"Суспільне Карпати" зняли документальну стрічку про життя Василя Стефаника

 "Суспільне Карпати" в співпраці з продакшеним з Вінниці відзняли документальний проєкт про життя відомого новеліста «Василь Стефаник. Новели-ли-сти-сни».

Прем'єра стрічки відбудеться у неділю, 20 лютого, о 13:10 на всіх регіональних телеканалах Суспільного мовника, про це Фіртку повідомила пресслужба Суспільного.

«Взялися за фільм про Стефаника лише тому, що знали: постать стереотипізована та затерта шкільними штампами. А нас ваблять можливості перепрочитань та сучасних інтерпретацій, переосмислень українського минулого, — розповіла режисерка фільму Ірина Ткачук.

Що ми знаємо зі школи? Що Стефаник — співець селянської недолі. Як насправді? Стефаник — європеєць, посол австрійського парламенту, його новели — стилістично взірцеві й не потребують редагування, вони перекладені 22 мовами світу і їхній зміст мало не списаний із сьогодення.

Тож уже на початку розробки сценарію ми розуміли: потрібна презентація Стефаника без сухих автобіографічних подробиць, така, що викличе живий інтерес і спонукатиме бодай перечитати новели. Ширше — впливатиме на розуміння культури як основи відродження України».

Упродовж 2 місяців зйомок проєкту команда, яка працювала над фільмом, відвідала Івано-Франківськ, Львів, малу батьківщину письменника Русів та Краків, що в Польщі. 

15 людей стали героями проєкту, дали інтерв’ю і прокоментували нехрестоматійні факти про відомого українця. З-поміж них — науковиця Ольга Слоньовська, авторка монографії про Стефаника, стефаникознавець Роман Піхманець, літературознавець Євген Баран, письменник Степан Процюк, історикиня Ліліана Гентош, науковиця з Кракова Ольга Кіх, голова краківського осередку Об’єднання українців у Польщі Андрій Олійник.

«Наша знахідка 一 нащадки геніального українця: хто вони і ким стали. Відома науковиця, біохімік Мотря Стефаник (невістка Кирила, молодшого сина Стефаника), правнуки Василь і Олеся Стефаники (він — доктор ветеринарної галузі, вона — директорка Державного архіву у Львові) розказують про побут і звички Василя Стефаника.

У фільмі кожен і кожна знайде щось своє відповідно до свого світогляду, потреб, тож можемо говорити про його певну універсальність», — розповідає адміністратор проєкту Анатолій Ткачук.

Проєкт «Василь Стефаник. Новели-ли-сти-сни» виготовив продакшен із Вінниці на замовлення Суспільне Карпати

«Цей фільм — ще один крок до усвідомлення своєї унікальної ідентичності й поваги до самих себе через пізнання імен, що вже вписані в історію нашої країни.

Я щаслива, що Суспільному вдалося в часі 150-річного ювілею Василя Стефаника привернути увагу до особистості нашого непересічного земляка, видатного новеліста, — розповідає продюсерка Суспільне Карпати Галина Держипільська.

Що стоїть за визначеннями літературних критиків, яка людина, з якими відчуттями, емоціями, трагедіями і перемогами? Відповіді на ці питання і хотілося знайти у телепроєкті.

Колегам з Вінниці вдалося не лише втілити в документальній стрічці наш задум, а й наповнити її вишуканою теплою атмосферою присутності самого автора, живими героями з новел і листів Василя Стефаника, скласти “кольорові пазли” розповідей дослідників творчості новеліста і громадського діяча в гармонійну змістовну картину».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В Криворівні офіційно відкриють музей Параски Плитки-Горицвіт

На Прикарпатті вперше в Україні видали збірку віршів-присвят одного автора

Надруковане арабською мовою: в Івано-Франківську презентували факсимільне видання Мазепинського Євангелія (ФОТО)

«Малесенький приклад одного життя»: в Івано-Франківську презентували фільм «Із зав’язаними очима» (ФОТО)

Писав українську музику та має українське коріння: в Івано-Франківську показали прем’єру «Невідомий Бортнянський» (ФОТО)


Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

775
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11301 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1944
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1832
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2826
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4709

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

470

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1120

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1534

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1389
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1777
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1593
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8840
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

680
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

754
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1945
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

910
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

427
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

294 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

764 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

805