Грибна рота України: як ветерани АТО створили у Карпатах спільну справу та проходять там реабілітацію (ВІДЕО)

Верховина - столиця Гуцульщини. Тут зняті культові "Тіні забутих предків". Тут живуть містичні карпатські мольфари. Тут просто хочеться бути. Бо здається тіло і душу лікує все. А ще в голову приходить купа несподіваних ідей. Як наприклад перший у світі музей грибів. Юрію Соломченку вистачило для цього старої гуцульської хати.

Соломченко - визнаний карпатський грибник номер один. Він переконує, що ані секвойя, ані кашалот не є найбільшими живими організмами на планеті. Усе гігантське тьмяніє перед грибами.

Гриби - не рослини. Це таємничий третій світ, що розмістився десь посередині між тваринами і рослинами. І з такими ж таємничими здатностями. Вони легко можуть вас вбити - ось до прикладу банальна бліда поганка.

"У цьому грибі є 10 видів отрути, які не виварюються у воді. Навіть якщо його висушити і він пролежить 20 років, він все рівно буде отруйний", - розповідає Юрій.

Але так само гриби можуть і вилікувати і обдарувати енергією. Але це не всі таємниці третього світу. Та сам Соломченко зрозумів, що створивши перший в світі музей грибів відкрив ще одну дуже потрібну саме для України їхню особливість.

"У нас в Україні є проблема реабілітації наших воїнів. Ми в районі зараз вирішуємо в дуже такий цікавий спосіб. Ми робимо грибну роту України, де хлопці будуть, які воювали, збирати гриби в лісі, сушити їх, продавати, і перезавантажуватися", - каже чоловік.

Грибна рота України, скорочено - на зло ворогам - ГРУ, щось новеньке. Такої немає в реєстрі жодного війська.

"Це певна така ідилія, відпочинок. Розумієте? Душевний спокій. Люди відключаються від всього", - розповідає командир грибної роти Василь Абрамів із позивним "Смерека".

Як явище грибна рота проросла торік і справді виявилась дуже затребуваною.

"Це табір відпочинку і реабілітації учасників АТО, волонтерів, усіх, хто підкладали своє плече нашій перемозі", - пояснює він.

Ідея трансформувати хобі на бізнес-модель прийшла до Василя Абраміва після знайомства із фанатом грибів Юрієм Соломченком. Василь на собі відчув типові для ветеранів складнощі адаптації до життя, у якому щодня не рвуться снаряди.

"Якщо я пройшов війну, я потрапляю на якесь підприємство працювати, наприклад, я бачу 10 чоловік там відкупилися від армії. 10 чоловік десь втекло за кордон, а я один віддав свій святий обов’язок своїй державі так? І я ж не можу з ними спільну мову знайти", - каже Абрамів.

Схожі емоції знайомі іншому ветеранові, фронтовому розвідникові, киянинові Олегу Давиденку із позивним "Чуб".

"Ми трошечки там жили в інших умовах. Там психологічне навантаження інше. Тут доводиться шукати себе вже в певній сфері. Дуже важко найти", - пояснює він.

Волонтерка Ольга після окупації покинула рідний Донецьк і переселилася до столиці. Вона говорить, що лише у горах коханий може спати у тиші. Вдома не так.

"Якщо, особливо вночі, там десь 11-12 десь пролунає петарда або вибух якийсь, феєрверк, щось таке, то перший рік ми всі мали впасти на підлогу, під ліжко, якось десь схоронитися. Карпати дали йому цей спокій і наснагу щось робити далі. А не тільки повертатися на війну", - зазначає вона.

"Чуб" має у Карпатах свою справу – водить охочих у піші походи. Попри це для грибної роти теж знаходить час. Наприклад, облаштовувати майбутній штаб. Порожню хату у селі Шибеному на потреби воїнів віддав її власник.

У грибний сезон у відремонтованому будинку побратими і ночуватимуть, і різальний верстат для грибів встановлять, і сушарку облаштують.

"Ми ще маємо таку ідею зробити грибний мотель, що туристи можуть до нас прийти, гриби принести і ми їм щось дамо, якийсь сувенір", - пояснив Абрамів.

Поки що про справжній бізнес грибна сотня лише мріє. Торік вважають за тренування, тоді реалізували зібрані й висушені гриби до Європи через друзів-волонтерів з діаспори.

Заробили небагато, до тисячі євро на всіх. Діють поки що як громадська організація, у планах оформити фірму.

Психологи не сумніваються, що справа до душі – один із найдієвіших засобів реабілітації ветеранів. Цьогоріч деякі вітчизняні підприємці обіцяють закуповувати у грибної сотні сушені гриби для своїх супермаркетів і ресторанів. Побратими чекають, коли ж гриби у найчистішій зоні Європи вродять по-справжньому.

"Гриби - це найкращі ліки від всього, від стресу, зневіри! От ми його так викручуємо, от такий гарний красень, можна його ще поцілувати, бо справжня насолода", - зазначає Абрамів.

Гриби вимагають до себе уваги і поваги. Їх непросто відшукати. Ще більшої уваги і поваги вимагають до себе ті, хто ризикував своїм життям для захисту України. Бо їхня фінансова і моральна міць - то здоровий ґрунт, на якому виростуть нові захисники незалежності держави. 


Читайте також:

В карпатських лісах з'явилися делікатесні веснянi гриби (фоторепортаж)

В гостях у карпатського грибника: майстер-клас із тихого полювання та секрет приготування грибів (ВІДЕО)

Якщо у ліс, то тричі на тиждень: як це – бути професійним грибником на Прикарпатті


16.09.2019 4558 2
Коментарі (2)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2428
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19543
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1223 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3876

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

141

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2012

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1313
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

909
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24405
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1644
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8055
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

494
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2058 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740