людської яйцеклітини. У 2018 році, коли вона знайшла дві природні хімічні речовини, які блокують цей рецептор, Лішко стала співзасновником YourChoice Therapeutics, щоб розробити на основі цього контрацептив.
Минулого року у спільній роботі з Киричком вона виявила препарат, який по-різному впливає на сперму: він блокує мітохондрії та дає стільки енергії, що сперматозоїди не можуть наблизитися до яйцеклітини. Препарат, вже затверджений Управлінням з контролю за продуктами та ліками для лікування стрічкового черв'яка і вважається надзвичайно безпечним, також розробляється компанією як потенційний контрацептив.
"Коли ми даємо сперматозоїдам цю сполуку, вони починають сповільнюватися, і вони не можуть подолати в'язку слизову в репродуктивному каналі", - сказала вона. "Це як лосось, що йде по річці, і там величезна дамба, яку він не може пройти. Ідея протизаплідних засобів для людини така ж: препарат потрапляє в репродуктивну систему жінки, де впливатиме на сперматозоїди, не вбиваючи сперму і не поглинаючись клітинами, що вистилають тракт".
Нещодавно вона почала співпрацювати з дослідниками з Інституту досліджень старіння Бака в Новато, штат Каліфорнія, щоб зрозуміти взаємозв'язок між старінням яєчників та нейродегенеративними захворюваннями, такими як хвороба Альцгеймера. Цю роботу підтримав висновок про те, що дівчата, у яких затримка менархе та жінки з ранньою менопаузою мають підвищений ризик цих захворювань. Оскільки такі гормони, як прогестерон та естроген, які виробляються яєчниками та різко зменшуються під час менопаузи, впливають на фільтрування спинномозкової рідини, Лішко досліджує, чи знижує рання менопауза фільтрацію токсинів у мозку та сприяє нейродегенерації у літніх жінок.
"Ми розглядаємо цей дуже цікавий механізм — що стероїдні гормони можуть безпосередньо впливати на вироблення ліквору — і ми хочемо зрозуміти, як і чи взагалі ми можемо фармакологічно полегшити цей процес, щоб допомогти", - сказала Лішко.
Вона також є доцентом Центру репродуктивного довголіття та рівності Бака, який фінансує дослідження щодо старіння яєчників та його впливу на здоров’я жінок. Мета Лішко — знайти шляхи для затримки старіння репродуктивної системи у жінок дітородного віку.
Лішко визнає, що її засмучує термін «геніальна» премія, який Фонд Мак-Артура використовує для опису щорічних нагород.
"Усі, хто працює в науці, мають дуже великий інтелектуальний потенціал. Надто самовпевнено заявляти, що ми генії; кожна людина є певним чином генієм", - сказала вона. Проте, також додала, "я б сказала, що це знамення для розвитку моєї кар'єри та нагорода, яка також визнає важливість репродуктивної біології".

за матеріалами Вerkeley


03.11.2020 2036
29.11.2020
Тетяна Дармограй

Героїня цього матеріалу – 36-річна Лідія працює на улюбленій роботі, живе в достатку та разом з чоловіком виховує 5-річну доньку. Сьогодні їхнє життя схоже на щасливу казку, проте так було не завжди.

2782
25.11.2020
Остап Микитюк

Оксана Лозинська — яскравий приклад сильної жінки й людини, яка досягла успіху за межами рідної країни. Вона не випадково стала нашою сьогоднішньою гостею.   

915
20.11.2020
Тетяна Дармограй

У нашому суспільстві до татуювань різне ставлення: одні милуються, інші засуджують, немало – дивуються. Проте, погодьтесь, що красиві малюнки на тілі часто викликають цікавість в інших.

2859
17.11.2020
Сліпенчук Наталія

Останні вихідні як представники громадськості та бізнесу, так і влади усіх рівнів зустріли у стані підвищеної емоційної турбулентності. Загальний хаос формується практично на усіх рівнях обговорення.

1263
13.11.2020
Тетяна Дармограй

В Івано-Франківську безліч оголошень з обіцянками допомогти у будь-якій складній життєвій ситуації. Так, вірити в це чи ні – вибір кожного, але заперечувати той факт, що ворожіння почасти межує з шахрайством – вкрай складно.  

5137
05.11.2020
Тетяна Дармограй

Герой цього матеріалу – 35-річний Юрій Веретко живе з розсіяним склерозом з 19-ти років. Він, як ніхто інший, знає, що розсіяний склероз – це не про втрату пам'яті. Єдине, що починає забувати чоловік – як повноцінно бачити та ходити.

15224

Хто і для чого ринок заграбастав? Чому про це "не знає" міста ГОЛОВА? Про небезпеки, загрози, бенефіціярів і співпрацю – з прізвищами, назвами та вірогідними мотивами…

339

Тема статті випливає з відношення президента України до розгляду моїх звернень стосовно неефективного адміністрування законодавства та корупції у галузі мисливського господарства. Я направив через електронний кабінет урядового контактного центру біля 5 зв

367 1

Скільки б ми не опиралися, але локдаун – це поки що єдиний ефективний засіб проти пандемії ковіду. І це довели в ряді країн світу, які наважились та запровадили його. Але в Україні не підуть на такий крок і ось чому.

1230

 Івано-Франківське обласне комунальне агролісогосподарське підприємство «Івано-Франківськоблагроліс», засновником якого є Івано-Франківська обласна рада, повідомило, що на площі 53728 га лісового фонду ведеться мисливське господарство, але плата за їх використання не береться 

1892
07.11.2020

Переїдання може стати справжньою проблемою для людини, яка працює у віддаленому режимі.

6054
31.10.2020

Ідеальний десерт для вечірки на Геловін - гарбузовий кекс, який виглядає точнісінько як гарбуз. Щоб надати випічці правильної форми, використовуйте округлу форму для випікання діаметром 21 см з вертикальними смужками,  інформує Фіртка&n

2121
22.10.2020

Міністерством охорони здоров’я розроблено проєкт постанови КМУ «Про затвердження Норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку». 

2831
12.11.2020

Акція проходитиме в рамках відзначення Всесвітнього Дня убогих та буде безстроковою.  

1299
05.11.2020

Віддавна в нашому народі існує набожна практика почитання Першої п’ятниці місяці.  

1678
03.11.2020

Щомісяця, в ніч з 29 на 30 число, у родинному селі блаженного Симеона Лукача – Старуні відбуваються нічні чування.  

1875
29.10.2020

«На прохання наших медиків і представників органів державної влади, хочу звернутися до вас з окремим закликом і проханням. Тепер, коли ми бачимо, як нова хвиля хвороби накриває Україну, дуже просимо людей, які старші за 65 років, якщо це можливо, залишатися вдома».  

2414
25.11.2020

До переліку проєктів, допущених до участі у другому етапі конкурсного відбору, включені проєкти, які за результатами оцінювання отримали середню оцінку не менше 17 балів.

463
24.11.2020

За тиждень в Дубаї ексчиновник витратив річну зарплату в люксовому готелі. Про це пише Фіртка з посиланням на Коментарі України. Колишнього заступника голови Офісу Президента Сергія Трофімова бачили в готелі Mandarin Oriental Jumeira в Дубаї, де ві

535
24.11.2020

Адміністрація загальних служб (GSA) повідомила новообраного президента Джо Байдена та його команду, що адміністрація Трампа готова розпочати процес передачі влади.  

623
16.11.2020

Дональд Трамп вперше фактично визнав, що на президентських виборах переміг його ‎суперник Джо Байден.‎  

1239
10.11.2020

Комітет Європейського парламенту із закордонних справ розкритикував Україну за недостатні зусилля із реформування судової влади та кволу боротьбу з олігархами.  

1473