Чи такий страшний Хеловін, як його «малюють»?

Чи був у нас «Хеловін» або щось подібне?

І от він, Хеловін, знов настав!

І стрічки новин та соцмереж заповнили анти-хеловінівські тексти монахів, експертів, попів і просто схвильованих право-вірних.

…Колись давно, в 1970-му, приблизно в цей час року, я з батьками поїхав гості до родини, в невелике село на Тернопільщині. Поки батьки гостилися в хаті, я, семирічний, з на рік молодшою двоюрідною сестрою, пішли в сільський магазин, де сестра взяла «на список» свічку і сірники, ніби мама її відправила за ними.

Ми вирізали з гарбуза чудовисько, запалили в ньому свічку і так «лякали» перехожих, поставивши його на дорогу. Чому ми це зробили? Та тому що в той час ВСІ в селі так робили))

Нас з сестрою потім сильно насварили. Не за гарбуза, і навіть не за те, що взяли «на список» свічку і сірники в магазині, а за те, що самі, йдучи до магазину, перейшли «трасу», що було нам категорично заборонено!

Це до того, що, як кажуть «експерти», «ніколи в нас такого не було», а все це принесли комерсанти-сатаністи «з заходу». Було! Ми тоді ще не знали, що це Хеловін, але стара традиція з джерелами в кельтському язичництві – була.

 

Жахи Хеловіну не менш жахливі, аніж жахи українських народних казок

Цікаво,  експерти, які лякають  поост-хеловінівськими «психічними» травмами в дітей, читали українські народні казки й були в нашому ляльковому театрі?

«Одного разу мачуха послала дівчинку до Баби-яги, яка жила в темному лісі у хатинці на ніжках. Ця баба хотіла з'їсти дівчину...», - це ще не найбільший із українських казкових «хорорів».

Чи цитата Баби Яги із стандартного сценарію святкування Нового року в дитячому садку: «Баба-яга звертається до дітей: «Ой, які гарні, пухкенькі, м’якенькі, отак би зразу всіх і з’їла».

Як, зрештою, на дитячу психіку впливає, скажімо традиція «їсти плоть людську і пити людську кров»?

 

Про «жахи» оккультизму

…І це ж нас жахають Хеловіном ті самі люди, які водять Маланку і Вертепи, заводячи чорта до церкви на Різдво, скачуть через багаття і запускають віночки в ніч на Івана Купала, святять яйця і ковбасу на Пасху і яблука на Спаса?

Десь все це є в Святому Письмі? Ні, це просто давня практика християнства – воно що не могло побороти з язичництва, - те спокійно заводило в свою місцеву «християнську» традицію.

Колись на півдні Франції я був здивований, що в кожному католицькому Храмі там в підземеллі є крипта з Чорною Мадонною з Ісусом на руках. Більшість французів не могли пояснити таку присутність, лише деякі пояснили – в цих місцях була давня традиція поклоніння язичницькій богині - чорній Матері-землі, з якою довго боролися християнські священники. Не побороли і зробили для народу такі крипти з Чорною Мадонною.

А ще, колись в Індії індуси мені розповіли, що в них є старовинне свято "Коляда" (дослівно так і звучить на санскриті), на початку січня, коли діти під вікнами співають гімни богам, а господарі їм дають за це солодощі)) Святу більше 4 тисяч років... Нічого не нагадує?

І таких прикладів – тисячі!

 

Про Самхейн, Хеловін та історію

Кажуть, що назва свята походить від словосполучення All Hallows' evening — «Вечір усіх святих», — і є спрощеною формою повної назви.

Традиція святкування Хеловіну сягає корінням часів древніх кельтів, які мешкали на території Британії, Ірландії, Франції (а її традиції розповсюджувалися і до Карпат і далі!!) ще більше 2 тис. років тому.

Кельти вірили, що у ніч з 31 жовтня на 1 листопада стирається кордон між світом живих і мертвих, а душі повертаються на землю. З цього дня починався Самхейн (час завершення річного циклу, час мудрості, час підведення підсумків, і символічного «вмирання» для відродження (Різдва) в новому життєвому циклі). Кельти виголошували в перший день Самхейну пророцтва, палили багаття і приносили пожертви богам.

Під час таких церемоній вони носили костюми зі шкір та голів тварин (до речі, в Ясинях є дуже харизматична і широко відома жіночка, яка носить головний убір з голови і шкіри рисі)).

У VІІІ столітті папа Григорій ІІІ назвав 1 листопада Днем вшанування Усіх Святих (якраз той випадок, коли язичницьку традицію, яку не вдалося перемогти, вмонтували в християнський каленар?). Згодом він увібрав деякі традиції Самхейну, а британці та ірландці привезли ці традиції в своєму трактуванні на територію США.

З часом Хеловін набув характеру атракції, шоу, розваги і зараз є одним із найбільш яскравих свят за масштабами декорацій, костюмів та традицій.

Подібне до «ірландського» свята Хеловіну є свято і в Мексиці.

День мертвих, що тут святкується  також в кінці жовтня на початку листопада та вмонтоване в мекисканську християнську традицію Усіх Святих.

Свято вшановує тимчасове повернення на Землю померлих родичів і близьких. І це свято не кельтське, а має коріння у доколумбівському минулому народів центральної Америки, яке нараховує тисячі років.

 

Підсумки

В Індії та на Тибеті для мене стало несподіванкою намагання місцевих лам та монахів шукати не різницю, а точки дотику в релігіях і традиціях.

«У вас Десять Заповідей? І у нас десять. «Не кради»? А у нас «Не бери чужого»… У вас «Не свідчи неправдиво?», а нас простіше «Не говори неправду»…

І ніколи вони не скажуть про іншу традицію чи релігію (навіть про Хеловін!)), що вони не «правильні», а лише вони мають їх найправильнішу версію.

«В кожного свій шлях, своє взуття і своє каміння на шляху»…

Чи дає обмеженість у вигляді вивченого на пам’ять Требника право у впевненості у володінні Істиною.

Прочитайте, хоча б тексти Далай Лами (в тому числі про християнство).

Чи «Гірчичне зерно» Ошо, - там ви дізнаєтеся про християнство багато високих, глибоких і несподіваних речей.

І буде вам тоді не до срачів в Фейсбуці про Хеловін)


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

668
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

737
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1553
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2176
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4158 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3161

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

163

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

390

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

333

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

806
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

575
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

622
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

904
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1005
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

627
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6207
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1695
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31712 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1468
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

710 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

665