Зміна парадигм-2. До міфологічної і біблійної природи* зміни парадигм

 

«Над мірю життя й числа гуляє Час,

з початку й до кінця, свідомо втілений в речах, і свідок цьому – моє Я»

Е.Вітер

 

      Продовжуючи почату тему  «Зміни парадигм» і, залишивши ненадовго сферу економічної діяльності людини, поглянемо на тло, або природу з якої людство вийшло і черпає ресурси, і яка перелилась з формотворчої дії (міфи про Гею-землю, яка породжує сама з себе), в природу сотворіння об’єкту/суб’єкту (і людина сама з себе)  біблійної епохи, вислідом якої є наша цивілізація.

     Тут я буду широко цитувати «Великий код: Біблія і література» Нортропа Фрайна**. Оскільки все написане ним важливе, а його розвідки настільки фундаментальні стосовно Біблії в площині літератури, що вони потребують моєї тільки мінімальної участі, як укладача його думок у теорію «Зміни парадигм» стосовно часу. Отже…

     «У міфології існує ідея колообігу, а саме циклічності пір року і пов’язаного з ними тваринного і рослинного життя. Цикл, яким заправляє «мати-земля», natura naturans, є, за Платоном, циклом різниць: життя, що народжується, завжди відрізняється від того життя, яке його породило. Звідси – наполягання на віднові й затирання минулого. Врешті, коли саме суспільство ускладнюється, його міфологія переключається (зміна парадигм, Е.В.) на ідею natura naturata, ідею природи, що сприймається структурно чи системно, а символіка циклічного руху посувається на небо. Так стається тому, що небо втілює майже той самий цикл: годі не бачити… що сонце сходить і заходить…Такий цикл натякає швидше на якусь доцільність і мудрість, ніж незбагненну силу, і мірою того , як таке розуміння бере гору в міфології, найвищого бога щораз частіше уявляють небесним отцем. Він – отець.., який скоріше сотворює світ, аніж дає життя, народжуючи.

     У кожнім разі, Гесіод запровадив концепцію матері-землі як значно старішу для грецької міфології, ніж Зевса, як отця небесного, пізнього узурпатора і третього з роду небесних богів, наступника Кроноса (бога часу) і Урану (божество що уособлює небо, яке породила сама земля). В часи стоїків небесний отець вседержитель переважив рожаницю – матір-землю». Отже, якщо Зевс сотворює /творить світ і може інтерпретуватись у сучасному світі, як поступ, розвиток чогось від простого до складнішого, то Гея виступає як троїста богиня: народження, смерті (приймає в себе) і відродження(збереження того що розвивається) в часі; або ж раю, землі і пекла – у просторі. Цивілізація, заснована Зевсом, з часом ускладнюється і в сучасному економічному вимірі з етапу Т-Г-Т (товар-гроші-товар) перейшла до Г-Т-Г-Г*-Г**-, де матеріальна сторона справи (Гея) з її часово-просторовими вимірами витіснилась абстрактно-ідеальною владною формою поживи Зевса.

     «У згаданому переході від natura naturans(природа) до natura naturata (ідея природи) вгадується дивна подібність до якісного переходу в критичному процесі, який ми простежили: від співучасті у рухові оповіді, що розгортається в  часі, до дослідження структури, що розгортається перед нами у просторі. Коли «зморозити»  міф, то отримаємо один метафоричний комплекс; коли ж «заморозити» цілу міфологію, отримаємо космологію. Так «заморожене» язичництво видається наснаженим видінням колового повторення. Природа сама по собі не пропонує якогось початку чи кінця, оскільки ми сприймаємо її в ментальних категоріях часу і простору, а початки й кінці часу і простору, насправді непомислені… Разом з тим ми помічаємо у природі повторюваний взір і можемо поширити його на видива колосальних циклів  (день-ніч, зима-літо). Усесвіт міг розпочатися від великого вибух мільярди років тому, але питання, що було перед цим зависає у повітрі.

      Натомість біблійний міф робить наголос на абсолютний початок і кінець часу та простору. Створення світу було абсолютним початком, а питати Бога, що він робив перед сотворенням, якось не личить – принаймні Августин покликається на когось (без сумніву на самого себе), хто у відповідь на таке каже, що в цей час Бог готував пекло для тих, хто ставитиме такі запитання… Найближче підійти до відповіді вдасться, визнавши, що ми сприймаємо час у такий спосіб, у який годі уявити собі його початок; час не є остаточною дійсністю, це ясно виписано у Біблії, і саме це спонукає її постулювати (згадаймо як Айнштайн постулював швидкість світла, щоб вивести свою теорію відносності, Е.В.) абсолютний початок. Подібно до цього, Старий Заповіт передрікає кінець – кінець не зовсім часу, радше історії, як ми її знаємо, - «день Ягве» («Господній день» у Біблії), який мислиться як день руїни і спустошення для язичників і невірних ізраїльтян… У Новому Заповіті цей день проступає виразніше, як час, котрий має межу».

     Така концепція двох рівнів: рівня часу і простору, а також рівня «вічності» понад ними, набирає у Новому Заповіті значення «воскресіння» як вертикального переходу зі світу смерті у світ життя. Тому воскресіння – це не відновлення, не відродження, не оживлення чи оновлення (функція міфічної Геї), адже всі ці слова передбачають новий часовий цикл і при остаточному розгляді виявляються протилежними воскресінню». Отже і тут прослідковується паралель  щодо переходу від міфологічного до біблійного трактування природи-простору до природи-часу, яка наштовхує на наступний якісний крок, зміну уявлень про час. Адже у своїх експериментах/творчості над природою/простором людина досягла видимих меж можливого, знехтувавши законами (чи є вони?) часу.

     «Царство Боже – світ ідеальний, метафорично тотожний з «духовним» Едемським садом… Мрія про нього наснажена двома головними джерелами. Перше – це, так би мовити, горішнє джерело природного циклу: царина молодості й весни, бадьорості та життєвої сили. Друге джерело – це творча, або ж продуктивна людська  діяльність, велика частина якої марнується чи навмисне спотворюється: люди воюють, годують паразитарні класи… Істинна праця, яка випливає з людської потреби мати їжу й притулок, змагає до того, щоб перетворити природу (перша природа «П», Е.В.) на світ людської подоби  (друга природа «П*»), значення і призначення. Тваринний світ перетворюється на пастирське середовище отар і стад; рослинний світ -  на зорані поля, виноградники, сади… Щобільше світ праці  виражає порівну і потреби і бажання…

     Із перетворенням природи в олюднений пастирсько-орно-цивілізованний (потреби) світ пов’язано чимало надуживань, марнотратства і бездумного нищення (бажання). Можливо, наші релігійні традиції заохочують нас вважати природу безмежним полем отримання прибутків. І до цього заохочує наростаюче відчуття відчуженості від природи, що супроводжує розвиток сучасної науки. Від Коперніка й надалі все більше скидається на те, що людина має лише випадковий стосунок як до світу зір.., так і до еволюції в часі, де людина пізня і небажана гілка. Оскільки сам обсяг наукового часу і простору разюче розрісся, традиційний погляд на сотворення почав виглядати параноїдально – як компенсаторна безпідставна манія людини, буцімто все було створено для неї.

     Істинний світ перебуває поза часом, але збагнути його можемо тільки в процесі, який протікає у часі. Як каже Еліот, «тільки часом долається час».

     Переосмислені міфи про мати-землю концептуально знаходять себе в книзі  Джеймса Лавлока, члена Британського королівського наукового товариства, «Гея – новий погляд на життя на Землі», про що я напишу іншим разом.

 

---------------------------

     *Природа – початкове значення грецького слова physis; первинна сила зросту, джерело енергії;

     **Герман Нортроп Фрай (1912-1991) – канадський мислитель, освітянин, знавець і теоретик літератури, історик ідей, соціальний критик, пастор, професор коледжу Вікторія університету Торонто.


07.07.2013 Еріка Вітер 1881 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

420
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

3978
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

12568 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2719
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

2568
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

3516

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

1484

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1791

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2314

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1975
30.05.2024

Кулінарний хаб, де навчатимуть шкільних кухарів, запрацював на Прикарпатті.  

328
28.05.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

568
24.05.2024

Посівна кампанія в Івано-Франківській громаді в розпалі.   

480
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

148
27.05.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Текля Юзефів.  

599
24.05.2024

Цьогоріч Молитовний сніданок відбувся під гаслом “Незламність. Віра. Стійкість”.  

1138 2
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

9511
01.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21210
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

499
26.05.2024

Російські окупаційні війська не досягли заявленої кремлівським правителем Владіміром Путіним мети щодо створення "буферної зони" на півночі Харківської області.  

392
24.05.2024

Як наголосив президент, "захист життя повинен мати всі необхідні інструменти, щоб дійсно перемагати терористів".

551
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

1008