Частинка Карпат у руках: як у горах варять натуральне мило (ФОТО)

Франківська журналістка вирішила покинути не тільки роботу, але й велике місто та переїхати у гори. Тетяна Ніколаєнко сьогодні більше часу проводить у Микуличині, де займається улюбленою справою – створенням натуральної косметики. Майстриня розповіла про те чим її косметика є унікальною та як вона «вселяє» частинку Карпат у свою продукцію.


Як виникла ідея створення натуральної косметики?


Основним стимулом була моя шкіра, схильна до висипань та алергія на консерванти, хімічні барвники, ароматизатори. Обираючи косметику, ми рідко звертаємо увагу на її склад, а радше сподіваємося на ефект, який обіцяє реклама. Дарма, адже в списку інгредієнтів часто є багато цікавого – і не завжди хорошого.

Я почала вивчати з чого складаються мої миючі засоби і знайшла багато речовин, які можуть бути небезпечними

Так, це поверхнево-активні речовини (ПАР), їх додають у гелі для душу та піни для ванн, шампуні, зубні пасти й мийні засоби. Дешеві мийні компоненти SLS і SLES лаурилсульфат і лауретсульфат натрію (Sodium Lauryl Sulfate –  SLS і Sodium Laurеth Sulfate – SLES) потрібні для того, щоб засіб пінився і був густим. Вони висушують шкіру. Подразнення від SLS і SLES може виявлятися в почервоніннях, висипаннях і свербінні.

У косметиці пропіленгліколь (Propylene Glycol) використовують для зволоження і розчинення діючих речовин. Що відбувається, коли пропіленгліколь потрапляє на шкіру: жири пов’язуються, витісняють рідину та важливі для шкіри компоненти. Якщо ви бачите вгорі списку пропіленгліколь, то знайте, що виробник хотів зекономити.

Парафінова олія закупорює пори, затримує рідину і заважає токсинам і відходам виділятися. Тож шкіра не дихає.

Виробники додають парабени (Propylparaben, Methylparaben, Butylparaben) замість інших консервантів. Раніше парабени хотіли заборонити, бо вони начебто спричиняють рак грудей. Однак однозначних доказів цього поки немає.

Спирт дезінфікує та подразнює. Він швидко проникає під шкіру і захоплює з собою і корисні, і шкідливі хімікати. У косметиці спирт стабілізує, емульгує та переносить активні речовини.


Чи давно займаєтеся цією справою?


П’ять років тому я виготовила свій перший сонцезахисний зволожуючий крем, максимально натуральний. Основним фактором є те, що він не містять води, емульгаторів та штучних консервантів, складається тільки з активних компонентів: олії ши, кокосової, авокадо, ромашки, амаранти, вітамінів А, Е, оксиду цинку.

Чиста і сяюча шкіра, вдячність друзів, рідних, знайомих надихнули мене на створення іншого основного натурального продукту – мила.


Чим відрізняється мило, яке Ви виготовляєте від того, що можна придбати у магазинах? Які його особливості? Чи є якісь застереження щодо його використання? 


Натуральне мило вариться вручну з оливкової олії, кокосової, солодкого мигдалю, ши, какао, шоколаду; трав ромашки, ружі, лаванди, фруктових та овочевих соків.

Якісне Мило доглядає за шкірою, не сушить і не забиває пори. Брусок мила нагадує десерт, ніжних кольорів рослинної сировини з приємним ароматом. Добре мило має аромат мелених прянощів, лікарських рослин. В ньому немає й грама хімії. Всю косметику виготовляю тільки вручну, що дає контроль над виробництвом і якістю майбутнього продукту.


Чи можна використовувати таке мило дітям?


Для дітей найкраще підійде мило, виготовлене на відварі з ромашки. Ромашка має протизапальну дію. Мило для найменших, не сушить і не подразнює дитячу шкіру.


Де знаходите необхідні для роботи матеріали та інгредієнти?


Я не уявляю собі створення натурального без використання чистої води та чистого повітря. Майстерня моя знаходиться в Карпатах (в Микуличині). Поруч гори, хвойні ліси, навколо казкова природа. Частково в аптеках; ружа, лаванда, м’ята, деревій ростуть біля хати; інші інгрідієнти замовляю через інтернет-магазин, які мають сертифікат якості.

Інгрідієнти підбираю ретельно. Вважаю, що використовувати можна тільки ті, які можна їсти. Виготовляти натуральні продукти, де чисте повітря і чиста вода – це задоволення дарувати клієнтам чисту продукцію.


Які види мила ви виготовляєте?


Лавандове, ромашкове, з ружі, шоколаду, ялинове, з апельсинового соку, какао, м’ятне. Всі види мила містять оливкову та кокосову олію.


Наскільки складним є процес створення мила, бо в інтернеті пишуть, що все дуже просто? Мило готується все за одним принципом чи є різні техніки? 


Мило можна варити з основи, тобто готового промислового мила. Для цього найчастіше купується мило дитяче, так як воно містить незначну кількість добавок, ароматизаторів, барвників.

Можна варити мило і з прозорої або матової промислової мильної основи без кольору і запаху. Така основа купується в спеціалізованих магазинах, яких на просторах Інтернету зараз дуже багато.

Я розпочинала виготовлення мила з мильної основи. Таке милко можна зробити досить швидко: розтоплюємо мильну основу, додаємо трави, олійки, змішуємо, заливаємо у форми. Наступного дня вже можна милити. Та потім зрозуміла: якою б якісною, з мінімум добавок, не була мильна основа, – гарячий процес, з якого отримують мило, неможливо прирівняти до справжнього і якісного. Тому варю тільки з «нуля».

При виготовленні мила не використовую: термічну обробку, що прискорює дозрівання мила. Адже необхідна обов’язково висушка та витримка, не менше чотирьох тижнів. Процес омилення в такому милі відбувається постійно. Таке мило ще називається «живе мило». Відсутність термічної обробки дозволяє в милі зберегти всі корисні компоненти.


Як зварити мило з «нуля» або холодним способом?


Процес трудомісткий, вимагає досвіду та елементарних знань хімічних процесів. У такому випадку доведеться мати справу з агресивним луговим розчином. Варити треба тільки в респіраторній масці, рукавичках, окулярах.

1.Луг (гідроксид натрію) – це основа, без якого неможливе утворення мила. На вигляд гранули білого кольору, токсичний. Гідроксиди металів, як їх ще називають, при взаємодії з маслом утворюють велику концентрацію іонів ОH, що призводять до омилення олій та утворення солей жирних кислот. Луг розчиняється у воді, молоці, відварах трав, фруктовому пюре. В дуже холодну воду насипаємо луг. Розчин стає дуже гарячим. Поки остиває, розтоплюємо олії на водяній бані. Якщо додавання рідин проходить на етапі майже готового мила, його вага збільшується, а кінцева вартість зменшується. Ви платитимете за воду. Використовую нерафіновані олії: ши, какао, кокосову олію, оливкову, рицинову, соняшникову, макадамії, виноградних кісточок, кунжуту, жожоба, пшеничних зародків.

2.Коли обидві суміші охололи до необхідної температури, вливаю розчинений луг в суміш олій.

3.Збиваю блендером, допоки суміш не стане густою. Коли суміш майже готова (лужний розчин та олії зреагували), додаю ефірні олії, сушені фрукти, овочі, косметичну глину, свіжо змелені зерна кави. Ви можете додавати мед, вівсянку, ті корисні компоненти, які забажаєте. Через те мило буде унікальним та авторським. Справжнє натуральне мило не може мати яскравого кольору. Адже самі олії жовтуватого кольору. Морква, обліпиха пофарбують в більш насичений персиковий й оранжевий відтінок. Мелене листя евкаліпту створить ефект легкого пілінгу й надасть брусочкам темно-оливкового кольору. Зерна кави ніжно відлущують ороговілу шкіру, масажують і очищують, зроблять мило коричневим. Трави виконують функцію скрабу, а також сприяють нормалізації сальних залоз.

4.Далі розливаю мило в дерев’яну форму. Через 2-3 дні можна виймати й нарізати брусочками. З цього моменту мило починає активно сушитися й ставати твердим.

5.Тільки через місяць можна милити. А через шість – вважається, що мило дозріло. Часто з великого мила нарізають невеликі шматочки. У великому шматку мила в достатній мірі не проходить висушка. З плином часу воно буде ставати меншим по розміру та вазі. Мило повинно мати тверду щільну структуру і трохи масляним. Використовуйте тільки рослинні олії, трави, мед, овочеві та фруктові соки, які не порушують природній захисний бар’єр і допоможуть повернути від природи красу і сяйво шкірі.


Де можна придбати ваш продукт?


Познайомитися з моєю продукцією можна у соцмережах (інстаграм та фейсбук) Придбати в натуральних крамничках Івано-Франківська «Хата Здоров’я», «Город», в галереї сувенірів «Оле-тур», а також я надсилаю новою поштою по Україні.

Миловаріння й виготовлення натуральної косметики це не просто робота, а улюблена справа. Недоспані ночі, втома, незручні захисні респіраторні маски при виготовленні мила, труднощі (без них нікуди!), скрупульозність у виборі інгредієнтів... Але все це дрібниці з шаленим бажанням займатися тим, що любиш й розвиватися в тому, що любиш.


Коментарі (3)

Інна 2019.08.23, 21:27

Дуже добре, коли люди знаходять себе в улюбленому занятті!А ще краще, коли приносять користь іншим! 

Галина 2019.08.23, 22:12

Милом  від Тані користуюсь уже кілька років. Дуже задоволена. Натуральний продукт завжди кращий за будь-яку хімію

Наталя 2019.09.01, 17:04

Чудове карпатське мило, опис на 100% відповідає змісту. Завдяки ньому забула про алергії, та подразнення!

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

854 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

793
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1608
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2239
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4215 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3216

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

216

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

445

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

385

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

857
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

623
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

670
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

956
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1070
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

671
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6252
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1745
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31760 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1540
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

754 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

719