М'які навички для сімейних лікарів, як інструмент здорової комунікації між лікарем та пацієнтом

Минулий рік став справжнім випробуванням для реформованої первинної ланки медичної допомоги.

Високий рівень тривожності, інформаційної та й фізичної втоми і серед лікарської, і серед пацієнтської спільноти вивів на перший планряд навичок, яких часто бракує медичним профі: як адаптуватись до швидких змін? як працювати в умовах кризи? як організувати роботу, які задачі делегувати? як ефективно спілкуватись з пацієнт/ками, колегами, підтримувати власний працездатний стан?  

Так, мова йде про  м'які навички також відомі як soft skills, і якщо бізнесова спільнота давно знає їм ціну, то медична поки тільки починає усвідомлювати їхню важливість. 

Soft skills — це емоційні та соціальні навички, які дозволяють лікарю бути успішним і емпатійним. 

Саме м’які навички забезпечують якісну доставку медичних знань та вмінь до пацієнта чи пацієнтки. Вміння донести думку, побудувати довіру, вчасно бути на зв’язку, зрозуміти потреби людини — без цього всього навіть найблискучіші професійні таланти не зможуть стати корисними для людини, що звернулась по допомогу. Саме м’які навички — це все те, що пацієнти цінують найбільше, та за що радять своїх лікарів та лікарок. Зрештою, коли людина відчуває страх і тривогу за своє здоров’я, дуже важливо мати експертну людину, на яку можна покластись, якій можна довіритись, яка зрозуміло пояснить, заспокоїть, знайде рішення. 

Лікар чи лікарка з розвиненими м'якими навичками вміє знаходити підхід до людей (а значить і формувати довіру пацієнт/ки та мотивувати до лікування), може займати лідерську позицію та вести переговори, ефективно працює в команді, планує свій час, вміє адаптуватись і справлятись зі стресом, аналізує свій досвід, шукає та засвоює нові знання та постійно розвивається. М'які навички — це те, що підкреслює індивідуальність лікарки чи лікаря. Це те, за що, зрештою, пацієнт вважає її чи його “своєю людиною”. 

Зрештою кінцевими бенефіціарами є лікарі. Інвестуючи в розвиток м’яких навичок, ви вибудовуєте довіру між лікарем і пацієнтом. Це означає, що ви отримуєте менше негативу, пацієнт не намагається хитрувати. Зрештою ми, як лікарі, економимо час і сили,  —  говорить Дарина Дмитрієвська, сімейна лікарка Медичного центру “Мій лікар” про розвиток м'яких навичок. — Іншими словами, це можна порівняти із сервісом, який є містком між пацієнтом і медичною послугою” 

Як розвинути м'які навички 

Існує уявлення, що вміння знайти спільну мову, вплинути позитивно на настрій іншої людини, побудувати довіру чи ефективно організувати роботу — це такі собі природні здатності та риси характеру: от є люди з певним “талантом”, з “приємним характером”, чи у яких все “в руках горить”, а є інші, і нічого тут не поробиш. Це зовсім не так: м’які навички — це саме навички, за якими стоїть низка теорій та досліджень, інструменти опанування і певні розроблені практики для розвитку, а також, багато годин тренувань безпосередньо в роботі. Як і знання протоколів лікування, і вміння зробити ін’єкцію, ці навички можна і треба розвивати. 

Державна освіта наразі фокусується в більшості на “hard skills”, тобто жорстких навичках: на противагу м’яким, це професійні та клінічні навички та знання, які формують лікарські компетенції. Вимоги до медичних профі щодо жорстких навичок відомі та зрозумілі: є професійна освіта, є прохідні бали та інші способи контролю відповідності. В той самий час донедавна не існувало навіть прописаної моделі щодо потреб у м’яких навичках для лікарської роботи.

У 2020-му році така модель нарешті з’явилась — вона розроблена експертними групами представників та представниць державних органів охорони здоров’я, лікарів та лікарок ПМД, голів лікарень та представниць пацієнтських організацій в рамках проєкту “Твій сімейний лікар”. Модель розроблялась за участі та отримала підтримку МОЗ України.

А тепер, спільно з Академією Національної служби здоров'я України запускається онлайн-курс для лікарів та лікарок первинної ланки з розвитку м'яких навичок для ПМД.

Курс допоможе розібратись з “неклінічними” стандартами професії, навчить як керувати своєю діяльністю, як підтримувати власне фізичне, психічне та соціальне благополуччя та покаже що таке здорова комунікація з пацієнтом, етична, прийнятна  та результативна для обох сторін. 

Зрештою, розвиток м'яких навичок — це інвестиція у власне психічне здоров'я, у здатність тримати в балансі раціо і емоції, роботу та особисте життя, підтримувати екологічність комунікації та створювати дружнє соціальне середовище.  

Записуйтесь на курс за лінком.

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією "Твій сімейний лікар". Сайт та Facebook-сторінка проєкту


24.03.2021 25648
Коментарі ()

31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

427
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

3983
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

12571 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2725 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

2571
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

3518

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

1489

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1794

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2316

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1977
30.05.2024

Кулінарний хаб, де навчатимуть шкільних кухарів, запрацював на Прикарпатті.  

330
28.05.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

570
24.05.2024

Посівна кампанія в Івано-Франківській громаді в розпалі.   

483
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

153
27.05.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Текля Юзефів.  

601
24.05.2024

Цьогоріч Молитовний сніданок відбувся під гаслом “Незламність. Віра. Стійкість”.  

1148 2
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

9517
01.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21216
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

502
26.05.2024

Російські окупаційні війська не досягли заявленої кремлівським правителем Владіміром Путіним мети щодо створення "буферної зони" на півночі Харківської області.  

394
24.05.2024

Як наголосив президент, "захист життя повинен мати всі необхідні інструменти, щоб дійсно перемагати терористів".

556
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

1011