Частинка Карпат у руках: як у горах варять натуральне мило (ФОТО)

Франківська журналістка вирішила покинути не тільки роботу, але й велике місто та переїхати у гори. Тетяна Ніколаєнко сьогодні більше часу проводить у Микуличині, де займається улюбленою справою – створенням натуральної косметики. Майстриня розповіла про те чим її косметика є унікальною та як вона «вселяє» частинку Карпат у свою продукцію.


Як виникла ідея створення натуральної косметики?


Основним стимулом була моя шкіра, схильна до висипань та алергія на консерванти, хімічні барвники, ароматизатори. Обираючи косметику, ми рідко звертаємо увагу на її склад, а радше сподіваємося на ефект, який обіцяє реклама. Дарма, адже в списку інгредієнтів часто є багато цікавого – і не завжди хорошого.

Я почала вивчати з чого складаються мої миючі засоби і знайшла багато речовин, які можуть бути небезпечними

Так, це поверхнево-активні речовини (ПАР), їх додають у гелі для душу та піни для ванн, шампуні, зубні пасти й мийні засоби. Дешеві мийні компоненти SLS і SLES лаурилсульфат і лауретсульфат натрію (Sodium Lauryl Sulfate –  SLS і Sodium Laurеth Sulfate – SLES) потрібні для того, щоб засіб пінився і був густим. Вони висушують шкіру. Подразнення від SLS і SLES може виявлятися в почервоніннях, висипаннях і свербінні.

У косметиці пропіленгліколь (Propylene Glycol) використовують для зволоження і розчинення діючих речовин. Що відбувається, коли пропіленгліколь потрапляє на шкіру: жири пов’язуються, витісняють рідину та важливі для шкіри компоненти. Якщо ви бачите вгорі списку пропіленгліколь, то знайте, що виробник хотів зекономити.

Парафінова олія закупорює пори, затримує рідину і заважає токсинам і відходам виділятися. Тож шкіра не дихає.

Виробники додають парабени (Propylparaben, Methylparaben, Butylparaben) замість інших консервантів. Раніше парабени хотіли заборонити, бо вони начебто спричиняють рак грудей. Однак однозначних доказів цього поки немає.

Спирт дезінфікує та подразнює. Він швидко проникає під шкіру і захоплює з собою і корисні, і шкідливі хімікати. У косметиці спирт стабілізує, емульгує та переносить активні речовини.


Чи давно займаєтеся цією справою?


П’ять років тому я виготовила свій перший сонцезахисний зволожуючий крем, максимально натуральний. Основним фактором є те, що він не містять води, емульгаторів та штучних консервантів, складається тільки з активних компонентів: олії ши, кокосової, авокадо, ромашки, амаранти, вітамінів А, Е, оксиду цинку.

Чиста і сяюча шкіра, вдячність друзів, рідних, знайомих надихнули мене на створення іншого основного натурального продукту – мила.


Чим відрізняється мило, яке Ви виготовляєте від того, що можна придбати у магазинах? Які його особливості? Чи є якісь застереження щодо його використання? 


Натуральне мило вариться вручну з оливкової олії, кокосової, солодкого мигдалю, ши, какао, шоколаду; трав ромашки, ружі, лаванди, фруктових та овочевих соків.

Якісне Мило доглядає за шкірою, не сушить і не забиває пори. Брусок мила нагадує десерт, ніжних кольорів рослинної сировини з приємним ароматом. Добре мило має аромат мелених прянощів, лікарських рослин. В ньому немає й грама хімії. Всю косметику виготовляю тільки вручну, що дає контроль над виробництвом і якістю майбутнього продукту.


Чи можна використовувати таке мило дітям?


Для дітей найкраще підійде мило, виготовлене на відварі з ромашки. Ромашка має протизапальну дію. Мило для найменших, не сушить і не подразнює дитячу шкіру.


Де знаходите необхідні для роботи матеріали та інгредієнти?


Я не уявляю собі створення натурального без використання чистої води та чистого повітря. Майстерня моя знаходиться в Карпатах (в Микуличині). Поруч гори, хвойні ліси, навколо казкова природа. Частково в аптеках; ружа, лаванда, м’ята, деревій ростуть біля хати; інші інгрідієнти замовляю через інтернет-магазин, які мають сертифікат якості.

Інгрідієнти підбираю ретельно. Вважаю, що використовувати можна тільки ті, які можна їсти. Виготовляти натуральні продукти, де чисте повітря і чиста вода – це задоволення дарувати клієнтам чисту продукцію.


Які види мила ви виготовляєте?


Лавандове, ромашкове, з ружі, шоколаду, ялинове, з апельсинового соку, какао, м’ятне. Всі види мила містять оливкову та кокосову олію.


Наскільки складним є процес створення мила, бо в інтернеті пишуть, що все дуже просто? Мило готується все за одним принципом чи є різні техніки? 


Мило можна варити з основи, тобто готового промислового мила. Для цього найчастіше купується мило дитяче, так як воно містить незначну кількість добавок, ароматизаторів, барвників.

Можна варити мило і з прозорої або матової промислової мильної основи без кольору і запаху. Така основа купується в спеціалізованих магазинах, яких на просторах Інтернету зараз дуже багато.

Я розпочинала виготовлення мила з мильної основи. Таке милко можна зробити досить швидко: розтоплюємо мильну основу, додаємо трави, олійки, змішуємо, заливаємо у форми. Наступного дня вже можна милити. Та потім зрозуміла: якою б якісною, з мінімум добавок, не була мильна основа, – гарячий процес, з якого отримують мило, неможливо прирівняти до справжнього і якісного. Тому варю тільки з «нуля».

При виготовленні мила не використовую: термічну обробку, що прискорює дозрівання мила. Адже необхідна обов’язково висушка та витримка, не менше чотирьох тижнів. Процес омилення в такому милі відбувається постійно. Таке мило ще називається «живе мило». Відсутність термічної обробки дозволяє в милі зберегти всі корисні компоненти.


Як зварити мило з «нуля» або холодним способом?


Процес трудомісткий, вимагає досвіду та елементарних знань хімічних процесів. У такому випадку доведеться мати справу з агресивним луговим розчином. Варити треба тільки в респіраторній масці, рукавичках, окулярах.

1.Луг (гідроксид натрію) – це основа, без якого неможливе утворення мила. На вигляд гранули білого кольору, токсичний. Гідроксиди металів, як їх ще називають, при взаємодії з маслом утворюють велику концентрацію іонів ОH, що призводять до омилення олій та утворення солей жирних кислот. Луг розчиняється у воді, молоці, відварах трав, фруктовому пюре. В дуже холодну воду насипаємо луг. Розчин стає дуже гарячим. Поки остиває, розтоплюємо олії на водяній бані. Якщо додавання рідин проходить на етапі майже готового мила, його вага збільшується, а кінцева вартість зменшується. Ви платитимете за воду. Використовую нерафіновані олії: ши, какао, кокосову олію, оливкову, рицинову, соняшникову, макадамії, виноградних кісточок, кунжуту, жожоба, пшеничних зародків.

2.Коли обидві суміші охололи до необхідної температури, вливаю розчинений луг в суміш олій.

3.Збиваю блендером, допоки суміш не стане густою. Коли суміш майже готова (лужний розчин та олії зреагували), додаю ефірні олії, сушені фрукти, овочі, косметичну глину, свіжо змелені зерна кави. Ви можете додавати мед, вівсянку, ті корисні компоненти, які забажаєте. Через те мило буде унікальним та авторським. Справжнє натуральне мило не може мати яскравого кольору. Адже самі олії жовтуватого кольору. Морква, обліпиха пофарбують в більш насичений персиковий й оранжевий відтінок. Мелене листя евкаліпту створить ефект легкого пілінгу й надасть брусочкам темно-оливкового кольору. Зерна кави ніжно відлущують ороговілу шкіру, масажують і очищують, зроблять мило коричневим. Трави виконують функцію скрабу, а також сприяють нормалізації сальних залоз.

4.Далі розливаю мило в дерев’яну форму. Через 2-3 дні можна виймати й нарізати брусочками. З цього моменту мило починає активно сушитися й ставати твердим.

5.Тільки через місяць можна милити. А через шість – вважається, що мило дозріло. Часто з великого мила нарізають невеликі шматочки. У великому шматку мила в достатній мірі не проходить висушка. З плином часу воно буде ставати меншим по розміру та вазі. Мило повинно мати тверду щільну структуру і трохи масляним. Використовуйте тільки рослинні олії, трави, мед, овочеві та фруктові соки, які не порушують природній захисний бар’єр і допоможуть повернути від природи красу і сяйво шкірі.


Де можна придбати ваш продукт?


Познайомитися з моєю продукцією можна у соцмережах (інстаграм та фейсбук) Придбати в натуральних крамничках Івано-Франківська «Хата Здоров’я», «Город», в галереї сувенірів «Оле-тур», а також я надсилаю новою поштою по Україні.

Миловаріння й виготовлення натуральної косметики це не просто робота, а улюблена справа. Недоспані ночі, втома, незручні захисні респіраторні маски при виготовленні мила, труднощі (без них нікуди!), скрупульозність у виборі інгредієнтів... Але все це дрібниці з шаленим бажанням займатися тим, що любиш й розвиватися в тому, що любиш.


Коментарі (3)

Інна 2019.08.23, 21:27

Дуже добре, коли люди знаходять себе в улюбленому занятті!А ще краще, коли приносять користь іншим! 

Галина 2019.08.23, 22:12

Милом  від Тані користуюсь уже кілька років. Дуже задоволена. Натуральний продукт завжди кращий за будь-яку хімію

Наталя 2019.09.01, 17:04

Чудове карпатське мило, опис на 100% відповідає змісту. Завдяки ньому забула про алергії, та подразнення!

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

607
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1155
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2468
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1334
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1962 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2910

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

656

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

739

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1650

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1634
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

327
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

439
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18357
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7464
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3647
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1033
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10771
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

276
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

272
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

465
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

442
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

674