Як попередити та як виявити виникнення інфаркту міокарда

 

 

Останні десятиліття характеризуються неблагоприємною динамікою показників серцево-судинної захворюваності, збільшенням смертності населення, до того ж 90% усієї смертності від серцево-судинних захворювань припадає на ішемічну хворобу серця і судин головного мозку.

 

Тому ішемічну хворобу серця з частими ускладненнями, а саме гострим інфарктом міокарда, називають головним «убивцею» століття.

 

В Україні щороку стається близько 50000 інфарктів міокарда і приблизно 150000 інсультів.

 

Найбільша небезпека при інфаркті міокарда – раптова смерть пацієнта. Адже досить часто інфаркт міокарда виникає вдома, коли людина залишається сама і не має змоги покликати на допомогу.

 

Завідувач кардіологічного відділення центральної міської клінічної лікарні, кандидат медичних наук, доцент кафедри терапії і сімейної медицини інституту післядипломної освіти Івано-Франківського національного медичного університету, міський позаштатний кардіолог Ольга Вербовська розповідає: «Найпершим важливим симптомом гострого інфаркту міокарда є біль. Він, як правило, раптовий, нестерпний, розпираючого, пекучого, здавлюючого характеру, виникає у ділянці грудної клітки, за грудиною, в ділянці серця. Біль хвилеподібний: то наростає, то спадає, рецидивує, повторюється, тощо.

 

Переважно біль віддає в нижню щелепу, в міжлопаткову ділянку, ліве плече, ліву руку, або в обидві руки, до рівня ліктів. Часто біль супроводжується такими симптомами, як виражена загальна слабкість, задишка, прискорене серцебиття, перебої в роботі серця, почуття «страху смерті», головокружіння, запаморочення, інколи – втрата свідомості. У пацієнтів виникає виражена блідість шкірних покривів, виступає холодний піт».

 

Лікар наголошує, що усі ці симптоми виникають на тлі значних психоемоційних чи фізичних навантажень, стресового стану. Пацієнти можуть бути збудженими або загальмованими. Часто біль при інфаркті міокарда супроводжується підвищенням температури тіла, тому пацієнти сприймають ці симптоми як простудне захворювання, лікуються самостійно і не поспішають звернутися до лікаря.

 

Останнім часом все частіше спостерігають безбольові або малосимптомні форми гострого інфаркту міокарда, коли хворий відчуває лише слабкість, задишку, підвищення температури. Часто спостерігаються також абдомінальні форми інфаркту міокарда.

 

«Абдомінальна форма – це коли біль локалізується в ділянці шлунку, супроводжується частими диспепсичними явищами – нудотою, блювотою, часто імітує шлунково-кишкове захворювання, харчове отруєння. Іноді в діагностиці інфаркту міокарда лікарям важко одразу розпізнати хворобу – помилково діагностується  виразка шлунку, гострий холецистит, панкреатит, харчова токсикоінфекція тощо.

 

Такі атипові форми інфаркту міокарда частіше виникають у жінок, чоловіків старшого віку або зовсім молодих, у хворих на цукровий діабет. У жінок інфаркт міокарда перебігає значно важче, ніж у чоловіків і часто має летальні наслідки. Тому знати основні симптоми і причини захворювання – це обов’язок кожної людини, особливо після 50 років, щоб якомога швидше звернутися до лікарів і отримати адекватну кваліфіковану медичну допомогу», – продовжує Ольга Вербовська.

 

Якщо виникають перелічені вище симптоми, не варто шукати знайомих лікарів, консультуватися по телефону і даремно втрачати час. Потрібно негайно викликати швидку допомогу. По телефону диспетчер служби швидкої невідкладної допомоги надасть першу консультацію як поводитись хворому і що прийняти з медикаментів до приїзду бригади медиків. Тим більше у місті Івано-Франківську вже налагоджений процес госпіталізації хворих міста і прилеглих районів у межах 60-70 км: усі пацієнти з болем за грудиною, з попереднім діагнозом «Гострий коронарний синдром», поступають у відділення екстреної невідкладної медичної допомоги Центральної міської клінічної лікарні по вул. Гетьмана Мазепи 114 круглодобово.

 

У основі ішемічної хвороби судин серця чи мозку лежить атеросклероз – хронічне захворювання, ураження судин. Як правило, початки атеросклерозу, який нам дарує цивілізація, разом із малорухомим способом життя, курінням, стресами, розвиваються з дитячого віку, якщо дитину неправильно годують, обмежують у фізичних навантаженнях, звільняють від фізкультури в школі.

 

Доведено, що уражені атеросклерозом артерії під дією шкідливих факторів ущільнюються, втрачають еластичність і у попередньому об’ємі розширюватися чи звужуватися не спроможні. До факторів ризику появи атеросклерозу відносяться: підвищений рівень артеріального тиску, куріння, надмірне вживання алкоголю, високий вміст холестерину в крові, цукровий діабет (неінфекційна епідемія сучасності), малорухомий спосіб життя, стреси, надмірна маса тіла. Не варто забувати і про генетичну спадковість, коли інфаркт чи інсульт був у прямих родичів.

 

Інфаркт міокарда може виникнути навіть при мінімальних морфологічних змінах судин, внаслідок тривалого спазму судин, на фоні розумового чи фізичного перевантаження, алкогольної, наркотичної чи нікотинової інтоксикації і тривалих негативних емоцій. В поєднанні з недостатньо розвиненим коллатеральним кровообігом у молодих осіб, порівняно із старшими людьми, інфаркт міокарда перебігає більш небезпечно, часто супроводжується фатальними порушеннями ритму і закінчується летальним наслідком.

 

Пацієнтам, які мають підвищений рівень артеріального тиску, а це – більше 140/90 мм. рт. ст., варто попередити ці ускладнення, частіше звертатися до лікаря, щоб запобігти виникненню гіпертензивного кризу. Адже гіпертензивний криз є не просто підвищенням артеріального тиску, існує відповідна клініка, виникають ускладнення з боку важливих органів, таких як серце, мозок, судини.

 

Як правило, гіпертензивний криз перебігає таким чином: у хворого виникає раптовий, інтенсивний біль голови розпираючого, пекучого характеру, стискаючого, по типу «обручу», або болить одна половина голови. Хворі відчувають «випираючий» чи тиснучий біль в ділянці орбіти очного яблука. Біль супроводжується головокружінням, запамороченням, затерпанням руки, ноги, половини обличчя, супроводжуються нудотою, позивами до блювоти тощо. Це небезпечні симптоми й ігнорувати їх не можна, адже будь-яке головокружіння – це симптом ішемії мозку. Може виникнути інсульт, або некроз частини мозку. Тому гіпертензивні кризи є дуже небезпечними і потребують негайного виклику швидкої допомоги і термінового втручання медиків.

 

Якщо хворому не знизити артеріальний тиск, не надати допомогу, то через декілька годин у нього може розвинутися ішемічний інсульт, а це небезпечно для життя.

 

Профілактику інфаркту міокарда і гіпертензії треба розпочинати, як правило, з ранніх років. Важливо наголошувати особливо дітям і молодим людям про здоровий спосіб життя, і про рухові навантаження. Гіпертонікам, людям із підвищеним артеріальним тиском, важливо ретельно дотримувалися призначеного схеми прийому антигіпертензивних препаратів. Важливим чинником є руховий режим, адже доведено, що фізичні навантаження знижують артеріальний тиск.

 

Якщо пацієнти хворіють на цукровий діабет, не дотримуються дієти або не приймають цукрознижуючі препарати, не тримають рівень глюкози в крові на оптимальних рівнях, то артеріальний тиск дуже важко контролювати і у хворих з цукровим діабетом частіше виникають інсульти та інфаркти.

 

Дуже важливо кинути курити та надміру вживати алкоголь, адже ці фактори є дуже шкідливими для судин.

 

Медики відмічають: найважче сьогодні коригувати депресивні стани, негативні емоції пацієнтів. Зараз дуже важливою є поінформованість пацієнтів про симптоми виникнення захворювання. Наше життя та здоров’я залежать, в першу чергу, від нас самих, тому потрібно бути дуже уважними і не пропустити початок виникнення хвороби.

 

Любов Загоровська


06.05.2015 5435 0
Коментарі (0)

08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

144
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

525
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5388
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1439
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1316
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2597

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

363

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1039

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

956
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10642
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5660
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

226
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883