Чим Україна цікава для Данії і як там живеться українцям: ексклюзивне інтерв'ю з Послом України в Королівстві Михайлом Видойником

Понад 14 тисяч українців обрали місцем роботи та проживання Королівство Данія. Здебільшого вони працюють у сільському господарстві, проте зараз запрошують і наших ІТ-фахівців.

Фіртка поспілкувалася із Послом України в Королівстві Данія Михайлом Видойником і дізналася про: особливості роботи посольства,  допомогу, яку може отримати українець у Данії,  що чекає на нелегальних заробітчан, як ставляться до нової української влади у Королівстві та які галузі економіки є пріоритетними для данського капіталу.


Для початку скажіть, будь ласка, що входить в обов’язки консульських посадових осіб і чим займається  Консульство України у Данії? Як ця діяльність на практиці допомагає українцям?


Одним з найважливіших напрямків роботи консульського відділу Посольства України в Данії є робота з громадянами з надання послуг, передбачених Консульським статутом України.

У зв’язку із суттєвим збільшенням громадян України на території Данії  одними із розповсюджених консульських дій в установі є оформлення паспортів громадян України для виїзду за кордон, реєстрація новонароджених дітей громадянами України, нотаріальні дії, постановка осіб на тимчасовий консульський облік, тощо.

Можливість отримати необхідні послуги, не залишаючи країну, значно полегшує перебування громадян України в Данії. Не менш важливою є робота щодо захисту прав та інтересів наших співвітчизників, зокрема яких затримано, взято під варту, чи які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі, захисту прав українських моряків, допомога родичам померлих громадян України в підготовці документів для перевезення тіла покійних для поховання в Україні, а також сприяння цивільним та військовим повітряним суднам України.

Непоодинокі випадки виготовлення свідоцтва на повернення в Україну для громадян, які втратили проїзні документи, або документи яких було викрадено.

Також до обов’язків консульських посадових осіб відноситься проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з різних питань, наприклад щодо проведення виборів Президента України або виборів народних депутатів України, працевлаштування в Данії, консульські послуги, попередження про надзвичайні ситуації, тощо.


Як виглядає Ваш робочий день?


Зазвичай, день розпочинаю з перегляду свіжих новин про події в Україні та Данії, а також у світі. Потім обговорюю з дипломатами чинні доручення з Києва та стан їхнього виконання, а також плани роботи на найближчий час. Проводжу окремі зустрічі з представниками данських політичних та ділових кіл. Часто спілкуюся зі своїми колегами – послами іноземних країн, обмінюємося думками щодо внутрішньої ситуації в Данії, а також перспектив розвитку двосторонніх відносин. В цілому робота Посольства, як ми називаємо – це робота на «передовій». Це жива робота з людьми. Вона дуже різноманітна та цікава.


Що можете порадити українцям, які тільки збираються приїхати до Данії? На що слід звернути увагу в першу чергу?


Українські трудові мігранти можуть отримати дозвіл на працевлаштування майже в усіх сферах життєдіяльності. Слід зазначити, що в Данії існують квоти для роботи в певних сферах залежно від національності мігранта. Наприклад, трудові мігранти з України, зокрема студенти аграрних вищих навчальних закладів, можуть особисто через подання до Імміграційної служби Данії отримати візу та згодом дозвіл на роботу або ж проходження практики з подальшим дозволом на роботу в Данії лише у сфері сільського господарства. Для отримання дозволу на працевлаштування українського працівника в іншій галузі працедавцю потрібно буде пройти процедуру сертифікації такого співробітника (наприклад, праця у сфері комунікацій чи ІТ).

Також в інших галузях можуть працювати члени сім’ї трудового мігранта, чоловік або дружина, які отримали візу на возз’єднання сім’ї.

Питання оплати та умов праці, як правило, встановлюються колективними договорами між профспілками і організаціями роботодавців. Ця система регулювання ринку праці отримала назву «Данська модель».

Основним механізмом захисту прав працівників, які легально працюють у Данії, є їхнє членство у профспілкових організаціях. Близько дев’яносто відсотків усіх працівників, як громадян Данії, так і іноземців є членами профспілок. У випадку порушення трудових прав працівників профспілкові організації несуть відповідальність за захист порушених прав працівника, виплату щомісячної допомоги у розмірі 75 % від заробітної плати у випадку звільнення працівника, надання допомоги в пошуку нового місця роботи, оплату послуг адвоката у випадку необхідності тощо. Найбільшою профспілковою організацією Данії є Федерація Данських Робітників – “3F”.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників Посольство рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні за кордоном через Міністерство соціальної політики України.


У Міністерстві закордонних справ України відбулася зустріч за участю представників МЗС Данії, на якій обговорили ситуацію щодо утримання у данському посольстві викраденої у Запоріжжі дитини. Як вдалося залагодити цю ситуацію?


Ця ситуація була дійсно неординарною. Разом з тим завдяки активній та тісній взаємодії МЗС України та МЗС Данії, у тому числі особистим контактам обох міністрів, вдалося переконати батьків дитини в необхідності досягнення компромісу, в першу чергу, заради ж власного сина. Така мирова угода була підписана, і дитину повернуто матері. Наше Посольство теж активно долучалося до відповідного переговорного процесу.


З якими проблемами найчастіше стикаються українці в Данії?


Загалом більшість українців задоволені роботою та життям в країні. В деяких випадках зустрічаються недобросовісні працедавці, які намагаються не додати працівнику заробітну платню або ж не відпускають у заслужену відпустку. Разом з тим це поодинокі випадки, і їх вдається вирішити, іноді в судовому порядку.


Чи пригадуєте такі випадки, коли консульство не було в змозі допомогти?


Зазвичай до консульського відділу звертаються у випадках затримання правоохоронцями громадян, або ж з проханнями про допомогу в розшуку зниклих громадян. Переважна більшість осіб, яких вдалося розшукати, це затримані громадяни України. Наприклад, у 2018 році після звернення родичів вдалося оперативно розшукати зниклу громадянку України Ю., яку примусово та безпідставно госпіталізували з круїзного лайнера, на якому вона працювала, та доставили до психіатричної лікарні м.Копенгаген. Після звернення Посольства громадянку відпустили та передали родичам, оскільки вагомих підстав утримувати її в медичному закладі не було.

Допомогти не вдається тільки тоді, коли громадяни України свідомо порушують законодавство Данії. В таких випадках консульська допомога зводиться до захисту прав затриманого, наприклад, сприяння у наданні адвоката чи перекладача, покращенні умов утримання під вартою або наданні медичної допомоги.


Скільки українців сьогодні офіційно працюють в Королівстві Данії і які спеціальності є найбільш популярними?


За даними данської статистики, на сьогодні в країні проживає близько 14 тисяч українців. Більшість з них працює в сфері сільського господарства. Водночас, останнім часом до Данії на роботу все активніше запрошують наших ІТ фахівців.


Чи є проблеми з українцями-нелегалами?


В цілому українці в Данії є законослухняними, і як такої проблеми з українцями-нелегалами немає. В першу чергу це пов’язано з досить жорстким законодавством по відношенню як до нелегала – робітника, так і до працедавця. У разі прийняття на роботу працівника без належних документів працедавцю загрожує непомірний штраф. У свою чергу трудовий мігрант теж може отримати заборону на в’їзд до країни на 5 років.

Звісно, існують поодинокі випадки, коли депортують наших краян за порушення міграційного законодавства та, особливо перевищення терміну перебування в країні без належних дозвільних документів. Разом з тим кількість таких випадків не перевищує 10-30 осіб на рік.

Останнім прикладом було затримання 15 громадян України, які приїхали працювати на будівництві в м. Копенгаген з документами на працевлаштування, виданими в Республіці Польща. Громадян затримано на 20 днів та буде депортовано. 


Перейдемо до політики та економіки. Як Ви вважаєте, що зміниться з приходом Володимира Зеленського до влади у відносинах між Данією і Україною та Україною - ЄС у порівнянні з періодом президентства Петра Порошенка?


Вважаю, що з приходом Президента В.Зеленського до влади та формуванням нового Уряду нам вдасться зробити економічний ривок, покращити інвестиційну привабливість України, особливо через значне посилення боротьби з корупцією та утвердження верховенства права в нашій державі. Це ті пріоритети, які відповідають не лише очікуванням мільйонів українців, але й інтересам наших західних партнерів, у тому числі Данії.

Тому на найближче майбутнє ми прогнозуємо насичений політичний діалог між нашими двома країнами, а також розраховуємо на подальшу активну підтримку Данією як внутрішніх реформ в Україні, так і практичного зближення нашої держави з ЄС і НАТО.

В економічному плані ми, як Посольство, поставили собі за амбітну мету довести обсяги нашої двосторонньої торгівлі з нинішніх 730 млн дол.США принаймні до 1 млрд дол. США на рік. Вважаю, що нам це під силу.


Скажіть, можливо є статистика, стосовного того, які області України є найбільшими експортерами та імпортерами у Данію. Яке місце серед цих областей займає Івано-Франківська?


На жаль, статистики в розрізі областей у нас немає.


Яке українське підприємство є найбільшим експортером продукції у Данію?


У своїй більшості такі дані належать до комерційної таємниці та не є у відкритому доступі.


Згідно зі звітами левову частку імпорту з Данії складають ядерні реактори, можете сказати, куди саме постачались ці реактори, чи вони встановлені в Україні, де саме? І чи не вважаєте Ви, що доречніше реактори виготовляти на українському підприємстві «Турбоатом», яке входить у 10-у найкращих підприємств планети, що може виготовляти ядерні реактори.


Наскільки мені відомо, дані статистики подаються за розділами відповідно до митної класифікації товарів, і не завжди відповідають безпосередній назві виробів. Тому, коли ми говоримо про котли чи ядерні реактори, то, гадаю, мова йде про високоякісну продукцію таких данських виробників, як «Грундфос» чи «Данфосс», які добре себе зарекомендували на українському ринку. Це насоси, компресорні станції, терморегулятори, системи опалення тощо.


Скільки за останній рік було створено СП із данським капіталом? Які галузі економіки є пріоритетними для данського капіталу?


Станом на перший квартал 2019 р. обсяг прямих данських інвестицій у вигляді акціонерного капіталу в економіку України склав 155,3 млн дол.США. Основний обсяг інвестицій з Данії в Україну спрямовано у сільське та рибне господарство (33,7%), промисловість (31,7%), переробну промисловість (31,2%), текстильне виробництво, виробництво одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів (21,3%), оптову та роздрібну торгівлю (17,4%). Інвестицій з України в економіку Данії не зареєстровано.


Чи прихід нової влади в Україні вплинув на бажання інвестувати в Україну?


Данський бізнес уважно спостерігає за розвитком ситуації в Україні, особливо за нашим внутрішньополітичним життям, яке безпосередньо впливає на формування бізнес-клімату. Поки ще зарано говорити про можливий вплив приходу нової команди в Україні на бажання данців інвестувати, оскільки ще мало часу пройшло після виборів. Водночас, ті кроки, які робить Президент України Володимир Зеленський, а також пріоритети, які оголосив новий Прем‘єр-міністр О.Гончарук додають оптимізму, і ми це відчуваємо під час спілкування з місцевим бізнесом.  


Що найбільше турбує можливих інвесторів із Данії, коли вони чують про Україну?


Серед основних викликів – це корупція, рейдерство, відсутність надійної судової системи, непрозоре податкове законодавство та митні правила, відсутність ринку землі. Безперечно – це і військова агресія з боку Росії та, відповідно, нестабільна безпекова ситуація в нашій країні.

Разом з тим, для мене показовим є той факт, що попри наявність згаданих проблем з понад 160 данських компаній, які на сьогодні активно діють на українському ринку, за останні п'ять років лише одна компанія вийшла з України. Це означає, що ми залишаємося привабливими для бізнесу, і наше завдання, як Посольства, максимально пропагувати існуючі можливості української економіки серед данських ділових кіл.

Лілія Горковенко


Коментарі (3)

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

577
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

662
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1368
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2324 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1172
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3097

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

920

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1064

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1495

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2092
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

367
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26420 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

786
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3044
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1289
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

968
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1226
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3200
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

445
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4319
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1103
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1661