"Маленька Бургундія": як на Прикарпатті вирощують французький делікатес (фоторепортаж)

В селі Копачинці Городенківського району відбулося офіційне представлення першої на Івано-Франківщині ферми з вирощування равликів «Покутський равлик».

На відкритті учасників заходу чекала екскурсія полем для випасу равлика.

Гостям розказали про те, як створювалася ферма – від ідеї до її практичного втілення, про плани на майбутнє та перспективи равликових ферм як бізнесу і культури споживання равлика в Україні і, власне, про самих  равликів.

На 10 сотках землі фермери організували пасовисько для равликів Тут випустили понад 200 тисяч равликів. Поле має 350 щитів, під якими вдень равлики ховаються, а вночі вилазять і годуються.

«Це чудовий об’єм для старту, щоб ми навчилися вирощувати та доглядати за равликом. Наберемося досвіду у будемо розширюватися. Равлики люблять вологу, але не сонце. Вдень вони сплять під щитами і фактично для них світла пора доби – це ніч. Вже ближче до вечора ми зрошуємо водою поле, а на щити сипимо корм і в нічну пору доби равлики виповзають на щити, щоб харчуватися. Також, равлики пасуться на полі, яке засіяне  спеціальною травою – суміш ріпаку й капусти. Поле на 30-40% повинно бути закрите щитами, щоб равлик комфортно себе почував.

Весь периметр пасовиська обгороджений тентом,  а також земля є межа з солі та солідолу, адже сіль неприємне для них явище. Равлика ми годуємо раз на добу. Равлика ми купували у тих, хто нас навчав цій справі», - розповідає директор ферми «Покутський равлик» Іван Паламарчук

Перший врожай очікують до 200 тисяч равликів, а вже наступного року сподіваються отримати ще й ікру равликів. Нині за 50 г цього делікатесу викладають до 2,5 гривень.

На фермі "Покутський равлик" вирощують три сорти їстівних равликів. Равлики «достигають» від червня до жовтня.

«Ми розводимо три види їстівних равликів. Перший -  Поматія, той, який ми часто зустрічаємо в себе на городах, його у народі називають виноградним равликом, равлик  середземноморський  Helix aspersa Maxima – він з розмірами як виноградний і третій вид – дрібніший равлик - Helix aspersa Muller.

Від березня до жовтня равлик стає зрілим і його можна продавати, а також він вже готовий давати потомство. А ось наприклад виноградний равлик має трьохрічний цикл.

Цей равлик, якого ми зараз маємо на полі до червня місяця був у теплиці – ми підрощували молодняк, адже взяти його завбільшки як ядро гречки. Вже на полі він буде знаходитися до жовтня. Ще одна з особливостей – слиз равликів використовують в косметології – має реферативну функцію

Всі равлики – гермафродити (одностатеві), тому для розмноження не потрібно вишукувати «хлопчика» і «дівчинку». Час від часу равлик вибльовують ікру тому також плануємо самостійно їх розводити», - пояснює пан Іван.

Тобто у перспективі на фермі планують використовувати равлика не тільки в кулінарних цілях.

Також передбачена дегустація – поєднання екзотичної новинки з традиційною кухнею. Разом з равликом у різних соусах подавалася дністровська юшка, а також ще одна гастрономічна новинка – чернелицький сир.

У приготуванні равликів теж є свої особливості. Найсмачнішим його вважають у часниковому соусі. Тому підприємці не забули і про посадку часнику.

На фермі для всі охочих можуть зготувати для вас равликів у трьох різних соусах: гарбузовому, гірчичному та «по-Бургундськи»

Варто додати, що виростають равлики до 3-4 см. В країнах Європи, а це Франція, Італія та Іспанія, равликів вважають найкращим м’ясом для споживання. Воно дієтичне, майже без холестерину, збагачене білком і є афродизіаком. Покутського равлика власники ферми планують експортувати вже восени. 


Довідка Фіртки

Найбільшим делікатесом в кулінарії Іспанії, Франції та Італії вважається виноградний равлик (у Франції його називають Бургундським) під різними соусами.

Назва походить від того, що виноградних равликів знаходили в трав'яних заростях під кущами винограду в Бургундії. Він є один з найвідоміших і найбільших видів наземних молюсків у Європі, традиційно застосовується в їжу та використовується, як модельний об'єкт у багатьох біологічних дослідженнях.

Ще стародавні греки прикрашали подібними стравами свої бенкетні столи. Цей равлик (колись дуже розповсюджений шкідник виноградних плантацій) зараз перебуває під охороною закону. Розводять його на спеціальних фермах, звідки постачають до ресторанів усього світу.

Батьківщиною виноградного равлика є південь Європи. В природі він живе 7-8 років і, як правило, з’їдається хижаками. В сприятливих умовах доживає до 20 років.

Виноградний равлик має мушлю 5х5 см. На зиму заривається в ґрунт на глибину до 30 см і впадає у сплячку. Взимку вхід до мушлі заростає вапняковим корком – тим товстішим, чим лютіші холоди.

смакувала Лілія Горковенко

Фотогалерея


Коментарі (1)

сергiй 2019.01.10, 14:48

А де можна солi в таблетках кпити для того щоб равлик не тiкав?

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

616
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11134 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1868
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1766
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2763
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4622

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

373

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1065

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1473

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1341
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1721
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1536
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1246
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

614
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

693
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1885
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2168 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20385
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

364
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

714 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

748
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1098