Феномен релігійних вірувань гуцулів

Особливість та унікальність Гуцульщини, її культури усім відома. Їхні звичаї та обряди пов’язані із силами природи.

Самобутня гуцульська культура з її духовним світом яскраво відображена у фільмі Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Особисто мене, у фільмі вразила, сцена похорону Івана коли на мертве тіло кидали монети, грали на сопілці, кричали та трясли тіло покійника, і це все супроводжувалося цілком звичним для християн читанням псалтиря дяком із церкви.

Але як то кажуть: "щоб зрозуміти гуцула потрібно самому бути гуцулом». Фантастичний, самобутній гірський народ, що зумів поєднати християнство та язичницькі вірування.

Цей релігійний феномен полягає в тому, що гуцули зуміли дотримуватися євангельських настанов  та водночас жити в язичницькому векторі, перебуваючи у своєрідному трепоті перед силами природи.

Спостерігаючи за силами природи та фактично залежачи від них там у горах, гуцули наче законсервували свої вірування, які проявляються в багатьох забобонах чи обрядах.

З  розповсюдженням християнства, а саме візантійського християнства. Візантійські обряди отримали блиску  гуцульського трепету перед силами природи. Формально, залишаючись християнами, у гуцулів не зникає віра у сили природи. 

Так,  чітко існують певні уявлення, які описані дослідниками гуцульщини починаючи з 19 ст., а саме: уявлення про «упирів» / «упириць» та наявність у людини «дводушшя»; уявлення про загальну, неперсоніфіковану «нечисту силу» та чортів, які представлені різними образами й евфемізмами («скаженик», «щєзник», «щез би», «той, що каламутить», «шо ріжки у него ростуть», «дідьо», «юда», «він» та ін.); уявлення про «закляті» («нечисті», «прокляті») скарби;  уявлення про «погані» («нечисті») місця; уявлення, пов’язані з деревами й рослинами (смерека, осика, верба, папороть, мак, рута тощо); уявлення про реальних історичних осіб (опришків, Олексу Довбуша та ін.), які наділені міфологізованими рисами тощо.

Зі скупих гірських ґрунтів гуцулам прогодуватися важко. Тож і доводиться їм трудитися на землі не лише з мотикою в руках, але й із дотриманням певних ритуалів. Скажімо, у деяких селах гуцули також вірять, що не можна плювати на городі, бо від того зігниє капуста та часник.

А ще на городі не можна їсти. Інакше весь урожай з'їсть хробак. У гуцулів існує багато ритуалів, покликаних захистити корову від відьом, які, за тутешніми повір'ями, забирають у неї молоко. Для цього корову, яка щойно отелилася i яку ще не ссе теля, переводять тричі через брилу кам'яної солі.

Потім кожну п'ятницю корові дають шматочок з цієї солі, поки вона доїться. У день святого Юрія як оберіг від відьми на дверях хліва вішають борону. А напередодні цього свята корові змащують місце між рогами й хвіст часником та дьогтем, і в чотири кути хліва кладуть часник, щоб відьма не зайшла.

Це все існує паралельно з глибокою побожністю, відвідуванням храму та намаганням твердо дотримуватись Десятьох Заповідей, акуратно забуваючи ту, яка забороняє забобони.

Специфічність стародавньої віри гуцулів полягала в тому, що вона була пов’язана з навколишньою природою і пастушим життям, які з приходом християнства залишились незмінними. щодо конфесійної приналежності, то можна сказати, що гуцули здебільшого греко-католики та православні.

Етноконфесійний синкретизм гуцулів означає, що вони належать до українського християнства з київським софійним характером релігійності.


22.12.2023 Роман Тадра 1922
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

741
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11271 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1927
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1820
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2818
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4678

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

447

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1110

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1522

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1381
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1768
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1584
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8833
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

668
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

742
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1935
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

899
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

412
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

270 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

757 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

797