День Святого Валентина: маркетинг у християнській обгортці

До цього свята можна ставитись по-різному, хтось святкує, хтось ігнорує, а дехто відверто зневажає. Але  в період глобалізації та інтернету його важко  не зауважувати.

День св. Валентина - свято кохання і закоханих просто вдерлося  в наш інфопростір, а також і  у життя. 

У більшості переказів та легенд його "винуватцем" називають ранньохристиянського мученика Валентина — єпископа з італійського міста Терні, місто розташоване неподалік Риму, який жив у III столітті.

Згідно з цією версією, святкування Дня закоханих почалося в Римській імперії у 270 році за часів царювання Клавдія II (268-270 рр.). Під час ведення війни Клавдій начебто не хотів, щоб солдати вступали в шлюб, бо вважав, що одруження робить їх слабкими та обтяжує сімейним побутом.

День святого Валентина 14 лютого є неофіційним святом усіх закоханих. Легенда говорить, що Валентин таємно вінчав/одружував римських воїнів, за що був засуджений і ув’язнений.

Цікавим є факт, що в роки існування Валентина ще не існувало чину вінчання.

Але окрім мученицької смерті св. Валентина у цей день відзначалось інше – язичницьке свято.

За гіпотезою французького історика Луї-Себастьяна Тіллемона (17 ст.) у Римській імперії цього дня святкували Луперкалії „Lupercalia” (від лат. lupo – вовчиця).

Святкування розпочинались біля підніжжя Палатинського пагорбу, де за легендою вовчиця вигодувала засновників Риму – Ромула і Рему.

Тут звершувались жертвоприношення. Два оголених молодики вбивали козу, після чого з її шкіри нарізувались тоненькі паски, які називались – „фебруа” (звідти і назва зимового місяця february – лютий).

Далі хлопці голяком бігали містом і шмагали дівчат ремінцями із сирої козячої шкіри.

Жінки ж підставляли оголені плечі та груди, вважаючи, що удари зроблять їх коханими та жаданими, а згодом подарують їм легкі пологи та багате потомство.

З точки зору християнської  моралі це було свято вільних статевих  стосунків, і тому у 494 р. папа Гелласій I  намагається заборонити Луперкалії.

Традиція святкування Дня Валентина як «свята закоханих» закріпилась під впливом англійської літератури XVII ст.

В сьогоднішньому вигляді свято має зовсім інший характер, але по своїй суті трішки нагадує язичницький варіант з вільним коханням, прикрашене християнською легендою.

У XX ст. маркетологи та масова культура, власне, поєднала пам'ять християнського святого з язичницькими мотивами, які були поширені раніше, а згодом перетворила це ще і на комерцію, спонукаючи купувати подарунки.

Існує версія, що одна з американських шоколадних фабрик, яка переживала не найкращі часи почала виготовляти шоколадні сердечка до дня Валентина і цей маркетинговий хід врятував її від банкрутства.

За даними Національної асоціації кондитерів  92% американців святкують День Святого Валентина з шоколадом і цукерками.

Згідно зі статистичними даними Міжнародного республіканського інституту, на які посилається торгівельна група, це свято становить близько 4 мільярдів доларів продажів.

За даними платформи з доставлення Instacart, шоколадні цукерки є найімовірнішим товаром, який можна купити у День Святого Валентина.

Виробники солодощів акцентують особливу увагу на виробництві високоякісних подарункових коробок шоколаду. Марк Уейкфілд, старший віцепрезидент із маркетингу Ferrero сказав, що вони зазвичай готуються до Дня Святого Валентина за 15 місяців наперед.

Упакування є одним із факторів, які допомогли Ferrero збільшити свою частку ринку до Дня святого Валентина. Зі слів Уейкфілда бренди преміального шоколаду компанії — Ferrero Rocher і Fannie May — продали шоколадних цукерок на суму 57 мільйонів доларів під час Дня святого Валентина 2022 року. Це становить 17% зростання порівняно з показниками 2021 року.

Ferrero проводить багато досліджень щодо того, що споживачі шукають у День Святого Валентина.

Частина цього ґрунтується на емоціях, які споживачі сподіваються передати своїми солодощами до Дня святого Валентина.

Але, він також базується на типах цукерок, які шукають споживачі.

Отож, це свято  попкультури загорнуте у християнську обгортку.

Святкувати чи ні -  це особиста справа кожного.

Можливо цей день допомагає сором’язливим людям впевненіше заявити про свої почуття.

Але здоровий глузд говорить, що не потрібно чекати одного дня в році, щоб сказати про свої почуття коханій людині, для цього ми маємо 24 години та 365 днів у році.


01.02.2024 Роман Тадра 878
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

737
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11260 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1916
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1816
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2816
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4675

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

445

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1109

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1520

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1379
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1765
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1582
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8829
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

666
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

740
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1934
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

895
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

410
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

261 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

754 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

795