Чи такий страшний Хеловін, як його «малюють»?

Чи був у нас «Хеловін» або щось подібне?

І от він, Хеловін, знов настав!

І стрічки новин та соцмереж заповнили анти-хеловінівські тексти монахів, експертів, попів і просто схвильованих право-вірних.

…Колись давно, в 1970-му, приблизно в цей час року, я з батьками поїхав гості до родини, в невелике село на Тернопільщині. Поки батьки гостилися в хаті, я, семирічний, з на рік молодшою двоюрідною сестрою, пішли в сільський магазин, де сестра взяла «на список» свічку і сірники, ніби мама її відправила за ними.

Ми вирізали з гарбуза чудовисько, запалили в ньому свічку і так «лякали» перехожих, поставивши його на дорогу. Чому ми це зробили? Та тому що в той час ВСІ в селі так робили))

Нас з сестрою потім сильно насварили. Не за гарбуза, і навіть не за те, що взяли «на список» свічку і сірники в магазині, а за те, що самі, йдучи до магазину, перейшли «трасу», що було нам категорично заборонено!

Це до того, що, як кажуть «експерти», «ніколи в нас такого не було», а все це принесли комерсанти-сатаністи «з заходу». Було! Ми тоді ще не знали, що це Хеловін, але стара традиція з джерелами в кельтському язичництві – була.

 

Жахи Хеловіну не менш жахливі, аніж жахи українських народних казок

Цікаво,  експерти, які лякають  поост-хеловінівськими «психічними» травмами в дітей, читали українські народні казки й були в нашому ляльковому театрі?

«Одного разу мачуха послала дівчинку до Баби-яги, яка жила в темному лісі у хатинці на ніжках. Ця баба хотіла з'їсти дівчину...», - це ще не найбільший із українських казкових «хорорів».

Чи цитата Баби Яги із стандартного сценарію святкування Нового року в дитячому садку: «Баба-яга звертається до дітей: «Ой, які гарні, пухкенькі, м’якенькі, отак би зразу всіх і з’їла».

Як, зрештою, на дитячу психіку впливає, скажімо традиція «їсти плоть людську і пити людську кров»?

 

Про «жахи» оккультизму

…І це ж нас жахають Хеловіном ті самі люди, які водять Маланку і Вертепи, заводячи чорта до церкви на Різдво, скачуть через багаття і запускають віночки в ніч на Івана Купала, святять яйця і ковбасу на Пасху і яблука на Спаса?

Десь все це є в Святому Письмі? Ні, це просто давня практика християнства – воно що не могло побороти з язичництва, - те спокійно заводило в свою місцеву «християнську» традицію.

Колись на півдні Франції я був здивований, що в кожному католицькому Храмі там в підземеллі є крипта з Чорною Мадонною з Ісусом на руках. Більшість французів не могли пояснити таку присутність, лише деякі пояснили – в цих місцях була давня традиція поклоніння язичницькій богині - чорній Матері-землі, з якою довго боролися християнські священники. Не побороли і зробили для народу такі крипти з Чорною Мадонною.

А ще, колись в Індії індуси мені розповіли, що в них є старовинне свято "Коляда" (дослівно так і звучить на санскриті), на початку січня, коли діти під вікнами співають гімни богам, а господарі їм дають за це солодощі)) Святу більше 4 тисяч років... Нічого не нагадує?

І таких прикладів – тисячі!

 

Про Самхейн, Хеловін та історію

Кажуть, що назва свята походить від словосполучення All Hallows' evening — «Вечір усіх святих», — і є спрощеною формою повної назви.

Традиція святкування Хеловіну сягає корінням часів древніх кельтів, які мешкали на території Британії, Ірландії, Франції (а її традиції розповсюджувалися і до Карпат і далі!!) ще більше 2 тис. років тому.

Кельти вірили, що у ніч з 31 жовтня на 1 листопада стирається кордон між світом живих і мертвих, а душі повертаються на землю. З цього дня починався Самхейн (час завершення річного циклу, час мудрості, час підведення підсумків, і символічного «вмирання» для відродження (Різдва) в новому життєвому циклі). Кельти виголошували в перший день Самхейну пророцтва, палили багаття і приносили пожертви богам.

Під час таких церемоній вони носили костюми зі шкір та голів тварин (до речі, в Ясинях є дуже харизматична і широко відома жіночка, яка носить головний убір з голови і шкіри рисі)).

У VІІІ столітті папа Григорій ІІІ назвав 1 листопада Днем вшанування Усіх Святих (якраз той випадок, коли язичницьку традицію, яку не вдалося перемогти, вмонтували в християнський каленар?). Згодом він увібрав деякі традиції Самхейну, а британці та ірландці привезли ці традиції в своєму трактуванні на територію США.

З часом Хеловін набув характеру атракції, шоу, розваги і зараз є одним із найбільш яскравих свят за масштабами декорацій, костюмів та традицій.

Подібне до «ірландського» свята Хеловіну є свято і в Мексиці.

День мертвих, що тут святкується  також в кінці жовтня на початку листопада та вмонтоване в мекисканську християнську традицію Усіх Святих.

Свято вшановує тимчасове повернення на Землю померлих родичів і близьких. І це свято не кельтське, а має коріння у доколумбівському минулому народів центральної Америки, яке нараховує тисячі років.

 

Підсумки

В Індії та на Тибеті для мене стало несподіванкою намагання місцевих лам та монахів шукати не різницю, а точки дотику в релігіях і традиціях.

«У вас Десять Заповідей? І у нас десять. «Не кради»? А у нас «Не бери чужого»… У вас «Не свідчи неправдиво?», а нас простіше «Не говори неправду»…

І ніколи вони не скажуть про іншу традицію чи релігію (навіть про Хеловін!)), що вони не «правильні», а лише вони мають їх найправильнішу версію.

«В кожного свій шлях, своє взуття і своє каміння на шляху»…

Чи дає обмеженість у вигляді вивченого на пам’ять Требника право у впевненості у володінні Істиною.

Прочитайте, хоча б тексти Далай Лами (в тому числі про християнство).

Чи «Гірчичне зерно» Ошо, - там ви дізнаєтеся про християнство багато високих, глибоких і несподіваних речей.

І буде вам тоді не до срачів в Фейсбуці про Хеловін)


09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

772
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

850
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

572
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5503
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1472
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1348

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

410

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1230

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1068

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

980
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

301
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10673
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

377
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

644
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5695
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1462
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

359
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

258
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

607 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1048
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

908