В Криворівні офіційно відкриють музей Параски Плитки-Горицвіт

Першого березня о 13.00 годині в колишньому приміщені сільської ради с. Криворівня відкриють музей Параски Плитки-Горицвіт.

Зберігати культурну спадщину та розвивати туристичний потенціал регіону – основна мета відкриття музею. Це  черговий крок на шляху до збереження творчої спадщини мисткині Параски Плитки-Горицвіт, наступний етап – реставраційні роботи в будинку, де мешкала Параска, котрий є частиною музейного простору.

Група активістів, спільно з ГО «Центр «Криворівня»», розробили стратегію, яка має вирішити поставлені завдання належного збереження та популяризації робіт Параски: відкриття музейного простору в центрі села, реставрація хати художниці з належними умовами зберігання робіт – температура, вологість тощо. 

“У 2016 році ми з режисером Максимом Руденко та художницею Інгою Леві, натрапили на плівки Параски у її хаті, і з тієї точки розпочалася велика подорож, яка на сьогодні привела нас до етапу створення музейного комплексу Горицвіт, що складається вже з двох локацій: меморіальної хати та виставкової зали. Цьому передувала велика виставка в Мистецькому Арсеналі у 2019-2020 роках, експозицію для якої розробила кураторка Катерина Радченко.

Власне, криворівнянська музейна експозиція складається з багатьох рішень, які були віднайдені тоді, але, звісно, в набагато вужчому та концентрованому форматі.

Зрозуміло, що три невеличкі кімнати не можуть вмістити в себе весь доробок Параски Плитки, тому основною моєю задачею було водночас підсвітити різні аспекти творчості авторки, використовуючи невелику площу будівлі, та віднайти вдалий спосіб для взаємодії із творами і споглядання”, — коментує художниця Катя Бучацька, котра працювала над експозицією музею.

читайте також: У 2022 році на Прикарпатті офіційно відкриють музей Параски Плитки-Горицвіт

Параска Плитка-Горицвіт — гуцульська художниця, фольклористка, етнографка, філософиня та фотографка. Вона жила усамітнено в карпатському селі Криворівня, проте стала одним із культурних символів Гуцульщини. Роботи мисткині це: книги, фотографії, картини, ікони, скульптури з глини та витинанки – в яких поєднано українські традиції та експериментальність, знання про космос, політику та далекі країни, де жінка ніколи не бувала.

З кожним роком творчість Параски привертає все більше уваги шанувальників та дослідників мистецтва  – лише у 2020 році її роботи надруковано у французькій книзі "Світова історія жінок-фотографів" (Une histoire mondiale des femmes photographes). Проте, до сьогодні в рідному селі Параски не було спеціально облаштованого простору з тематично завершеною експозицією.

Проєкт реалізовано в рамках Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, що проводить Асоціація органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна» та фінансування Верховинської ОТГ.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Прикарпатті вперше в Україні видали збірку віршів-присвят одного автора

Надруковане арабською мовою: в Івано-Франківську презентували факсимільне видання Мазепинського Євангелія (ФОТО)

«Малесенький приклад одного життя»: в Івано-Франківську презентували фільм «Із зав’язаними очима» (ФОТО)

Писав українську музику та має українське коріння: в Івано-Франківську показали прем’єру «Невідомий Бортнянський» (ФОТО)


Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

765
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11286 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1938
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1826
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2823
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4693

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

459

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1115

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1530

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1385
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1773
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1590
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8837
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

675
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

749
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1942
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

905
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

420
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

286 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

761 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

802