Честь і зрушення

 

 

 

Ми – діти спотвореного світу. Ми живемо вже після планетарного «бунту народних мас», що привів до вершин влади не кухарок з пролетаріями, як передбачалося, а великих спекулянтів. Наші часи космічно далекі від моральних та станових координат лицарської епохи й, навіть, від куртуазної доби європейського дворянства. Пересічна моральність наших сучасників не дозволяє витягти негідника на суд честі. Наші наклепники невразливі. Наші хами нелякані і розквітлі. Наші багатії знають ціну нашим суддям. Наші політики виправдовуються словами і вчинками дешевих утриманок. Нам вже важко уявити, що після проголошення свободи слова у Франції в 1831 році тільки між журналістами за чотири роки відбулося 180 дуелей. Й ще багато поколінь пройде, перш ніж знову серця багатьох відчують сталеву прохолоду цих слів: car lhonneur nest pas moins sacre que les lois gouvernementales  «... адже честь не менш священна, аніж урядові постанови».

 

Лицарі і дворяни не бігли до влади скаржитися на образи. Вони давали собі раду самі, без начальників і «колядників» в мантіяхВони не намагалися, як теперішня інтелігенція, грати роль морального авторитета, виступаючи на прес-конференціях, організованих чиновниками з апарату президента. Вони брали до рук меч, шпагу, пістолет і без бюрократичної процедури робили світ справедливішим. Адже із справедливістю і честю, як з вагітністю – їх не може бути «трошки».


Дуелі – регламентовані двобої дворян із смертельною зброєю були своєрідними апеляціями честі до вищої сили. Бога закликали у свідки, пролиту кров вважали священою. Дуельний різновид «божих судів» породив цілу субкультуру із спеціальними кодексами, своєрідним розумінням гідності, та з відповідним Вищим Арбітражем: колом обраних – людей честі. Історія залишила нам їхні шляхетні прізвища. Так під дуельним кодексом Essai sur le duel, розробленим графом Шатовільяром і членами паризького Жокей-клубу у 1836 році стоять, серед інших, підписи маршалів Франції Лібо і Молітора, віце-адмірала Серсея, князя Понятовського, герцога Ваґрама, генерал-лейтенанта графа де Кавеньяка.

 

Нам іноді бракує історизму в мисленні, коли ми вдивляємося в тіні минулого. Бракує відчуття історичного часу, де існували речі, мало зрозумілі людині епохи безугавного споживання. У далекому для свідомості більшості наших сучасників девятнадцатому столітті люди честі визначали важливі координати суспільного існування. Їхня присутність дозволяла шляхті бути саме шляхтою, а не пихатим і безплідним збіговиськом нащадків «славних прадідів великих». Кожен дворянин, навіть у мирні часи, стояв за крок від дуелі – себто, від Божого суду. Й завжди мав можливість віднести криваву апеляцію до останьої та незаперечної інстанції -- до невідомих і всевідаючих Сил, що від початку правлять цим світом.

 

...Я вкотре гортаю сторінки класичного в своєму роді австрійського дуельного кодексу Луї Шапона Die Regeln des Zweikampfes. Чотирнадцять розділів, більш ніж п’ять сотень артикулів, що ретельно регламентують права і обов’язки дуелянтів, секундантів та керівників дуельного ритуалу. Все визначено й передбачено – відстані і параметри зброї, випадковості і можливі непорозуміння. Остаточно впорядкований у 1880 році Францем фон Болгаром, цей документ ще дещо важив для посвячених у містерії гідності людей Старої Європи.

 

Ще у радянські часи в армії були суди честі. Кажуть, цей  інститут сберігся в російській армії. Але не зберігся в українській. В українській є лише замінник судів честі - офіцерські збори, які можуть, серед іншого, розглядати негідну поведінку офіцерів. Тепер, коли розгорілися політичні баталії навколо зловживань в армії, варто згадати про цю фундаментальну втрату. Ця втрата, як мені здається, не випадкова і наштовхує нас на певні запитання.

 

Наприклад, на таке: ми в Україні розбудовуємо (використаю це смішне слово)регулярну армію чи озброєне народне рушення? Якщо регулярну армію, то в ній, перш за все, повинне бути самосвідоме згромадження людей честі, як її ядро і основа. Народномуж рушенню це непотрібно за визначеннямВсе інше – похідне. Крадіжки в армії – цебезумовна державна зрада. Крадіжки в озброєному народному рушенні – це тривіальний (і толерований суспільством) спосіб існування його тимчасової верхівки. Як кажуть в народі: чим далі в ліс, тим товщі партизани. Мені так здається, що наш головнокомандуючий очолює не зовсім армію, а щось подібне на довготривалу партизанкуЯкесь таке напівкадрове багаторічне озброєне рушення, яке виникло на уламках рядянської армії вісімнадцять років тому. Озброєне воно для захисту від невідомого ворога і рухається воно кудись (кажуть, що до професійного війська, але в мене, нехай вибачать справжні бойові генерали і офіцери, є сумніви). І воно, це рушення, не має судів честі. Здогадайтесь чому.

 

Володимир Єшкілєв

 



Коментарі (4)

не щирий)))))) 2012.07.15, 19:43
Ось ВАМ!милі мої українці результат,кого ми пригріли на Галичині.Вам сподобалося,як файно говорить (щирийукраинецб)він навіть не знає.де мягкий знак і впарив букву б...,але зато свою любов сказанув гордо.А тепер про цікавіше,ми з вами серед таких щирих живемо і саме головне,що їх купа у владних структурах,бо ми хочемо.щоб вони там були....Поки ми з вами не почнемо між собою поважати один-одного,до цього часу будуть обзивати подонками,тож думаймо і робимо висновки,а не слухаєм брехунів з АПОЗІЦІЇ.ВПЕРЕД!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
перед Фірткою 2012.07.16, 12:53
Панове на Фіртці, у вас що, шматка загубилась, щоб потерти за цим гидливим псом - "щирим"?
Щукар 2012.07.20, 18:46
Був колись такий вираз "Метати бісер перед свиньми". Будем сподіватися,п.Володимир,що бісеру все-таки більше,ніж свиней )
шенене 2012.07.21, 17:32
свиня - це типу єшкіль ? ))) хоча так, схожий )
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1799
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1113
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1384 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3907 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33956
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2961

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

410

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

832

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1802

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1147
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1187
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

703
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

580
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2055
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12270
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1574
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1358
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

648
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

331
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

405
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

445
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1339