На Івано-Франківщині триває мобілізація: актуальні правила, відстрочки та робота ТЦК

Мобілізаційні заходи охоплюють усі райони Івано-Франківської області.

Так, місцеві територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) здійснюють призов згідно з чинними законодавчими нормами.

Фіртка розповідає, що потрібно знати прикарпатцям про мобілізацію у червні 2025 року.


Хто підлягає мобілізації?


Підлягають мобілізації чоловіки віком від 25 до 60 років, які є військовозобов’язаними та визнані придатними до служби за результатами військово-лікарської комісії (ВЛК). Особливу увагу приділяють фахівцям з досвідом служби, зокрема артилеристам, зв’язківцям, інженерам, медичним працівникам та водіям.

Водночас до 5 червня 2025 року громадяни, які раніше були визнані обмежено придатними, зобов’язані пройти повторну ВЛК для уточнення свого статусу.

Є два варіанти проходження ВЛК:

  • у штатних комісіях при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП);
  • або у складі позаштатних фахівців, які формуються за рішеннями органів місцевого самоврядування.

До складу ВЛК входять військові лікарі та медики. У більшості випадків це працівники закладів охорони здоров’я, яких залучають до комісій наказами та розпорядженнями голів територіальних громад.

Такі комісії перевіряють стан здоров’я громадян, які підлягають мобілізації, і надають відповідні висновки.


Хто має право на відстрочку або звільнення від призову?


Згідно з чинним законодавством, від мобілізації звільняються:

  • особи, які досягли граничного віку для служби — 60 років і старші;

  • громадяни з медичними протипоказаннями, які визнані непридатними на військово-лікарській комісії (ВЛК). Перелік захворювань, що звільняють від служби, затверджений наказом Міноборони №402;

  • військовозобов'язані, які утримують трьох та більше дітей віком до 18 років;

  • військовозобов'язані, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти на війні;

  • військовозобов'язані, чиї близькі родичі мають інвалідність (батьки з І чи ІІ групою, дружина з І, ІІ або ІІІ групою);

  • військовозобов'язані, які мають дітей з інвалідністю (до 18 років або повнолітня дитина з І чи ІІ групою);

  • працівники підприємств критичної інфраструктури, які мають відповідну «бронь».

Усі підстави для відстрочки потребують документального підтвердження.

Призовники від 18 до 25 років, які не проходили строкову службу, можуть тільки добровільно підписати контракт із ЗСУ — мобілізувати примусово їх не можуть.


Що робити, якщо отримали повістку?


Громадяни, які отримали повістку, зобов’язані прибути до ТЦК у зазначений термін для уточнення облікових даних та проходження ВЛК. У разі визнання придатності, військовозобов'язаний може бути направлений до військової частини для проходження служби.

Разом з тим, за ухилення від мобілізації передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність. Зокрема, за недотримання вимоги щодо оновлення військово-облікових даних накладається штраф. За умисне ухилення від призову — до п'яти років позбавлення волі.


Зручність та технології: нові підходи до процесу мобілізації на Івано-Франківщині


Про нові підходи до мобілізації Фіртці розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

Як зазначає полковник, держава підходить до процесу мобілізації системно й комплексно.

"Останнім часом у мобілізаційній політиці відбулося кілька важливих змін. Зокрема, однією з інновацій стало впровадження мобільного застосунку «Резерв+».

Цей інструмент дає змогу громадянам призовного віку здійснювати частину процедур онлайн, без особистого відвідування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП)", — каже військовий.

З його слів, йдеться, зокрема, про подання документів на бронювання або отримання відстрочки від мобілізації.

"Це особливо важливо для тих громадян, які мають законні підстави для відстрочки. Завдяки «Резерв+» вони можуть пролонгувати її дію, маючи необхідні документи, і не створювати додаткового навантаження на ТЦК", — пояснює Олег Домбровський.


Ситуація в ТЦК: як виявляють порушення


У травні 2025 року в Івано-Франківському обласному ТЦК та СП не зафіксували жодних порушень щодо мобілізації. П’ять інцидентів, які перевіряли, не підтвердилися, повідомили в установі.

Водночас, у червні викрили начальника Тисменицького РТЦК, який фальсифікував дані про мобілізованих. За даними Державного бюро розслідувань, він незаконно вносив до системи обліку інформацію про призов 17 осіб, які фактично не були мобілізовані. Це робилося з метою штучного покращення статистики.

Підозрюваному оголошено про підозру за ч. 3 ст. 362 Кримінального кодексу України, що передбачає до шести років позбавлення волі. Розслідування триває. Посадовець вже не обіймає посаду в ТЦК.


"Це грає на руку ворогу": івано-франківський юрист назвав найпоширеніші порушення в роботі ТЦК


Про юридичні помилки в роботі ТЦК в інтерв'ю Фіртці розповів ветеран, юрист Сергій Галкін.

а словами юриста, серед помилок у роботі ТЦК — неправильне оформлення повісток, затримання без достатніх правових підстав, а також відсутність належної комунікації із громадянами.

"Порушення найчастіше стосуються неналежної форми вручення повісток, коли це відбувається без підписів чи без пояснення прав людини. Також трапляються випадки перевищення повноважень — наприклад, силове затримання без рішення суду", — наголошує юрист.

Водночас він підкреслює, що діяльність ТЦК поділяється на два напрямки: пошук та призов до війська і соціальна підтримка. І якщо до другого відділу, де працюють переважно цивільні, зазвичай немає претензій, то саме перший напрямок часто стає джерелом конфліктів.

"З відділом соціальної підтримки у мене добрі відносини: вони допомагають сім’ям загиблих, оформлюють пенсії, підтримують полонених.

Але з військовою частиною ТЦК — усе складніше. Там мене часто сприймають як ворога, бо я допомагаю людям розуміти свої права", — додає фахівець.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 

Термін продовжили до кінця серпня 2025 року: як військовим повернутись з СЗЧ та уникнути покарання

«Війна або спільна, або її немає»: капітан медичної служби Олександр Соколюк про боротьбу на фронті та виклики тилу (ФОТО)

Мобілізація на Івано-Франківщині: проблема СЗЧ та нові підходи до рекрутингу і військової підготовки


Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

624
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3228
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21333
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2121
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1600 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2482

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

433

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

280

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

872

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2279
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

291
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

569
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1116
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

274
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

893
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

861
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

771
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8352
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

445
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1276 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2294 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1005