Як попередити та як виявити виникнення інфаркту міокарда

 

 

Останні десятиліття характеризуються неблагоприємною динамікою показників серцево-судинної захворюваності, збільшенням смертності населення, до того ж 90% усієї смертності від серцево-судинних захворювань припадає на ішемічну хворобу серця і судин головного мозку.

 

Тому ішемічну хворобу серця з частими ускладненнями, а саме гострим інфарктом міокарда, називають головним «убивцею» століття.

 

В Україні щороку стається близько 50000 інфарктів міокарда і приблизно 150000 інсультів.

 

Найбільша небезпека при інфаркті міокарда – раптова смерть пацієнта. Адже досить часто інфаркт міокарда виникає вдома, коли людина залишається сама і не має змоги покликати на допомогу.

 

Завідувач кардіологічного відділення центральної міської клінічної лікарні, кандидат медичних наук, доцент кафедри терапії і сімейної медицини інституту післядипломної освіти Івано-Франківського національного медичного університету, міський позаштатний кардіолог Ольга Вербовська розповідає: «Найпершим важливим симптомом гострого інфаркту міокарда є біль. Він, як правило, раптовий, нестерпний, розпираючого, пекучого, здавлюючого характеру, виникає у ділянці грудної клітки, за грудиною, в ділянці серця. Біль хвилеподібний: то наростає, то спадає, рецидивує, повторюється, тощо.

 

Переважно біль віддає в нижню щелепу, в міжлопаткову ділянку, ліве плече, ліву руку, або в обидві руки, до рівня ліктів. Часто біль супроводжується такими симптомами, як виражена загальна слабкість, задишка, прискорене серцебиття, перебої в роботі серця, почуття «страху смерті», головокружіння, запаморочення, інколи – втрата свідомості. У пацієнтів виникає виражена блідість шкірних покривів, виступає холодний піт».

 

Лікар наголошує, що усі ці симптоми виникають на тлі значних психоемоційних чи фізичних навантажень, стресового стану. Пацієнти можуть бути збудженими або загальмованими. Часто біль при інфаркті міокарда супроводжується підвищенням температури тіла, тому пацієнти сприймають ці симптоми як простудне захворювання, лікуються самостійно і не поспішають звернутися до лікаря.

 

Останнім часом все частіше спостерігають безбольові або малосимптомні форми гострого інфаркту міокарда, коли хворий відчуває лише слабкість, задишку, підвищення температури. Часто спостерігаються також абдомінальні форми інфаркту міокарда.

 

«Абдомінальна форма – це коли біль локалізується в ділянці шлунку, супроводжується частими диспепсичними явищами – нудотою, блювотою, часто імітує шлунково-кишкове захворювання, харчове отруєння. Іноді в діагностиці інфаркту міокарда лікарям важко одразу розпізнати хворобу – помилково діагностується  виразка шлунку, гострий холецистит, панкреатит, харчова токсикоінфекція тощо.

 

Такі атипові форми інфаркту міокарда частіше виникають у жінок, чоловіків старшого віку або зовсім молодих, у хворих на цукровий діабет. У жінок інфаркт міокарда перебігає значно важче, ніж у чоловіків і часто має летальні наслідки. Тому знати основні симптоми і причини захворювання – це обов’язок кожної людини, особливо після 50 років, щоб якомога швидше звернутися до лікарів і отримати адекватну кваліфіковану медичну допомогу», – продовжує Ольга Вербовська.

 

Якщо виникають перелічені вище симптоми, не варто шукати знайомих лікарів, консультуватися по телефону і даремно втрачати час. Потрібно негайно викликати швидку допомогу. По телефону диспетчер служби швидкої невідкладної допомоги надасть першу консультацію як поводитись хворому і що прийняти з медикаментів до приїзду бригади медиків. Тим більше у місті Івано-Франківську вже налагоджений процес госпіталізації хворих міста і прилеглих районів у межах 60-70 км: усі пацієнти з болем за грудиною, з попереднім діагнозом «Гострий коронарний синдром», поступають у відділення екстреної невідкладної медичної допомоги Центральної міської клінічної лікарні по вул. Гетьмана Мазепи 114 круглодобово.

 

У основі ішемічної хвороби судин серця чи мозку лежить атеросклероз – хронічне захворювання, ураження судин. Як правило, початки атеросклерозу, який нам дарує цивілізація, разом із малорухомим способом життя, курінням, стресами, розвиваються з дитячого віку, якщо дитину неправильно годують, обмежують у фізичних навантаженнях, звільняють від фізкультури в школі.

 

Доведено, що уражені атеросклерозом артерії під дією шкідливих факторів ущільнюються, втрачають еластичність і у попередньому об’ємі розширюватися чи звужуватися не спроможні. До факторів ризику появи атеросклерозу відносяться: підвищений рівень артеріального тиску, куріння, надмірне вживання алкоголю, високий вміст холестерину в крові, цукровий діабет (неінфекційна епідемія сучасності), малорухомий спосіб життя, стреси, надмірна маса тіла. Не варто забувати і про генетичну спадковість, коли інфаркт чи інсульт був у прямих родичів.

 

Інфаркт міокарда може виникнути навіть при мінімальних морфологічних змінах судин, внаслідок тривалого спазму судин, на фоні розумового чи фізичного перевантаження, алкогольної, наркотичної чи нікотинової інтоксикації і тривалих негативних емоцій. В поєднанні з недостатньо розвиненим коллатеральним кровообігом у молодих осіб, порівняно із старшими людьми, інфаркт міокарда перебігає більш небезпечно, часто супроводжується фатальними порушеннями ритму і закінчується летальним наслідком.

 

Пацієнтам, які мають підвищений рівень артеріального тиску, а це – більше 140/90 мм. рт. ст., варто попередити ці ускладнення, частіше звертатися до лікаря, щоб запобігти виникненню гіпертензивного кризу. Адже гіпертензивний криз є не просто підвищенням артеріального тиску, існує відповідна клініка, виникають ускладнення з боку важливих органів, таких як серце, мозок, судини.

 

Як правило, гіпертензивний криз перебігає таким чином: у хворого виникає раптовий, інтенсивний біль голови розпираючого, пекучого характеру, стискаючого, по типу «обручу», або болить одна половина голови. Хворі відчувають «випираючий» чи тиснучий біль в ділянці орбіти очного яблука. Біль супроводжується головокружінням, запамороченням, затерпанням руки, ноги, половини обличчя, супроводжуються нудотою, позивами до блювоти тощо. Це небезпечні симптоми й ігнорувати їх не можна, адже будь-яке головокружіння – це симптом ішемії мозку. Може виникнути інсульт, або некроз частини мозку. Тому гіпертензивні кризи є дуже небезпечними і потребують негайного виклику швидкої допомоги і термінового втручання медиків.

 

Якщо хворому не знизити артеріальний тиск, не надати допомогу, то через декілька годин у нього може розвинутися ішемічний інсульт, а це небезпечно для життя.

 

Профілактику інфаркту міокарда і гіпертензії треба розпочинати, як правило, з ранніх років. Важливо наголошувати особливо дітям і молодим людям про здоровий спосіб життя, і про рухові навантаження. Гіпертонікам, людям із підвищеним артеріальним тиском, важливо ретельно дотримувалися призначеного схеми прийому антигіпертензивних препаратів. Важливим чинником є руховий режим, адже доведено, що фізичні навантаження знижують артеріальний тиск.

 

Якщо пацієнти хворіють на цукровий діабет, не дотримуються дієти або не приймають цукрознижуючі препарати, не тримають рівень глюкози в крові на оптимальних рівнях, то артеріальний тиск дуже важко контролювати і у хворих з цукровим діабетом частіше виникають інсульти та інфаркти.

 

Дуже важливо кинути курити та надміру вживати алкоголь, адже ці фактори є дуже шкідливими для судин.

 

Медики відмічають: найважче сьогодні коригувати депресивні стани, негативні емоції пацієнтів. Зараз дуже важливою є поінформованість пацієнтів про симптоми виникнення захворювання. Наше життя та здоров’я залежать, в першу чергу, від нас самих, тому потрібно бути дуже уважними і не пропустити початок виникнення хвороби.

 

Любов Загоровська


06.05.2015 5236 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

671
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2272
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2000
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2024
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6072 54
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2308 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

183

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

995

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

995

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1253
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

476
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1937
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3834
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26366
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

427
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10340 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7885
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

435
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

277
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

432
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

514
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1448