Без паніки: відомий прикарпатський пульмонолог розповів про загрози смертельного коронавірусу

Завідувач кафедри Івано-Франківського національного медичного університету, відомий пульмонолог, професор Микола Островський порадив прикарпатцям, як вберегтися від смертельного коронавірусу.

За словами фахівця, групами ризику є молодь, у якої пригнічений імунітет, люди похилого віку, особи із супутньою патологією (діабет, цироз печінки, гепатити, хвороба Паркінсона, хронічні хвороби органів дихання, туберкульоз, гіпертонія, особи з надмірною вагою).

"Причому серед 41 летального випадку домінують старші за віком люди: наймолодшому померлому було 48 років, а найстаршому - 83 роки", - наголошує Микола Островський.

На думку професора, вже давно минули часи, коли від викликів такого рівня можна було відгородитися Берлінським муром чи Великою Китайською стіною, чи просто відсидітись у замку. І поява вірусу, і його поширення - це плата людства за цивілізацію і глобалізацію.

"Нам давно пора зрозуміти - ми єдині не тільки в межах своєї держави, а і в межах планети, людина стерла кордони між сходом і заходом, між півднем і північчю. А тим, хто ще думає інакше - сьогоднішній коронавірус 2019-nCoV - вже дає урок", - додає медик.

Втім, професор радить у першу чергу не панікувати, адже китайські вчені вже розшифрували геном вірусу.

"Людство вміє бути єдиним і ця інформація одразу була відкрита для усіх вчених з метою синтезу специфічної вакцини. Залишилось чекати два тижні часу і, за прогнозами світових лідерів в галузі вірусології, ми отримаємо дієвий захист. Чи ми вміємо лікувати таких хворих, у яких коронавірус спричинив запалення легень? Боротьба буде іти за кожного. Схожі виклики і наша клініка, і медицина Прикарпаття пережили у сезон 2009/2010 років. Проте вірус поки не зафіксований на території України, не кожен буде мати тяжкі ускладнення - тому без паніки", - додає Микола Островський.


Симптоми захворювання:

  • нежить;
  • кашель;
  • затруднене дихання;
  • біль у горлі;
  • головний біль, запаморочення;
  • лихоманка (тривалість до кількох діб).

Шляхи поширення та зараження:

  • поширюється респіраторним шляхом;
  • поширюється від тварин до людей;
  • поширюється між людьми.

Профілактика:

  • мити руки з милом більше 20 секунд або користуватись антисептиком для рук;
  • не торкатись очей, носа або рота немитими руками, особливо після контакту, рукостискань з особами з ознаками хвороби (ГРВІ);
  • уникати тісного контакту з хворими людьми з симптомами ГРВІ;
  • носити респіраторні маски;
  • прикривати рот і ніс серветками під час кашлю чи чхання;
  • вологе прибирання робочих місць, житла, провітрювання приміщень;
  • уникати тісного контакту з тваринами на фермах або дикій природі;
  • максимально скоротіть контакт з людьми при проведенні масових заходів;
  • добре проварюйте м’ясо-молочні продукти та яйця, уникати споживання не типових для вашого регіону фруктів, овочів та інших продуктів;
  • прогулянки на свіжому повітрі та заняття спортом;
  • уникати переохолодження.

Культура харчування:

  • споживання сирого м‘яса та страв, що приготовані з сирої крові піддають Вас ризику інфікування;
  • після контакту з сирим м‘ясом ретельно мийте руки водою з милом;
  • категорично використовуйте різні дошки та ножі для різання сирого м‘яса і готових продуктів;
  • готуйте яйця цілком, до кінця;
  • навіть у регіонах, які переживають спалах коронавірусу, правильно приготовлені страви з м‘яса та яєць можна безпечно вживати.

Підготували: Микола Островський,
Надія Корж, Ксенія Островська


28.01.2020 6954
Коментарі ()

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

243
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

392
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2270
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1683
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1975
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5586 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1081

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1094

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1609

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1089
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

840
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

703
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14514
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

492
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10360
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6028
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

586
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7341
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2636
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

480
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

589
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

422